Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-16, 12:59
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΕΚΠΕΜΠΕΙ SOS

Παιδια καλησπερα και Χρονια Πολλα.
Εχω ενα κοινο χρυσοψαρο τον Goldy 9 χρονια σε 20litro ενυδρειο με φιλτρο.
Αλλαγες νερου γινονται μια φορα την εβδοαμαδα.
Την τελευταια εβδομαδα ειναι νωχελικος δεν τρωει καθολου και εχω παρατηρησει στο αριστερο του ματι μια μικρη διαφανη μεμβρανηκαι καθεται συνεχως στο πατο .
Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-16, 13:14
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δυστυχως τα χρυσοψαρα δεν κανουν για τοσα λιτρα, ειδικα τα common,comet ,shubunkin που ξεπερνανε τα 20-25cm.
Ειναι δεδομενο οτι το ψαρακι σου εχει νανισμο μετα απο τοσα χρονια σε τοσο μικρο χωρο.
Βαλε μια φωτο να δουμε το ψαρι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-16, 13:57
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Γεια σου Γιωργο.εντελως φιλικα στο λεω εχεις 88 μηνυματα στο φορουμ εχεις ανοιξει θεματα με ασθενειες παλι εχεις ανοιξει θεμα με την διατροφη χρυσοψαρων οποτε μου ειναι αδυνατον να πιστεψω οτι δεν εχεις διαβασει οτι τα χρυσοψαρα δεν ζουν σε 20 λιτρα.σε 20 λιτρα δεν ζει ψαρι..κανε αυτο που σου ειπε ο τσαλα αν και οτι και να κανεις σε 20 λιτρα θα το χασεις το ψαρακι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-16, 13:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Επειδή έχω μπερδευτεί, αυτό το χρυσόψαρο είναι το ίδιο?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...00&postcount=1
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-16, 14:48
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω μπερδευτεί, αυτό το χρυσόψαρο είναι το ίδιο?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...00&postcount=1
Ναι ειναι το ιδιο,το ειχα μεταφερει στο 60αρι φυτεμενο αλλα δεν αφησε κανενα φυτο ορθιο και για αυτο το λογο το επανατοθετησα στο αρχικο 20λιτρο.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-16, 14:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου μη περιμένεις να βρεις λύση με το χρυσόψαρο σε 20 λίτρα, ότι φαρμακευτική αγωγή και να κάνεις , θα πρέπει σε 12 ώρες να αλλάξεις νερό, και τότε χάνεται το φάρμακο, πήγαινε πάρε ενα πλαστικό δοχείο τουλάχιστον 60 λίτρων και βάλε το ψάρι εκεί, γιατί δεν βλέπω άλλη λύση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-16, 15:00
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Γιωργο.εντελως φιλικα στο λεω εχεις 88 μηνυματα στο φορουμ εχεις ανοιξει θεματα με ασθενειες παλι εχεις ανοιξει θεμα με την διατροφη χρυσοψαρων οποτε μου ειναι αδυνατον να πιστεψω οτι δεν εχεις διαβασει οτι τα χρυσοψαρα δεν ζουν σε 20 λιτρα.σε 20 λιτρα δεν ζει ψαρι..κανε αυτο που σου ειπε ο τσαλα αν και οτι και να κανεις σε 20 λιτρα θα το χασεις το ψαρακι
Φιλε odin79 ειμαι στο φορουμ κοντα 9 μηνες λογο του οτι αποφασισα να ασχολειθω με το τροπικο ενυδρειακο κοσμο λιγο πιο ζεστα και παραλληα θελησα να μαθω και για τ; χρυσοψαρα.Σαφως και οταν πηρα το χρυσοψαρο πριν τοσα χρονια δε γνωριζα οτι ζουνε σε 40αρι ενυδρειο τουλαχιστον και λογω της αδημονιας δε το εψαξα πολυ.Παρολαυτα στο ιδιο ενυδρειο βρισκεται ολο αυτο το καιρο και αυτη τη στιγμη το μηκος του ειναι γυρω 17 εκ. σιγουρα σημαδι νανισμου.Απο εκει και περα χωρις να ειμαι ειδημονας αν ηταν να χαθει λογο των λιτρων θα χανοταν πριν πολυ καιρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου μη περιμένεις να βρεις λύση με το χρυσόψαρο σε 20 λίτρα, ότι φαρμακευτική αγωγή και να κάνεις , θα πρέπει σε 12 ώρες να αλλάξεις νερό, και τότε χάνεται το φάρμακο, πήγαινε πάρε ενα πλαστικό δοχείο τουλάχιστον 60 λίτρων και βάλε το ψάρι εκεί, γιατί δεν βλέπω άλλη λύση
Αυτο που προσπαθω να μαθω ειναι ποια φαρμακευτικη αγωγη -αν χρειαζεται- να ακολουθησω βαση της ηλικιας και του ιστορικου.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 16-05-16 στις 15:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-16, 15:18
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν ζουν σε 40αρι τουλαχιστον...αλλα σε 100αρι τουλαχιστον στα fancy και 200αρι τουλαχιστον στα common, comet,shubunkin.
Επομενως, το ψαρι εχει υποστει πολλα , το οτι δεν πεθανε δεν σημαινει οτι ειναι και καλα.
Τοι ειδος ειναι το ψαρι;
Οτι και να κανεις στο 20 λιτρο ,δεν μπορει να περασει μια φυσιολογικη ζωη ενα χρυσοψαρο...
Ηδη εχει περασει πολλα , νομιζω του αξιζει κατι καλυτερο για οσο υπολλοιπο ζωης του απομενει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-16, 15:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορεί ακόμα να μη χρειαστεί και φαρμακευτική αγωγή αν μπει σε σωστό περιβάλλον.
Αν το περιβάλλον είναι βεβαρυμένο , όσα φάρμακα και να βάλουμε δεν θα δούμε βελτίωση, το αντίθετο θα έλεγα.
Ξεκίνα αλλαγές 2 φορές την ημέρα και ψάξε επειγόντως για κάτι μεγαλείτερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-05-16, 15:24
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή ?????

Πάντως 9 χρόνια είναι πάρα πολλά για τις συνθήκες που είχε το ψαρακι. Πως τα καταφερες;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-05-16, 17:59
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί ακόμα να μη χρειαστεί και φαρμακευτική αγωγή αν μπει σε σωστό περιβάλλον.
Αν το περιβάλλον είναι βεβαρυμένο , όσα φάρμακα και να βάλουμε δεν θα δούμε βελτίωση, το αντίθετο θα έλεγα.
Ξεκίνα αλλαγές 2 φορές την ημέρα και ψάξε επειγόντως για κάτι μεγαλείτερο
Αλλαγη ετσι κι αλλιως γινεται μια φορα την εβδομαδα περι του 50%.
Τι εχεις κατα νου και προτεινεις αλλαγες 2 φορες την ημερα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως 9 χρόνια είναι πάρα πολλά για τις συνθήκες που είχε το ψαρακι. Πως τα καταφερες;
Ελενα εξαρχης του εκανα αλλαγες μια φορα την εβδομαδα με ολα τα απαραιτητα σκευασματα για το νερο.Καθημερινο ταισμα με εξαιρεση μια φορα την εβδομαδα και πολυ αγαπη.
Φαντασου πως το εχω κοντα μια 10ετια στο γραφειο μου και οποτε καθομαι πλεον το μονο πραγμα που μου ερχετε στο μυαλο ειναι πως τις πανελληνιες μαζι τις ειχαμε περασει.Για να μη πω και αλλη μια 4ετια φοιτητικης ζωης
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 16-05-16 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-05-16, 18:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελενα εξαρχης του εκανα αλλαγες μια φορα την εβδομαδα με ολα τα απαραιτητα σκευασματα για το νερο.Καθημερινο ταισμα με εξαιρεση μια φορα την εβδομαδα και πολυ αγαπη.
Επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι αρχάριοι, να προλαβω πριν δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις, τα παραπάνω δεν ισχύουν!

Η αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα σε 20λιτρο ενυδρειο με χρυσόψαρο, δεν είναι που το κραταει ζωντανό 9 χρόνια!
Θα ήταν πολύ χειρότερα αν άλλαζες νερό κάθε μήνα και φυσικά πολύ καλύτερα αν άλλαζες νερό κάθε μέρα! Και πάλι όμως δεν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες

Τα σκευάσματα, να υποθέσω πως ειναι αντιχλώριο...

Τα λίτρα ειναι το πρόβλημα, όχι μόνο σ ότι αφορά τις σταθερές συνθήκες που είναι δύσκολο να κρατήσεις, αλλά και και σ ότι αφορά τις διαστάσεις του ενυδρείου και τον όγκο του νερού

Αν το ψάρι φτάσει μέχρι τα βαθιά γεράματα, τότε να δεχτώ πως η αγάπη σου το έσωσε
Αν το ψάρι καταλήξει στο 1/3 του προσδόκιμου, τότε επανερχόμαστε στο τα λάθη είναι αρκετά

Προσωπικά, θα το χάριζα έστω κι αν (κακώς) έχεις δεθεί μαζί του
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ειναι το ιδιο,το ειχα μεταφερει στο 60αρι φυτεμενο αλλα δεν αφησε κανενα φυτο ορθιο και για αυτο το λογο το επανατοθετησα στο αρχικο 20λιτρο.
Με σκοπό να σωθούν τα φυτά κι όχι το ψάρι????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 16-05-16 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-05-16, 18:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

σου πρότεινα 2 φορές την ημέρα για λίγο καιρό μέχρι να μεταφερθεί σε μεγαλύτερο χώρο.
Και ο λόγος είναι το ψάρι να έχει κάπως καλύτερο περιβάλλον.
Οι αλλαγές εννοείται πως γίνονται με αποχλωριομένο νερό και θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου. Εχεις δηλαδή μόνιμα δίπλα στο ενυδρείο ενα κουβά γεμάτο με αποχλωριομένο νερό για να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου.
Και φυσικά οι αλλαγές γίνονται ήπια για να μη στρεσάρεις το ψάρι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-05-16, 19:37
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι αρχάριοι, να προλαβω πριν δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις, τα παραπάνω δεν ισχύουν!

Η αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα σε 20λιτρο ενυδρειο με χρυσόψαρο, δεν είναι που το κραταει ζωντανό 9 χρόνια!
Θα ήταν πολύ χειρότερα αν άλλαζες νερό κάθε μήνα και φυσικά πολύ καλύτερα αν άλλαζες νερό κάθε μέρα! Και πάλι όμως δεν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες

Τα σκευάσματα, να υποθέσω πως ειναι αντιχλώριο...

Τα λίτρα ειναι το πρόβλημα, όχι μόνο σ ότι αφορά τις σταθερές συνθήκες που είναι δύσκολο να κρατήσεις, αλλά και και σ ότι αφορά τις διαστάσεις του ενυδρείου και τον όγκο του νερού

Αν το ψάρι φτάσει μέχρι τα βαθιά γεράματα, τότε να δεχτώ πως η αγάπη σου το έσωσε
Αν το ψάρι καταλήξει στο 1/3 του προσδόκιμου, τότε επανερχόμαστε στο τα λάθη είναι αρκετά

Προσωπικά, θα το χάριζα έστω κι αν (κακώς) έχεις δεθεί μαζί του
-------------------------


Με σκοπό να σωθούν τα φυτά κι όχι το ψάρι????
Μισο λεπτο,εαν μπω στη διαδικασια οπως λες και αλλαζω το νερο καθημερινα τοτε να θα μεταβαλλονται και οι παραμετροι του νερου;Τα βακτηρια ουσιαστικα που ειναι μερος των παραμετρων αυτων δε θα σκοτωνονται;

Σκευασματα αναφερω το αντιχλωριο,τα βακτηρια και φυσικα λιγο ενυδρειακο αλατι.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-05-16, 19:45
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Φυσικα και δεν θα σκοτωνονται τα βακτηρια, ουτε οι παραμετροι του νερου θα αλλαζουν..
Η βιολογια στηριζεται στο φιλτρο, εφοσον το νερο ειναι ιδιας θερμοκρασιας ,χωρις χλωριο και ιδιων παραμετρων (εφοσον ειναι απο νερο βρυσης ,ειναι ιδιοι ετσι κι αλλιως), η βιολογια δεν εχει κανενα φοβο να αποδυναμωθει.

Το νερο της αλλαγης , δεν πρεπει να εχει χλωριο και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με το νερο του ενυδρειου ,τπτ αλλο δεν χρειαζεται.
Το αλατι μπαινει μονο σε περιπτωσεις θεραπειας.
Τα βακτηρια ,ασχολιαστα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-05-16, 21:18
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και δεν θα σκοτωνονται τα βακτηρια, ουτε οι παραμετροι του νερου θα αλλαζουν..
Η βιολογια στηριζεται στο φιλτρο, εφοσον το νερο ειναι ιδιας θερμοκρασιας ,χωρις χλωριο και ιδιων παραμετρων (εφοσον ειναι απο νερο βρυσης ,ειναι ιδιοι ετσι κι αλλιως), η βιολογια δεν εχει κανενα φοβο να αποδυναμωθει.

Το νερο της αλλαγης , δεν πρεπει να εχει χλωριο και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με το νερο του ενυδρειου ,τπτ αλλο δεν χρειαζεται.
Το αλατι μπαινει μονο σε περιπτωσεις θεραπειας.
Τα βακτηρια ,ασχολιαστα.
Οκ,αρα για να επανελθουμε λιγο στο θεμα το οτι το ψαρακι καθεται συνεχως στο πατο , ειναι νωχελικο και αρνηται φαγητο εδω και 2-3 μερες καταλληξαμε στο οτι για να διορθωθει θελει μεγαλυτερο χωρο αι αποκλειουμε τη πιθανοτητα καποια ασθενειας;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-05-16, 21:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φρέσκο νερό, το καλύτερο φάρμακο, και όταν βλέπουμε τέτοιου είδους προβλήματα κάνουμε αλλαγή.
Δεν θυμάμαι να είδα αν το έχεις γράψει, έχεις κάνει μετρήσεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-16, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Lethargy
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#Lethargy
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-05-16, 23:47
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

συγνώμη είπες ότι είναι 17 εκατοστά τώρα.
Το ψάρι εννοούσες?
Αν ναι στα 20 λιτρα ούτε να γυρίσει μπορεί. τι διαστάσεις έχει το 20 λίτρο σου?
με 10 ευρώ από τα ικεα πλαστικό δοχειο 60 λίτρα τουλάχιστον αν το αγαπάς να νιώσει λίγο παραπάνω χώρο από το μπουντρουμι που βρίσκετε τώρα.
καμιά φώτο θα μας βάλεις να δούμε ?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-16, 07:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισο λεπτο,εαν μπω στη διαδικασια οπως λες και αλλαζω το νερο καθημερινα τοτε να θα μεταβαλλονται και οι παραμετροι του νερου;Τα βακτηρια ουσιαστικα που ειναι μερος των παραμετρων αυτων δε θα σκοτωνονται;

Σκευασματα αναφερω το αντιχλωριο,τα βακτηρια και φυσικα λιγο ενυδρειακο αλατι.
Καλημέρα
Και η ερώτηση παραμένει : Εβγαλες το ψάρι από το 60λιτρο - επειδή έτρωγε τα φυτά και το έβαλες στο 20λιτρο, με σκοπό να σωθούν τα φυτά?

Φιλε Γιωργο, τα πραγματα ειναι πολύ απλά
Εχεις ένα ψάρι με προσδόκιμο ζωής 25-30 χρόνια
Το ταλαιπωρείς 9 χρόνια σε ενυδρεία εξαιρετικά μικρότερα από τα επιθυμητά
Το μετακινείς σύμφωνα με όσα νομίζεις, ανεξάρτητα από τα είναι σωστά ή όχι
Σου δίνονται συμβουλες για μεγαλύτερο ενυδρείο, για συχνές αλλαγές νερού και παρόλα αυτά καθόμαστε και συνεχίζουμε να φιλοσοφούμε
Αν το ψάρι ειναι 17 εκατοστά, τότε πραγματικά δεν μπορεί να στρίψει
Στο ΙΚΕΑ εχει δοχεία από 60λιτρα - 120, στα οποία το ψάρι θα μπορούσε να ζήσει ανεκτά
Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο ή αν δεν έχεις χώρο για κάτι τέτοιο, βάλε μια αγγελία και χάρισε το ψάρι σε κάποιον που έχει ήδη χρυσόψαρα - Προσοχή στις αγγελίες, γιατί ορισμένες φορές τα ψάρια καταλήγουνς ως τροφή σε ψάρια θηρευτές

Αυτά από μένα
Καλή συνέχεια στις επιλογές σου

ΥΓ : Αφιέρωσε 3 λεπτά και διάβασε το παρακατω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Το έγραψε κάποιος συγχομπίστας, αφιέρωσε χρόνο και κόπο, με σκοπό να μείνει κάτι σε κάθε νέο χομπίστα που θέλει να βάλει τα ψάρια στην καθημερινότητα του
Ουτε μαζοχιστής είναι, ούτε αργόσχολος, αλλά αφιέρωσε χρόνια για να αποκτήσει εμπειρία με τα ψάρια και χρόνο για να γράψει το συγκεκριμένο κείμενο

Φιλικά όλα τα παραπάνω - αρκεί να τα διαβάσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-16, 07:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου τα πράγματα είναι όντως απλά, ίσως όμως να είναι και δύσκολα έως αδύνατα.
Αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις ένα ενυδρείο από 300 λίτρα και πάνω, και αυτό πολύ σύντομα, άμεσα, βρες να δώσεις το ψάρι, αλλιώς θα έχεις συνέχεια προβλήματα. Συνέχεια θα είσαι με ένα κουβά στο χέρι και θα ανοίγεις θέματα με ασθένειες.
Και για να ξέρεις, πολλοί από εμάς κάπως έτσι ξεκινήσαμε, με μικρά ενυδρεία, με λάθος στησίματα, με απώλειες, με υποτυπώδη φίλτρα ή ακόμα και χωρίς φίλτρα, και γενικά τέτοια λάθη. Και εγω προσωπικά ξεκίνησα με 55 λίτρα και 10 χρυσόψαρα μέσα , και "γλύφτες" κλπ. Οταν έφτασε όμως ο κόμπος στο χτένι, και άρχισα να χαρίζω ψάρια, έχασα και 2 μεγάλα, και άλλαζα πρωί βράδυ από 30-40 λίτρα νερό, έβαλα μυαλό. Και τώρα χαίρομαι κάτι ψαρούκλες "να με το συμπάθειο".
Για αυτό λοιπόν αποφάσισε να κάνεις κάτι γρήγορα, γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχουν φάρμακα και μαντζούνια, το καλύτερο φάρμακο είναι το σωστό περιβάλλον και το καθαρό νερό, τίποτα άλλο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-05-16, 20:19
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ok,ευχαριστω ολους,μπορει καποιος να μου στειλει το link απο το ικεα για το 60λιτρο δοχειοδ διοτι εψαξα και δε βρηκα κατι.Να το παραγγειλω αν ειναι online σε πρωτη φαση και απο κει και περα αν δω οτι τα πραγματα συνεχιζουν να ειναι ετσι σας ξαναενοχλω.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-05-16, 20:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

65 λιτρα
http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...yti-2454/3585/
130 λίτρα
http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...i-44629/45760/
αλλά ανοίγει/φουσκώνει στα πλάγια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-16, 20:44
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Με προλαβατε! Ας υπαρχει σαν εναλλακτικη.


Περαστικα στο ψαρι και ελπιζω συντομα να μετακομισει καπου καλυτερα.

Δες αυτο :

90 Lt και διαστάσεις 75x45x40 cm.

http://www.praktiker.gr/p/kouti-apot...-diafano-69422
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-16, 21:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα ροδάκια τα φοβάμαι, πιστεύω πως το σημείο που είναι τα ροδάκια δεν θα αντέξουν το βάρος, για αυτό καλύτερα να βγουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-05-16, 10:32
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Η λεκανη ηρθε αλλα δυστυχως το ψαρακι δεν τα καταφερε.Πεθανε προχτες.
Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ηταν πως τα ματια του και η κοιλια του ειχαν διογκωθει παρα πολυ.Καθως πεθαινε η κοιλια του ανοιξε.Εψαξα λιγακι για αυτα τα συμπτωματα και κατελληξα οτι μαλλον προκειται για υδρωπικια (Dropsy) σε μη αναστρεψιμο σταδιο.Εκανα καποιες προσπαθειες με flagyl και καθημερινη αλλαγη νερου αλλα δεν τα καταφερε.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-05-16, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κρίμα
Τώρα προετοιμάσου καλύτερα αν θες να συνεχίσεις με χρυσόψαρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-05-16, 12:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Απο νανισμο πηγε το ψαρακι..
Τα οργανα του ψαριου συνεχιζουν να μεγαλωνουν κανονικα ,ενω το σωμα παραμενει μικρο.
Ειχε οργανα 9χρονου ψαριου και σωμα εφηβου..
Δυστυχως καποια στιγμη η κατασταση αυτη φτανει στο απροχωρητο και τα ψαρι καταληγει.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-05-16, 12:58
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο νανισμο πηγε το ψαρακι..
Τα οργανα του ψαριου συνεχιζουν να μεγαλωνουν κανονικα ,ενω το σωμα παραμενει μικρο.
Ειχε οργανα 9χρονου ψαριου και σωμα εφηβου..
Δυστυχως καποια στιγμη η κατασταση αυτη φτανει στο απροχωρητο και τα ψαρι καταληγει.
Tι να σου πω μπορει να εχεις και δικιο,παντως στην αναζητηση που εκανα ολα τα συμπτωματα κατελληγαν σε υδρωπικια.
Ερωτηση σημαντικη,αληθευει αυτο που διαβασα πως τα χρυσοψαρα δεν εχουν αναγκη τοσο πολυ απο φιλτρο αλλα απο οξυγονωτη ή ειναι μυθος;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρυσοψαρο Jordan4 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-01-13 21:08
νεο χρυσοψαρο janickrules Χρυσόψαρα 5 06-11-12 23:30
ατυχημα με χρυσοψαρο mao Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 6 05-10-07 13:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09006 seconds with 13 queries