Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-07, 20:59
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Exclamation HELP!!!

Παιδια εχω μια απορία!!!! Μου εφεραν προσφατα δωρο ενα μικρο ενυδρειο (χωρητικοτητα δεν ξερω κ δεν σκεφτηκα να το μετρησω πριν φυγω απ' το σπιτι, ειμαι φοιτητης στην επαρχεια κ ηρθα για 2 μερουλες Αθηνα) υπολογιζω στο περιπου οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 15lt!!! Οπως καταλάβατε ειμαι καινουριος στο "άθλημα". Εχω βαλει μεσα φιλτρο/αεραντλία elite, χαλικι διαμετρου 2mm(μάλλον), ενα πλαστικο φυτο μεσαίου μεγέθους και ενα μαυρο χρυσοψαρο(σημερα εμαθα οτι κ αυτο χρυσοψαρο λεγεται! Πηγα λοιπον σημερα σε ενα pet-shop στον Πειραια -δεν ξερω αν πρεπει να πω το ονομα- και πήρα 2 γλυφτες και δυο guppy multicolour! Μου ειπε ομως ο υπαλληλος που με εξυπηρέτησε -που δεν ειχε και πολυ ορεξη να μου εξηγησει- οτι δεν γινεται να βαλω τα guppy στο ιδιο ενυδρειο με το χρυσοψαρο! Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει το γιατι? Επισης,ασχετα με το προηγουμενο, δεν εχω θερμοστατη στο ενυδρειο αλλα πηρα σημερα ενα θερμομετρο. Πιστευετε χρειαζεται να παρω κ θερμοστάτη? Το φιλτρο μεσα το μονο που εχει ειναι ενα σφουγγαρακι το οποιο καθαριζω καθε εβδομαδα ξεπλενοντας το κατο απο την βρυση!!! Την πρωτη φορα εβγαλε αρκετα μαυρα κομματακια που νομιζα οτι ηταν βρωμια, ομως υστερα απ' οσα εχω διαβασει τις τελευταιες μερες σκεφτομαι μηπως ηταν τιποτα χημικα 'η δεν ξερω κ εγω τι αλλο και το χαλασα! PLEASE βοηθηστε με!!!

ΥΓ. Συγνωμη για την πολυλογία μου!!! Μου το λενε πολλοι και προσπαθω αλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-07, 21:11
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Καταρχίν τα γκαπυ και οι γλύφτες είναι ψαράκια τροπικά και θέλουν θερμοκρασία 26-27 C.... Το χρυσόψαρο ειναι κρυου νερου....
Αρα ο petshopας ειχε δίκιο....Αυτά δεν μπορούν να συνυπάρξουν....
Πρέπει να αποφασίσεις αν στο ενυδρείο σου θα βάλεις τροπικά ψάρια ή κρύου νερου....
Κατά δεύτερον το 15 αρι ενυδρείο .....δεν λέγεται καν ενυδρείο....Το κάθε χρυσόψαρο θέλει τουλάχιστον 30 λίτρα για να μπορέσει να ζήσει ανετα.... Κατά τη γνώμη μου το μόνο που μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου ειναι ενα μονομάχος ....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-07, 21:34
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

καταρχην αλλο το θερμομετρο αλλο ο θερμοστατης...Θερμομετρο θελεις για να μετρας την θερμοκρασιαπου θα σου φτιαχνει και θα σου συντηρει ο θερμοστατης...Αποφασισε αν θες χρυσοψαρο η τροπικα και θα δεις αν θες θερμοστατη...Δευτερον καλο το φιλτρο σου αλλα αν συνεχιζεις να το πλενεις κατω απο το νερο της βρυσης τοτε δεν κανεις τιποτα, απλα καταστρεφεις οτι εχει αυτο δημιουργησει (αν εχει δημιουργησει...)

Θα σου πρωτεινα να διαβασεις για το στρωσιμο καινουργιου ενυδρειου και μετα να αποφασισεις τι θες να κανεις...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-07, 21:34
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Είναι εντελώς διαφορετικές οι συνθήκες που ζουν τα δυο είδη. Το χρυσόψαρο που έχεις είναι το υπέροχο black moor (εξαιρετικό γένος). ¶ν θέλεις να το κρατήσεις θα πρέπει να ψάξεις για μεγαλύτερο ενυδρείο (κάποια στιγμή αργότερα). Guppy σε 15 λίτρα με τις γέννες που θα έχεις (αργά ή γρήγορα) δεν λέει..Μονομάχος; Δεν τα γουστάρω αλλά υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται αποκλειστικά με αυτά τα ψάρια. Μήπως να πάρεις μια βαθιά αναπνοή και αγοράσεις μεγαλύτερο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-07, 22:04
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι ν' αρχισω να φτιαχνω εγω ενα μεγαλυτερο( π60*μ30*υ30)! Εχω βρει οδηγιες και πιστευω θα τα καταφερω! Τι υλικο ειναι καλυτερο και ασφαλεστερο να χρησιμοποιησω, γυαλι ή plexiglass?
Το "ενυδρειο" που εχω πως μπορω να το κανω πιο φιλοξενο για μονομαχο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-07, 22:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Kαλως ηλθες! αγαπητε φιλε εχεις πολυ δρομο μπροστα σου και πρεπει να αρχισεις αμεσα να διαβαζεις σε αυτο το φορουμ τα βασικα.. Το φιλτρο ΔΕΝ το πλενουμε ποτε κατω απο τη βρυση αλλα σε νερο ενυδρειου που βαζουμε σε ενα κουβαδακι. Ολα τα ενυδρεια θελουν περιπου 20 -30 ημερες "στρωσιμο" προτου προσθεσουμε ψαρια. Εγω σου προτεινω να πας πισω ολα τα ψαρια και να αρχισεις στρωσιμο με αμμωνια και αφου ειναι ετοιμη η βιολογια του φιλτρου σου να υποστηριξει καποιο ψαρι τοτε να παρεις εναν μονομαχο και τιποτα αλλο. Φυσικα μπορεις απο τωρα να βαλεις μια ριζα μοπανι και καποια ευκολα φυτα εφοσον εχεις καποιο φωτισμο. Και διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-07, 22:20
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Οι μονομάχοι είναι ψάρια που δεν χρειάζονται και πολλά πράγματα....
Αφού ήδη εχεις χαλίκι και φίλτρο τα μόνα πράγματα που θα χρειαστείς κατά τη γνώμη μου ειναι :
Ενα μικρό βράχο για διακόσμιση αλλά και για να έχει το ψάρι την ψευδαισθηση ότι μπορεί να κρυφτεί πίσω του....
Ένα μικρό θερμοστάτη γιατί μην ξεχναμε ότι αν και ο μονομάχος αντέχει (επειδη ειναι ανθεκτικό ψάρι) το κρυο νερό, ειναι κατα βαση τροπικό ψαράκι όποτε θα πρεπει το ενυδρειο που ζει να εχει και την κατάλληλη θερμοκρασία.
Ενα αληθινό φυτό θα ήταν μια καλή ιδέα στη μέση του ενυδρειου πχ. μια anubia....Αυτά και θα ειναι αρχηγός!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-07, 22:31
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλως ηλθες! αγαπητε φιλε εχεις πολυ δρομο μπροστα σου και πρεπει να αρχισεις αμεσα να διαβαζεις σε αυτο το φορουμ τα βασικα.. Το φιλτρο ΔΕΝ το πλενουμε ποτε κατω απο τη βρυση αλλα σε νερο ενυδρειου που βαζουμε σε ενα κουβαδακι. Ολα τα ενυδρεια θελουν περιπου 20 -30 ημερες "στρωσιμο" προτου προσθεσουμε ψαρια. Εγω σου προτεινω να πας πισω ολα τα ψαρια και να αρχισεις στρωσιμο με αμμωνια και αφου ειναι ετοιμη η βιολογια του φιλτρου σου να υποστηριξει καποιο ψαρι τοτε να παρεις εναν μονομαχο και τιποτα αλλο. Φυσικα μπορεις απο τωρα να βαλεις μια ριζα μοπανι και καποια ευκολα φυτα εφοσον εχεις καποιο φωτισμο. Και διαβασμα
Σ'ευχαριστω Raven! Βασικα το ενυδρειο το χρησιμοποιω με το χρυσοψαρο πανω απο ενα μηνα τοτε ομως δεν ειχα ασχοληθει για να ψαξω το θεμα του ενυδρειου διεξοδικα! Εχω διαβασει για το στρωσιμο αλλα αφου το εχω τοσο καιρο δεν θα εχει στρωθει? Θα πρεπει να παω να παρω test για να σιγουρευτω ετσι? Επισης, δεν εχει φωτισμο το καπακι οποτε δεν γινεται να βαλω φυτα! Αν φτιαξω ή
αγορασω ομως αλλο ενυδρειο με φωτισμο, το χαλικι που εχω κανει (2mm)? Οταν το πηρα μου ειπαν οτι ειναι φυσικο και η αληθεια ειναι οτι οταν το επλενα πριν το χρησιμοποιησω ειδα πολυ κικρα κομματακια απο κοχυλια! Κανει ή οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-07, 22:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Λοιπον, κοιτα πως εχουν τα πραγματα. Σε ενα μηνα το ενυδρειο θα ειχε στρωσει αν δεν επλενες το φιλτρο κατω απο την βρυση. καθε φορα που το κανεις αυτο σκοτωνεις τα ωφελιμα βακτηρια που ωφελουν διασπωντας την αμμωνια και τα παραγωγα της απο το νερο.Οποτε το φιλτρο σου λογικα ειναι αστρωτο οσο και την μερα που το πρωτο εβαλες. Αντιχλωριο στο νερο βρυσης βαζεις σε καθε αλλαγη; Φωτισμο αν θες αγοραζεις με 15ευρω ενα φωτιστικο γραφειου με βραχιονα και εισαι ενταξει.Εγω σε 12λιτρο με μονομαχο και ενα τετοιο φωτιστικο εχω ενα μικρο δασος απο φυτα μερικα εκ των οποιων θεωρουνται απαιτητικα-δυσκολα. Το χαλικι σου αν εχει κοχυλια δεν κανει.Θες ψιλο χαλαζιακο χαλικι ,ουδετερο. Για τεστ χρειαζεσαι για αρχη αμμωνιας,νιτρωδων και νιτρικων αλατων. Και ξεκινα στρωσιμο και επιμενω στο διαβασμα!! Οτι χρειαζεσαι ρωτα πριν το κανεις.θα γλιτωσεις πολυ κοπο και χρημα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-07, 23:11
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Kαλησπέρα και καλωσήλθες geochaos,
αν κατάλαβα καλά σπουδάζεις στην ¶ρτα (υποθέτω ότι το ενυδρείο είναι στη ¶ρτα). Για να μην σου γράφω πολλά, αν και πιστεύω σε καλύψαν όλοι οι φίλοι-ες που απαντήσαν μπορούμε όταν έλθεις ¶ρτα να τα πούμε από κοντά, αλλά βασικά να σου δώσω "μούργα" από τα ενυδρεία μου για να στρώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται το ενυδρείο σου και να κάνουμε και ότι μετρήσεις χρειάζεται (αν βέβαια η υπόθεση μου είναι σωστή). Για θέματα φυτών μπορώ να σου δώσω κλαδέματα, για θέμα ψαριών πέρα από μονομάχο μην σκέφτεσαι κάτι άλλο για το συγκεκριμένο ενυδρείο. Στοιχεία επικοινωνίας θα βρεις εδώ : http://users.lak.sch.gr/xhras/
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-07, 14:52
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Chrisx αλλα θα βαλω πλαστικα γιατι δεν εχω και πολυ χρονο και δεν θα ηθελα να χαλασουν αν δεν τα φροντιζω οπως πρεπει!!!
Κατι αλλο τωρα, εμαθα οτι τελικα το μαυρο ψαρι που εχω λεγεται Κογκολεζος. Ειναι το ιδιο με το black moor που μου ειχατε πει? Επισης μου ειπαν οτι με εναν θερμοστατη στους 26 βαθμους θα ειναι ενταξει θερμοκρασια και για τα guppy και για το κογκολεζο. Ισχυει?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-07, 15:13
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Για φυτα μη σκας και πολυ.Υπαρχουν φυτα που ζουν και με μηδενικη σηντηρηση,ακομα και χωρις λαμπα πχ ανουμπια.Μετα πας σε πολυ απλα φυτα που θελουν μετριο ως και λιγο φως που με ενα απλο "χασαποκλαδεμα" δεν χρειαζονται τπτ αλλο
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-07, 19:06
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όχι, δεν ισχύει. Αν και τα black moor (κογκολέζοι) ζουν σε λίγο μεγαλύτερες θερμοκρασίες, ισχύει ότι δεν βάζουμε τροπικά ψάρια με ψάρια κρύου νερού.
Καλύτερα να έχεις τον κογκολέζο σε λίγο πιο κρύο νερό... 22-24 βαθμούς Κελσίου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-07, 15:13
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

HOLA καλε μου φιλε!!!!
Το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειναι να δώσεις ολα σου τα ψάρια σ εναν φίλο που μπορεί να τα φιλοξενησει 2-3 μήνες... και κράτα εσύ τον κογκολέζο να μαθείς 5 πράγματα!!! αν φτιάξεις δικό σου ενυδρείο, καλυτερα να αγοράσεις βεβαια, τα ξαναπέρνεις πίσω!!! Ααα και μη βάλεις το θερμόμετρο σε ψηλή θερμοκρασία, μέχρι 25 καλά είναι...μη πάθει και τιποτε ο γκογκολέζος!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-11-07, 11:59
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Το ενυδρείο το εφτιαξα (50 μηκ.*30 πλ.*40 υψος) και το εχω γεματο με νερο δυο μερες τωρα για να σιγουρευτω οτι αντέχει αλλα κ γιατι μου ειπαν οτι αν και η σιλικονη ειναι για ενυδρειακη χρήση κ παλι βγαζει τοξινες τις πρωτες μερες τουλαχιστον!!!
Οταν θα ειναι ετοιμο θελω να του βαλω καποια φυτα πλαστικα. Σκεφτομαι να βαλω ομως και κανενα πραγματικο . Υπαρχει καποιο που να μην χρειάζεται υποστρωμα με λιπασμα? Το φυτο Ανουμπια που ειπατε χρειαζεται? Επισης, να βαλω χαλικι ή αμμο και τι χαλικι να ειναι??? Εχω δει χαλικι αυτο το κλασικο το πολυχρωμο αλλα να πω την αληθεια δεν μου αρεσει καθόλου. Τωρα οπως εχω αναφέρει εχω φυσικο χαλικι διαμετρου περιπου 2mm, καφετι χρωμα το οποιο ομως δεινει μια αντιστοιχη αποχρωση σε ολο το νερο! Το φιλτρο που εχω τωρα ειναι αυτο:
http://www.hagen.com/usa/aquatic/pro...01001300021501

Για το καινουριο ενυδρείο τι φιλτρο να παρω γιατι αυτο δε νομιζω να κάνει. Τι ροη πρεπει να εχει( L/ωρα)?
Ακόμα εχω θερμοστάτη 50w. Αρκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-11-07, 12:17
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν θα ειναι ετοιμο θελω να του βαλω καποια φυτα πλαστικα. Σκεφτομαι να βαλω ομως και κανενα πραγματικο . Υπαρχει καποιο που να μην χρειάζεται υποστρωμα με λιπασμα? Το φυτο Ανουμπια που ειπατε χρειαζεται?

Για το καινουριο ενυδρείο τι φιλτρο να παρω γιατι αυτο δε νομιζω να κάνει. Τι ροη πρεπει να εχει( L/ωρα)?
Υπαρχουν φυτα σχεδον μηδενικων απαιτησεων,και σιγουρα θα σε βοηθησουν τοσο στο αισθητικο αποτελεσμα,(καμμια σχεση με τα πλαστικα)οσο και στη βιολογια σου αφου θα ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι του φιλτρου σου.
Ριξε μια ματια εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537µ
κι εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11645

Το φιλτρο σου τωρα,θα πρεπει να ανακυκλωνει 4-5 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου σου.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-11-07, 16:33
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Arrow

Ευχαριστω για τη βοηθεια με τα φυτα !!! Για το φιλτρο, το θερμοστατη και το χαλικι εχετε να προτείνετε κατι? Eπισης, τι φωτισμο θα ηταν καλο να βαλω στο καινουριο ενυδρειο που αναφερω παραπανω? Βοηθείστε με παρακαλω γιατι εχω πελαγωσει!!! Οταν ξεκινησα για το ενυδρείο δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσα πολλα να προσεξεις και δεν θα ηθελα να κανω κατι που θα βλαψει τα ψαρια!!! Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-11-07, 11:25
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παρε ενα φιλτρο που να γυριζει 200l/ωρα,το θερμαντικο σου σωμα ειναι μια
χαρα.Οσον αφορα τον φωτισμο εαν μπορεις να βαλεις 30 W θα ειναι καλα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-11-07, 21:09
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Question

ΟΚ!!! Ευχαριστω!!! Να ρωτησω... τα τεστ που χρειαζεται να κανω(αμμωνία, νιτρικα και νιτρωδη αλατα και ο,τι αλλο χρειαζεται) ειναι ακριβα? ποσο περίπου κανουν?
-------------------------
Υπεθύμιση για το κοστος των τεστ!!!

Μπορει να πει καποιος τιμες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geochaos : 19-11-07 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-11-07, 21:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλησπερα.Οι τιμες μεταξυ των εταιριων ποικιλουν αλλα χονδρικα υπολογισε γυρω στα 25-35 ευρω. Τα πιο αξιοπιστα λεγεται οτι ειναι τα υγρα τεστ της ΑΡΙ και της ΤΕΤRA.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-11-07, 21:47
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Είναι ακριβά, εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται ακριβά.. αλλά είναι απαραίτητα! Εκτός αυτού θα χρειαστείς και gH kH pH, για να μπορέσεις να ξέρεις τις τιμές, ώστε να αποφασίσεις και για τα ψάρια που θα βάλεις. Οπότε υπολόγιζε άλλα τόσα.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-11-07, 22:35
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειναι οντως ακριβα, δεν σου φαινεται μονο εσενα εγω βγηκα εκτος προυπολογισμου και εψαχνα να βρω που εφυγαν τα λεφτα οταν συνειδητοποιησα οτι τα τεστ μαζι με ολα τα ζουμια που πηρα εφταναν σε αξια τα 150 Ε !
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-07, 11:34
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Και γώ περίπου το ίδιο έπαθα.. Πανάκριβα τα άτιμα.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-11-07, 14:44
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Talking

A! Τελεια... τετοια πειτε μου τωρα... Το ενυδρειο το εχω φτιαξει αλλα περιμενω τωρα τα κομματια απο ξυλο θαλασσης για να φτιαξω τον πατο κ καπάκι και μετα ν' αρχισω το στρωσιμο και να βαλω μεσα χαλικι, φυτα και ο,τι αλλο ειναι να βάλω! Ειχα δει σε ενα μαγαζι ενα τρομερο χαλικι σε μαυρο και πορτοκαλι χρωμα που φαινόταν υπέροχο! Ξερετε τι χαλικι ειναι αυτο? Επισης οταν φτιάξω το καπάκι θέλω να βαλω και φωτισμο! Μου εχετε πει οτι 30w θα ειναι ενταξει. θέλω ομως να βαλω 2 λαμπες η μια να ειναι κανονικα λευκη και η αλλη να ειναι μπλε χρωμα (black light λεγονται?)!!! Εχετε να προτείνετε κατι? Γιατι δεν ξερω απο αυτα και σε ενα μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν πως δεν υπαρχουν λαμπες που να κανουν για ενυδρείο !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-11-07, 23:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειχα δει σε ενα μαγαζι ενα τρομερο χαλικι σε μαυρο και πορτοκαλι χρωμα που φαινόταν υπέροχο! Ξερετε τι χαλικι ειναι αυτο?
Χαλικι βαλε λεπτοκοκκο χαλαζιακο η αμμο ουδετερη,οχι ασβεστολιθικη.
Παράθεση:
θέλω ομως να βαλω 2 λαμπες η μια να ειναι κανονικα λευκη και η αλλη να ειναι μπλε χρωμα (black light λεγονται?)!!!
Απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα για πιο οικονομικα. Θα σου προτεινα μια Phillips aquarelle και μια Sylvania gro lux. Αυτος ο συνδυασμος ειναι πολυ καλος για φυτα. Τις μπλε φασματος ξεχνα τες,δεν κανουν γιατι θα γεμισεις αλγες.
Καπακι θα φτιαξεις μονος σου ε ; Εγω προσφατα το ιδιο εκανα στο 80αρι μου και μου κοστισε συνολικα γυρω στα 130 Ε συνολικα μζι με λαμπες και ανακλαστηρες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-11-07, 12:35
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλικι βαλε λεπτοκοκκο χαλαζιακο η αμμο ουδετερη,οχι ασβεστολιθικη.

Απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα για πιο οικονομικα. Θα σου προτεινα μια Phillips aquarelle και μια Sylvania gro lux. Αυτος ο συνδυασμος ειναι πολυ καλος για φυτα. Τις μπλε φασματος ξεχνα τες,δεν κανουν γιατι θα γεμισεις αλγες.
Καπακι θα φτιαξεις μονος σου ε ; Εγω προσφατα το ιδιο εκανα στο 80αρι μου και μου κοστισε συνολικα γυρω στα 130 Ε συνολικα μζι με λαμπες και ανακλαστηρες.

Ευχαριστω! Ναι μονος μου θα το φτιαξω! Τι σου κοστισε 130Ε? Εμένα τα τζαμια πηγαν 12ε, τη σιλικονη την πηρα τσαμπε απο το μαγαζι με χρωματα που δουλευει θειος μου και τα ξυλα για να φτιαξω το καπακι και την βαση-οταν λεω βαση εννοω κατι σαν μικρο καφασι που να χωραει ισα ισα η βάση του ενυδρείου ωστε να κραταει αντισταση και να μην φαινεται ασχημο με τισ σιλικονες στισ ενωσεις- θα μου τα φερει κ αυτα πατερας μου τσαμπε απο την δουλεια του!!!!!! Μου ειπαν ομως οτι τα ξυλα αλλιως θα πηγαιναν στα 15ε και 8 η σιλικονη! Εσενα γιατι πηγε τοσο ακριβα! Ειναι ακριβες οι λάμπες????
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-11-07, 17:04
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω! Ναι μονος μου θα το φτιαξω! Τι σου κοστισε 130Ε? Εμένα τα τζαμια πηγαν 12ε, τη σιλικονη την πηρα τσαμπε απο το μαγαζι με χρωματα που δουλευει θειος μου και τα ξυλα για να φτιαξω το καπακι και την βαση-οταν λεω βαση εννοω κατι σαν μικρο καφασι που να χωραει ισα ισα η βάση του ενυδρείου ωστε να κραταει αντισταση και να μην φαινεται ασχημο με τισ σιλικονες στισ ενωσεις- θα μου τα φερει κ αυτα πατερας μου τσαμπε απο την δουλεια του!!!!!! Μου ειπαν ομως οτι τα ξυλα αλλιως θα πηγαιναν στα 15ε και 8 η σιλικονη! Εσενα γιατι πηγε τοσο ακριβα! Ειναι ακριβες οι λάμπες????

HOLA!!!
Mε τρομάζεις φίλε μου!!! Είπες θα κάνεις ενυδρείο και το έκανες...Μπράβο μόνο και μόνο για την προσπάθεια!! Μερικές εμπειρικές συμβουλές...
1. Μη βιαστείς να βάλεις ψάρια.. σιγά σιγά και μετά από πολύ σκέψη και αφού δεις τις αντιδράσεις του κάθε είδους
2. δοκίμασε τις αντοχές του ενυδρείου σου...να είναι μια δυνατή κατασκευή καθώς και η βάση του...
3.χαλίκι...ναι πανάκριβο ...δες τι είδη ψαριών και φυτών θέλεις και ανάλογα πράξε...πάντως δεν είναι κάτι που αλλάζει ανά πάσα στιγμή… θα σου πρότεινα κάτι σε λεπτόκοκκο αν και εμένα μου αρέσει το ηφαιστειακό…
4. για φυτά θα σου πρότεινα ανούμπιες (2-3), τοματιές (2) και κερατόφυλλο (1)...και θα γεμίσει το ενυδρείο.. άσε που σε 1-2 μήνες θα κάνεις μεταφυτεύσεις από τα κλαδέματα και θα γλυτώσεις χρήματα.. θα διαπιστώσεις ότι και τα φυτά είναι ακριβά οπότε ψάξε τπτ κλαδέματα από άτομα στην περιοχή σου.
5. από Τest κάνε στην αρχή μόνο κάποιο υγρό αμμωνίας (15 -20 ¤ περίπου) και προσπάθησε να δημιουργήσεις ένα βιολογικό φίλτρο που αν το κρατήσεις σταθερό θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.. απλά διάβασε για τους κανόνες αλλαγής νερού και ακολούθησε τους πιστά...
6. από λάμπες θα σου πρότεινα μία λευκή 30 W…και έναν χρονοδιακόπτη.. δεν είναι τόσο ακριβές…πρόσεχε πως θα τις στερεώσεις μη τα βρεις τα ψάρια σου κακαβιά… μια που θα κανείς μόνος το καπάκι φρόντισε να έχεις και χώρο για άλλη μία λάμπα μπας και θέλουν να κάνουν κανένα παρτάκι με περισσότερο φως αργότερα…
7. επιστρέφοντας στο θέμα ψάρια θα σου πρότεινα να κάνεις ένα κοινωνικό ενυδρείο με 2-3 είδη και όχι ωοτόκα που είναι μπελαλίδικα…βάλε στην αρχή 5 corydorasaenausbronze (γατόψαρα σχετικά φτηνά 6-8 ¤) και μετά από ένα μήνα περίπου βλέπεις τι άλλο θες…

¶ντε καλή συνέχεια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-11-07, 12:50
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

XAXAXA!!! Σ' ευχαριστω sarcastic!!! Την αντοχη την δοκιμασα, το ειχα 3 μερες γεματο με νερο ως πανω!! Πιθανότατα την τριτη θα παρω τα ξυλα οποτε ακομα δεν εχω παρει ουτε φυτα ουτε χαλικι! Ρωτησα σε ανθοπωλεία και δεν εχουν υδρόφυτα αλλα να σου πω την αληθεια δεν ειναι σιγουρο οτι θα βαλω αληθινα! Μου ειπαν ομως οτι καλυτερα να παρω μπαμπου(???) γιατι ειναι και φθηνότερα και περισσοτερο αντοχης! Τι πιστευετε εσεις??? Το θεμα μου ειναι οτι σπουδαζω και λειπω τις περισσοτερες ωρες απο το σπιτι και δεν θα ηθελα να ασχολουμαι με κλαδεματα και σαπια φυλλα!!! Φιλτρο εχω αυτο που αναφερα παραπανω 100lt/h το οποιο λειτουργει καπου 2 μηνες και θα μου δωσουν και ενα αλλο 200lt/h, μαρκα δεν ξερω! Μου ειπαν οταν θα τελειωσω το ενυδρείο με τα ξυλα κτλ να το γεμισω με νερο με χλωριο με τα δύο φιλτρα και αντιχλωριο και να το αφησω για 2 μερες και μετα να βαλω τα ψαρια!!!! Επισης θα βαλω και το χαλικι που είδη εχω(φυσικο 1mm παχος) και θα συμπληρωσω και αλλο φυσικα! Εχω 2 guppy, 1 γλείφτη και ενα κογκολέζο μαζι. Μου ειχαν πει να μην εχω τον κογκολεζο με τα guppy γιατι ειναι κρυου νερου, ομως σε εναν οδηγο της serra ειδα οτι οι κογκολεζοι ανηκουν σε αλλη κατηγορία και θελουν πιο θερμο νερο απ' οτι τα χρυσοψαρα και ετσι τα εχω ολα μαζι σε σταθερη θερμοκρασία 260C. βλεπω οτι τα πανε πολυ καλα μαζι!!! Ο κογκολεζος μαλιστα ζωηρεψε αρκετα απο την στιγμη που ανεβασα την θρμοκρασια!!! Να βαλω καμια πετρα μεσα ή κανενα ξυλο??? Το σκεφτομαι πολυ!!! Αν βαλω πως να την τοποθετησω? να την ακουμπησω κατω στο τζαμι και μετα να ριξω χαλίκι ή το αντιθετο? Συγνωμη για την πολυλογία μου και σας ευχαριστω ολους σας που με βοηθατε τοσο πολυ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-11-07, 14:39
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
XAXAXA!!! Σ' ευχαριστω sarcastic!!! Την αντοχη την δοκιμασα, το ειχα 3 μερες γεματο με νερο ως πανω!! Πιθανότατα την τριτη θα παρω τα ξυλα οποτε ακομα δεν εχω παρει ουτε φυτα ουτε χαλικι! Ρωτησα σε ανθοπωλεία και δεν εχουν υδρόφυτα αλλα να σου πω την αληθεια δεν ειναι σιγουρο οτι θα βαλω αληθινα! Μου ειπαν ομως οτι καλυτερα να παρω μπαμπου(???) γιατι ειναι και φθηνότερα και περισσοτερο αντοχης! Τι πιστευετε εσεις??? Το θεμα μου ειναι οτι σπουδαζω και λειπω τις περισσοτερες ωρες απο το σπιτι και δεν θα ηθελα να ασχολουμαι με κλαδεματα και σαπια φυλλα!!! Φιλτρο εχω αυτο που αναφερα παραπανω 100lt/h το οποιο λειτουργει καπου 2 μηνες και θα μου δωσουν και ενα αλλο 200lt/h, μαρκα δεν ξερω! Μου ειπαν οταν θα τελειωσω το ενυδρείο με τα ξυλα κτλ να το γεμισω με νερο με χλωριο με τα δύο φιλτρα και αντιχλωριο και να το αφησω για 2 μερες και μετα να βαλω τα ψαρια!!!! Επισης θα βαλω και το χαλικι που είδη εχω(φυσικο 1mm παχος) και θα συμπληρωσω και αλλο φυσικα! Εχω 2 guppy, 1 γλείφτη και ενα κογκολέζο μαζι. Μου ειχαν πει να μην εχω τον κογκολεζο με τα guppy γιατι ειναι κρυου νερου, ομως σε εναν οδηγο της serra ειδα οτι οι κογκολεζοι ανηκουν σε αλλη κατηγορία και θελουν πιο θερμο νερο απ' οτι τα χρυσοψαρα και ετσι τα εχω ολα μαζι σε σταθερη θερμοκρασία 260C. βλεπω οτι τα πανε πολυ καλα μαζι!!! Ο κογκολεζος μαλιστα ζωηρεψε αρκετα απο την στιγμη που ανεβασα την θρμοκρασια!!! Να βαλω καμια πετρα μεσα ή κανενα ξυλο??? Το σκεφτομαι πολυ!!! Αν βαλω πως να την τοποθετησω? να την ακουμπησω κατω στο τζαμι και μετα να ριξω χαλίκι ή το αντιθετο? Συγνωμη για την πολυλογία μου και σας ευχαριστω ολους σας που με βοηθατε τοσο πολυ!!!!

Φιλε μου για να ειμαι ειλικρινής μαζί σου, μάλλον σου έφυγε το μεράκι για τα ενυδρεία...αν θες να ασχοληθείς θα πρέπει να διαθέσης χρονο μεράκι και οσο χρήμα μπορείς... αν αρχιζεις από τώρα δικαιολογίες για χρόνο και μα και μου δεν θα κανεις τπτ.... η οτι και να κανεις θα ειναι λαθος... δυστυχώς δεν ειμαι απ αυτους που τα βλέπουν ολά θετικά για να σε παροτρύνουν να συνεχίσεις...Διάβασε πρωτα πως στήνεται ενα ενυδρείο και μετά κάνε συμπληρωματικες ερωτήσεις... σε φιλώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-12-07, 10:53
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω! Δεν πιστευω οτι μου εφυγε το μερακι επειδη δεν θελω να παρω αληθινα φυτα αφου λειπω σχεδον ολη μερα απο το σπιτι. Και τοσο καιρο δεν ειχα απαντησει γιατι ειχα τρεχαματα με τη σχολη, οποτε πιστευω λογικο ειναι να μην θελω να βαλω τα φυτα και μετα να τα δω κατεστραμενα, κριμα ειναι. Φυσικα μπορει να κανω λαθος αλλα καινουριος ειμαι και εχω τις επφυλαξεις μου και φυσικα σεβομε τις αποψεις των πιο εμπειρων! Η αποδειξη οτι δεν εχασα, ομως, το μερακι μου ειναι η εξης: πριν απο καμια εβδομαδα επεστρεψα σπιτι και βρηκα ενα απο τα τζαμια του ενυδρείου που ειχα φτιαξει ραγισμενο!!! Ευτυχως δεν ειχε νερο γιατι οπως ειχα πει παλιοτερα περιμενα τα ξυλα. Αμεσως επιασα δουλεια και ξεκινησα την προσπαθεια να ξεκολλησω τα τζαμια δυστυχως ομως ραγσαν και τα αλλα δυο με τα οποια ερχοταν σε επαφη!!! Επαθα το δευτερο εγκεφαλικο στη σειρα!!! Τελος παντων για να μην πολυλογω το πηρα αποφαση και το εφτιαξα ολο απο την αρχη!!! Αυτη τη φορα το εφτιαξα πιο γρηγορα και δεν το πασαλειψα να καθομαι οπως την αλλη φορα να ξυνω με τις ωρες!!! Εδω λοιπον με περηφανεια σας δειχνω το αποτελεσμα της δουλειας μου:

http://i255.photobucket.com/albums/h...Photo-0009.jpg

http://i255.photobucket.com/albums/h...Photo-0010.jpg

http://i255.photobucket.com/albums/h...Photo-0011.jpg

Το εχω τεσσερις μερες με νερο και δεν εχει τρεξει ουτε σταγονα!!!
Θα ηθελα, ομως αν γινεται να μου απαντησει καποιος στα ερωτηματα που ειχα θεσει παραπανω:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ειπαν ομως οτι καλυτερα να παρω μπαμπου(???) γιατι ειναι και φθηνότερα και περισσοτερο αντοχης! Τι πιστευετε εσεις??? Το θεμα μου ειναι οτι σπουδαζω και λειπω τις περισσοτερες ωρες απο το σπιτι και δεν θα ηθελα να ασχολουμαι με κλαδεματα και σαπια φυλλα!!! Φιλτρο εχω αυτο που αναφερα παραπανω 100lt/h το οποιο λειτουργει καπου 2 μηνες και θα μου δωσουν και ενα αλλο 200lt/h, μαρκα δεν ξερω! Μου ειπαν οταν θα τελειωσω το ενυδρείο με τα ξυλα κτλ να το γεμισω με νερο με χλωριο με τα δύο φιλτρα και αντιχλωριο και να το αφησω για 2 μερες και μετα να βαλω τα ψαρια!!!! Επισης θα βαλω και το χαλικι που είδη εχω(φυσικο 1mm παχος) και θα συμπληρωσω και αλλο φυσικα! Εχω 2 guppy, 1 γλείφτη και ενα κογκολέζο μαζι. Μου ειχαν πει να μην εχω τον κογκολεζο με τα guppy γιατι ειναι κρυου νερου, ομως σε εναν οδηγο της serra ειδα οτι οι κογκολεζοι ανηκουν σε αλλη κατηγορία και θελουν πιο θερμο νερο απ' οτι τα χρυσοψαρα και ετσι τα εχω ολα μαζι σε σταθερη θερμοκρασία 260C. βλεπω οτι τα πανε πολυ καλα μαζι!!! Ο κογκολεζος μαλιστα ζωηρεψε αρκετα απο την στιγμη που ανεβασα την θρμοκρασια!!! Να βαλω καμια πετρα μεσα ή κανενα ξυλο??? Το σκεφτομαι πολυ!!! Αν βαλω πως να την τοποθετησω? να την ακουμπησω κατω στο τζαμι και μετα να ριξω χαλίκι ή το αντιθετο? Συγνωμη για την πολυλογία μου και σας ευχαριστω ολους σας που με βοηθατε τοσο πολυ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10997 seconds with 12 queries