Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-10, 13:20
Nodas.K Ο χρήστης Nodas.K δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 24
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nodas.K
Προεπιλογή SoS Εχασα 3 φιλαράκια

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια καταρχήν για όλη αυτή την υπέροχη ενημέρωση. Όπως γράφω και στον τίτλο έχασα τρία φιλαράκια και ποιο συγκεκριμένα 3 γκουραμι.
Ξεκίνησα πριν 3 μήνες με το ενυδρείο μου που είναι στα 90ltακολουθώντας όσα διάβασα και μου είπαν. Έφτιαξα το νερό, το εσωτερικό φίλτρο(άνθρακα/σφουγγάρι/"Βαμβακάι") και μετά από 1 μηνά σχεδόν έβαλα και τα πρώτα μου ψαράκια. Αυτά είναι : Ο "χόντρος"/γκουραμι, η "Μικρή"/γκουραμι, ο "κεφάλας"/παρανταις. Μετά από λίγες μέρες έβαλα τις "νοικοκυρές"/δυο γλιφτες, τα "ερωτευμενακια"/δυο πορτοκαλί γκουραμι, και πρόσφατα έβαλα και δυο υπέροχα σκαλαρκια που η γυναίκα μου τα βάφτισε "φρικιά". Συνολικά από το ενυδρείο μου πέρασαν μέχρι τώρα εννέα ψαράκια. Δυστυχώς τώρα που σας γράφω έχουν απομείνει έξι. Έχασα τα "ερωτευμενακια". Πριν ένα μηνά τα έβαλα και την επομένη μέρα το ένα έφυγε. Θεώρησα πως είναι φυσιολογικό και το δικαιολόγησα σκεπτόμενος την προσαρμογή και ίσως κάποια αδυναμία του συγκεκριμένου "φίλου". Από τότε όλα ήταν μια χαρά, μετρήσεις κάθε εβδομάδα αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και ολα καλά, τα φιλαράκια μου ήταν ζωηρά και παιχνιδιάρικα. Το κακό Ξεκίνησε προχθές. Το δεύτερο "ερωτευμενάκι" έφυγε και αυτό, η γυναίκα μου έβαλε τα κλάματα, έλεγε πως το είχε αγαπήσει..και εγώ έπρεπε να είμαι χαλαρός και να λέω "συμβαίνουν αυτά με τα ψαράκια ...μην στενοχωριέσαι". Ίσως ακούγεται τραβηγμένο αλλά όντως τα αγαπάμε πολύ τα ψαράκια μας. Τα φωνάζουμε παιδιά. Μην πολυλογώ...Το δεύτερο "ερωτευμενάκι" πριν φύγει έκανε πολύ παρέα με την "μικρή"..πολύ παρέα. Σήμερα το πρωί έψαχνα την μικρή και δεν την έβρισκα. Μετά από πολύ ώρα αναγκάστηκα να βάλω το χέρι μου να δώ μέσα στα διακοσμητικά. Ήταν εκεί μέσα σε ένα καραβάκι άψυχη. Χτες το βράδυ ήταν πολύ ήσυχη ήρεμη και καθόλου ζωηρή. Μου έστειλε μήνυμα η γυναίκα μου από την δουλειά "Πως είναι τα παιδιά" τι να της πω? Δεν ξέρω τι δεν έχω κάνει καλά. Όλες οι μετρήσεις μου είναι καλές. Το τάισμα ελεγχόμενο. Βασικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω για να εντοπίσω κάποιο πρόβλημα..τα παιδία μοιάζουν υγιέστατα τρώνε κανονικά..όλα μοιάζουν καλά. Επίσης ακόμα δεν έχω βάλει σκούπα βυθού. Οι πληροφορίες που διάβασα είναι συγκεχυμένες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-10, 13:30
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nodas.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια καταρχήν για όλη αυτή την υπέροχη ενημέρωση. Όπως γράφω και στον τίτλο έχασα τρία φιλαράκια και ποιο συγκεκριμένα 3 γκουραμι.
Ξεκίνησα πριν 3 μήνες με το ενυδρείο μου που είναι στα 90ltακολουθώντας όσα διάβασα και μου είπαν. Έφτιαξα το νερό, το εσωτερικό φίλτρο(άνθρακα/σφουγγάρι/"Βαμβακάι") και μετά από 1 μηνά σχεδόν έβαλα και τα πρώτα μου ψαράκια. Αυτά είναι : Ο "χόντρος"/γκουραμι, η "Μικρή"/γκουραμι, ο "κεφάλας"/παρανταις. Μετά από λίγες μέρες έβαλα τις "νοικοκυρές"/δυο γλιφτες, τα "ερωτευμενακια"/δυο πορτοκαλί γκουραμι, και πρόσφατα έβαλα και δυο υπέροχα σκαλαρκια που η γυναίκα μου τα βάφτισε "φρικιά". Συνολικά από το ενυδρείο μου πέρασαν μέχρι τώρα εννέα ψαράκια. Δυστυχώς τώρα που σας γράφω έχουν απομείνει έξι. Έχασα τα "ερωτευμενακια". Πριν ένα μηνά τα έβαλα και την επομένη μέρα το ένα έφυγε. Θεώρησα πως είναι φυσιολογικό και το δικαιολόγησα σκεπτόμενος την προσαρμογή και ίσως κάποια αδυναμία του συγκεκριμένου "φίλου". Από τότε όλα ήταν μια χαρά, μετρήσεις κάθε εβδομάδα αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και ολα καλά, τα φιλαράκια μου ήταν ζωηρά και παιχνιδιάρικα. Το κακό Ξεκίνησε προχθές. Το δεύτερο "ερωτευμενάκι" έφυγε και αυτό, η γυναίκα μου έβαλε τα κλάματα, έλεγε πως το είχε αγαπήσει..και εγώ έπρεπε να είμαι χαλαρός και να λέω "συμβαίνουν αυτά με τα ψαράκια ...μην στενοχωριέσαι". Ίσως ακούγεται τραβηγμένο αλλά όντως τα αγαπάμε πολύ τα ψαράκια μας. Τα φωνάζουμε παιδιά. Μην πολυλογώ...Το δεύτερο "ερωτευμενάκι" πριν φύγει έκανε πολύ παρέα με την "μικρή"..πολύ παρέα. Σήμερα το πρωί έψαχνα την μικρή και δεν την έβρισκα. Μετά από πολύ ώρα αναγκάστηκα να βάλω το χέρι μου να δώ μέσα στα διακοσμητικά. Ήταν εκεί μέσα σε ένα καραβάκι άψυχη. Χτες το βράδυ ήταν πολύ ήσυχη ήρεμη και καθόλου ζωηρή. Μου έστειλε μήνυμα η γυναίκα μου από την δουλειά "Πως είναι τα παιδιά" τι να της πω? Δεν ξέρω τι δεν έχω κάνει καλά. Όλες οι μετρήσεις μου είναι καλές. Το τάισμα ελεγχόμενο. Βασικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω για να εντοπίσω κάποιο πρόβλημα..τα παιδία μοιάζουν υγιέστατα τρώνε κανονικά..όλα μοιάζουν καλά. Επίσης ακόμα δεν έχω βάλει σκούπα βυθού. Οι πληροφορίες που διάβασα είναι συγκεχυμένες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

λυπαμαι για την τροπη που εχουν παρει τα πραγματα, σιγουρα θα φτιαξουν ολα καποια στιγμη, μην στεναχωριεστε, πραγματικα συμβαινουν αυτα σε ολους μας ειδικα οταν υπαρχει απειρια, κανε μια αναλυτικη αναφορα με μετρησεις νερου ή εστω αν βλεπεις σημαδια εξωτερικα εστω κατι πολυ μικρο, κοκκινιλα εξογκωμα, κνησμο κατι...

αν ολα ειναι σωστα και δεν μπορεις να εντοπισεις τι ειναι εγω θα τα πλακωνα στο αλατι...

πανω απολα ψυχραιμια και μην απογοητευεσαι, ειναι δυσκολο το χομπυ μεχρι να μπουν ολα σε μια σειρα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-10, 13:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Λυπαμαι για τα ψαρακια σου!!

Πως εστρωσες το φιλτρο σου? Αν μπορεις γραψε και τις μετρησεις σου ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-10, 13:37
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Λυπάμαι που τα χασες. Αλλά τα λίτρα σου είναι λίγα το ενυδρειο σου ακόμα άστρωτο Κ από βιολογικό υλικό δεν γράφεις να έχει βάλει τιποτα εκτός από σφουγγάρι ανθρακα και ενυδριακο βαμβάκι. Ουτε σιποραξ ούτε substrat. Τι φίλτρο έχεις;
Αν χρειάζεται βάλε μεγαλύτερο κ γέμισε το με siporax k substrat - συχνές αλλαγές - προσοχή στο τάισμα και την ποιοτητα του νερού - μετρήσεις - αεραντλία ή βαζεις τα σπρει μπαρ ωστε να δημιουργούν οξυγονωση.
Επίσης το νερό είναι βρύσης; Αν ναι βάζεις αντιχλώριο;
Τα σκαλάρια θέλουν οξινο νερό. Διάβασε τις ανάγκες τους. Τι ph εχεις;
Αλλαγές κάθε πότε κάνεις;
Μελετησε με προσοχη αυτά και θα δεις άλλα ψαρια.
Ελπίζω να σε βοηθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-10, 14:24
Nodas.K Ο χρήστης Nodas.K δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 24
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nodas.K
Προεπιλογή Στοιχειά ενυδρείου

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πραγματικά βοηθάνε. Όσων αφορά το φίλτρο, έχει 4 μέρη, άνθρακα(μοιάζει με χάποια, Fluvalzeocarb(μοιάζει με χαλικάκι, σφουγγάρι και βάμβακα. Χρησιμοποιώ νερό βρύσης. Μια μέρα πριν την αλλαγή, βάζω αντιχλοριακό ανάλογα με τα λύτρα που αναλογεί, μετά από μερικές ώρες βάζω βακτήρια seraτο αφήνω. Την επομένη κάνω την αλλαγή. Αυτό συμβαίνει κάθε Κυριακή. Αεραντλία μου είπαν πως δεν χρειάζεται. Χρειάζεται?? Τώρα για περίεργα σημάδια, δεν έχω δει κάτι. Στην αρχή πριν βάλω τον κεφάλα(παρανταις) στο ενυδρείο βασίλευε ο χόντρος (γκουράμι) αφού έβαλα τον κεφάλα, άρχισε να κυνηγάει τον χοντρό σε λογικά επίπεδα και τις πρώτες μέρες του άφησε κάποια σημαδάκια στην μια πλευρά. Τίποτε παραπάνω δεν έχω προσέξει.
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 90λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
3 μηνες3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
2γκουραμι3cm 1 παρανταις3cm 2γλειφτες3,5cm 2 σκαλαρακια4-5cm
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% ανα βδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 30/5
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
6 φορες τη βδομαδα απο 1 φορα,sera san
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
6,8-7,2
KH: 3-6
GH: 7-14
ΝΗ3 (αμμωνια):0-0,5
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ:ναι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-10, 14:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ενα λαθος που βλεπω ειναι οτι δε χρησιμοποιεις αντιχλωριο ... τα βακτηρια (που δεν ειναι βακτηρια) δεν απομακρυνουν το χλωριο και τις χλωραμινες ...

Το αλλο ανησυχητικο ειναι η αμμωνια που ειναι ικανη να σκοτωσει τα ψαρια σου! Επισης το ph της βρυσης της Αθηνας ειναι περισσοτερο απο οτι μετρας (αν μετρας με στικακια λογικο ειναι να βρισκεις τετοιες μετρησεις!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-10, 14:36
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

αν και δεν ειναι η λυση του προβληματος κοψε τα βακτηρια
και το αντιχλωριο στον κουβα μαζι με το νεο νερο...
τον ανθρακα επισης θα τον εβγαζα και θα προτιμουσα να βαλω κανα δυο λιτρα σιποραξ...

παρολαυτα δεν μπορω να βρω κατι..
το νερο φαινεται καλο αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδανικο για ολα αυτα τα ψαρια, καποιος κατοχος ισως?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα λαθος που βλεπω ειναι οτι δε χρησιμοποιεις αντιχλωριο ... τα βακτηρια (που δεν ειναι βακτηρια) δεν απομακρυνουν το χλωριο και τις χλωραμινες ...

)
χρησιμοποιει αλλα το βαζει μια μερα πριν στο παλιο νερο αποτι καταλαβα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex : 01-06-10 στις 14:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-10, 14:44
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Δώσε βάση στις μετρήσεις. Δοκιμασε με υγρά τεστ και όχι στικάκια.... Τα υγρά τεστ είναι ποιο αξιόπιστα.
Επίσης η συμπεριφορά των ψαριών μας λέει πολλά... (διάθεση,παιχνίδι κ.τ.λ.).
Όπως αναφέρθηκε πρόσεξε για τυχόν σημάδια,εκδορές κ.α. Τώρα ή δεν έγινε σωστά ο κύκλος ...
...Να υπάρχει θέμα και με την δυνατότητα καθαρισμού του νερού απο το φίλτρο...?? Μπορεί...
..Ενα είναι σίγουρο, μην απογοητεύστε, υπομονή. Συμβουλή:
Κρατείστε σημειώσεις απο τις μετρησεις και απο οτιδήποτε προκαλεί ενδιαφέρον.. Θυμηθείτε τα γεγονότα ανάποδα..Δηλαδή απο πότε άρχισαν τα προβλήματα, τι μπορεί να άλλαξε και άρχισαν οι απώλειες... Κάποια προσθήκη κάποιου υλικού? Μήπως κάποιος "νέος" ένοικος έφερε κάτι μαζι του?? Όλα πρέπει να ληφθούν υπ όψιν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-10, 00:54
Nodas.K Ο χρήστης Nodas.K δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 24
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nodas.K
Προεπιλογή Λάθη?

Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ για τα σχόλια σας αν και κάπου μπερδεύτηκα. Επίσης παραθέτω κάποιες απορίες και κάποια βήματα που έκανα να μου πείτε την γνώμη σας. Αναφέρθηκε ότι τα βακτήρια που βάζω με κάθε αλλαγή νερού, δεν είναι βακτήρια. Γνωρίζω για το κύκλο του αζώτου και τα βακτήρια στο σφουγγάρι κλπ. αν δεν είναι βακτήρια τότε γιατί τα βάζω? δεν χρειάζονται? Γνωρίζω επίσης ότι δεν είναι ακόμα στρωμένο το ενυδρείο και φαίνεται από την μη μηδενική αμμώνια, σωστά? Όπως προείπα η αμμωνία στο ενυδρείο μου κυμαίνεται από 0-0,5 και παραπάνω ίσως. Και αυτό συμβαίνει και μετά την αλλαγή του νερού. Βεβαία η αμμώνια μετριέται σε σχέση με το Ph, άρα αν το υγρό τεστ sera λέει αμμώνια 0,5 και το ph είναι 7-7,5 τότε η πραγματική "αμμωνία" είναι σε ανεκτά-λογικά επίπεδα? Σχεδόν 0? Κάνω λάθος? Πιθανόν! Τα παραπάνω αποτελέσματα είναι από τις μετρήσεις που έκανα πριν λίγο και είναι συνήθως τα ίδια εδω και αρκετό καιρό. Σημειώνω ότι στα παραπάνω κατέληξα μετά από διάβασμα σε αξιόπιστες υποτίθεται πηγές. Μέχρι εδω καλά, και πραγματικά συγγνώμη αν σας κουράζω. Αυτά τα σταθερά επίπεδα αμμωνίας (ποτέ δεν έχω δει το χρώμα του υγρού τεστ σέρα αμμωνίας διαφανο-καθαρο-0,παντα είναι λίγο πράσινο) οφείλονται μόνο στο άστρωτο φίλτρο αν δεχτούμε ότι δεν έχει αναπτύξει τις απαιτούμενες αποικίες βακτηρίων? Η οφείλεται σε αυτά που σκέφτηκα προ ολίγων ωρών και τώρα που θα τα γράψω με το δίκιο σας θα πείτε καμία βαριά κουβέντα?! Το λοιπόν, πριν λίγο αφαίρεσα από το ενυδρείο μου καμία δεκαριά κοχύλια τύπου σπειροειδής κοχλίες που είχα βάλει στο ενυδρείο στην αρχή πριν βάλω ψάρια, η προέλευση των κοχυλιών αυτών είναι από τουριστικό καλαθάκι με κοχύλια(δεν ήταν βαμμένα). Αφήρεσα επίσης ένα πορσελάνινο αντικείμενο με τρυπούλες, η πραγματική του χρήση ήταν κηροπήγιο. Τέλος αφήρεσα μια νεράιδα πορσελάνινη που ήταν βαμμένη με βιολογικά χρώματα υποτίθεται. Όλα αυτά λόγου του μικρού τους μεγέθους και της θέσης τους, (ανάμεσα σε φυτά, μέσα στα χαλικάκια) πραγματικά τα είχα ξεχάσει, δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα μπορούσε να είναι η πηγή του κακού. Αλλά αναρωτιέμαι, αν αυτά κάτι είχαν...γιατί τα ψαράκια μου τα έχασα τρεις μήνες μετά, και το ένα μετά το άλλο?? Επίσης αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω σκούπα βυθού, μήπως τα περιττώματα είναι η αιτία του κακού? Σκούπα δεν έχω βάλει ποτέ και σε αυτό κατέληξα μετά από συγκεχυμένες πληροφορίες περί σκούπας. Να σημειώσω ότι κατά την απομάκρυνση των αντικειμένων από τον βυθό σηκωνόταν διάφορα πραγματάκια, περιττώματα σκόνες κλπ. Τέλος να σας πω μετά από όλα αυτά τι σκέφτομαι. Καταρχήν δεν ξέρω τι φταίει αν φταίει ή αν ήταν σύμπτωση που δύο ψαράκια, η μικρή και το ερωτευμενάκι χάθηκαν με διάφορα μιας μέρας το ένα από το άλλο ενώ φαινομενικά έμοιαζαν υγιέστατα. Έχω ετοιμάσει 30 λίτρα νερό στα οποία έβαλα μισό καπάκι σέρα αντιχλωριακο. Μετά από 1-2 ώρες αφού βάζω το αντιχλωριακο βάζω και τα σέρα βακτήρια. Την αλλαγή θα την κάνω αύριο. Στην αυριανή αλλαγή να τα βάλω? Σκούπα χρειάζεται? Όπως καταλάβατε από αύτη την "έκθεση", είμαι πολύ μπερδεμένος, δεν απογοητεύομαι ούτε θα τα παρατήσω, ίσα ίσα πεισμώνω.. απλώς είναι τρομερός ο όγκος πληροφορίας που έχω πάρει τον τελευταίο καιρό με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τον διαχειριστώ τόσο εύκολα ...μακάρι να διορθωθεί η κατάσταση.
Σας ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια σας που ήταν άμεση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-10, 01:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nodas.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ για τα σχόλια σας αν και κάπου μπερδεύτηκα. Επίσης παραθέτω κάποιες απορίες και κάποια βήματα που έκανα να μου πείτε την γνώμη σας. Αναφέρθηκε ότι τα βακτήρια που βάζω με κάθε αλλαγή νερού, δεν είναι βακτήρια. Τα βακτηρια δεν μπορουν να ζησουν σε ενα μπουκαλακι χωρις φαγητο και οξυγονωση! Γνωρίζω για το κύκλο του αζώτου και τα βακτήρια στο σφουγγάρι κλπ. αν δεν είναι βακτήρια τότε γιατί τα βάζω? Για να κανεις καλο στη τσεπη του πετσοπ που τα αγοραζεις? δεν χρειάζονται? οχι δε χρειαζονται! Γνωρίζω επίσης ότι δεν είναι ακόμα στρωμένο το ενυδρείο και φαίνεται από την μη μηδενική αμμώνια, σωστά? κατα ενα μερος ... θα πρεπει να μετρας:
αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 > 0
Όπως προείπα η αμμωνία στο ενυδρείο μου κυμαίνεται από 0-0,5 και παραπάνω ίσως. Και αυτό συμβαίνει και μετά την αλλαγή του νερού. Παραξενο .. η αμμωνια θα πρεπει να ειναι παντα 0!! Πως κανεις τις αλλαγες νερου?? Βεβαία η αμμώνια μετριέται σε σχέση με το Ph, άρα αν το υγρό τεστ sera λέει αμμώνια 0,5 και το ph είναι 7-7,5 τότε η πραγματική "αμμωνία" είναι σε ανεκτά-λογικά επίπεδα? Σχεδόν 0? Κάνω λάθος? Πιθανόν! Ποσο Ph εχεις?? Πανω απο 7 επιμενει να ειναι τοξικη και σκοτωνει ακομα και σε μικρες συγκεντρωσεις -ειδικα αν εχουμε "ευαισθητα" ψαρια Τα παραπάνω αποτελέσματα είναι από τις μετρήσεις που έκανα πριν λίγο και είναι συνήθως τα ίδια εδω και αρκετό καιρό. ΝΟ2 ποσο μετρας? ΝΟ3? Σημειώνω ότι στα παραπάνω κατέληξα μετά από διάβασμα σε αξιόπιστες υποτίθεται πηγές. Δηλαδη?? Μέχρι εδω καλά, και πραγματικά συγγνώμη αν σας κουράζω. Αυτά τα σταθερά επίπεδα αμμωνίας (ποτέ δεν έχω δει το χρώμα του υγρού τεστ σέρα αμμωνίας διαφανο-καθαρο-0,παντα είναι λίγο πράσινο) οφείλονται μόνο στο άστρωτο φίλτρο αν δεχτούμε ότι δεν έχει αναπτύξει τις απαιτούμενες αποικίες βακτηρίων? Η οφείλεται σε αυτά που σκέφτηκα προ ολίγων ωρών και τώρα που θα τα γράψω με το δίκιο σας θα πείτε καμία βαριά κουβέντα?! Το φιλτρο σου μετα απο ενα μηνα στρωνει και μηδενιζεται η αμμωνια!! Ποιο αντιχλωριο εχεις? Πως το χρησιμοποιεις ακριβως?? Μαλλον κατι λαθος κανεις σε καθε αλλαγη και καταστρεφεις μερος της βιολογιας σου!! Το λοιπόν, πριν λίγο αφαίρεσα από το ενυδρείο μου καμία δεκαριά κοχύλια τύπου σπειροειδής κοχλίες που είχα βάλει στο ενυδρείο στην αρχή πριν βάλω ψάρια, η προέλευση των κοχυλιών αυτών είναι από τουριστικό καλαθάκι με κοχύλια(δεν ήταν βαμμένα). Αφήρεσα επίσης ένα πορσελάνινο αντικείμενο με τρυπούλες, η πραγματική του χρήση ήταν κηροπήγιο. Τέλος αφήρεσα μια νεράιδα πορσελάνινη που ήταν βαμμένη με βιολογικά χρώματα υποτίθεται. Όλα αυτά λόγου του μικρού τους μεγέθους και της θέσης τους, (ανάμεσα σε φυτά, μέσα στα χαλικάκια) πραγματικά τα είχα ξεχάσει, δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα μπορούσε να είναι η πηγή του κακού. Αλλά αναρωτιέμαι, αν αυτά κάτι είχαν...γιατί τα ψαράκια μου τα έχασα τρεις μήνες μετά, και το ένα μετά το άλλο?? Η δηλητηριαση μπορει να ευθυνεται για ομαδικους θανατους! Ειναι αυτο? Ειναι η αμμωνια που τα ταλαιπωρουσε και δεν αντεξαν? Η αμμωνια τους "καιει" τα βραγχια και τα οργανα τους υπολειτουργουν ... Επίσης αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω σκούπα βυθού, μήπως τα περιττώματα είναι η αιτία του κακού? Σκούπα δεν έχω βάλει ποτέ και σε αυτό κατέληξα μετά από συγκεχυμένες πληροφορίες περί σκούπας. Εχεις φυτεμενο ενυδρειο?? Να σημειώσω ότι κατά την απομάκρυνση των αντικειμένων από τον βυθό σηκωνόταν διάφορα πραγματάκια, περιττώματα σκόνες κλπ. Τέλος να σας πω μετά από όλα αυτά τι σκέφτομαι. Καταρχήν δεν ξέρω τι φταίει αν φταίει ή αν ήταν σύμπτωση που δύο ψαράκια, η μικρή και το ερωτευμενάκι χάθηκαν με διάφορα μιας μέρας το ένα από το άλλο ενώ φαινομενικά έμοιαζαν υγιέστατα. Δυστηχως μερικες φορες δε μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι υγειεστατα η οχι! Απο τον βυθο εβγαιναν φυσσαλιδες? Έχω ετοιμάσει 30 λίτρα νερό στα οποία έβαλα μισό καπάκι σέρα αντιχλωριακο. Μετά από 1-2 ώρες αφού βάζω το αντιχλωριακο βάζω και τα σέρα βακτήρια. Την αλλαγή θα την κάνω αύριο. Στην αυριανή αλλαγή να τα βάλω? Σκούπα χρειάζεται?Όπως καταλάβατε από αύτη την "έκθεση", είμαι πολύ μπερδεμένος, δεν απογοητεύομαι ούτε θα τα παρατήσω, ίσα ίσα πεισμώνω.. απλώς είναι τρομερός ο όγκος πληροφορίας που έχω πάρει τον τελευταίο καιρό με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τον διαχειριστώ τόσο εύκολα ...μακάρι να διορθωθεί η κατάσταση. Υπομονη!!! Ολα θα γινουν ... χρειαζεται λιγη προσπαθεια απο σενα στο θεμα να διαβασεις μερικα πραγματα!
Σας ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια σας που ήταν άμεση.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-10, 02:08
Nodas.K Ο χρήστης Nodas.K δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 24
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nodas.K
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο έχω 6-7 φυτά. Το αντιχλωριο που χρησιμοποιώ είναι της Sera (aquatan). Όταν πρέπει να κάνω αλλαγή, από την προηγούμενη μέρα ετοιμάζω 30 λίτρα νερό και βάζω μισό καπάκι αντιχλωριο, μετά από λίγες ώρες έβαζα και τα "βακτήρια". Την επόμενη μέρα κάνω την αλλαγή, αδειάζω πρώτα 30 λίτρα με έναν μικρό λιτρομετρητη (σαν κανατούλα) και τα αντικαθιστώ με το καθαρό νερό. Τι κάνω λάθος?

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
6,8-7,2
KH: 3-6
GH: 7-14
ΝΗ3 (αμμωνια):0-0,5
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ:ναι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-10, 02:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά δε χρειάζεται να ετοιμάζεις το νερό από την προηγούμενη μέρα, απλά κάνεις ένα καλό ανακάτεμα αφού ρίξεις το αντιχλώριο. Προσπάθησε να φέρνεις το νερό της αλλαγής στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου πριν το ρίξεις μέσα.

Ακόμα, σύμφωνα με όσα λέει το Aquatan δεν εξουδετερώνει τη χλωραμίνη, παρά μόνο το χλώριο, οπότε μπορεί να έχεις εκεί ένα ζήτημα. Υπάρχει περίπτωση να πλένεις τα υλικά του φίλτρου σε νερό όπως τρέχει από τη βρύση; Επίσης, μαζί με τα υπόλοιπα ερωτήματα του georgarask πες μας και ποιο φίλτρο έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-10, 10:48
Nodas.K Ο χρήστης Nodas.K δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 24
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nodas.K
Προεπιλογή

Όσων αφορά το φίλτρο, έχει 4 μέρη, άνθρακα(μοιάζει με χάποια, Fluvalzeocarb(μοιάζει με χαλικάκι, σφουγγάρι και βάμβακα. To σφουγγαρι το έχω ξεπλυνει μια φορα και με νερο του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-10, 11:00
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nodas.K Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσων αφορά το φίλτρο, έχει 4 μέρη, άνθρακα(μοιάζει με χάποια, Fluvalzeocarb(μοιάζει με χαλικάκι, σφουγγάρι και βάμβακα. To σφουγγαρι το έχω ξεπλυνει μια φορα και με νερο του ενυδρείου.

τα παιδια σε ρωτανε πιο φιλτρο εχεις, μαρκα και μοντελο..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-06-10, 11:34
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nodas.K Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα "ερωτευμενακια"/δυο πορτοκαλί γκουραμι...
Εάν πρόκειται για τα flame dwarf gourami είναι υβρίδιο του colisa lalia και υπάρχει η περίπτωση να είχαν μία ασθένεια (iridovirus DGIV)που προσβάλει αυτό το είδος.
Για περισσότερες λεπτομέρειες αντιγράφω από το

http://www.seriouslyfish.com/profile...es=lalia&id=82

Unfortunately the general quality of dwarf gouramis available to fishkeepers has diminished dramatically in recent years. Some shops have actually ceased to stock the species as they are unable to obtain disease-free stock from Far Eastern (primarily Singaporean) breeders and have experienced high losses. It's thought that mass-breeding for the hobby may have resulted in a widespread epidemic of a disease known as Dwarf gourami iridovirus (DGIV). This Megalocytivirus species appears to be very infectious and thus far has proved untreatable. A study conducted in Australia in 2006 revealed that as many as 22% of dwarf gouramis coming out of Singapore were carrying the disease.

Επισης διάβασε και αυτό:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=colisa+lalia
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-06-10, 10:23
Nodas.K Ο χρήστης Nodas.K δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 24
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nodas.K
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά. Τα νέα είναι ευχάριστα. Μετά από τις διαδικασίες που περιγράψαμε και τα εντατικά που έκανα αυτές τις μέρες, είδα τον χοντρό(flame dwarf gourami) να ανακάμπτει, LeeHook είχες δίκιο, και δεν καταλαβαίνω γιατί τα πουλάνε, η τουλάχιστον γιατί δεν σου λένε μια κουβέντα να ξέρεις. τέλος πάντων. τι να λέμε? Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι με του 2 μικρούς πιτσιλωτούς γληφτες που νομίζω πως ξεθώριασαν λίγο, από σχεδόν μαύρο σε σχεδόν καφέ....
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=2546

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nodas.K : 03-06-10 στις 10:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08705 seconds with 12 queries