Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αναγνωρίσεις φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-13, 19:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Αναγνώριση 4ων φυτών

Καλησπέρα!
Θα σας παρακαλούσα αν κάποιος-οι αναγνωρίζει-ουν τα εν λόγο φυτά να με ενημερώσει για την επίσημη ονομασία τους.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


ΥΓ Θα παρακαλούσα να μου δώσετε τις ακριβής ονομασίες και όχι γενικότερες. Για παράδειγμα αν το φυτό ήταν το Hygrophila corymbosa 'Angustifolia' μην μου γράψετε απλά Hygrophila ή και Hygrophila corymbosa αλλά Hygrophila corymbosa 'Angustifolia'.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3160027.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  105,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3160028.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  89,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3160029.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  90,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3160030.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  83,4 KB  
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-13, 21:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

2. Ludwigia glandulosa
3. Cabomba caroliniana (ισως Cabomba furcata σε κακη κατασταση)
4. Pogostemon stellatus
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-13, 21:55
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εγω θα σου δώσω ενα λινκ φιλος αφου δεν κάνεις αναζήτηση εσυ,

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46412
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-13, 01:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου δώσω ενα λινκ φιλος αφου δεν κάνεις αναζήτηση εσυ,

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46412

Φίλε μου σ' ευχαριστώ για το λινκ αλλά το έχω ψάξει αρκετές ώρες και δεν έχω βγάλει άκρη.

  • Για τα 1 & 2 είμαι ανάμεσα στα:
  1. Alternanthera reineckii . Lilacina
  2. Alternanthera reineckii . Roseafolia
  3. Ludwigia glandulosa (perennis)
  4. Ludwigia sp.
  • Για το 3 όντως πρέπει να είναι το Cabomba furcata αλλά δεν το είχε η Tropica.

  • Για το 4, εμένα είναι καταπράσινο ανοιχτό ενώ στην Tropica το δείχνει πολύ σκούρο και κοκκινίζει κιόλας.

Εσύ που είσαι πιο έμπειρος τι λες;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-13, 02:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το Pogostemon stellatus για να κοκκινησει θελει καλο φως, λιπανση και co2. (οπως και η furcata)
Αλλιως θα το δεις να κοκκινιζει μονο στα φυλλα που ειναι ψηλα, κοντα στις λαμπες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-13, 04:19
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε μου τα φυτά σου είναι τα εξής :

1- > Θέλω και άλλη φωτογραφία για να σου πω με βεβαιότητα
2-> Alteranthera Reineckii Bronze (η Pink ή αλλιώς Rosaefolia είναι πιο έντονα ροζ ) / καμία σχέση με ludwigia
3 -> Cambomba Aquatica (και όχι furcata/paiuhyensis που είναι μακράν πιο κόκκινοροζ ...ενώ όταν είναι σε κακή κατάσταση δεν χάνει μόνο το χρώμα της... δεν είναι και τόσο φουντωτή ->η δική σου είναι σε αρκετά καλή κατάσταση)
4-> Eusteralis Stellata (και όχι Pogostemon Erectus , το οποίο δεν κάνει έντονα την μικρή αγκαθωτή εξοχή στην μέση του φύλλου και έχει μια μικρή διαφορά στην δόμηση του φυλλώματος γύρω από τους βλαστούς - και έχουν και λίγο διαφορετική χρωματικη συμπεριφορά στο έντονο φως (η Eusteralis Stellata κιτρινοπορτοκαλίζει πιο έντονα και αποκτά μωβ χρώμα κάτω από τα φύλλα της - στο ιντερνετ λαθασμένα τα παρουσιάζουν πολλές φορές σαν το ίδιο φυτό)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-13, 18:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vandar Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου τα φυτά σου είναι τα εξής :

1- > Θέλω και άλλη φωτογραφία για να σου πω με βεβαιότητα.
Θα βάλω.
2-> Alteranthera Reineckii Bronze (η Pink ή αλλιώς Rosaefolia είναι πιο έντονα ροζ ) / καμία σχέση με ludwigia
Με μπέρδεψες λίγο...
3 -> Cambomba Aquatica (και όχι furcata/paiuhyensis που είναι μακράν πιο κόκκινοροζ ...ενώ όταν είναι σε κακή κατάσταση δεν χάνει μόνο το χρώμα της... δεν είναι και τόσο φουντωτή ->η δική σου είναι σε αρκετά καλή κατάσταση)
Δεν το έχει η Tropica;
4-> Eusteralis Stellata (και όχι Pogostemon Erectus , το οποίο δεν κάνει έντονα την μικρή αγκαθωτή εξοχή στην μέση του φύλλου και έχει μια μικρή διαφορά στην δόμηση του φυλλώματος γύρω από τους βλαστούς - και έχουν και λίγο διαφορετική χρωματικη συμπεριφορά στο έντονο φως (η Eusteralis Stellata κιτρινοπορτοκαλίζει πιο έντονα και αποκτά μωβ χρώμα κάτω από τα φύλλα της - στο ιντερνετ λαθασμένα τα παρουσιάζουν πολλές φορές σαν το ίδιο φυτό)
Εμένα φιλαράκι δεν έχει το παραμικρό σε κίτρινο, πορτοκαλί, ροζ, κόκκινο ή οτιδήποτε άλλο απο έντονο ανοιχτό πράσινο. Έχω CO2 και φωτισμό 1W/Lit .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-13, 19:29
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Για το δεύτερο φυτό τί σε μπερδεψε βρε ; Είπα πως σίγουρα δεν είναι Ludwigia. Πρόκειται για Alteranthera Reineckii Bronze που είναι μια ποικιλία που δεν έχει τόσο έντονα ροζ φύλλωμα όσο η Pink ή αλλιώς Rosaefolia. Θεωρώ πως είναι η 1η, ειδικά αφού όπως λες έχεις πολύ δυνατό φωτισμό.
To τρίτο είναι Cabomba Aquatica όπως σου είπα. Μην επηρεάζεσαι από τις γενικές φωτογραφίες του internet. Τα πιο γνωστά είδη είναι τα :
Caroliniana -> καταπράσινη
Aquatica -> κιτρινοκαφέ με υποψία του ροζ σε πολύ δυνατό φωτισμό
Furcata ή Piauhyensis -> Έντονα κοκκινοροζ

Για την Eusteralis Stellata με προβληματίζει αυτό που μου λες πως έχεις τόσο καλό φωτισμό και CO2 και δεν σου έχει πάρει χρώμα ακόμα...
(Βέβαια να σημειωθεί πως για την εμφάνιση του φυτού παίζουν ρόλο ακόμα και οι παράμετροι του νερού... νιτρικά ,φωσφορικά, σίδηρος και δεν συμμαζεύεται )
Κάτι που σκέφτομαι πως ίσως σου συμβαίνει είναι το εξής: ... την έχεις καιρό ;; Αν όχι, τότε ίσως είναι νωρίς ακόμα, μιας και η Eusteralis Stellata στην emersed μορφή της είναι καταπράσινη και δεν παίρνει τα χρώματα που σου περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ μου. (από τα λίγα είδη που εντός νερού είναι μακράν ομορφότερα!) Αν την έχεις μόνο μερικές μέρες και την πήρες από ενυδρειακό κατάστημα, κατά πάσα πιθανότητα , δεν έχεις δει το submersed παρουσιαστικό της
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-13, 22:39
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βασικα βασιλη θα εμπιστευομουν τον vandar με κλειστα τα ματια στα φυτα φιλε .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vandar Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το δεύτερο φυτό τί σε μπερδεψε βρε ; Είπα πως σίγουρα δεν είναι Ludwigia. Πρόκειται για Alteranthera Reineckii Bronze που είναι μια ποικιλία που δεν έχει τόσο έντονα ροζ φύλλωμα όσο η Pink ή αλλιώς Rosaefolia. Θεωρώ πως είναι η 1η, ειδικά αφού όπως λες έχεις πολύ δυνατό φωτισμό.
Κατανοητό
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vandar Εμφάνιση μηνυμάτων
To τρίτο είναι Cabomba Aquatica όπως σου είπα. Μην επηρεάζεσαι από τις γενικές φωτογραφίες του internet. Τα πιο γνωστά είδη είναι τα :
Caroliniana -> καταπράσινη
Aquatica -> κιτρινοκαφέ με υποψία του ροζ σε πολύ δυνατό φωτισμό
Furcata ή Piauhyensis -> Έντονα κοκκινοροζ
Κατανοητό και αυτό!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vandar Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την Eusteralis Stellata με προβληματίζει αυτό που μου λες πως έχεις τόσο καλό φωτισμό και CO2 και δεν σου έχει πάρει χρώμα ακόμα...
(Βέβαια να σημειωθεί πως για την εμφάνιση του φυτού παίζουν ρόλο ακόμα και οι παράμετροι του νερού... νιτρικά ,φωσφορικά, σίδηρος και δεν συμμαζεύεται )
Κάτι που σκέφτομαι πως ίσως σου συμβαίνει είναι το εξής: ... την έχεις καιρό ;; Αν όχι, τότε ίσως είναι νωρίς ακόμα, μιας και η Eusteralis Stellata στην emersed μορφή της είναι καταπράσινη και δεν παίρνει τα χρώματα που σου περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ μου. (από τα λίγα είδη που εντός νερού είναι μακράν ομορφότερα!) Αν την έχεις μόνο μερικές μέρες και την πήρες από ενυδρειακό κατάστημα, κατά πάσα πιθανότητα , δεν έχεις δει το submersed παρουσιαστικό της
Την είχα στο 60άρι μου αρκετούς μήνες. Εκεί την είχα με DIY CO2, χαμηλό φωτισμό (0,3w/l) αλλά έριχνα και εκεί όλη τη σειρά της Seachem. Την έβαλα στο 180άρι τώρα που το έστησα. Την έχω περίπου 3 εβδομάδες μέσα. Θα δείξει....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα βασιλη θα εμπιστευομουν τον vandar με κλειστα τα ματια στα φυτα φιλε .
Δεν λέω πως δεν τον εμπιστεύομαι. Με έχει πείσει για τις γνώσεις του στα φυτά από τα ενυδρεία του !!! Έχω πάρει αρκετά φυτά εξάλλου από τον Vandar. Απλά βλέπω και διαβάζω διάφορα στο νετ και μπερδεύομαι .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 02-02-13 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-13, 16:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά βλέπω και διαβάζω διάφορα στο νετ και μπερδεύομαι .
Αυτα εχει το ιντερνετ.
Απο πληροφορια αλλο τιποτα, αλλα το δυσκολο ειναι να επιλεξεις τη σωστη απαντηση και προταση που σου δινεται.
Στην προκειμενη, ο Vandar εχει "καποια" εμπειρια παραπανω στα φυτα
Φυλας τις απαντησεις και αναλογα πως θα δεις να προχωρανε τα φυτα, θα μπορεσεις να κανεις ασφαλη αναγνωριση και μονος σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-13, 18:27
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Οχ , τότε είναι submersed η Eusteralis Stellata αφού την είχες σε άλλο ενυδρείο. Ίσως θέλει λίγο παραπάνω χρόνο προσαρμογής ;;( αν και είναι αρκετά γρήγορο φυτό !) Περιμένουμε φωτογραφία μετά από κανα δυό βδομάδες ακόμα να δούμε τι χρώμα θα έχει πάρει ! -> Αλήθεια υπάρχει ιχθυοφόρτωση στο ενυδρείο; Τα νιτρικά θα βοηθήσουν αρκετά το συγκεκριμένο φυτό

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά πιστέψτε με την είχα πατήσει και εγώ πολλές φορές από λάθος φωτογραφίες και άρθρα στο net , και με φυτά που ούτε καν έμοιαζαν μεταξύ τους !!! Μια φορά παρουσίαζαν την Proserpinaca Pallustris σαν Limnophila Aromatica και την Aromatica σαν Eusterallis Stellata , ό,τι νά ΄ναι χεχε!
Είναι πολύ εύκολο σε κάθε τομέα να παραπληροφορηθεί κανείς στο net!
Στο φόρουμ τουλάχιστον συνδυάζουμε τις γνώσεις μας και βγάζουμε μια άκρη στο τέλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνώριση 8 φυτών Misirlis Aquarium Αναγνωρίσεις φυτών 5 07-05-11 03:40
Αναγνώριση φυτών kilo_me Αναγνωρίσεις φυτών 4 31-03-10 00:56
Αναγνώριση Φυτών aaaooll Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 09-11-07 21:08
Αναγνώριση φυτών lucy Αναγνωρίσεις φυτών 3 21-06-07 18:24
Αναγνώριση φυτών Maax Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 37 28-08-04 01:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09563 seconds with 16 queries