Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-05, 21:37
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Αναζητηση μπλε mbuna

Σημερα τελειωσα με το στησιμο του ενυδρειου.Προσπαθησα και μαλλον εκανα πολλε κρυψωνες. Απο Δευτερα θα αρχισω να βαζω και ψαρια, μιας και το νερο που ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο μου μπορεσα να το κρατησω ολο μαζι με τα υλικα του φιλτρου. Οποτε μαλλον θα ναι στρωμενο. Το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα περιπου καθαρα. Σκεφομαι να βαλω 2 κοπαδακια απο 1m + 3f. Εχω καταληξει στα yellow labidochromis και ψαχνω και μια ρατσα η οποια να ειναι συμβατη με τα προηγουμενα και να εχει μπλε χρωμα. Ειχα καταληξει στα ps. socolofi ή στα ps. demasoni αλλα δεν ειδα να τα εχει κανενα pet shop. Εχετε καμμια προταση ή ξερετε κανενα μαγαζι που να εχει τα παραπανω ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-05, 21:51
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

μια άλλη λύση θα ήταν και τα ps. acei που είναι και αρκετά ήρεμα για να μπούν μαζί με τα Yellow Lab.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-05, 22:16
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Εχεις δει σε κανενα pet shop?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-05, 20:24
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Εδώ θα σε στεναχωρήσω γιατί έχω καιρό να βγώ τσάρκα στα διάφορα μαγαζιά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-05, 06:30
vag297 Ο χρήστης vag297 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lary80
Εχεις δει σε κανενα pet shop?
Περνα μια βολτα απο την Αβυσσο Λ. Αλεξανδρας μαλλον εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-05, 18:15
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Demasoni εχει φερει ο Παρασχος.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-05, 22:30
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Άπό ότι έιδα έκανε ωραία παραλαβή σε Κιχλίδες Malawi η Άβυσσος. Τα είδη που έφερε μπορείς να τα δείς ΕΔΩ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-05, 00:42
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Εγω να δεις τι παραλαβη εκανα απο την Αβυσσο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-05, 00:47
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Πηρα 3 acei και 3 iodotropheus
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-05, 01:27
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Περιμένουμε να τα δούμε και σε φώτο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-05, 14:24
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Πως σας φαινεται με ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-05, 15:37
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να μεγαλώσεις λίγο τις σπηλιές. Στα δύο άκρα του ενυδρείου βάλε περισσότερες πέτρες μέχρι να καλύψουν τα ¾ της περιοχής από τις υπάρχουσες πέτρες μέχρι το μπροστινό τζάμι, και μειώνεις όσο πλησιάζεις προς το κέντρο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-05, 18:25
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Λίθοι πλίθοι κέραμοι ατάκτως εριμμένα

μου δινει την εντυπωση οτι εχει γινει καποια εκρηξη στο τανκ και ανατιναχτηκε καποιος τοιχος!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-05, 21:03
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Εμένα πάλι μου αρέσει αρκετά.
Θα συμφωνήσω όμως με τον nKarvounis στο να προσθέσεις μερικές ακόμα.
Καλό θα έκανε παρά κακό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-05, 21:38
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ jpatou για τα καλα σου λογια. Κ. Καρβουνη θα βαλω και αλλες πετρες μιας και εχω πολλες ακομα μαζεμενες. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΥΡΟ : στο ενυδρειο του οι δικες του πετρες μοιαζουν σαν να τις ξεφορτωσε μπουλντοζα.... ενω οι καταπλυκτικες σπηλιες του στο φελιζολ του δεν χωρανε ουτε neon... Και παλι ευχαριστω πολυ οσους με βοηθησαν ως τωρα να στεισω το τανκ μου οσο το δυνατον καλυτερα και για οσους με αποθαρυνουν απλα δεν θα κατσω να ασχολουμε...
Υ.Γ. στις 19/02/2005 ο γαυρος ειχε σχολιασει το ενυδρειο μου ως εξης:
"καλα το πας...αν μπορεις εκει αριστερα πουναι οι μεγαλες σπηλιες,χωσε καμια πιο μικρη πετρα να γινουν χ 2 .
κατα τα αλλα καλο ειναι...
καλο ξεκινημα... "
Τα σχολια δικα σας...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-05, 22:12
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

XAXAXAXA
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-05, 23:49
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Δεν θα εμπαινα στον κοπο μια και δεν αξιζει, αλλα θα το κανω επειδη μαρεσει να τεκμηριωνω οτι λεω.
ξεκιναω λοιπον.
1.δεν ζητησα εγω να μου κριτικαρεις το δικο μου, αλλα εσυ το δικο σου.
2.η ληψη της φωτογραφιας που εχεις βαλει ειναι σε καθε περιπτωση απο αλλη γωνια τραβηγμενη , με αποτελεσμα, στη μια να μην δειχνει τις κοτσανες της αλλης.αρα βλεπουμε με κοκκινο πετρες οι οποιες ειναι αχρηστες οπως εχουν μπει μια και πατανε εντελως-εφαπτονται- η μια με την αλλη.στην πρωτη φωτο αυτες δεν φαινονται ενω στην δευτερη βγαζουν ματια.στην κατω φωτο με κιτρινο βγαζουν ματια επισης οι ασυμμετρα -σε σχεση με το σχημα τους - τοποθετημενες πετρες, που επισης στην πανω φωτο δεν φαινονται ,ισως επιτηδες για να μην δειχνουν ασχημα, ισως και τυχαια..., συγκρινοντας τις 2 φωτο πλεον σε αντιπαραθεση τι βλεπουμε???
πετρες που ενω ειναι σε σχημα πλακε, να εχουν μπει καθετα !!!! εδω εγκειται η ρησση περι ατακτως ερριμενων.φυσικα για να εμπεδωθει και η εννοια αυτη θελει ματια χωρις παρωπιδες.40 πετρες βαλμενες οριζοντια και 5 καθετα παροτι ειναι ιδιες ειναι ενα ....πολυ ομορφο aquascaping,
και να μας πει και ο φιλος γιαννης(jpatou) που ειδε το αρκετα ωραιο !!!
αν ειχες λιγο ασχοληθει θα εβλεπες οτι τα ενυδρεια με τετοιου ειδους ψαρια θελουν ενα κενο μεταξυ πετρων καπου στη μεση η στα 2/3 του ενυδρειου, μια και ειναι περιοχικα ψαρια , και ετσι χωριζουν τα ορια τους.
επαναλαμβανω οτι περιμενω να μου πει ο γιαννης τι το ωραιο ειδε, και με την προυποθεση οτι εχει αφρικανες και αυτο σημαινει οτι εχει ασχοληθει με κατι παραπανω απο καποιον που αντι να δει πως στηνονται τα ενυδρεια , απλα για λαικη καταναλωση και για τα γελια καποιων ασχολειται με ενυδρεια αλλων.
ο νικος ειπε πολυ ζουμερα τι χρειαζεται...
Απο ποτε η ευχη καλο ξεκινημα ,λαμβανεται ως ειναι καλο??
φυσικα δεν ειχα την απαιτηση να το καταλαβεις.....
ο επικροτητης σου , σου ανεβαζει το prestige.....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-05, 00:13
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Απλά δεν θεωρώ πρέπον να αποθαρύνουμε κάποιον που κάνει μία προσπάθεια. Καλό θα είναι να κάνουμε τα σχόλια μας για να τον βοηθήσουμε όπως και πολύ καλά έκανες Θοδωρή στο 2ο ποστ.
Εδώ δεν νομίζω οτι προσπαθούμε να κάνουμε επίδειξη γνώσεων αλλά να βοηθήσουμε κάποιους να μπουν στο χώρο με τα σωστά βήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-05, 01:18
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Λοιπον οι πετρες 1 και 2 ειναι συμφωνα με τον γαυρο καθετες και καμμια μαλλον η χρηση τους , εκτοσ βεβαια απ το να σχηματιζουν τις φωλιες 3,4,5 και 6...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-05, 02:03
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Moderator note:
Τα 2 ποστ του Lary80 που αναφέρονταν προσωπικά σε άλλο μέλος του GAB σβήστηκαν για ευννοήτους λόγους.
Τέτοιου είδους μηνύματα άλλη φορά όχι σε public αλλα σε ΠΜ να λυνονται τυχον διαφορές ή παρεξηγησεις !!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-02-05, 11:09
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Εδω η πετρα Νο 1 βλεπεται οτι εφαπτεται εντελως με τις αλλες πετρες, συμφωνα με τον γαυρο, και ειναι παντελως αχρηστη...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-02-05, 11:15
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Και τελος εδω οι πετρες 2,3,5 και 6 παταει η μια πανω στην αλλη συμφωνα με τον ιδιο και δεν σχηματιζουν καμμια σπηλια εκτος βεβαια απο τις σπηλιες 4,7 και 8. Ενω θα πρεπει να επισημανω οτι η πετρα 2 ειναι σφηνοηδης και ετσι η σπηλια 4 ειναι αρκετα μεγαλη και η λατρεμενη ως τωρα του γλυφτη μου .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-02-05, 16:06
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε να γραψω τιποτα εφοσον ο Γιαννης με καλυπτε απολυτως με τις παρατηρησεις του Θα ηθελα μονο να προσθεσω οτι αυτο που αναφερει ο Θοδωρης, για κενο μεταξυ των βραχινων ογκων που θα παιζει διαχωριστικο ρολο και θα καθοριζει τις εκαστοτε περιοχες για καθε ειδος ψαριου, ειναι καλο να υπαρχει αλλα δεν ειναι και κανονας... ειδικα μαλιστα οταν μιλαμε για ενα ενυδρειο περιορισμενων λιτρων οπως ειναι και το συγκεκριμενο Μπορει ανετα να στηθει και με συνεχιζομενους βραχινους ογκους και σε μια τετοια περιπτωση ειναι πιθανο να υπαρξουν ισως και καποιες πιο εντονες αψιμαχιες μεταξυ των οικοπεδομαχων αλλα και παλι ολα θα παρουν τον δρομο τους αργα ή γρηγορα Το πολυ πολυ να πεσει καμια σφαλιαρα παραπανω Οσο για το ενυδρειο φιλε Lary80 βρισκεσαι σε καλο δρομο και ειμαι σιγουρος πως σιγα σιγα (οπως αλλωστε ολοι μας εδω μεσα) θα προβεις και μονος σου σε καποιες διορθωτικες κινησεις, κυριως για εμφανισιακους λογους και λιγοτερο για να διορθωσεις καπιο λαθος, οσο θα κερδιζεις σε εμπειριες παρατηρωντας τα ψαρια σου και μαθαινοντας απο αυτα (εγω μετα απο 3 χρονια και ακομα ανακατευω τις πετρες στο δικο μου) Καλη αρχη μεχρι εδω παντως
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-02-05, 19:16
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Εγω πιστευω πως δεν υπαρχει λογος να μαλωνετε..Ο γαυρος απο ενδιαφερον εγραψε οτι εγραψε και δεν ειναι κακο που τα λει χυμα κατα την αποψη μου..Επισης πιστευω οτι ενα ενυδρειο mbuna δεν ειναι θεμα γουστου αλλα ειναι standar αυτα που χρειαζονται πανω κατω..

lary κατα την αποψη μου το ενυδρειο σου ειναι καλο(αλλα οχι τελειο) αλλα εαν ειμουν στην θεση σου θα εβγαζα ολες αυτες τις πετρες και θα εβαζα περισσοτερες και μεγαλυτερες. Το κενο στην μεση δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα σιγουρα βοηθαει την κατασταση αλλα επιδη εχεις λιγα λιτρα η αποφαση ειναι δικη σου..Ακομη θα σηκωνα τις πετρες αρκετα ψηλοτερα απο οτι εχεις κανει.Πριν ενα μηνα στεισαμε ενα ενυδρειο ενος φιλου με διαστασεις 1χ40χ40 και εβαλε μεσα ενα group iodotropheus και ενα afra.Αν μου επιτρεπουν οι moderators αυτες τις μερες θα ανεβασω μια photo για να σου δοσω μερικες ιδεες.

Φιλικα παντα Λευτερης
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-02-05, 19:28
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Αν βαλω περισσοτερες και μεγαλυτερες πετρες θα δω το ενυδρειο μου να γινετε απο 100 περιπου λιτρα καθαρα σε καμμια 50αρια και αυτο δεν θα ηταν οτι το καλυτερο πιστευω. Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βαλω ακομα καποιες πετρες. Inser σε καμμια περιπτωση δεν πιστευα οτι το ενυδρειο μου ειναι τελειο, ουτε καν καλο, απλα με πειραξε ο τροπος του γαυρου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06954 seconds with 14 queries