Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-11, 19:08
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Xreiazomai voitheia!!!

kalispera paidia...eimai kainourgios sto hobby kai ton telautaio kairo exw asxolithei na ftiaksw tin dikia mou limnh....H boitheia pou thelw einai oti den mporw na brw auto to (ufasma naulon) pou xreisimopoioun apo oso blepw stis limnes...Pou mporw na apeuthinthw!!!thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-11, 19:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
σε παρακαλω να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες...ειναι στους κανονες του φορουμ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-11, 21:06
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

exeis ena megalo dikio alla exw kapoio problima me to pc mou kai auti tin stigmh den mporw na grapsw me ellinikous xaraktires!!
-------------------------
Δεν ξερω αν εχω μπερδεψει μερικους αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω ναυλον για την λιμνη μου....!!
(ερωτηση)...Μπορουμε να χρισιμοποιησουμε ολων των ειδων απο αυτα που βρισκονται στο εμποριο ή υπαρχουν ειδικα απο αυτα μη τοξικα και καταλληλα για την χρηση που τα θελουμε.....Εαν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω τετοιο ναυλον ή να με βοηθησει να απευθυνθω καπου θα του ημουν ευγνωμων!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη takisSs : 30-04-11 στις 21:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-11, 21:21
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

καλως ηρθες.υπομονη λιγο και θα σου πουνε τα παιδια που ασχολουνται με λιμνες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-11, 06:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-11, 18:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν εχω μπερδεψει μερικους αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω ναυλον για την λιμνη μου....!!
(ερωτηση)...Μπορουμε να χρισιμοποιησουμε ολων των ειδων απο αυτα που βρισκονται στο εμποριο ή υπαρχουν ειδικα απο αυτα μη τοξικα και καταλληλα για την χρηση που τα θελουμε.....Εαν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω τετοιο ναυλον ή να με βοηθησει να απευθυνθω καπου θα του ημουν ευγνωμων!!
Και ένα απλό νάιλον μπορεί να δουλέψει για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα, αλλά μόνο για ελάχιστον, γιατί έχει ημερομηνία λήξης και καμία απολύτως αντοχή στις ακραίες καιρικές συνθήκες. Το υλικό που πρέπει να ψάξεις, ονομάζεται liner. Αν θέλεις υλικό "αθάνατο" και αξιόπιστο, να το ψάξεις ως EPDM pond liner. Δεν είναι ακριβό, αν υπολογίσεις ότι η βάση είναι η αρχή και το τέλος της λίμνης/δεξαμενής σου.

Από εμένα, καλή διαμονή στην παρέα μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-11, 20:20
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ποσο μεγαλη ειναι η ειναι η λιμνη σου??
Αν ειναι μικρη, δεν χρειαζεται να πας για ακριβο liner οπως το EPDM.

Υπαρχουν και πιο φθηνα και εξισου πολυ ανθεκτικα οπως π.χ το HDPE το οποιο το βρισκεις και σε flexible και σε πιο σκληρη μορφη (Ακαμπτο) νοουμενου, οτι και να παρεις θα πρεπει να ειναι 1χιλ. παχος και ανω!

Υπαρχουν και αλλα ειδη liner εξισου πολυ καλα αλλα για μενα το EPDM και το HDPE ειναι τα κορυφαια......

Το HDPE (Λογο της ανθεκτικοτητας του) ειναι κατασκευασμενο για να μπαινει σε διαφορες εφαρμογες και για ψαρια (οχι σε πισινες) και εδω στην Κυπρο τουλαχιστον το βρισκουμε απο εταιρειες που φτιαχνουν πισινες......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-11, 02:23
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Βασικα σασ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!!Οσο για το λινερ πιστευω οτι εχω βρει το καταλληλο που χρησιμοποιητε για τετοιες περτιπτωσεις απο τα (πλαστικα κρητης)....Οστοσο την λιμνη μου την εχω σχεδιασει να γινει 4,00Μ Χ 2,50μ και γυρ στο 1,00 με 1,20 υψος....η αλλη απορια που μου γενιεται ειναι οτι...Μηπωσ πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα κατω απ'το ναυλον μου ετσι ωστε να το διασφαλεισω και να το προστατεψω απο τυχον τρωκτικα και αλλων ειδων κινδυνουσ...

και δευτερων τι θα μου προτεινατε για φιλτρο???ενα βιολογικο αυτοσχεδιο φιλτρο η ενα απαγγελματικο του εμποριου??επισησ θελω να υπενθιμησω οτι η λιμνη μου προοριζεται για κοι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ROGMH STON PITHMENA!!VOITHEIA!! giannis1984 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 08-09-08 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04509 seconds with 13 queries