Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-07, 21:05
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Arrow controller

Εχθες πήγα στη ζωοφιλία στο Περιστέρι να ρωτήσω τιμές για controller και μου είπαν οτι με 70ευρώ μου κατασκευάζουν οι ίδιοι ...Πως γίνεται να τον κατασκευάσουν?Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κατασκευάσω???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-07, 21:10
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

ΡΗ κοντρολερ?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-07, 21:20
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Οχι σαν τον eliwell,για ανεμιστηράκια,θερμοκρασία,θερμοστάτη...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-07, 21:23
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Φανταζομαι ο καθενας που θα εχει λιγες παραπανω γνωσεις με τα ηλεκτρολογικα θα μπορει
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-07, 21:26
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Αν είναι εφυκτό,μήπως υπάρχει κάτι να με καθοδηγήσει για την κατασκευή του???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-07, 21:33
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ψαξε για DIY ε καμια μηχανη αναζητησης.Αλλα δες και μηπως το κοστος κατασκεβης ξεπερνα το κοστος ενος ελιγουελ
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-07, 22:35
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AXEL Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχθες πήγα στη ζωοφιλία στο Περιστέρι να ρωτήσω τιμές για controller και μου είπαν οτι με 70ευρώ μου κατασκευάζουν οι ίδιοι ...Πως γίνεται να τον κατασκευάσουν?Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κατασκευάσω???
τι να σου κανουν να κατασκευασουν οι ιδιοι?ειναι προφανες οτι ο τυπος πηγε να κανει κατι αλλο ο elliwel δεν ειναι ενυδρειακο προιον ειναι προιον που χρησιμοποιειται απο ψυκτικους οποτε δεν θα τον βρεις σε πετσοπ αλλα σε εταιριες με ψυκτικα στο υπομνημα εχει τον αντιπροσωπο...
και δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξει καποιος εκτος αμα εχει τρελες γνωσεις ηλεκτρονικου φανταζομαι...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-07, 01:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
και δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξει καποιος εκτος αμα εχει τρελες γνωσεις ηλεκτρονικου φανταζομαι...
Αφου το φανταζεσαι, ασε να απαντησει καποιος που εχει ηλεκτρονικες γνωσεις - μπορει να γινεται μπορει και οχι - αν γινεται μη θαψουμε σωνει και καλα τους ανθρωπους.
(Αν δεν γινεται επανερχομαστε).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-07, 03:03
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

στο οτι εγραψα ''φανταζομαι'' ειναι το προβλημα?στην παραπανω συνομιλια ακουγεται λες και ειναι diy co2 να φτιαξεις ενα ηλεκτρονικο οργανο τετοιας ακριβειας που χρησιμοποιειται απο επαγγελματιες ψυκτικους....
οποιος το παρει στα χερια του και ασχετος να ναι καταλαβαινει οτι δεν ειναι ενα κυκλωματακι να το φτιαξει ο καθενας και επειδη δεν ηθελα να μαι απολυτος επειδη καποιοι εδω μεσα εχουν κανει παπαδες στα ηλεκτρολογικα εγραψα φανταζομαι..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-07, 09:17
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Λοιπόν, το θέμα κατασκευής controller θέρμανσης - ψύξης είχε γίνει αντικείμενο εκτενούς συζήτησης στην δική μου παρέα (didymos-iliasf). Την προσπάθεια υλοποιήσης την ανέλαβε ενας πιτσιρικάς φίλος του didymos που σπουδάζει ηλεκτρολογικά (διότι εμείς είμαστε άσχετοι) και τελικα καταλήξαμε στα εξής:
1)Μπορεί να γίνει μια σχετικά απλή υλοποιήση, χωρίς lcd οθονες και κουμπακια, η οποία ΔΟΥΛΕΥΕΙ αλλά θέλει καλιμπράρισμα με το χέρι και αρκετές ρυθμίσεις. Γενικά απ'οτι κατάλαβα μέχρι να πάρεις το "κολάι" θέλει λίγο χρόνο.

2) Τίθεται (κατ' εμε) θέμα αξιοπιστίας, χωρίς να έχω κάποιο βασιμο λόγο να πιστεύω πως δεν είναι, αλλά δυστηχώς όλα τα στραβά συμβαίνουν όταν φεύγουμε απο το σπίτι.

3) Το κόστος της απλής αυτής κατασκευής με το ζόρι προσεγγίζει τα 10 ευρώ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-07, 10:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ε ας απαντησει και κανενας "παπάς"....

Υπαρχουν τρεις τροποι να ελεγχει κανεις τη θερμοκρασια.
Ο πρωτος ειναι με τη λεγομενη διμεταλικη επαφή. Παμπαλαια εφυερεση, μηχανικη, φτηνή, αρκετά αξίοπιστη, με σχετικα χαμλη ακριβεια (γυρω στον 1,5 βαθμο) τυπικα. Την βρισκουμε μεσα στα περισσοτερα ψυγεια, στους κλασσικους θερμαντηρες ενυδρειου, στους θερμοστατες χωρου για τα καλοριφερ, στο φουρνο της κουζινας, σε ολα ανεξαιρετως τα θερμοσιφωνα κλπ κλπ.
Μετά περνάμε στους ηλεκτρονικους.
Υπαρχουν οι απλοι ηλεκτρονικοι που ουσιαστικα καταληγουν να συγκρινουν δυο τασεις.. Τη μια την παιρνουν απο ενα αισθητηρα (συνιθως θερμιστορ) και την αλλη απο ενα ποτενσιομετρο (κουμπακι) και αναλογα ανοιγοκλεινουν ενα ρελε που αναβει το θερμαντηρα ή τα ανεμιστηρακια.

Τετοια κατασκεή ειναι και ο γνωστος milwaukee sms122 (μονο που αντι για θερμοκρασια μετραει ph.. αλλα δουλευει με τοιν ιδιο τροπο. Ο αισθητηρας αλλαζει.)


Και περναμε στους ψηφιακους ηλεκτρονικούς.
Εδω πλεον εχουμε μικροεπεξεργαστη που μετραει τη θερμοκρασια, την δειχνει σε οθόνη και μπορει να κανει διάφορα "κόλπα", αναλογα με την φαντασια του προγραμματιστη. Τετοιος ειναι ο eliwell.
Η κατασκευη μιας τετοιας συσκευής δεν εχει καποια ιδιαιτερη δυσκολια για τους γνωρίζοντες, όμως προυποθετει γνωσεις ηλεκτρονικών σε συνδιασμό με γνώσεις προγραμματισμού, καθως και καποια σχετικα εξειδικευμενα εργαλεια. Κοινως δεν ειναι project για το σαββατοκυριακο.
Επιπροσθετα, το να μπει σε καταλληλο κουτι και να παρεχει σχετική ασφάλεια στη χρήση απλα αυξάνει την πολυπλοκότητα.
Και επειδη οτι εχει software εχει και bugs, υπαρχει σοβαρή πιθανοτητα στην αρχή να κολλήσει με ολεθρεια αποτελεσματα...
Οποτε, ενας ετοιμος, βιομηχανικα κατασκευασμενος στην τιμη που κυκλοφορει ειναι μαλλον μονόδρομος για οποιον θελει να κανει "τη δουλεια του".

Σε επιπεδο κατασκευης, εαν θελουμε να κανουμε κατι καλυτερο, τοτε θα μπορουσαμε να ελεγχουμε αυτοματα τις στροφες των ανεμιστηρων αναλογα με τη διαφορα επιθυμητης και τρεχουσας θερμοκρασιας.
Αυτη την εποχη πειραματιζομαι με κατι τετοιο με πολυ θετικά αποτελεσματα, με αποτελεσμα οι ανεμιστηρες να ειναι πρακτικα αθορυβοι εκτος απο τις μερες του καυσωνα.... (και ευτυχως που κανει και κανα καυσωνα να κανουμε και δοκιμες...)
Ο ιδιος ελεκτης κανει και αυτόματη αναπλήρωση νερού, μαθαινοντας μονος του επισης ποση ωρα πρεπει να ριχνει τυπικά νερό για να εξασφαλιζει την σωστη σταθμη. Εχοντας ιστορικό, σε περίπτωση βλαβης του αισθητηρα νερού, συνεχιζει να ριχνει νερό "απο μνήμης" μεχρι να αποκατασταθει η βλάβη στον αισθητηρα (πχ κολλημενο φλοτερ απο αλατια.....)
Υπαρχει μια πολυπλοκη σχέση επιθυμητης θερμοκρασιας, ταχυτητας ανεμιστηρων, ογκου νερού, θερμοκρασιας χωρου, επιφανειας ενυδρειου, και εξατμισης που δεν μπορει απλά να "υπολογισθει" με ακριβεια με χαρτί και μολυβι. Πειραματικα ομως προσεγγιζεται σχετικα ευκολα και μπορει να γινει με software και να κατασκευαστει ενας ελεγκτης θερμοκρασιας/αναπληρωσης που να μαθαινει μονος του σε τι ενυδρειο βρισκεται...
Αυτα ομως αν δεν δοκιμαστουν στην πραξη, απλά δεν....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Teo1
Teo1 Ο χρήστης Teo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

¶μα εννοούν πάντως κάτι τέτοιο είναι ευκολότατο.
http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=75

http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=72
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-07, 12:40
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ας απαντησει και κανενας "παπάς"....

Και περναμε στους ψηφιακους ηλεκτρονικούς.
Εδω πλεον εχουμε μικροεπεξεργαστη που μετραει τη θερμοκρασια, την δειχνει σε οθόνη και μπορει να κανει διάφορα "κόλπα", αναλογα με την φαντασια του προγραμματιστη. Τετοιος ειναι ο eliwell.
Η κατασκευη μιας τετοιας συσκευής δεν εχει καποια ιδιαιτερη δυσκολια για τους γνωρίζοντες, όμως προυποθετει γνωσεις ηλεκτρονικών σε συνδιασμό με γνώσεις προγραμματισμού, καθως και καποια σχετικα εξειδικευμενα εργαλεια. Κοινως δεν ειναι project για το σαββατοκυριακο.
Επιπροσθετα, το να μπει σε καταλληλο κουτι και να παρεχει σχετική ασφάλεια στη χρήση απλα αυξάνει την πολυπλοκότητα.
Και επειδη οτι εχει software εχει και bugs, υπαρχει σοβαρή πιθανοτητα στην αρχή να κολλήσει με ολεθρεια αποτελεσματα...
Οποτε, ενας ετοιμος, βιομηχανικα κατασκευασμενος στην τιμη που κυκλοφορει ειναι μαλλον μονόδρομος για οποιον θελει να κανει "τη δουλεια του".
οκ μαλλον επρεπε να παω και γω στο κυριο στην ζωοφιλια περιστεριου να μου το φτιαξει σωτηρη κοροιδο πιαστηκα που πειρα elliwel!
εχει γινει ταση τωρα τελευταια που η ενημερωση του κοσμου αυξανει τους ενημερωμενους χομπιστες καποιοι πετσοπαδες να τους θεωρουν ψωνια και να θελουν να βγαλουν και απο αυτους αντι να κοιταξουν να ξεστραβοθουν λιγο οι ιδιοι λεμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo1 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μα εννοούν πάντως κάτι τέτοιο είναι ευκολότατο.
http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=75

http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=72
εχω την εντυπωση θεοφιλε πως αυτο δεν ειναι 2 σημειων οπως ο elli
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steady : 24-06-07 στις 12:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-07, 16:32
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

λοιπον επειδη ειχα περιεργια πειρα ενα τηλ σημερα στο εν λογο καταστημα να ρωτησω αν εχουν κοντρολερ...
μου ειπαν λεει οτι εχουν στα 70€ αλλα θελει λεει 2 μερες να το φτιαξει και τον ρωτησα τι να φτιαξεις δηλαδη?
και μου λεει οτι περνουν τον κοντρολερ απο μια ενωση ψυκτικων αν δεν κανω λαθος ΛΑΕ μου την ειπε η καπως ετσι οποτε ρωταω τι φτιαχνεται?
και μου λεει προσθετουμε τα καλωδια και τα βισματακια....και θελει και δυο μερες να τα φτιαξει
σα να λεμε οτι βγαζει 20 € αφου ο elli κανει 49,50 και καποιος που δεν ξερει και πολλα τον φτιαχνει με καθοδηγηση!
συμπερασματα δικα σας...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-07, 16:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ποιο ειναι το περιεργο? Καλωδια/βυσματα κανουν 5-6 ευρώ.
Και οποιον και να πληρωσεις να στα συνδεσει, ποσο νομιζεις οτι θα σου παρει?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-07, 17:31
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αλλο το οτι φτιαχνει κοντρολερ αλλο οτι βαζει τα καλωδια σωτηρη...
επισεις δεν ξερω κατα ποσο μπορει ενα πετσοπ να σε χρεωνει για προσωπικη του ηλεκτρολογικη εργασια...θεωρεις οτι τα 20€ εργατικα θα φορολογουνται?εγω παντως καλυτερα να τα δωσω σε εναν η΄λεκτρολογο παρα σε πετσοπα....αν οντως θα παρει ηλεκτρολογος 15€ για να στο συνδεσει που μου φαινονται αρκετουτσικα...
επισεις δεν ξερουμε ποσο εχει το controler που αγοραζει..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-07, 17:38
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Αν είναι έτσι παιδιά σόρυ απλός δε μπήκα σε τέτοιες λεπτομέριες και υπέθεσα οτι τον έφτιαχνε μόνος του...Εσένα Steady όταν πήρες έτσι δεν σου είπε?οτι τον θα στον φτιάξω...Πάντος ειλικρινά είναι το μόνο μαγαζί στο Περιστέρι που εμπειστέυομαι...(από όσα έχω επισκευτεί)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-07, 17:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα o controller υποθετω ειναι ο ιδιος. Και αυτος 50 ευρω τον περνει.
Τι σχεση εχει η φορολογια τωρα ακριβως? Αν ζητησεις αποδειξη θα παρεις αποδειξη, ετσι λεει το τυπικό του θεματος.
Πως ξερεις οτι ο πετσοπας δεν το δινει σε ηλεκτρολόγο να του το συνδεσει?
Το πετσοπ ειναι καταστημα που πρεπει να προσφερει στους πελατες που το ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ, ολοκληρωμενες υπηρεσιες. Με αυτη την εννοια χρησιμοποιει εξειδικευμενο προσωπικό άλλων ειδικοτητων, και το χρεώνει ανάλογα.
Παρολα αυτα δεν βλεπω κατι περιεργο.....

Και θα στον φτιαξω δεν σημαινει απαραιτητα θα στον κατασκευασω..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-07, 17:47
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ετσι μου πε θα στον φτιαξω και γω ρωτησα παραπανω και μου πε!
συμπερασμα παρε εναν elli απο τον αντιπροσωπο και αμα πιανουν λιγο τα χερια σου με τα κατατοπιστικα σχεδια του παναγιωτη θα το φτιαξεις!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα o controller υποθετω ειναι ο ιδιος. Και αυτος 50 ευρω τον περνει.
Τι σχεση εχει η φορολογια τωρα ακριβως? Αν ζητησεις αποδειξη θα παρεις αποδειξη, ετσι λεει το τυπικό του θεματος.
Πως ξερεις οτι ο πετσοπας δεν το δινει σε ηλεκτρολόγο να του το συνδεσει?
Το πετσοπ ειναι καταστημα που πρεπει να προσφερει στους πελατες που το ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ, ολοκληρωμενες υπηρεσιες. Με αυτη την εννοια χρησιμοποιει εξειδικευμενο προσωπικό άλλων ειδικοτητων, και το χρεώνει ανάλογα.
Παρολα αυτα δεν βλεπω κατι περιεργο.....
υπαρχει ενα ιδος controler λες μονο?δυσκολο...
δεν το ξερω οτι το δινει σε ηλεκτρολογο θα στον φτιαξω μου πε αυτο σας λεω...και το ποστ αρχισε για το αν μπορουμε να φτιαξουμε diy controler
τεσπα ισως να μην ειναι τοσο σημαντικο αποψη του καθενος ειναι εγω πειρα απλα τηλεφωνο γιατι με ετρωγε η περιεργια τι στο καλο τρεχει ξαναλεω δεν εχω παει ποτε στο μαγαζι και δεν τον ξερω τον κυριο μην παρεξηγηθω...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steady : 25-06-07 στις 17:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-06-07, 17:50
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για την προσοχή σας...Εκτός από την αντιπροσοπία παίζει να το βρώ πουθενά αλλού?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-06-07, 18:16
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος εχει και ο σολδατος...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-06-07, 20:22
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Που ακριβώς βρίσκετε?Μήπως έχεις διεύθυνση?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-06-07, 20:25
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

το να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο είναι απλά πανεύκολο τουλάχιστον για κάποιον ηλεκτρονικό.Απλά ψάχτε για θερμοστάτη ο οποίος θα δώσει σε ρελέ και μπορείς να συνδέσεις όσα θες σε διαφορετικό επίπεδο θερμοκρασίας .
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-06-07, 20:29
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AXEL Εμφάνιση μηνυμάτων
Που ακριβώς βρίσκετε?Μήπως έχεις διεύθυνση?
εχει και σελιδα στο ιντερνετ και εχει πολλα καταστηματα γουγλαρε το και θα βρεις απο εκει τηλεφωνα να ρωτησεις τιμη....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-06-07, 20:31
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Πάντως μην την πατήσετε και πληρώνετε πολλά.¶κου εκεί 70 ευρώ ενώ το κόστος μπορεί να μείνει στα 10-15 φυσικά χωρίς lcd
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-06-07, 21:41
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Κώστα (steady), η Ζωοφιλία από τη στιγμή που τον παίρνει 50 euro+5 τα καλώδια, μόνο το κέρδος του σαν επιχείρηση να βάλει, φτάνει για πλάκα 70 euro ΚΑΙ δεν είναι παράλογο, ίσα-ίσα!
...
Μην κοιτάς εσύ που τον πήρες (τον eliwell) από τον Αντρέα που δεν "έβγαλε" φράγκο...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-06-07, 22:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 Εμφάνιση μηνυμάτων
το να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο είναι απλά πανεύκολο τουλάχιστον για κάποιον ηλεκτρονικό.Απλά ψάχτε για θερμοστάτη ο οποίος θα δώσει σε ρελέ και μπορείς να συνδέσεις όσα θες σε διαφορετικό επίπεδο θερμοκρασίας .
Αφου ειναι απλο φτηνο και πανευκολο (με δυο ρελεδες εξοδου) στειλε μας κανενα σχεδιακι και οδηγιες κατασκευης.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-06-07, 01:17
Το avatar του χρήστη leobabes
leobabes Ο χρήστης leobabes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΟΥΠΟΛΗ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην leobabes
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo1 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μα εννοούν πάντως κάτι τέτοιο είναι ευκολότατο.
http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=75

http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=72
Αυτοί είναι θερμοστάτες SMART KIT ειναι επαγωγικοί όχι δηλαδή ότι δεν μπορεί να πάρει θερμοκρασία από το νερό (γίνετε αν θέλουμε μετατροπή αλλά δεν συμφέρει γιατί θέλει αλλαγή στο τυπωμένο για να πάρει εντολή το module του θερμοστάτη που θα είναι μέσα στο ενυδρείο ) οπότε ναι μεν δίνει εντολή σε θερμοκρασία επιθυμητή να κλείσει ένα διακόπτη (ανοίξει το κύκλωμα) αλλά από θερμοκρασία χώρου.
-------------------------
Παιδία υπάρχει δυνατότητα κατασκευής controller σε πινακάκι με τροφοδοσία και προγραμματισμό σε computer από το παιδί που τα φτιάχνει
Μπορείς να του ζητήσεις ότι θες να κάνει και όσες εξόδους θες να έχει ανοίγει κλείνει θέρμανση ανοίγει κλείνει ανεμιστήρες -ήλεκτροβάνες φωτά με dimmer σε επιθυμητό χρόνο φαινόμενο ανατολής δύσης λειτουργεί υπερχείλιση αυτόματη πλήρωση και γενικά ότι μπορείς να φανταστείς και να ζητήσεις παίρνοντας μετρήσεις θερμοκρασίας η χρόνου προσδιορισμού από τον χρηστή με οθόνη lcd 12 χαρακτήρων

Η τιμή είναι ανάλογη από πόσες εξόδους θέλεις να έχει ο controller 6 – 8 – 12 – 16
Διαφέρει η αγορά του μικρό επεξεργαστή όχι τίποτα άλλο
Αν θες να έχει τροφοδοτικά για να οδηγείς συσκευές που θέλουν διαφορετικά ρεύματα πχ ήλεκτροβάνες - moonlight λάμπες pc καθοδικού 12v η 24v κλπ

Αν θυμάμαι καλά είχαμε φτιάξει έναν με 8 εξόδους λειτουργίας 150 Euro δεν είμαι σίγουρος αλλά αν μπορείς να τα διαθέσεις αξίζει τον κόπο κάνει παπάδες ότι εσύ ζητήσεις DIY γαρ αλλά DIYαστέρι.

Μπορώ να ανεβάσω και photo αν θέλετε να τον δείτε
__________________
450 Λίτρα φυτεμένο
ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leobabes : 26-06-07 στις 07:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-06-07, 01:45
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Λεωνίδα για ανέβασε να δούμε!!! Μου κίνησες το ενδιαφέρον!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-06-07, 07:09
Το avatar του χρήστη leobabes
leobabes Ο χρήστης leobabes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΟΥΠΟΛΗ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην leobabes
Προεπιλογή photo

ok φίλε σήμερα αύριο θα τις ανεβάσω.
__________________
450 Λίτρα φυτεμένο
ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Time controller Genirous Λοιπός εξοπλισμός 9 10-04-07 22:27
ph controller panousojet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 16-11-06 18:04
ph controller sea_land Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-11-05 00:09
ph controller neon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 29-11-04 16:25
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14335 seconds with 13 queries