Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-18, 16:12
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Εγώ πάλι με τις βαλισνέριες έχω πρόβλημα. Αρχικά πήγαιναν καταπληκτικά, είχαν φουντώσει και απλώνονταν σε όλο το ενυδρείο. Από τότε όμως που έβαλα DIY CO2 είναι πολύ αδύναμες, πολλαπλασιαζονται πολύ γρήγορα αλλά μου σαπίζουν κοντά στη βάση παρόλο που δεν καλύπτονται από το υπόστρωμα. Το ίδιο και με το κερατόφυλλο και elodea. Μόνο η anubia είχε πάρει φόρα και έβγαζε 3-4 νέα φύλλα και 2-4 άνθη τη βδομάδα.

Λέω να το τολμήσω για νεροφακή (που από ότι καταλαβαίνω αν τη βάλεις μετά δεν μπορείς να τη βγάλεις με τίποτα)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-18, 17:22
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Ναι με co2 κι εμένα ειχαν θέματα.. Pistia μου χάλασε αμέσως, φακι δεν έχω δοκιμάσει.. Πάντως νομίζω πως αν αισθανθούν ασφάλεια θα δείξουν ακόμα πιο έντονα χρώματα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-18, 17:25
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση. Αν περάσω μπροστά από το ενυδρείο (ακόμα και σε απόσταση) σχετικά γρήγορα, τρομάζουν και κρύβονται (εκτός από ένα που προσπαθεί να βγει από το νερό). Αν όμως πλησιάσω αργά, κολάνε τη μούρη τους στο τζάμι και περιμένουν φαγητο!

Σίγουρα, ακόμα δεν νιώθουν εντελώς άνετα (συν το γεγονός ότι κατέληξα με περισσότερα αρσενικά, οπότε ίσως και αυτό να τα κάνει λίγο πιο νευρικά).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-18, 17:44
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλά.. Ασε... Εκ των υστέρων έχω να σου πω πως όλα τα δικά μου αρσενικά πρέπει να ήταν... Βέβαια ιδιαίτερο κυνήγι δεν είχα δει να πέφτει.. Όταν νιώσουν άνετα με το χώρο τους θα δείξουν πολύ περισσότερο.. Όταν τα είχα, με εξαιρέση την 1η 2η μέρα ήταν τόσο άνετα, σαν να είχα χρυσόψαρα... Δώσε τους χρόνο, χώρο για κολύμπι και όσο γίνεται καλύτερη αίσθηση με τα φυτά ��
Αλήθεια, αλλά ψαράκια έχεις βάλει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-18, 09:53
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά.. Ασε... Εκ των υστέρων έχω να σου πω πως όλα τα δικά μου αρσενικά πρέπει να ήταν...
Το αστείο είναι ότι εκ των υστέρων παρατηρώ ότι είναι πιο έυκολο να τα ξεχωρίσεις, αρκεί να ξέρεις τι να κοιτάξεις. Τα αρσενικά ακόμα και όταν τα χρώματά τους δεν είναι ζωηρά, έχουν πάντα κόκκινα μάτια (ενώ στα θηλυκά είναι ασημι) και τα πτερύγιά τους έχουν μαύρες κουκίδες που δεν υπάρχουν στα θηλυκά. Τα θηλυκά έχουν πορτοκλοκόκκινα πτερυγια στην κοιλιά (αλλά αυτό μπορεί να μην φαίνεται όταν στρεσσάρωνται).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια, αλλά ψαράκια έχεις βάλει;
Δεν έχω βάλει τίποτε άλλο και μάλλον δεν θα βάλω. Ισως να δοκιμάσω αργότερα καμιά γαρίδα, αν και δεν το βλέπω να επιβιώνουν (αν και μερικοί φαίνεται να τα έχουν καταφέρει να συνυπάρξουν τα δύο είδη).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, οι βαλισνεριες θελουν λιπανση περα απο τις ταμπλέτες seachem που είναι μονο ιχνοστοιχεία. Ενα σκεύασμα νιτρικων θα βοηθήσει.
Αυτή τη στιγμή τα νιτρικά μου είναι κάτι λιγότερο από 5 και μέχρι τώρα προσπαθούσα να τα διατηρώ κάτω από 10, οπότε ίσως έιναι λίγο χαμηλά. Οι αριθμοί βέβαια δεν λένε και πολλά, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα διάφορα τεστ (υγρά) μεταξύ τους μπορεί να βγάζουν μετρήσεις με διαφορά μέχρι και 50% προς τα κάτω ή 100% προς τα πάνω.

Ταμπλέτες έβαζα αλλά όπως είπες δεν αρκούν. Θα δώ με κάποιο λίπασμα τι γίνεται.

Για την ώρα θέλω να ξεφορτωθώ τις επιπλέον ανούμπιες αλλά τις λυπάμαι να τις πετάξω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι.
Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Εδώ κατάφερα να μου λιώσει το κερατόφυλλο και η elodea!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 30-10-18 στις 09:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-18, 09:58
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Ωραία, καλά που το αναφέρεις αν κ όταν τα ξαναπάρω θα τα προσέξω αυτά που γράφεις για τα αρσενικά-θηλυκά
😉
Για γαρίδες δεν έχω ιδέα.. Σίγουρα τα πηγαίνουν καλά με cherry barbs.. Όμως αν με ρώταγες δε θα ξαναέβαζα μαζί στα 100 λίτρα.. Περισσότερο για να μην μπερδεύομαι οπτικά.. Ορισμένα είδη, η ύπαρξη κ άλλων ψαριων τα κάνει να νιώθουν πιο άνετα..
-------------------------
Για την ώρα θέλω να ξεφορτωθώ τις επιπλέον ανούμπιες αλλά τις λυπάμαι να τις πετάξω!
Μην πετάξεις κάτι.. ¶νοιξε αγγελία για ανταλλαγή.. Να τις δώσεις και να σου δώσουν κάποιο άλλο φυτό..
Υγ. Κερατόφυλλο κ εμένα μου έλιωσε όταν τα νιτρικά έπεσαν σχεδόν στο 0 και δεν ανέβαιναν με τίποτα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 30-10-18 στις 09:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-18, 12:10
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην πετάξεις κάτι.. ¶νοιξε αγγελία για ανταλλαγή.. Να τις δώσεις και να σου δώσουν κάποιο άλλο φυτό..
Το εχω κάνει ήδη και έχω χαρίσει μεγάλη ποσότητα. Αυτό που βλέπεις είναι ότι απέμεινε (το 1/4 περίπου από την αρχική). Δες την αρχική εδώ https://photos.app.goo.gl/VZJL3q72grVJKbP7A

Δεν μπορώ να βάλω άλλη αγγελία μέχρι να περάσει ένας μήνας και δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται κανένας άλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-18, 04:55
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω να το τολμήσω για νεροφακή (που από ότι καταλαβαίνω αν τη βάλεις μετά δεν μπορείς να τη βγάλεις με τίποτα)

Ετσι ειναι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
100lt hard nicpapa Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 04-04-17 23:21
Κοινωνικό 100lt panvar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 05-09-15 16:32
ΝΕΟ 100lt ενυδρειο loizos Αρχάριοι γλυκού νερού 21 04-12-08 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04829 seconds with 15 queries