Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-06, 15:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή Tetra KH/ph minus. αξίζει?

η ΚΗ μου ξεπέρασε το 10 και είμαστε στο 11 οπότε εμφανίστηκαν και τα πρώτα προβλήματα στα φυτά μου ενώ έχω όλη την λίπανση που χρειάζεται , co2 30+ (με 3 φιάλες diy και συμπλήρωμα excel), και φωτισμό 0.5W αρχίσαν οι κιτρινίλες...

και ρωτώ, επειδή δεν θέλω με τύρφες να γίνει το νερό μαύρο και δεν έχω και Α.Ο, το "KH/ph minus" της tetra είναι καλό? κάνει τίποτα? αν ναι ποιες είναι οι δόσεις που θα χρειάζομαι κάθε φορά για να υπολογίσω και το οικονομικό...
υπάρχει καμιά εναλακτική οικονομική πρόταση για μείωση της ΚΗ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 29-05-06 στις 16:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-06, 15:28
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

δεν πιστευω οτι η ανθρακικη ειναι υπευθυνη για την κατασταση των φυτων σου.τα περισσοτερα φυτα εχουν αρκετη ανοχη στο συγκεκριμενο παραγοντα.παντως ουτε τα διαφορα χημικα του εμποριου πιστευω οτι ειναι λυση,γιατι απλουστατα δεν θα μπορεις να εχεις τον πληρη ελεγχο παντα της KH.(θα ειναι δυσκολο,μετα απο αλλαγες νερου,απο αλλαγη της φυτομαζας να την κρατας σταθερη)...περιμενε και αλλες ομως γνωμες.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-06, 15:43
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γεια σου Klaz διάβασα στον οδηγό διάγνωσης προβλημάτων των ενυδρείων με φυτά αυτό:
--------------------------------
ΠΡΟΒΛΗΜΑ:Χλώρωση - Έλλειψη Σιδήρου (Iron - Fe)

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:Πρωτοεμφανίζεται σε φυτά που αναπτύσσονται γρήγορα (Hygrophila sp. κλπ) και σε νεαρά φύλλα. Στα φύλλα τα νεύρα είναι πράσινα ενώ ο υπόλοιπος ιστός τους κιτρινίζει, γίνονται διάφανα, θρυμματίζονται και τελικά διαλύονται.


ΑΙΤΙΕΣ:Έλλειψη σιδήρου, έλλειψη καλίου, πολύ μικρή ή υπερβολική λίπανση με φωσφορικά.Σε ενυδρεία με καλή λίπανση μπορεί να προκύψει όταν υπάρχει πολύ μεγάλη ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) σε συνδυασμό με pH μεγαλύτερο του 7

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:Τακτική χρήση λιπασμάτων με σίδηρο ή χρήση υποστρώματος εμπλουτισμένο με σίδηρο. Αν χρειάζεται χαμηλώνουμε την Ανθρακική Σκληρότητα (ΚΗ).

---------------------------------

γιαυτό πίστεψα πως φταίει η KH, σίδηρο βάζω, κάλιο επίσης (μπόλικο), flourish ρίχνω, νιτρικά και φωσφορικά το ενυδρείο έχει, φωτισμό έχει, co2 έχει... τι άλλο μπορεί να φταίει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-06, 15:50
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

straho,να σε ρωτησω το πασιφανεστατο....απο θερμοκρασια πως πας...?αναρωτηθηκες επισης μηπως για καποιους λογους δεν επαρκουν τα λιπασματα που ριχνεις..?δοκιμασε για αρχη να αυξησεις την ποσοτητα του καλλιου(μην φοβασαι για τα ψαρια..ειναι ακινδυνο),και επισης να ρωτησω αν λιπαινεις σε καθημερινη βαση...(ειναι πολυ σημαντικο)....επισης κατι που ξεχασα....αζωτο βαζεις....?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 29-05-06 στις 15:56
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-06, 17:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι το ΚΗ 11 ειναι το προβλημα.. Εξαλλου με 30ppm co2 το ph σου πρεπει να ειναι πολυ κοντα στο 7...
Δες λιγο το θεμα σιδηρου... που ειναι το πιο πιθανο, αλλα με μετρο πάντα.
Θα συνιστουσα να εβαζες μεσα στο ενυδρειο λιγη hygrophila polysperma..
Ειναι ενας πολυ καλος δεικτης για το αν ολα πανε καλα η οχι με την λογική οτι ανταποκρινεται πολυ γρηγοροτερα απο ολα τα αλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-06, 20:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα ζουμια τυπου pH/KH minus/plus ειναι καλο να αποφευγονται. Περα απο το οτι περιεχουν φωσφορικα που θα σου δημιουργησουν αλγες, ειναι κατι που δυσκολα μπορει κανεις να προσθετει στο ενυδρειο καθε φορα μετα απο αλλαγη νερου σταθερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-06, 09:14
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

(Για τα "KH/ph minus" στα είπαν)

Το ενυδρείο σου σε τι ΚΗ ήταν και πήγε στο 11 και γιατί ;
Όταν λες 'προβλήματα στα φυτά μου' τι εννοείς ακριβώς ;

Έχω τα ίδια συμπτώματα (κιτρίνισμα) και στα δύο ενυδρεία μου και πιστεύω και εγώ ότι η απότομη αυξηση της θερμοκρασίας έβαλε το χεράκι της, γιατί είναι το μόνο που άλλαξε στην ρουτίνα. (φως-λίπανση-co2 είναι τα ίδια)
Σε τι θερμοκρασία τα έχεις ;
Αν δεις τα συμπτώματα στον πίνακα που ανέφερες το 'κιτρίνισμα' οφείλεται σε έλλειψη καλίου ή σε έλλειψη αζώτου ή σε
έλλειψη σιδήρου ! Φυσικά μπορεί αν είναι και συνδιασμός έλλειψης των παραπάνω στοιχείων.
Ότι κάνεις κάντο αργά και πάντα βάση μετρήσων.

Εναλλακτική λύση είναι να συμπληρώνεις απιονισμένο νερό, ειδικά αυτό που χάνεις από εξάτμιση, τώρα το καλοκαίρι.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-06, 15:22
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα. η θερμοκρασία μου πριν ανάψουμε το air condition είχε φτάσει μέχρι και τους 28 για λίγο, συνήθως είναι στους 26-27. τώρα που άναψε κλιματιστικό δεν έχει ανέβει πιο ψηλά από αυτό.

λιπαίνω μία φορά την εβδομάδα σε κάθε αλλαγή και προσθέτω άλλα 5 ml κάλιο κάθε τετάρτη ή πέμπτη. οι δόσεις είναι οι συνιστώμενες όπως αναγράφεται στις συσκευασίες

άζωτο δεν βάζω γιατί έχω την εντύπωση οτί αυξάνει τα νιτρικά. κάνω λάθος?

το ph όντως είναι 7, polysperma έχω μπόλικη και πάει πολύ καλά. κανένα σημάδι έλειψης. το πρόβλημα παρουσιάστηκε στα Limnophila sessiliflora, Cabomba caroliniana

Η ΚΗ ήταν κάποτε στο 8 όταν έβγαζε "ζουμιά" το μοπάνι, με τις αλλαγές σταδιακά ανέβαινε μέχρι που έφτασε στο 11 πρόσφατα. (νερό βρύσης ΚΗ=13!)
το πρόβλημα είναι οι κιτρινίλες-καφετίλες στα παραπάνω μόνο φυτά

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-06, 15:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με δεδομενο οτι η πολυσπερμα παει καλα και σε συνδιασμο οτι αντεχει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες απο τα υπολοιπα, τεινω να καταληξω οτι το προβλημα σου ειναι μαλλον η ζεστη... Θεωρητικα 28 ειναι το ανω όριο, αλλα εισαι σιγουρος οτι το μεσημερι δεν χτυπαει παραπανω?

Με το κλιματιστικο δουλεια δεν γινεται... (η μαλλον γινεται αλλα παρα ειναι ακριβο το σπορ αμα θες να εχεις 26 βαθμους στο ενυδρειο...)
Το αζωτο προστιθεται με τη μορφη νιτρικων..
Εφοσον υπαρχουν αρκετα φυτα δεν πρεπει να πεφτει κατω απο τα 10ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-06, 15:32
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
λιπαίνω μία φορά την εβδομάδα σε κάθε αλλαγή και προσθέτω άλλα 5 ml κάλιο κάθε τετάρτη ή πέμπτη. οι δόσεις είναι οι συνιστώμενες όπως αναγράφεται στις συσκευασίες

άζωτο δεν βάζω γιατί έχω την εντύπωση οτί αυξάνει τα νιτρικά. κάνω λάθος?
λοιπον,συναδελφε,εγω προτεινω την χορηγηση των λιπασματων σε ημερησια βαση(θα υπολογισεις τα συνολικα ml λιπασματων που ριχνεις τη βδομαδα,και θα διαιρεσεις δια του 6.(6ημερη λιπανση,με ρεπο την 7,οπου και αλλαζεις νερο)).με αυτον τον τροπο τα φυτα σου θα τρεφοντια σιγουρα,σε ημερησια βαση.παραλληλα αυξησε λιιιιιιιγο τις δοσεις των λιπασματων,και ειδικα του καλλιου.και το αζωτο ειναι βασικο,και ναι αυξανει μεν λιγο τα νιτρικα,αλλα εαν μπαινει λιγουλακι καθημερινα με μετρο,θα βοηθησει πολυ.εξαλλου αυτο που θα σε βοηθησει περισσοτερο,ειναι η παρατηρηση των φυτων σου,και ειδικα τα φυτα ταχειας αναπτυξης που οπως αναφερθηκε ειναι και ο δεικτης του πως τρεχουν τα φυτα σου....ελπιζω να βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-06, 15:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

βοηθήσατε αρκετά πιστεύω. τα νιτρικά μου είναι μονίμως πάνω από 15. πρόσφατα έδωσα 2 silver shark και ένα πλέκο που ευθύνονταν για τα περισσότερα νιτρικά και περιμένω να δω πως θα πάει τώρα χωρίς αυτούς.
το κλιματιστικό δεν το χρησιμοποιούμε για το ενυδρείο αλλά κυρίως για μας το σπίτι είναι από μόνο του δροσερό. Αυτές τις μέρες δεν ανέβηκε η θερμ. άνω των 25-26 μέσα. το κλιματιστικό είχε προβλ. και γ'αυτό δεν το ανάβαμε. τώρα το σπίτι είναι ακόμα πιο δροσερό.

θα ακολουθήσω την συμβουλή του klaz και "βλέποντας και κάνοντας"

ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-06, 00:25
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
ελπιζω να βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-06, 00:32
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εεε,μ'οποιον δασκαλο καθησεις ...τετοια γραμματα θα μαθεις........το μηλο κατω απο τη μηλια..κλπ,κλπ.....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-06, 12:35
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

και την Κυριακή μάλλον θα σκάσω μύτη στην συνάντηση επιτέλους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tetra nitrate minus skathari Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-12-05 13:18
TETRA CO2 OPTIMAT newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 19:37
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41
Neon Tetra Disease newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-12-02 01:03
Βαμμένα ψαρια newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 13-12-02 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07681 seconds with 13 queries