Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-07, 21:32
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Exclamation Ζητούνται προτάσεις

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους και όλες σας που καθημερινά "δουλεύετε" σε αυτές τις σελίδες αφιλοκερδώς προσφέροντας ανεκτίμητες πληροφορίες σε όλους εμάς τους νέους στο χόμπυ!

Ελπίζω να καταφέρω να δώσω έστω και λίγες από τις συμβουλές σας πίσω σε άλλα παιδιά..!

Το θέμα μου είναι ότι χρειάζομαι φυτά για το 400άρι μου εντελώς χαμηλών χαμηλών χαμηλών απαιτήσεων (νοτίου Αμερικής μόνο) για όλα τα επίπεδα του ενυδρείου, απλά θα ήθελα οι προτάσεις σας να βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες, μιας και από "τεχνικά" χαρακτηριστικά φυτών τα έχω ξεφυλλίσει!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-07, 22:56
Το avatar του χρήστη dimitrisgiannoulakis
dimitrisgiannoulakis Ο χρήστης dimitrisgiannoulakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2007
Περιοχή: Hersonissos, Crete
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλώς ήλθες και καλή ανάγνωση.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία καθότι νέος και εγώ στο χόμπι, αλλά ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

http://showcase.aquatic-gardeners.or...=0&vol=2&id=99
http://www.aquabotanic.com/aquascapingprincipals.html
http://www.aquamoss.net/
http://www.plantgeek.net/article_viewer.php?id=16
http://www.tropica.com/plant_print.asp
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-07, 23:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα φυτα θες να ειναι Ν. Αμερικης μονο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-07, 08:20
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Σε κάποιες ιστοσελίδες έχω διαβάσει ότι οι vallinseria δεν βρίσκεται αποκλειστικά στην Ασία, αλλά συναντιέται σε πολλά σημεία του πλανήτη...
Φυσικά οποιοδήποτε άλλο φυτό ζει σε διάφορα σημεία (οπότε και Ν.Α.) και αν ισχύει αυτό τα περιλαμβάνω, διαφορετικά θα επιθυμούσα μόνο Ν. Αμερικής φυτά.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-07, 10:12
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Alternanthera reineckii ''roseafolia'' η οποία τα πάει αρκετά καλά σε low tech ενυδρεία, Lilaeopsis macloviana το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει ότι είναι αρκετά εύκολο, αρκετά είδη Echinodorus. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις ακόμα και Christmas moss (δεν θα έχει την ίδια ανάπτυξη όπως σε ένα hi tech αλλά και έτσι γίνετε αρκετά όμορφη. Δυστυχώς από Νότιο Αμερική δεν έχεις αρκετές επιλογές σε εύκολα φυτά μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις αρκετά Cosmopolitan
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπάρχουν αρκετές επιλογές,απλά θέλουν ψάξιμο και παραγγελεία οι περισσότερες...
Μερικά άλλα φυτά που μπορείς να βάλεις είναι:Hygrophila guianensis,Ceratopteris pteridoides(ή pteroides όπως μερικές φορές την καλούν...)Phylanthus fluitans,Heteranthera zosterifolia,Hydrocotyle leucocephala,Saggitaria subulata,Cabomba sp.κ.α.Με όλα αυτά τα φυτά έχω πολύ καλή εμπειρία κάτω από χαμηλό φωτισμό και με σπάνια χρήση λιπασμάτων...Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι έλλειψη καλίου καθώς έχω πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση και δεν έπαιρναν αυτό που τους χρειαζόταν...Η Christmas moss που ανέφερε και η Εύα,τα πάει πολύ καλά και σε χαμηλό φωτισμό και γίνεται όμορφη και εκεί.Μια και ανέφερες για Vallisneria από Νότιο Αμερική,από έρευνα που έχω κάνει(μια και εγώ θέλω μόνο Ν. Αμερικάνικα φυτά στα ενυδρεία μου) μόνο η Vallisneria asiatica έρχεται από Ν. Αμερική...Αν πάντως θες να είσαι σίγουρος,μην βάλεις καμμιά Vallisneria...Υπάρχουν τόσα άλλα όμρφα Ν. Αμερικάνικα φυτά που δεν αξίζει...
Υπάρχουν και άλλα Ν. Αμερικάνικα φυτά χαμηλών σχετικά απαιτήσεων αλλά δεν τα αναφέρω λόγω δυσκολίας στο να τα βρείς μια και δεν τα φέρνουν οι γνωστές εταιρίες υδρόβιων φυτών...
Σχετικά με το Cosmopolitan,μην εμπιστεύεσαι την Tropica στα Cosmopolitan αλλά πάντα κάνε τη δική σου έρευνα μια και έχω βρει αρκετά Cosmopolitan φυτά να έρχονται από όλες τις άλλες ηπείρους αλλά όχι από την Ν. Αμερική...Το ίδιο ισχύει και για το Pantropic...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-07, 10:56
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γεια σου genirous.

Αφού όπως λες έχεις ήδη μελετήσει κάποια φυτά, νομίζω ότι θα είναι πιο εύκολο να κάνεις μια λίστα με αυτά που σε ενδιαφέρουν και μετά να σου πούμε ο καθένας τις εμπειρίες του.
Στο λέω γιατί το "εντελώς χαμηλών χαμηλών χαμηλών απαιτήσεων" μεταφράζεται διαφορετικά.
Καλύτερα λοιπόν να ορίσεις εσύ το ποια
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-07, 17:54
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Αυτά που έχω "μπανίσει", αλλά ανησυχώ να δοκιμάσω είναι:

Vesicularia sp "christmas"
eleocharis "parvula"
hydrocotyle leucocephala
echinodorus angustifolius
bacopa australis
echinodorous parviflorous "peruensis"
sagittaria platyphylla
echinodorous cordifolius ssp. fluitans
echinodorus "ozelot"
echinodorus "ozelot" (green)
shinnersia rivularis "Weiss-Gron"
ludwigia repens "Rubin"
lilaeopsis macloviana
ceratophyllum demersum "foxtail"

Σε ένα ενυδρείο 400 λίτρα με τύρφη, με 0,36W / λίτρο, ph:6.5, kH:3, gH:8, χωρίς CO2, με υγρά λιπάσματα και ταμπλέτες...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Κάποια από τα φυτά της λίστας σου δεν είναι Ν. Αμερικής...Η Sagittaria platyphylla για παράδειγμα είναι από Β. Αμερική και ο Echinodorus cordifolius nssp. fluitans από Μεξικό,το ίδιο και η Shinneria...
Τώρα σχετικά με την ευκολία,η Vesicularia sp. ''Christmas'' είναι πανέυκολη κατα την γνώμη μου και δεν παθαίνει τίποτα...Το ίδιο και ο Echinodorus cordifolius ssp. fluitans...Έχω έναν και καταφέρνει και ζει και αναπτύσσεται κάτω από ένα στρώμα φύλλων Vallisneria gigantea και με συνεχές φάγωμα φύλλων από τον Hemiancistrus subviridis μου...Ήρωας κανονικός...
Η Hydrocotyle leucocephala είναι επίσης ένα πολύ εύκολο φυτό και αφού θα βάζεις και λιπάσματα θα σου πάει μια χαρά...Απαιήσεις σε φωτισμό δεν έχει ιδιαίτερες.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-07, 09:03
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Κώστα σε ευχαριστώ για τον cordifolius, τη hydrocotyle leucocephala την έχεις..? Πίστεψέ με θα προτιμούσα εντελώς αυτόχθονα φυτά, αλλά αναγκαστικά "γλυκοκοιτάζω" κάποια βόρειας Αμερικής, κάποια κεντρικής Αμερικής όπως επίσης κάποια "κλωνοποιημένα", cosmopolitan και pantropic...
Και αυτό για 2 λόγους: Καταρχήν οι τελικές επιλογές μου είναι ελάχιστες και κατά δεύτερον προσπαθώ να φτιάξω ένα βιοτοπικό Rio Negro φυτεμένο και δε μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες για φυτά του ποταμού...Έστω τα λίγα που ίσως να ζουν εκεί...!
Το cristmas moss, πήρα κλάδεμα από το 120άρι μου και έβαλα, αλλά δεν έπιασε... Η lilaeopsis επίσης ένας φίλος μου είπε ότι σε άμμο δεν πιάνει, γιατί σαπίζουν οι ρίζες... Ισχύει?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 21-02-07 στις 09:11
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-07, 09:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό για 2 λόγους: Καταρχήν οι τελικές επιλογές μου είναι ελάχιστες και κατά δεύτερον προσπαθώ να φτιάξω ένα βιοτοπικό Rio Negro φυτεμένο και δε μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες για φυτά του ποταμού...Έστω τα λίγα που ίσως να ζουν εκεί...!
http://fish.mongabay.com/data/ecosys...io%20Negro.htm

http://fish.mongabay.com/biotope.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-07, 09:52
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Η hydrocotyle leucocephala είναι από τα φυτά που δεν θα σε δυσκολέψουν καθόλου.
Μπορεί να αναπτυχθεί όπου και όπως θέλεις (σχεδόν) ακόμα και χωρίς να είναι φυτεμένη.

Το lilaeopsis macloviana το έχω δοκιμάσει, αλλά ενώ είναι 'εύκολο και γρήγορο' δεν κατάφερα να το διατηρήσω, αν και το δοκίμασα σε δύο διαφορετικά ενυδρεία που υπήρχε ανάπτυξη από πιο δύσκολα φυτά
Αυτό απλά υπήρχε....., πάντως εξακολουθεί να μου αρέσει

Τώρα για όλο το πλάνο που ετοιμάζεις θα σου πρότεινα να βάλεις αρχικά λίγα είδη φυτών και στην πορεία κάνεις τις αλλαγές που χρειάζονται (ή θέλεις).

Χωρίς να έχω γνώσεις (για βιοτοπικό) τα πολλά είδη φυτών παραπέμπουν σε άλλου τύπου ενυδρείο και το κάνουν να δείχνει πιο "ψέυτικο".

Οι τιμές του νερού είναι πολύ καλές για αυτό που θέλεις να κάνεις, αλλά δεν ξέρω αν θα 'αντέξεις' να το συντηρείς (400Λ) ετοιμάζοντας το νερό με τύρφη.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-07, 12:57
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνονόματε Γιώργο σε ευχαριστώ για τα links αλλά...πίστεψε με το site το έχω κάνει φύλλο και φτερό, έχω άξιοποιήσει πολλές από τις πληροφορίες, αλλά μερικά θέματα είναι ελλειπή... Σίγουρα τα φυτά είναι ένα από τα ελλειπέστερα...!!! Αν έχεις κάτι άλλο θα με βοήθαγε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η hydrocotyle leucocephala είναι από τα φυτά που δεν θα σε δυσκολέψουν καθόλου.
Μπορεί να αναπτυχθεί όπου και όπως θέλεις (σχεδόν) ακόμα και χωρίς να είναι φυτεμένη.

Χωρίς να έχω γνώσεις (για βιοτοπικό) τα πολλά είδη φυτών παραπέμπουν σε άλλου τύπου ενυδρείο και το κάνουν να δείχνει πιο "ψέυτικο"...
Juan καλή ακούγεται για το ενυδρείο μου, τη βάζω πρώτη στη λίστα! Το μόνο που με προβληματίζει είναι η αναφορά της Tropica ότι ακμάζει σε σχετικά σκληρό νερό... Έχεις δοκιμάσει με τη συγκεκριμένη να την κάνεις γρασίδι...? Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το θέμα των πολλών φυτών! Λόγο δυσκολίας απόφασης έχω μεγάλη λίστα και θέλω να καταλήξω σε ότι πιο λιτό αλλά και πιο κατάλληλο.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 21-02-07 στις 13:08
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Κοίτα αυτό το link:Natural catfish aquarium Part 1
Επίσης,μια και έχω διαβάσει μια εργασία πολύ μεγάλη σχετικά με τα Νοτιοαμερικάνικα ποτάμια και την βλάστηση(επίγεια κυρίως) των Lowlands,που περιλαμβάνουν κυρίως παραποτάμια βλάστηση,ήθελα σου πω να σου πω και κατι που είναι αρκετά ενδιαφέρον:οι blackwater ποταμοί ρέουν σε πλήρως αμμώδη εδάφη,που δεν έχουν καθόλου ''κανονικό'' και πλούσιο χώμα...Είναι σε εδάφη ξεπλυμμένα χωρίς λάσπη.Όλο το χώμα στο οποίο αναπτύσσονται τα δέντρα εκεί προέρχεται από αποσυνθεώμενα φύλλα και άλλα οργανικά κατάλοιπα...Έτσι,μόλις έρχεται η εποχή των βροχών,το νερό της φιλράρεται μέσα από τις οργανικές ουσίες που βρίσκονται σε αποσύνθεση και επιστρέφει κατευθείαν στο ποτάμι καθώς το έδαφος είναι άμμος και δεν κρατά νερό.Έτσι,το νερό επιστρέφει στο ποτάμι πολύ όξινο,γεμάτο χουμικά οξέα και ταννίνες και δημιουργεί το γνωστό blackwater...
Απλά σκέφτηκα πως ίσως σε ενδιέφερε...
Για ακόμα πιο βιοτοπικό ενυδρείο,η Ada πουλάει άμμο από τον Rio Negro

Προσωπικά δεν βρίσκω το λόγω να γλυκοκοιτάς Βορειο και κεντρο Αμερικάνικα φυτά καθώς υπάρχει αρκετή ποικηλία Νοτιοαμερικάνικων φυτών...Υπάρχουν και άλλα που δεν μπορείς να τα βρεις σε ενυδρειακά μαγαζια,αλλά μπορείς να τα παραγγείλεις ως σπόρους ή και ως φυτά από το internet...

Σχετικά με το Hydrocotyle και το μαλακό νερό,δεν έχει πρόβλημα,απλά θέλει καλύτερη λίπανση.Εγώ είχα πολύ καιρό κάτω από όχι και πολύ καλες συνθήκες και τα πήγαινε μια χαρά...Αν δεις την παρουσίαση του ενυδρείου μου στις Παρουσιάσεις ενυδρείων,θα πάρεις μια ιδέα για το πόσο υγειής ήταν...Θα δεις επίσης και άλλα εύκολα φυτά Ν. Αμερικής που είχα...
Σχετικά με τη Christmass,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τα πήγε καλά...Εμένα θάβεται συχνά κάτω από ξυλόσκονη και παρόλα αυτά αναπτύσσεται αρκετά καλά και φυσικά δεν χαλάει...
Σχετικά με τον Lilaeopsis και την άμμο δεν μπορεί να ισχύει...Όλα τα υδρόβια φυτά τα πάνε μια χαρά και στην άμμο...Οι ρίζες σαπίζουν μόνο αν έχεις πολλές αναερόβιες περιοχές,κάτι που έτσι και αλλιώς δεν πρέπει να έχεις...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-07, 19:33
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά σκέφτηκα πως ίσως σε ενδιέφερε...
Για ακόμα πιο βιοτοπικό ενυδρείο,η Ada πουλάει άμμο από τον Rio Negro

Υπάρχουν και άλλα που δεν μπορείς να τα βρεις σε ενυδρειακά μαγαζια,αλλά μπορείς να τα παραγγείλεις ως σπόρους ή και ως φυτά από το internet...
Φυσικά και με ενδιαφέρει, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Η Ada που είπες τι είναι??? Και αν μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω τα άλλα φυτά στο internet θα σου ήμουν υπόχρεος...



Πιστεύω πάντως ότι το βασικότερο πρόβλημά μου είναι στο "χαλί"... Η μόνη επιλογή που βλέπω είναι eleocharis parvula...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-07, 10:32
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χαλί και βιοτοπικό ενυδρείο Rio Negro δεν πάει με τίποτα... Ιδιαίτερα αν σκοπεύεις να βάλεις και ψάρια βυθού,να ξέρεις οτι δεν τους αρέσουν τα χαλιά καθώς τα εμποδίζουν στην κίνησή τους στο βυθό...

Η ADA είναι μια εταιρία,η Aqua Design Amano.Την άμμο από τον Rio Negro μπορείς να την δεις εδώ.Για παραγγελεία της νομίζω πως μπορείς να απευθυνθείς και στον Αμαζόνιο(pet shop της Θεσσαλονίκης) που είχε βάλει ανακοίνωση πριν λίγο καιρό οτι δέχεται παραγγελείες για υποστρώμματα Ada.

Σχετικά με τα άλλα φυτά,δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμμένο κατάστημα για να σου πω,πρέπει πρώτα να κάνεις την έρευνά σου και να ξέρεις ποιο Ν. Αμερικάνικο φυτό ψάχνεις και τότε απλά κάνεις μια αναζήτηση και βλέπεις που μπορείς να το βρεις...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-07, 17:13
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σκοπεύεις να βάλεις και ψάρια βυθού,να ξέρεις οτι δεν τους αρέσουν τα χαλιά καθώς τα εμποδίζουν στην κίνησή τους στο βυθό...

Η ADA είναι μια εταιρία,η Aqua Design Amano.Την άμμο από τον Rio Negro μπορείς να την δεις εδώ.
Ουφ, ουφ... Νομίζω ότι αυτό με βολεύει!!! Δεν το ήξερα για το χαλί... Σχετικά πάντως με την άμμο, δυστυχώς είναι αργά τώρα, δε μπορώ να αλλάξω! Ευτυχώς που αυτή που έχω βρει καλύπτει όλες τις απαιτήσεις μου... Μήπως ξέρεις τι σημαίνει το "φυτική βιομάζα"?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-07, 17:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η μάζα των φυτών,θα μπορούσαμε να το πούμε και ως το βάρος των φυτών...Με άλλα λόγια εννοει των αριθμό των φυτών...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-07, 13:59
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Πάντως ο echinodorus bleheri που έχω παει πού καλά, έχω 5 ρίζες που οι 3 έχουν κοτσάνια με νέα φυτά...! Οπότε σε λίγο καιρό θα έχω κλαδέματα...!!! Ένα φυτό που ΘΕΛΩ να μάθω πληροφορίες αλλά δυστυχώς κανένας μάλλον δεν έχει είναι ο echinodorous parviflorous "peruensis"...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-07, 18:43
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δε λέει και τίποτα σαν εμφάνιση ο peruensis...Αν θέλεις να έχει πολλά φύλλα και μακρόστενα σου προτείνω E. martii(major).Πραγματικά πανέμορφος...Όπως και ο E. osiris σαν ακόμα μεγαλύτερο είδος...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-07, 08:15
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Έχω μπλέξει γιατί έχω μαλακό νερό, χαμηλό ph, χαμηλό φωτισμό, τύρφη και ψηλή θρμοκρασία... Θα περπατάγανε τέτοια φυτά στο ενυδρείο μου...? Τον peruensis θα έλεγα ότι τον έχει η tropica για ενυδρεία σαν το δικό μου (και δεν είναι υβρίδιο)... Τα χαρακτηριστικά του είναι ένα+ένα... Το θέμα είναι να ισχύουν και να αποδίδει όπως γράφουν... Γνωρίζεις για τη συμπεριφορά του?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-02-07, 10:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ο E. osiris θα τα πάει τέλεια στο ενυδρείο σου...Και εγώ έτσι τις έχω τις δεξαμενές μου και μάλιστα διατηρώ και 3 E. osiris που επιπλέουν σε ένα ενυδρείο μου με τον Echinodoroφάγο Hemiancistrus subviridis μου(δεν ανεβαίνει για να τους φάει και γιαυτό τους έχω εκεί) και αναπτύσσεται με αυτόν τον τρόπο εδώ και 1,5 χρόνο!!!Βρίσκονται σε μια σκοτεινή γωνία,δεν είναι φυτεμμένοι και αντέχου...Όπως καταλαβαίνεις το φυτό αυτό δεν παθαίνει τίποτα...Στο προτείνω ανεπιφύλακτα...Με τον Ε. martii δεν έχω εμπειρία αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις...Είναι πολύ δύσκολο να σου πάθει κάτι ένας Echinodorus....
Με τον peruensis δεν έχω εμπειρία καθώς δεν μου πολυαρέσει σε εμφάνιση...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-03-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Κώστα τι τύρφη χρησιμοποιείς στο φίλτρο σου...? Έχεις καταλήξει σε κάτι που είναι καλύτερο σε σχέση με τις άλλες?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-03-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ Sera Blackpeat σε granules...Την χρησιμποιώ κυρίως γιατί δεν βουλώνει το φίλτρο σε αντίθεση με τις ανεπεξέργαστες που το βουλώνουν μετά από λίγο καιρό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-03-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Η παρουσίαση που είχες κάνει για το βιότοπο του Rio Orinοco (πολύ ωραία δουλειά με ξύλα και λίγα φυτά), έχω 2 απορίες... Πως έχεις τόσο διαυγές νερό, αφού βάζεις τύρφη (εμένα είναι αρκετά σκούρο)? Τα φυτά σου είναι πεντακάθαρα, εμένα πιάνουν κάτι σαν χώμα (όχι άλγη) στα φύλλα τους, χρησιμοποιώ τύρφη της Amtra, λες γιαυτό να έχω αυτή τη βρωμιά?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σου αρέσει...Δυστυχώς τώρα δεν είναι έτσι...
Ο λόγος που έχω διαυγές νερό είναι τα πολλά φυτά,η πολύ δυνατή φίλτρανση(2100λίτρα/ώρα σε 200λιτρο ενυδρείο) αλλά και το ότι είχα αλλάξει νερό πριν μια-δυο μέρες .Με τον καιρό σκουραίνει λίγο και εμένα αλλά μετά έρχεται η αλλαγή νερού και το καθαρίζει πάλι...Πάντως,πραγματικά πιστεύω πως τα φυτά βοηθάνε παρα μα πάρα πολύ στο να έχει πιο διαυγές νερό...Με την ίδια ρουτίνα όταν δεν είχα φυτά,το νερό γινόταν πολύ πολύ σκούρο καφέ,σαν να είχα βάλει ένα μπουκάλι blackwater extract...Οπότε πραγματικά το αποδίδω στα φυτά...Πάντως,που λες λίγα φυτά,αν προσέξεις η επιφάνεια του σκοτεινού μέρους είναι καλυμμένη με Lemna minor και Pistia stratiotes...Οπότε το λίγα αδικεί...είναι πάμπολλα
Σχετικά με το ''χρώμα'' στα φυτά,είναι καφέ άλγη,και εμένα έβγαζε ελάχιστη,ούε που τη πρόσεχες όμως γιατί ήταν λίγη...Δεν φταίει το είδος τύρφης σε αυτό,απλά αυτή η άλγη βγαίνει όταν υπάρχει λίγο φως και λίγα θρεπτικά στοιχεία στο νερό...Αν δεις βγαίνει συνήθως όταν το νερό είναι πολύ σκούρο πλεον,εμένα μόνο τότε έβγαινε λίγη...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-03-07, 13:18
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
...μια και έχω διαβάσει μια εργασία πολύ μεγάλη σχετικά με τα Νοτιοαμερικάνικα ποτάμια και την βλάστηση(επίγεια κυρίως) των Lowlands,που περιλαμβάνουν κυρίως παραποτάμια βλάστηση...
Μήπως θα μπορούσες να μου πεις περισσότερα γι'αυτή την εργασία...?
Έχεις υπόψη σου τίποτα παρόμοιο στο internet?

Για τα φυτά έχεις δίκιο, δε το πρόσεξα... Δεν έχουν πρόβλημα τα από κάτω...?
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-03-07, 11:02
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αυτή εδώ πρέπει να είναι η εργασία...Εγώ την είχα βρει με άλλο όνομα αλλά που διάβασα λίγο πρέπει να είναι η ίδια με αλλαγμένο όνομα...

Όχι,τα από κάτω δεν έχουν κανένα πρόβλημα απότι φάνηκε...Παρά το χαμηλό φωτισμό του ενυδρείου γενικά και το στρώμα επιπλέοντων φυτών,τα από κάτω πήγαιναν μια χαρά...Πάντως μη βάλεις Lemna γιατί μετά δε βγαίνει με τίποτα...Και πρέπει να αφαιρείς όλη την ώρα μεγάλες ποσότητές της για να μην σου καλύψει όλην την επίφάνεια με δίπλό ή και τριπλό στρώμα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητούνται Εθελοντές!! gwgw Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 11-02-07 02:47
Ζητούνται κλαδέματα… yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 06-10-05 15:19
Ζητούνται συμβουλές Καυκάς Γιάννης Χρυσόψαρα 7 17-03-05 11:39
Μαζεμένα πτερύγια& νωχελικότητα& ανορεξία. Konstantinos Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 43 11-03-05 09:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09333 seconds with 13 queries