Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-06, 03:07
Το avatar του χρήστη stigma98
stigma98 Ο χρήστης stigma98 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: FILIPPIADA PREBEZAS
Μηνύματα: 138
Question flourish

Εχω ενα ενυδρειο 200lt μικτα ποσα ml να βαζω και καθε ποτε,και με ποσα ml να ξεκινησω?Αλλαγες καθε εβδομαδα 1/3.THANKS.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stigma98 : 01-11-06 στις 03:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-06, 03:37
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Προφανώς η απάντηση εξαρτάται από τη φυτομάζα, το CO2 κ άλλα πραγματάκια.
Για δώσε more info abuot your tank..!
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-06, 07:20
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχει δίκιο ο Δημήτρης. Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για να δώσουμε μια πιο σαφή απάντηση.
Πάντως σαν γενική αρχή να ξέρεις ότι καλό είναι να ξεκινήσεις με πολύ μικρότερη δοσολογία απ ότι προτείνεται από την εταιρεία και βλέποντας την αντίδραση των φυτών σου να αυξάνεις ανάλογα και επίσης καλύτερα πιο μικρές δόσεις και πιο συχνές παρά μια μεγάλη μια φορά την εβδομάδα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-06, 12:55
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

εγώ σε ενυδρείο περίπου 100 λίτρων με αρκετά φυτά και τα μισά από αυτά ΠΟΛΥ γρήγορα, με φωτισμό 0,5 w/l, με προσθήκη seachem potassium και iron, με co2 diy 3,5 λίτρων, με νιτρικά κάτω από 10 μονίμως, προσθέτω 0,2-0,25 ml ημερησίως.
είναι πολύπλοκο όπως βλέπεις...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-06, 13:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.seachem.com/support/PlantDosingChart.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-06, 14:13
Το avatar του χρήστη stigma98
stigma98 Ο χρήστης stigma98 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: FILIPPIADA PREBEZAS
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Εχω co2 div 1,5 lt. τα φυτα μου ειναι java moss,cryptocoryne x willisii,anubias nana,bacoma monnieri,cabomba caroliniana,ceratophylium demersum,egeria densa,hydrocotyle leucocephala ,rotala rotundifolia green.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-06, 14:32
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
1. Για να τα κάνεις αυτά ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, παρατάς σκυλιά, παιδιά, γατιά, γυναίκα και Ο,ΤΙ άλλο "μη ενυδρειακό=αδιάφορο"...
2. ΑΝ τα κάνεις αυτά, κάλεσε και την ΕΜΑΚ να σε απεγκλωβίσει απο την άλγη που θα σε έχει "φυλακίσει" κλείνοντας πόρτες και παράθυρα!

Προφανώς αναφέρομαι στις δοσολογίες, οι οποίες κακώς ΔΕΝ διευκρινίζεται οτι (κατα την γνώμη μου!) αφορούν σε ΦΟΥΛ ΦΥΤΕΜΕΝΑ ενυδρεία και μετά απο ΣΤΑΔΙΑΚΗ αύξηση λίπανσης, φωτισμού, φυτομάζας κλπ...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-06, 14:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Βρε Αποστόλη .... δε διαβάζεις τι λέει ;

It won't always be necessary to dose your aquarium with each of the products in the Flourish line, but as an example, we have developed one possible dosing regimen using all of our plant products. This is by no means the only way to dose your aquarium; it is merely a suggestion. Your dosing regimen will depend greatly on a variety of factors, including lighting, initial water quality, how heavily stocked your aquarium is, substrate selection, and types of plants; so don't be surprised if getting the results you want takes a little experimentation.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-06, 14:47
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
It won't always be necessary to dose your aquarium with each of the products in the Flourish line, but as an example, we have developed one possible dosing regimen using all of our plant products. This is by no means the only way to dose your aquarium; it is merely a suggestion. Your dosing regimen will depend greatly on a variety of factors, including lighting, initial water quality, how heavily stocked your aquarium is, substrate selection, and types of plants; so don't be surprised if getting the results you want takes a little experimentation.
Και ΙΔΟΥ η επιβεβαίωση των όσων είπα παραπάνω...!
(ΜΗΝ πίνετε Flourish! Κάνει κακό στα μάτια!!!)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-06, 00:36
Το avatar του χρήστη stigma98
stigma98 Ο χρήστης stigma98 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: FILIPPIADA PREBEZAS
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Με αλλα λογια παντα ειμαστε στα πειραματα και παιζουμε αναλογως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-11-06, 00:46
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ξεκίνα με 0,4 ml flourish, +3ml potassium, +0.8-1ml iron ημερισίως και βλέπεις ανάλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-06, 01:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
ξεκίνα με, +3ml potassium, ημερισίως και βλέπεις ανάλογα...
καλλιο μπορεις και με 5 μλ τη μερα.....για αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-06, 01:25
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
καλλιο μπορεις και με 5 μλ τη μερα.....για αρχη...
5ml την ημέρα;;;;;;;;;; και γιά τα φυτά που έχει;;;;;;;

2 και πολύ ειναι.
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-06, 01:31
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

γιατι,τι εχουν τα φυτα που εχει..??τα περισσοτερα λιπαινονται μεσω της στηλης νερου,και εχει και φυτα ταχειας αναπτυξης..θεωρω οτι και με 4 η 5 ml στα 200λιτρα θα ειναι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-06, 07:41
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

πες μας λιγο για το φωτισμο σου και αν εχεις κανει τις τελευταιες μετρησεις σου.ξεκινα με την μιση δοσολογια που λεει το προγραμμα που σου εδωσε στο λινκ ο george παραλληλα με μετρησεις σιδηρου φωσφορου και NO3 και σιγα σιγα βλεπεις.θα σου προτεινα αλλη μια μπουκαλα co2.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-06, 09:24
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Ό,τι και να πεί ο καθένας, πάντα στο περίπου είναι 5ml potassium πάντως είναι μάλλο πολλά... Εγώ ξεκινώ πάντα απο το 1/4 της προτεινόμενης ποσότητας 2 φορές τη βδομάδα ("κάθε μέρα" δεν προλαβαίνω και αν το "συνηθίσεις" έτσι, άντε να λείψεις μια βδομάδα!) και αυξάνω σταδιακά και ανάλογα με το πώς βλέπω να "τρέχει" το σύστημα...

ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!
Τα "γρήγορα" ενυδρεία, όπως και τα γρήγορα αυτοκίνητα, θέλουν ΕΜΠΕΙΡΙΑ, η οποία κερδίζεται μόνο με τον πειραματισμό και με τον χρόνο... ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ την διαδιακασία και θα απολαύσετε ακόμη περισσότερο το αποτέλεσμα!

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-06, 14:32
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

με τα φυτά που έχει και στα λίτρα του 2 ml κάλιο είναι τίποτα. εγώ αν δεν βάλω 1,6ml ημερισίως στα περίπου 100 λίτρα μου μισοφυτεμένα οι sessiliflorες κατευθείαν καφετίζουν. προτείνω άλλη μία μπουκάλα co2 ΜΟΝΟ αν έχει νιτρικά πάνω από 10-15 στο ενυδρείο που πιστεύω θα έχει.
επίσης όταν βάζεις κάθε βδομάδα τα πιο γρήγορα δεν αφήνουν αρκετές ποσότητες για τα υπόλοιπα γρήγορα κι έτσι τα δεύτερα παρουσιάζουν ελείψεις, π.χ. η rotala θα τρέφεται εις βάρος της cabomba και θα το δεις αυτό, οπότε αν μπορείς καθημερινά.
Α.. και η cabomba θέλει αρκετό φως...

συμφωνώ με τον Αποστόλη στο "αργά", οι ποσότητες που σου έδωσα βρίσκονται κάτω από τα ασφαλή όρια αν βάλεις και μιά 2η μπουκάλα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-11-06, 20:35
Το avatar του χρήστη stigma98
stigma98 Ο χρήστης stigma98 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: FILIPPIADA PREBEZAS
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

O φωτισμος μου ειναι 2χ 30 watt serra λαμπες για φυτα.εκανα τεστ και εχω
νη NO2-N=10mg/l
NO2=<0,3 mg/l
υγρα τεστ serra
NH3/NH4= 0 mg\υγρα τεστ tetra
NO3= 20 mg/l ths api,μαλλον τοσα γιατι τα εκανα τωρα το βραδυ πριν κανω αλλαγη στο ενυδρειο.την προηγουμενη ειχα 10.

οσο για το κ,iron εχω της τετρα το υγρο tetra plant, και για iron εχω ταμπλετες.πιστευω ειμαι καλυμενοσ με αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-06, 23:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

βάλε μιά μπουκάλα ακόμη co2. όσο για τον φωτισμό αν οι καμπόμπες είναι εντάξει έχει καλώς, αλλιώς σε παίρνει και μία ακόμα λάμπα (με προσοχή και σιγά-σιγά!)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-11-06, 00:01
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Να κάνω μία τοποθέτηση περισσότερο "φιλοσοφική" και λιγότερο εμπειρική. Συμφωνώ με την άποψη ότι πρέπει σιγά σιγά να αναπτυχθεί το ενυδρείο ώστε να απολαύσει κάποιος και τη διαδρομή.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να "τσιτώνουμε" όλες τις παραμέτρους στα κόκκινα. Φουλ φωτισμός, φουλ λιπάσματα ... φουλ όλα.
Ασφαλώς και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό αλλά η ακροβασία ανάμεσα στην επιτυχία και στην έκρηξη αλγων και λοιπών προβλημάτων είναι ορατός.

Προσωπικά και εγώ χρησιμοποιώ το ίδια λιπάσματα σε δύο διαφορετικά φυτεμένα ενυδρεία (με αναζήτηση μπορεί να βρει κάποιος την αντίστοιχη ερώτηση που είχα κάνει και εγώ για τη χρήση τους).

Ξεκίνησα τηρώντας τον πίνακα κατά γράμμα και αυτήν τη στιγμη είμαι στο 80% της δοσολογίας στο ένα ενυδρείο (το οποίο μάλιστα είναι σε σημείο που έχει και φως ημέρας κυρίως το μεσημέρι) αλλά είναι πλέον πυκνοφυτεμένο και στο 60% της δοσολογίας στο άλλο ενυδρείο όπου η φυτομάζα αναλογικά είναι μικρότερη.

Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι έχω καλύτερη ανάπτυξη των φυτών τώρα που μειώθηκε η δοσολογία.

Επειδή στο φυτεμένο ενυδρείο οι αλλαγές των συνθηκών καθορίζουν μία κατάσταση που αποτυπώνεται μετά από 10-15 ημέρες, η γνώμη μου είναι ότι απαιτεί εξαιρετική εμπειρία και παρατηρητικότητα ώστε να κρατηθει συνεχώς σε καλή κατάσταση πιεσμένο στα κόκκινα.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-11-06, 09:47
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Να κάνω μία τοποθέτηση περισσότερο "φιλοσοφική" και λιγότερο εμπειρική. Συμφωνώ με την άποψη ότι πρέπει σιγά σιγά να αναπτυχθεί το ενυδρείο ώστε να απολαύσει κάποιος και τη διαδρομή.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να "τσιτώνουμε" όλες τις παραμέτρους στα κόκκινα. Φουλ φωτισμός, φουλ λιπάσματα ... φουλ όλα.
Ασφαλώς και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό αλλά η ακροβασία ανάμεσα στην επιτυχία και στην έκρηξη αλγων και λοιπών προβλημάτων είναι ορατός.

Προσωπικά και εγώ χρησιμοποιώ το ίδια λιπάσματα σε δύο διαφορετικά φυτεμένα ενυδρεία (με αναζήτηση μπορεί να βρει κάποιος την αντίστοιχη ερώτηση που είχα κάνει και εγώ για τη χρήση τους).

Ξεκίνησα τηρώντας τον πίνακα κατά γράμμα και αυτήν τη στιγμη είμαι στο 80% της δοσολογίας στο ένα ενυδρείο (το οποίο μάλιστα είναι σε σημείο που έχει και φως ημέρας κυρίως το μεσημέρι) αλλά είναι πλέον πυκνοφυτεμένο και στο 60% της δοσολογίας στο άλλο ενυδρείο όπου η φυτομάζα αναλογικά είναι μικρότερη.

Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι έχω καλύτερη ανάπτυξη των φυτών τώρα που μειώθηκε η δοσολογία.

Επειδή στο φυτεμένο ενυδρείο οι αλλαγές των συνθηκών καθορίζουν μία κατάσταση που αποτυπώνεται μετά από 10-15 ημέρες, η γνώμη μου είναι ότι απαιτεί εξαιρετική εμπειρία και παρατηρητικότητα ώστε να κρατηθει συνεχώς σε καλή κατάσταση πιεσμένο στα κόκκινα.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και ιδιαίτερα με το "απαιτεί εξαιρετική εμπειρία και παρατηρητικότητα ώστε να κρατηθει συνεχώς σε καλή κατάσταση πιεσμένο στα κόκκινα"...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-11-06, 10:05
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Στην τσίτα...

Θα συμφωνήσω και εγώ προσθέτοντας ότι έχει επικρατήσει το "τσίτωμα" γιατί οι περισσότεροι είναι βιαστικοί και θέλουν να βλέπουν τις αλλαγές να γίνονται γρήγορα...

Αυτό βέβαια δεν είναι κατ' ανάγκη κακό όταν μαθαίνει κανείς και δοκιμάζει διάφορες τεχνικές. Όταν τα πράγματα εξελίσονται γρήγορα η αντίδραση του συστήματος σε κάθε μας επέμβαση είναι ταχύτερη.

Αυτό που δεν διασαφινίζεται είναι ότι ο χομπίστας θα πρέπει να καταλήγει σε μια ισσοροπία όπου θα επιτυνχάνει μια καλή ανάπτυξη χωρίς απώλειες στα φυτά αλλά και χωρίς να είναι κάθε μέρα με το ψαλίδι στο χέρι.

Πάντα καλά

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-11-06, 17:06
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έχετε απόλυτο δίκιο, όμως δεν είναι στην τσίτα ένα ενυδρείο 200 λίτρων με 2 μπουκάλες diy co2 με τις παραπάνω δοσολογίες λιπασμάτων και με φωτισμό στο 0,5 W/l ... το δικό μου δουλεύει έτσι και είναι 100 λίτρα και σας πληροφορώ οτι δεν είναι καθόλου στα κόκκινα... ίσα ίσα δεν μπόρεσα να έχω πολλά φυτά λόγω ελειπούς φωτισμού. τα νιτρικά του stigma98 είναι στα 20 και άποψή μου είναι ότι πρέπει να πέσουν γιατί υπάρχει κίνδυνος άλγης ειδικά αν προσθέσει αυτή τη στιγμή λιπάσματα. για να γίνει αυτό χρειάζεται περισσότερο co2 και λίγο φως ακόμα για να μπορέσουν τα γρήγορα να το αξιοποιήσουν (το co2). Αν τα κάνει αυτά σιγά-σιγά, θα βρει την ισορροπία χωρίς πρόβλημα.

μιά άλλη λύση είναι να ανακουφίσει το ενυδρείο από κάποια ψάρια (λιγότερη ιχθυοφόρτιση) και να αποχωριστεί τα φυτά που θέλουν πολύ φως όπως η cabomba caroliniana. εκεί δεν θα χρειαστεί ούτε πολλά λιπάσματα, ούτε λάμπες, ούτε co2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 03-11-06 στις 17:52
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-11-06, 17:29
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

τι εννοειται δηλαδη πιεσμενο στα κοκκινα??καλα το λεει ο strahos.δηλαδη 0.5w/l και μια μπουκαλα c02 ακομα ειναι στα κοκκινα?????οσο για τη δοσολογια ας ξεκινησει με το 1/4 οπως λετε.εγω απλα ξεκινησα με το μισο απο αυτο που λεει το προγραμμα και παω μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-11-06, 01:39
Το avatar του χρήστη stigma98
stigma98 Ο χρήστης stigma98 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: FILIPPIADA PREBEZAS
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Εγω παιδια δεν θελω να φτασω στα κοκκινα,ουτε να το κανω ζουγκλα.Απλα 2 φυτα ειναι σαν να μην υπαρχουν στο ενυδρειο (camboba caroliliana,kai ena pou den kserw pws to lene),και το hydrocotyle leucocephala δεν δουλευει καλα.Ετσι αποφασισα να παρw το flourish.Ηδη ΕΧω πολυ λιγη bba την καταπολεμω εδω και καιρο,ενω εχω εξαληψει την τριχορειδη πρασινη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-11-06, 11:47
Το avatar του χρήστη didymos
didymos Ο χρήστης didymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Επειδή δεν υπάρχει λόγος να ανοίγω άλλο thread, στα μικτά 120 λίτρα (90-95 το υπολογίζω) είναι καλό ξεκίνημα το 1ml σίδηρο 1ml κάλιο και 1ml flourish (το γνωστό συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων);
Είναι ήδη μέσα καμιά 10αριά φυτά (μικρά και μεγάλα).
Να πω ότι το πιο ταχέως αναπτυσσόμενο είναι η limnophila και μετά είναι η Ludwigia. Τα υπόλοιπα είναι σαφώς πιο αργής ανάπτυξης.
__________________
La vita e bella...άμα υπάρχει το χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-11-06, 11:51
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από didymos
είναι καλό ξεκίνημα το 1ml σίδηρο 1ml κάλιο και 1ml flourish (το γνωστό συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων);
Είναι ήδη μέσα καμιά 10αριά φυτά (μικρά και μεγάλα).
εγω θα'λεγα απο 0,5ml σιδηρο,και flourish,και το ξαναβλεπεις στο 20ημερο....το καλλιο οπως ειπες, και με αυξητικη ταση......
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-11-06, 13:23
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381
τι εννοειται δηλαδη πιεσμενο στα κοκκινα??καλα το λεει ο strahos.δηλαδη 0.5w/l και μια μπουκαλα c02 ακομα ειναι στα κοκκινα?????οσο για τη δοσολογια ας ξεκινησει με το 1/4 οπως λετε.εγω απλα ξεκινησα με το μισο απο αυτο που λεει το προγραμμα και παω μια χαρα.
Λέγοντας για κόκκινα δεν εννοώ την υποστήριξη που πρέπει κάποιος να δίνει στα φυτά του ώστε να είναι σε καλή κατάσταση αλλά αυτήν που οδηγεί στην εξωπραγματικά "άριστη" εικόνα τους. Μιλάω για τη διαφορά που μπορεί να έχει ένας καλογυμνασμένος οργανισμός από ένα "αθλητή" φουλ στην ντόπα όπου οι μυες του αποκτούν πλαστική όψη.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-11-06, 16:29
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από didymos
Επειδή δεν υπάρχει λόγος να ανοίγω άλλο thread, στα μικτά 120 λίτρα (90-95 το υπολογίζω) είναι καλό ξεκίνημα το 1ml σίδηρο 1ml κάλιο και 1ml flourish (το γνωστό συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων);
Είναι ήδη μέσα καμιά 10αριά φυτά (μικρά και μεγάλα).
Να πω ότι το πιο ταχέως αναπτυσσόμενο είναι η limnophila και μετά είναι η Ludwigia. Τα υπόλοιπα είναι σαφώς πιο αργής ανάπτυξης.

0.5 σίδηρο, 0.2-0.25 flourish αλλά και 1,5-1,6 κάλιο και παρακολουθείς στενά για ελείψεις (καλίου κυρίως). ίδιες δοσολογίες με τις δικές μου. ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ! αυτές οι δοσολογίες είναι με 3,5 λίτρα co2 diy, 0,5w/l φως και max NO3=10. αν έχεις άλλες συνθήκες οι δοσολογία είναι διαφορετική
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-11-06, 18:59
Το avatar του χρήστη didymos
didymos Ο χρήστης didymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
0.5 σίδηρο, 0.2-0.25 flourish αλλά και 1,5-1,6 κάλιο και παρακολουθείς στενά για ελείψεις (καλίου κυρίως). ίδιες δοσολογίες με τις δικές μου. ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ! αυτές οι δοσολογίες είναι με 3,5 λίτρα co2 diy, 0,5w/l φως και max NO3=10. αν έχεις άλλες συνθήκες οι δοσολογία είναι διαφορετική
Έχεις δίκιο, ξέχασα να αναφέρω ότι έχω 1.5 λίτρο diy CO2 και σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα μπουκάλι του 1.5 λίτρου, φωτισμό μια ροζ λάμπα στα 25 watt και μια λευκή στα 30 watt. Βγαίνει περίπου 0.55w/l αλλά δεν είμαι σε full φωτοπερίοδο ακόμα. Η ροζ παίζει 16:30 - 23:00 και η λευκή 16:00 - 23:00.
Με αυτά τα δεδομένα, προτείνεις κάτι διαφορετικό;
__________________
La vita e bella...άμα υπάρχει το χρήμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ειδος άλγης;; leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 08-06-06 18:34
Flourish Seachem cbr929 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-05 15:13
Λιπασματα σε tablets.TetraPlant Crypto vs. Sera florenette A mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 14-01-04 21:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10479 seconds with 13 queries