Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-11, 11:37
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή Τι μπορώ να κάνω στα 120λ..;;

Καλησπέρα σε όλους...κάτοχος juwel lido 120 κ βλέποντας αρκετά θαλασσινά θα ήθελα να δω αν μπορώ να μπω και εγώ στον κόσμο του reef!!

Ως αρχάριος στα θαλασσινά και μη έχοντας τον κατάλληλο εξοπλισμό θα ήθελα αν γινόταν να αποφύγω skimmer και Α/Ο...λογικά κοιτάω για fish only δηλαδή χωρίς ΖΒ ή μπορώ και με ζωντανό;;

Πείτε μου τι μπορώ να κάνω σε αυτά τα λίτρα,τι χρειάζομαι,τι ψαράκια μπορώ να βάλω,τι μου προτείνετε και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή...

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-11, 01:42
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Το σκίμερ είναι απαραίτητο όπως και η χρήση ενεργού άνθρακα στο φίλτρο. Σε αυτά τα λίτρα μπορεί να βάλεις κλόουν με ανεμώνη και μερικά ακόμη μικρά ψαράκια όπως 5 chromis,1 gobies(yellow watchman goby) 1 wrassa (six line). Οι λάμπες του lido είναι Τ5 marine έτσι;
Βράχο μπορείς να βάλεις ζωντανό ή νεκρό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-11, 18:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το σκιμερ δεν κανει κατι το αναντικαταστατο. απομακρυνει οργανικη υλη πριν μπει στον κυκλο του αζωτου. αν εχεις καλη βιολογια αυτο σημαινει λιγοτερα νιτρικα στο τελος. αρα μπορεις και χωρις σκιμερ δεδομενου ομως οτι θα πρεπει να πυκνωσεις τις αλλαγες νερου και να αυξησεις τον ογκο του νερου που αλλαζεις. κι επειδη το αλατι κοστιζει..λεμε "παντα σκιμερ" για ευκολια..αλλα και γιατι θα το πληρωσεις σε αλατι ουτως η αλλως συντομα.
αλλο ενα θετικο του σκιμμερ ειναι η καλη οξυγονωση...που ομως σαφως και δε το καθιστα απολυτως απαραιτητο. εχουν τρεξει θαλασσινα και χωρις σκιμερ.

η ΑΟ οσμωση επισης θεωρειται πλεον must και στα FO. εχουν τρεξει επισης ομως ενυδρεια με νερο δικτυου και αντιχλωριο....αλλα ενεχει ενα καποιο ρισκο.

στη θεση σου για FO θα επαιρνα και σκιμερ αλλα και μια μικρη ΑΟ. ειναι αγορες που δε θα μετανιωσεις.
μικροψαρα για 120 λιτρα υπαρχουν πολλα ειδη. π.χ. ολα αυτα http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124&count=38&s=ts
καθως και
http://www.liveaquaria.com/product/p...329&pcatid=329
http://www.liveaquaria.com/product/p...3+66&pcatid=66
http://www.liveaquaria.com/product/p...6+82&pcatid=82
http://www.liveaquaria.com/product/p...134&pcatid=134
http://www.liveaquaria.com/product/p...120&pcatid=120
http://www.liveaquaria.com/product/p...16&pcatid=1116
http://www.liveaquaria.com/product/p...58&pcatid=1158
http://www.liveaquaria.com/product/p...17&pcatid=1117
τα παραπανω ειναι απλως ενδεικτικα..υπαρχουν και αλλα πολλα ειδη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-11, 22:17
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκιμερ δεν κανει κατι το αναντικαταστατο...

στη θεση σου για FO θα επαιρνα και σκιμερ...


Το σκίμερ είναι απαραίτητο και μάλιστα από την αρχή είμαι κάθετος σε αυτό. Με ένα καλό και δυνατό σκίμερ το σύστημα σου θα διαχειριστεί τα οργανικά καλύτερα (λιγότερη δουλειά) αλλά θα σε σώσει σε περίπτωση που ταΐσεις παραπάνω εσύ ή κάποιος άλλος στο σπίτι, ή έχεις μία ξαφνική απώλεια ψαριού και δεν είσαι σπίτι για να κάνεις αλλαγή νερού. Προσωπικά το έχω δει στη πράξη.

Πάνο ειλικρινά δεν κατάλαβα όλη αυτή η φιλολογία περί μη απαραιτήτου σκίμερ γιατί την έκανες. Για να καταλήξεις τελικά ότι ναι…καλό είναι να έχουμε κι ένα σκίμερ στο ενυδρείο μας, λες κι είναι κάτι διακοσμητικό.

Νομίζω καλό θα ήταν να είμαστε πιο ξεκάθαροι στις απόψεις μας, ειδικά όταν απαντάμε σε νέους χομπίστες, γιατί στην αντίθετη περίπτωση μάλλον τους μπερδεύουμε και αυτό είναι αποτρεπτικό για το χόμπι μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-11, 23:51
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

'Αλμυροί' φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις!

Να κάνω μία άλλη ερώτηση που ανοίγει τεράστιο θέμα...αν κάνω αλλαγές με νερό θαλάσσης(όχι Αττικής φυσικά) χρειάζεται και τότε η Α/Ο και το σκίμμερ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-11, 01:21
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Την Α/Ο την χρησιμοποιείς για να έχεις στάνταρ ποιότητα νερού. Το σκίμερ μαζεύει τα πολλά-πολλά οργανικά από τις τροφές, τα απόβλητα των ψαριών και από τα διάφορα πρόσθετα που ρίχνουμε στο ενυδρείο. Έτσι δημιουργείται λιγότερη αμμωνία. ¶ρα σκίμερ θα βάλεις είτε έχεις όσμωση, είτε χρησιμοποιείς νερό δικτύου , είτε πάρεις νερό από θάλασσα (το οποίο υπόψιν θέλει αραίωμα με γλυκό για να έρθει η αλατότητα εκεί που την θες)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-11, 10:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο ειλικρινά δεν κατάλαβα όλη αυτή η φιλολογία περί μη απαραιτήτου σκίμερ γιατί την έκανες. Για να καταλήξεις τελικά ότι ναι…καλό είναι να έχουμε κι ένα σκίμερ στο ενυδρείο μας, λες κι είναι κάτι διακοσμητικό.
γιατι ειναι καλο ακομη και οι αρχαριοι να ξερουν κατι παραπανω...να καταλαβουν πως δουλευει το σκιμμερ και οχι "παρτο γιατι πρεπει-δε γινεται θαλασσινο χωρις σκιμμερ".
γιατι για εμενα αυτη ειναι η αληθεια. τουλαχιστον η αληθεια ΜΟΥ!!! και μιλαω κι εγω με πραξεις...γιατι ετρεξα και τρεχω θαλασσινο χωρις σκιμερ.
απο τη μια το μεσογειακο...αλλα και απο την αλλη επειδη με το οοντινιουμ απομακρυνα απο το ενυδρειο καποια κομματια βραχου με ανεμωνες λιγα κοραλια και ασπονδυλα για να ριξω χαλκο στην κυριως δεξαμενη...τρεχω και mini reef χωρις σκιμερ.
εχουν τρεξει λοιπον θαλασσινα χωρις σκιμερ και οχι μονο τα δικα μου.. αν το ενυδρειο ειναι μικρο...οπως το 40λιτρο που εχω τωρα...και μπορω να κανω ανετα μεγαλες αλλαγες νερου....δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το σκιμερ. οργανικα αποβαλει και οξυγονωνει...τιποτα μαγικο δεν κανει. αυτα μπορεις να τα αντικαταστησεις και με αλλες μεθοδους.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δε θα τρεξω μεγαλο θαλασσινο χωρις σκιμμερ ποτε γιατι απλα δεν ειμαι μαζοχας....αλλα για καποιον που σκεφτεται ενα μικρο ενυδρειο και δεν εχει τα χρηματα να το αγορασει ..λεω οτι απλα δεν πρεπει να ειμαστε ΑΠΟΛΥΤΟΙ οτι χωρις σκιμερ δε γινεται δουλεια. το αν θα τα δωσει στο αλατι ειναι αλλο θεμα και ενημερωνουμε σχετικα.

ναι συμφωνω οτι ανηκει στο βασικο εξοπλισμο αλλα οχι οτι ενα θαλασσινο ειναι καταδικασμενο σε αποτυχια χωρις σκιμμερ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ πως πολλαααααααα θαλασσινα τρεχουν με σκιμερ που δεν κανουν σχεδον καθολου δουλεια για τα λιτρα τους (λαθος αγορες-εσφαλμενη προσπαθεια οικονομιας-πολιτικες των εταιριων που τα "ονομαζουν" για περισσοτερα λιτρα αποσα μπορουν να διαχειριστουν)...οποτε και τα ενυδρεια εκεινα τρεχουν θα ελεγε κανεις σχεδον χωρις σκιμερ.

δε μπορω να καταλαβω που λεω οτι το σκιμερ ειναι κατι σαν διακοσμητικο στα παρακατω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις σκιμερ δεδομενου ομως οτι θα πρεπει να πυκνωσεις τις αλλαγες νερου και να αυξησεις τον ογκο του νερου που αλλαζεις. κι επειδη το αλατι κοστιζει..λεμε "παντα σκιμερ" για ευκολια..αλλα και γιατι θα το πληρωσεις σε αλατι ουτως η αλλως συντομα. .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
στη θεση σου για FO θα επαιρνα και σκιμερ αλλα και μια μικρη ΑΟ. ειναι αγορες που δε θα μετανιωσεις.
και που α κριβως μπερδευω τον νεο χομπιστα...εξηγωντας ακριβως τι κανει και γιατι ειναι καλο να το εχουμε. το να του πω "παρε σκιμμερ ειναι απολυτως απαραιτητο" δε ξερω κατα ποσο τον βοηθαει στο χομπυ...αν δε καταλαβει γιατι το παιρνουμε. (και αυτη η αντιγνωμια μας τον εχει ηδη βοηθησει διαβαζοντας ολα τα παραπανω )

ουσιαστικα λεμε το ιδιο πραγμα. απλα εσυ φαινεται να λες οτι χρησιμποιουμε σκιμμερ παντα στο 100% των περιπτωσεων και πως δε λειτουργει θαλασσινο χωρις σκιμμερ, ενω εγω απλα δινω στη χρηση του ενα 99% κι εξηγω πως αν καποιος μελετησει και υπο προυποθεσεις μπορει να ανηκει και στο 1% που δε χρησιμποιει σκιμερ. ποιο ειναι αυτο το 1%?? ενυδρεια μικρα, με πολυ βραχο και μικρη ιχθυοφορτιση, ενυδρεια που τρεχουν με νερο θαλασσης και οχι παρασκευασμενο. καλως η κακως υπαρχουν και αυτα.

υ.γ. δε μπορω να βρω μια περιπτωση που εβλεπα στο νετ...που καποιος φιλος ειχε τετοια ποσοτητα μακροαλγης στην καλλιεργεια του που τα νιτρικα του αγγιζαν το 0 χωρις να εχει σκιμμερ. και δεν ηταν μικρο ενυδρειο...αν το βρω θα το ποσταρω.
-------------------------------------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μία άλλη ερώτηση που ανοίγει τεράστιο θέμα...αν κάνω αλλαγές με νερό θαλάσσης(όχι Αττικής φυσικά) χρειάζεται και τότε η Α/Ο και το σκίμμερ;;;
και σε αυτο μπορει να ερθω σε αντιθεση με τον φιλο Nikman, αλλα θα μιλησω και παλι διφορουμενα. δε θα πω ΑΠΟΛΥΤΑ οχι νερο απο τη θαλασσα. προσωπικα ΔΕΝ θα το εκανα...αλλα το εχουν κανει αλλοι.
υπαρχει ρισκο ναι...απο το τι μπορει να βρεθει στο θαλασσινο νερο για οποιοδηποτε λογο. (απο εκβολη ποταμου, απο μολυνση της περιοχης που δεν εγινε αντιληπτη κ.α.)... υπαρχουν ομως χομπιστες που το κανουν. εδω αλλοι βαζουν μεσογειακα ζωντανα και βραχο μεσα σε τροπικο που το ρισκο ειναι πολυ μεγαλυτερο. θεωρω λιγοτερο ρισκο λοιπον το σκετο θαλασσινο νερο...αλλα ναι, ρισκο ως ενα σημειο.
αν καποιος το επιχειρει...τοτε εχει αυτοματα το πλεονεκτημα του αφθονου διαθεσιμου ετοιμου θαλασσινου νερου οποτε και τη δυνατοτητα πολλων και μεγαλυτερων αλλαγων...οποτε και παρακαμψη τοσο της ΑΟ οσο και του σκιμερ.
παραμενει βεβαια το θεμα της αναπληρωσης του εξατμιζομενου νερου...και αν ρωτησεις αν μπορεις να το κανεις με αποχλωριομενο νερο δικτυου...εκει ξανανοιγεις αλλο "λεπτο" κεφαλαιο....

και εδω φτανω στο σημειο να πω...αφου εχεις θαλασσα διπλα σου και διαθεσιμο νερο..αφου το σκιμερ και η ΑΟ ειναι εξοδα για σενα... γιατι δε πας σε μεσογειακο??? θα εχεις κατι πιο πρωτοτυπο..εντελως ανεξοδο και μπορει να γινει πολυ ωραιο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-06-11 στις 15:25
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-11, 15:14
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο...

Μπορώ μεσογειακό στα 120λ;;από ψάρια τι μπορώ να βάλω;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-11, 15:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σαλιαριτσες, γοβιους...ασπονδυλα μεσογειακα (ανεμωνες αστεριες αχινους ερημιτες κ.τ.λ.)...οτιδηποτε δεν μεγαλωνει πολυ για τα λιτρα σου και μπορεις να του εξασφαλισεις τροφη...ριξε μια ματια κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49086 (αναφερονται και μεγεθη των ψαριων)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-11, 00:02
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων


A) ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ πως πολλαααααααα θαλασσινα τρεχουν με σκιμερ που δεν κανουν σχεδον καθολου δουλεια για τα λιτρα τους (λαθος αγορες-εσφαλμενη προσπαθεια οικονομιας-πολιτικες των εταιριων που τα "ονομαζουν" για περισσοτερα λιτρα αποσα μπορουν να διαχειριστουν)...οποτε και τα ενυδρεια εκεινα τρεχουν θα ελεγε κανεις σχεδον χωρις σκιμερ.


και που α κριβως μπερδευω τον νεο χομπιστα...



B) υ.γ. δε μπορω να βρω μια περιπτωση που εβλεπα στο νετ...που καποιος φιλος ειχε τετοια ποσοτητα μακροαλγης στην καλλιεργεια του που τα νιτρικα του αγγιζαν το 0 χωρις να εχει σκιμμερ. και δεν ηταν μικρο ενυδρειο...αν το βρω θα το ποσταρω.

A) Ακριβώς αυτό θα έπρεπε να πεις στο Vag για να του δείξεις τι πρέπει να προσέξει στη αγορά του σκίμερ και να πάρει το σωστό σκίμερ . Θα συμπλήρωνες κι εμένα φυσικά με αυτή την εύστοχη παρατήρηση.

Όμως ο Vag ξαναρώτησε το ίδιο πράγμα παρακάτω κι από αυτό φαίνεται πόσο είχε μπερδευτεί. Και από ότι διαβάζω στα τελευταία πόστ του μάλλον για μεσογειακό τον «σπρώχνεις» τον άνθρωπο.
Λάθος κατά τη γνώμη μου γιατί δεν είναι αυτό που θέλει και θα το βαρεθεί γρήγορα. Το θέμα το ξεκίνησε ο ίδιος με την εξής φράση:
«Καλησπέρα σε όλους...κάτοχος juwel lido 120 κ βλέποντας αρκετά θαλασσινά θα ήθελα να δω αν μπορώ να μπω και εγώ στον κόσμο του reef!!». Αυτές ήταν οι πρώτες του λέξεις που φανέρωναν την πραγματική του επιθυμία.
Πάνο όταν σταματήσεις την φιλοσοφία και δεις τις πραγματικές ανάγκες του άλλου είμαι πεπεισμένος ότι θα βοηθήσεις πολύ περισσότερο. Η εικόνα που έχω είναι ότι μερικές φορές τον ρίχνεις απότομα τον άλλο στα βαθιά ή τον μπερδεύεις, χωρίς λόγο.

Β) Τα «0» νιτρικά ενδιαφέρουν κάποιο που ξεκινάει ένα θαλασσινό ή η αμμωνία που καραδοκεί την πάσα στιγμή. Δηλαδή εσύ χρησιμοποιείς (όποτε χρησιμοποιείς) σκίμερ για να ρίξεις τα νιτρικά;

Τώρα αυτό περί οικονομίας κι αν μπορείς να αφήσεις για αργότερα κάποια έξοδα…Ναι μπορείς πρώτα πρώτα να μη βιαστείς να βάλεις ακριβά ψάρια. Να πάρεις λιγότερους κυκλοφορητές για αρχή. Να αφήσεις την αγορά της άμμου και ένα 20% του βράχου για λίγο αργότερα. Το ίδιο και με τα φώτα, να αφήσεις τα εργοστασιακά το πρώτο εξάμηνο. Λύσεις πάντα υπάρχουν αλλά όχι στα βασικά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-11, 00:20
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Σας ξανα-ευχαριστώ και τους δύο..αλλά απότι κατάλαβα θα μείνω 'γλυκός'!!έχοντας άλλα 3 ενυδρεία δεν είμαι σε θέση για αυτό το εγχείρημα..πίστευα σε κάποια πιο απλή λύση,αλλά δεν υπάρχει!υπάρχουν κάποια βασικά πράγματα που δεν πρέπει να παραμεληθούν!είναι διαφορετική η όλη νοοτροπία του θαλασσινού σε σχέση με την απλότητα των γλυκών!

Τουλάχιστον μου δώσατε να καταλάβω αρκετά πράγματα...έχω πάρα πολλές απορίες ακόμα αλλά αφού δεν θα το επιχειρήσω ας μην 'μπερδευτώ'...

Αν κάποια στιγμή μπορέσω-αποφασίσω να το κάνω θα σας ξαναχρειαστώ...

Να είστε καλά..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-11, 01:06
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλά απότι κατάλαβα θα μείνω 'γλυκός'!!έχοντας άλλα 3 ενυδρεία δεν είμαι σε θέση για αυτό το εγχείρημα..πίστευα σε κάποια πιο απλή λύση...

Γιατί βρε φίλε απογοητεύεσαι. Η διαφορά από το γλυκό είναι ένα επιπλέον φίλτρο, το σκίμμερ δηλαδή που μπορείς να το βρεις και σε μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.
Μετά βάζεις ένα κυκλοφορητή και μαζί με το εσωτερικό φίλτρο στο Lidaki είσαι ΟΚ!
Βράχο θες καμιά δεκαριά κιλά. Είτε σε ζωντανό από χομπίστα είτε ψόφιο από μαγαζί.
Αλλάζεις και τις λάμπες σε marin.
Αραγωνίτη 5-10μκιλά είναι αρκετά.
Αυτά και μετά το μήνα ψάρια. Που το δύσκολο.
Απλά στο σκίμερ δες να πάρεις λίγο μεγαλύτερο γιατί μπορεί να κολλήσεις και να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο στο εξάμηνο.
Εγώ από εξοπλισμό και ενυδρεία έχω αλλάξει πολλά αλλά σκίμερ έχω το ίδιο
Τώρα με το θέμα του νερού αν εμπιστεύεσαι το νερό του δικτύου… μέτρησε το με ένα dts κι αν είσαι κάτω από τα 150 χρησιμοποίησε το. Και το νερό της θάλασσας αν δεν θέλεις να αγοράζεις αλάτι και ξέρεις κάποια καθαρή περιοχή πάρε από εκεί. Για την αραίωση είναι περίπου + 30%.
Απλά αν πας σε τέτοιες λύσεις μη βάλεις στη αρχή τίποτα ακριβά και ευαίσθητα ψάρια και μετά ψάχνεσαι. Έτσι κι αλλιώς αν δεν πειραματιστείς δεν κάνεις τίποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-11, 02:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο όταν σταματήσεις την φιλοσοφία και δεις τις πραγματικές ανάγκες του άλλου είμαι πεπεισμένος ότι θα βοηθήσεις πολύ περισσότερο. Η εικόνα που έχω είναι ότι μερικές φορές τον ρίχνεις απότομα τον άλλο στα βαθιά ή τον μπερδεύεις, χωρίς λόγο.
ειδα πως το οικονομικο ειναι μια πραγματικη αναγκη οπως αποδειχτηκε κιολας απο την αποφαση του φιλου να μην ερθει στο αλμυρο τελικα για την ωρα... οποτε θελησα να του παρουσιασω ολες τις εκδοχες και τις "παρακαμψεις" οπως και το μεσογειακο για να αποφασισει συμφωνα με τις δικες του αναγκες...
οσες παραπανω πληροφοριες εχει κανεις στη διαθεση του τοσο πιο σωστα παιρνει αποφασεις. το να ακουσει καποιος οτι υπαρχει και κατι διαφορετικο δε νομιζω πως τον μπερδευει. του εκθετεις τα συν και τα πλην. τωρα αν αυτο αποτελει "φιλοσοφια" για σενα...παω πασο.

Β) Τα «0» νιτρικά ενδιαφέρουν κάποιο που ξεκινάει ένα θαλασσινό ή η αμμωνία που καραδοκεί την πάσα στιγμή. Δηλαδή εσύ χρησιμοποιείς (όποτε χρησιμοποιείς) σκίμερ για να ρίξεις τα νιτρικά; για την ακριβεια χρησιμποιω σκιμμερ για να μην ανεβουν τα νιτρικα. οχι για να τα ριξω μιας και το σκιμερ δε μπορει να ριξει νιτρικα.
.
αυτα,,,
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Κίτσος... ανησυχώ και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω... QS-Plan Bettas 6 26-12-10 20:25
Πως μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο Αλέξης6 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 17-09-10 17:19
Αφού δεν θα το κάνω θαλασσινο... θα το κάνω γλυκό! crywolf Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-01-10 23:38
Το 120λ. ενυδρειο μου AXEL Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 06-07-07 14:46
τι μπορώ να κάνω;....(τρύπες στα φύλλα anubias) gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 16-06-04 09:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07532 seconds with 13 queries