Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-09, 10:24
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Διοξείδιο (ή όχι) τη νύχτα, ανατάραξη, και Ph

Προσπαθώ να βρώ μια ισορροπία με το διοξείδιο, και ήθελα να ακούσω γνώμες απο τους έμπειρους στο θέμα, γιατί σαν πολύ σκαμπανεβάζει το επίπεδο CO2 και Ph:

Το ενυδρείο είναι 180λ φυτεμένο, με φωτοπερίοδο 10 ώρες. Το διοξείδιο ανοίγει 1 ώρα πριν τα φώτα, και κλείνει 1/2 ώρα μετά. Το έκανα αυτό γιατί απ'ότι διάβαζα δε χρειάζεται διοξείδιο τη νύχτα, γιατί απελευθερώνουν αρκετό υποτίθεται τα φυτά.

Αλλά: Ενώ με βάση το ΚΗ μου (11) τα επίπεδα CO2 είναι καλά στη διάρκεια της φωτοπεριόδου (Ph περίου 7.1-7.2), το πρωί, βρίσκω το Ph στο 7.8 περίπου, δηλαδή ανεβαίνει όλη νύχτα, ενώ θα περίμενα να μην έχει τόση μεγάλη διακύμανση, λόγω της εκπνοής των φυτών.

Σκέφτομαι 3 εναλλακτικές λύσεις:

1) Ανοίγω το διοξείδιο ακόμη πιό νωρίς πριν τη φωτοπερίοδο, ώστε να προλάβει να ανεβεί η συγκέντρωσή του. Αυτό όμως δε με γλυτώνει από τις διακυμάνσεις του Ph...

2) Μειώνω την ανατάραξη του νερού - αν και δε μου φαίνεται υπερβολική - κάνει έναν πολύ αμυδρό κυματισμό ο οποίος είναι ορατός στο 40% περίπου της επιφάνειας του νερού όπως βλέπω το ενυδρείο από πάνω. Μήπως αυτό φταίει που μου "φεύγει" όλο το διοξείδιο το βράδυ;

3) Αφήνω το διοξείδιο μονίμως ανοιχτό, αλλά σε χαμηλότερη ροή φυσαλίδες/λεπτό, ώστε να μην αλλάζει τόσο πολύ το Ph μέρα/νύχτα.
Αντιοικονομικό μάλλον;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-09, 10:36
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...4....βαλε ενα ph-controler να ησυχασεις...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-09, 11:28
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...4....βαλε ενα ph-controler να ησυχασεις...
Αυτο σκευτομαι και εγω γιατι οποτε κανω μετρισεις με τα τεστ ..βρισκω σχεδον παντα ανεπαρκες CO2 ..αλλα ποσο μπορει να στοιχισει ολο αυτο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-09, 12:04
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Τον Ph controller έλεγα να τον αποφύγω... έχεις το κόστος, έχεις το καλιμπράρισμα του ηλεκτροδίου...

οπότε θα προσπαθήσω με manual τρόπο (με drop checker, για να μην κάνω συνέχεια τεστ Ph)...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-09, 12:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...αν αποφευγεις τον κοντρολερ τοτε καλα θα ηταν να εριχνες την kh σου για να μπορεις να κρατας πιο ευκολα χαμηλα το ph(και με οχι τοσο μεγαλες διακυμανσεις).
Επισης υπαρχει ηλεκτροβανα?Αν ναι μπορεις να την βαλεις σε χρονοδιακοπτη και να την εχεις καποιες βραδυνες ωρες ανοιχτη .
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-09, 13:24
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν αποφευγεις τον κοντρολερ τοτε καλα θα ηταν να εριχνες την kh σου για να μπορεις να κρατας πιο ευκολα χαμηλα το ph(και με οχι τοσο μεγαλες διακυμανσεις).
Επισης υπαρχει ηλεκτροβανα?Αν ναι μπορεις να την βαλεις σε χρονοδιακοπτη και να την εχεις καποιες βραδυνες ωρες ανοιχτη .
Για να ρίξω ΚΗ θέλω α.όσμοση, που δεν έχω προς το παρόν. Αλλά ηλεκτροβάνα έχω, το ίδιο και χρονοδιακόπτη. Οπότε θα κοιτάξω να κανονίσω τα ανοιξε-κλείσε κατάλληλα, και θα σας πω τι έγινε. Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα - έπρεπε να το είχα σκεφτεί και μόνος μου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-09, 14:14
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Πάντως από προσωπική εμπειρία χωρίς controller είσαι συνεχώς με το άγχος μην γίνει καμία στραβή και ανέβει πολύ το co2 στο νερό, ειδικά αν πρόκειται για πουσαρισμένο με co2 κοντά στα 30ppm. Επίσης αυτές η αυξομειώσεις το + -1 κάθε μέρα στρεσάρουν τα ψάρια και δεν είναι ότι καλύτερο για τα φυτά να μην υπάρχει σταθερό co2 στο νερό, οπότε μετά από αρκετή παρακολούθηση καλύτερα για έμενα να το αφήνεις ανοιχτό και το βράδυ απλά να αυξάνεις κατά πολύ την ανατάραξη της επιφάνειας. Προσοχή όμως θέλει παρακολούθηση με τεστ και μην βασίζεσαι πολύ στον drop checker 1ον γιατί αργεί να αποκριθεί στις αυξομειώσεις του co2, και 2ον αν χρησιμοποιήσεις νερό από το ενυδρείο σου, και όχι κάποιο Kh solution με kh 4, που από ότι είδα έχει KH 11 δεν πρόκειται να σου δείχνει σωστά πόσο co2 έχει το νερό σου.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-09, 15:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως από προσωπική εμπειρία χωρίς controller είσαι συνεχώς με το άγχος μην γίνει καμία στραβή και ανέβει πολύ το co2 στο νερό, ειδικά αν πρόκειται για πουσαρισμένο με co2 κοντά στα 30ppm. Επίσης αυτές η αυξομειώσεις το + -1 κάθε μέρα στρεσάρουν τα ψάρια και δεν είναι ότι καλύτερο για τα φυτά να μην υπάρχει σταθερό co2 στο νερό, οπότε μετά από αρκετή παρακολούθηση καλύτερα για έμενα να το αφήνεις ανοιχτό και το βράδυ απλά να αυξάνεις κατά πολύ την ανατάραξη της επιφάνειας. Προσοχή όμως θέλει παρακολούθηση με τεστ και μην βασίζεσαι πολύ στον drop checker 1ον γιατί αργεί να αποκριθεί στις αυξομειώσεις του co2, και 2ον αν χρησιμοποιήσεις νερό από το ενυδρείο σου, και όχι κάποιο Kh solution με kh 4, που από ότι είδα έχει KH 11 δεν πρόκειται να σου δείχνει σωστά πόσο co2 έχει το νερό σου.
Πολυ σωστος ο lucky ! Ακριβως αυτο κανω κι εγω και δεν ειχα ποτε προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-09, 15:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εδώ τώρα ίσως παίζει και ένα ακόμη ερώτημα, πρέπει να πουσάρουμε τα ενυδρεία μας ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-09, 15:36
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

PascM γιατι οχι?Δεν κατάλαβα το ερώτημα ακριβώς. Πιστεύω πάντως αν κάποιος εχει σχετικές γνώσεις,πολυ ορεξη και φυσικα πολυ ελευθερο χρονο δεν βρισκω κατι που να σε περιορίζει απο το να το κανεις φροντιζοντας παντα οι συνθηκες στο ενυδρειο να ειναι η κατάλληλες για τα ειδη που εχεις μεσα(Φυτα προφανως και ιδιαίτερα ψαρια)
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-09, 15:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα turbo φυτεμενα ενυδρεια ειναι αλλη μια ενδιαφερουσα πτυχη των ενυδρειων με φυτά..
Δεν ειναι για ολους, και απαιτουν μερακι και πολυ χρονο.
Απο την αλλη πιστευω οτι προσφερουν πολυτιμες γνωσεις σε αυτους που ασχολουνται ωστε μετα να τα καταφερουν και σε αλλα δυσκολοτερα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-09, 15:59
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το θέμα είναι όμως στις turbo συνθήκες τα ψάρια πως νιώθουν ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-09, 16:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ψαρια σε αυτες τις περιπτωσεις ερχονται σε δευτερη μοιρα.
Λιγα καταρχας...
Στην αρχη για οποιον δεν το χει, γινεται και χωρις ψαρια.(αν και ειναι λιγο ακραιο)
Οταν το μαθεις γινεται και με ψαρια μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-09, 16:06
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Σαφώς αλλά από την άλλη αυτό που στην ουσία θέλω να πω είναι ότι και χωρίς turbo μπορείς να κάνεις ένα πολύ δυνατό ενυδρείο με τα ίδια αποτελέσματα του turbo απλά θέλεις περισσότερο χρόνο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-09, 16:20
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να καταφερεις να εχεις την ιδια αναπτηξη φυτων σε low tech ενυδρειο (οχι turbo) σε συγκριση με high tech(turbo) . Συγουρα στο high tech ενυδρειο εχεις πολυ πιο γρηγορα αναπτηξη αλλα δεν ειναι μονο αυτο, εχεις επισης και πολυ πιο υγειη και φυτα,καλητερα χρωματα, γενικα πιο συμπαγη αναπτηξη και μπορεις να βαλεις φυτα οπου σε ενα που σε ενα low tech θα ηταν τελειως διαφορετικα. Βεβαια αυτα τα 2 που περιγραφω ειναι τα ακρα για φυτεμενο ενυδρειο
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-06-09, 16:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μακαρι να ηταν ετσι Μανο. Δυστυχως ενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων (turbo φυτεμενο), με δυσκολα φυτα,απαιτει και υψηλο φωτισμο. Και ο υψηλος φωτισμος ειναι αυτος που καθοριζει τα ποσοστα απορροφησης των λιπασματων και του CO2. Ο χρονος δεν παιζει τοσο ρολο, αφου αν δεν εχεις τις καταλληλες συνθηκες, οσο καιρος και να περασει, τα απαιτητικα φυτα δεν προκειται να δειξουν ποτε το 100% της ομορφιας τους.
Αυτο που λες μπορει να γινει οντως και να εχει κανεις ενα πανεμορφο ενυδρειο με φυτα μετριων και ευκολων απαιτησεων και με τον αναλογο μετριο φωτισμο.
Η μικρη πειρα μου στα φυτεμενα με οδηγησε στο συμπερασμα οτι ΟΛΑ τα φυτα, ευκολα η δυσκολα, αποκτουν την καλυτερη εμφανιση τους και το εντονοτερο χρωμα τους , μονο κατω απο δυνατο φωτισμο και πρεσσαρισμα σε λιπασματα και CO2.
Αν καταφερει κανεις να χαλιναγωγησει ενα ενυδρειο με 1,5-2 Watt/lit θα καταλαβει τι εννοω.
Οπως ειπε και ο Netblues ομως, θελει χρονο ,διαθεση , μερακι και ..χρημα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-06-09, 18:53
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επίσης αυτές η αυξομειώσεις το + -1 κάθε μέρα στρεσάρουν τα ψάρια και δεν είναι ότι καλύτερο για τα φυτά να μην υπάρχει σταθερό co2 στο νερό, οπότε μετά από αρκετή παρακολούθηση καλύτερα για έμενα να το αφήνεις ανοιχτό και το βράδυ απλά να αυξάνεις κατά πολύ την ανατάραξη της επιφάνειας.
Για τα φυτά δεν ξέρω, και υποψιάζομαι ότι οι διακυμάνσεις του CO2 μπορεί να ειναι πιο εύκολα "εκμεταλεύσιμες" από τις άλγες - σα να τις βλέπω πιό εμφανείς τις τελευταίες μέρες που άρχισαν τα πάνω-κάτο με το διοξείδιο.

Για τα ψάρια, το ότι τα πειράζει το ανεβοκατέβασμα του Ph (κατά συνέπεια του CO2) θεωρείται μύθος από αρκετούς (συμπεριλαμβανόμενου και του Tom Barr νομίζω)....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Προσοχή όμως θέλει παρακολούθηση με τεστ και μην βασίζεσαι πολύ στον drop checker 1ον γιατί αργεί να αποκριθεί στις αυξομειώσεις του co2, και 2ον αν χρησιμοποιήσεις νερό από το ενυδρείο σου, και όχι κάποιο Kh solution με kh 4, που από ότι είδα έχει KH 11 δεν πρόκειται να σου δείχνει σωστά πόσο co2 έχει το νερό σου.
Το γνωρίζω αυτό για τον drop checker , οπότε χρησιμοποιώ νερό με KH=4 (ή όσο πιό κοντά στο ΚΗ=4 μου επιτρέπει η ακρίβεια της ζυγαριάς και των μετρήσεων που κάνε) και όχι σκέτο βρύσης.
-------------------------
Θα μελετήσω και τη λύση του να το αφήνω ανοιχτό το διοξείδιο 24 ώρες αλλά σε χαμηλότερη ροή (κρίμα τα λεφτά για την ηλεκτρομαγνητική... ), και θα δω αν καταφέρω να κρατιέται το Ph στα επιθυμητά όρια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 24-06-09 στις 18:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-06-09, 22:14
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα ψάρια, το ότι τα πειράζει το ανεβοκατέβασμα του Ph (κατά συνέπεια του CO2) θεωρείται μύθος από αρκετούς (συμπεριλαμβανόμενου και του Tom Barr νομίζω)....
Λοιπον οσο για τα φυτα το μη σταθερο co2 ειναι ενας πολυ καλος λογος να αποκτήσεις αλγες καθως τα φυτα δεν μπορουν να προσαρμοστούν στις αλλαξες του co2 μη απορροφώντας επαρκεις ποσοτητες. Οσο για τα ψαρια δεν νομιζω να ειναι μυθος. Και λογικα να το σκεφτείς οτι δεν ζουν σε σταθερες συνθηκες και καθε μερα αντιμετωπίζουν διαφορετικες δεν νομιζω να μην ειναι λογος να τα στρεσαρει. Σίγουρα εχει πει τετοιο πραμα ο Tom Barr? Εχεις καποιο link?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-06-09, 23:20
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον οσο για τα φυτα το μη σταθερο co2 ειναι ενας πολυ καλος λογος να αποκτήσεις αλγες καθως τα φυτα δεν μπορουν να προσαρμοστούν στις αλλαξες του co2 μη απορροφώντας επαρκεις ποσοτητες. Οσο για τα ψαρια δεν νομιζω να ειναι μυθος. Και λογικα να το σκεφτείς οτι δεν ζουν σε σταθερες συνθηκες και καθε μερα αντιμετωπίζουν διαφορετικες δεν νομιζω να μην ειναι λογος να τα στρεσαρει. Σίγουρα εχει πει τετοιο πραμα ο Tom Barr? Εχεις καποιο link?
Για τα φυτά και τις άλγες το πιστεύω, τουλάχιστον επιβεβαιώνεται στη δική μου περίπτωση.

Για τα ψάρια και τις αλλαγές Ph, να 2 λινκ:
http://www.plantedtank.net/forums/fe...ph-swings.html (post #6, #7)


http://www.barrreport.com/co2-aquati...nger-fish.html
(post #3 και κάτω)
Μου άρεσε το τελευταίο του ποστ που λέει ότι ο Αμάνο το θεωρεί "αγενές" να προσθέτεις διοξείδιο το βράδυ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Spraybar και ανατάραξη kostas_dimi_xapsas Γλυκό νερό - Γενικά 10 21-03-09 00:17
Τελειώνει το διοξείδιο στην μπουκάλα μου...Πρέπει να την γεμίσω? η να τελειώσει? gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 27-08-08 13:31
Διοξείδιο tolis13 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-03-07 11:23
ανατάραξη του νερού dimitrisgiannoulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 06-03-07 16:18
διοξείδιο και ανατάραξη επιφάνειας νερού pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 31-01-03 17:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15755 seconds with 15 queries