Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-10, 08:53
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Αρσενικό - Θηλυκό Labido

Έχω διαβάσει διάφορα μέσα στο φόρουμ για το πως μπορώ να ξεχωρίσω ένα αρσενικό από ένα θηλυκό Labidochromis "yellow" και κατάλαβα ότι ένα αρσενικό έχει πιό έντονο μάυρο στο κάτω πτερύγιο άλλα και πάλι δεν είναι΄απόλυτα σίγουρο ότι είναι αρσενικό, θα πρέπει να δούμε συμπεριφορές ( αν κάνω λάθος διορθώστε με ).

Εγώ θέλω να κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις:

Αν δεν είναι έντονο μάυρο το κάτω πτερύγιο ή δεν είναι καθόλου μάυρο τότε είναι σίγουρα θηλυκό???

Αφου γεννηθούν μετά από πόσο καιρό μπορείς να καταλάβεις το φύλο?

Θα πρέπει να ενηλικιωθούν?

Πότε καταλαβαίνεις ότι ενηλικιώθηκαν?

Όταν λέμε ότι μπορούμε να τα διακρίνουμε από συμπεριφορές τι ακριβώς περιμένουμε να δούμε?

Αυτά!!!

Συγνώμη αν σας κούρασα λίγο.
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-10, 09:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ένα μονάχα θα σου πω. Έχω 3 Αρσενικά Λαμπίτος στην ομαδούλα μου, το ένα αρσενικό δεν έχει καθόλου μαύρισμα στα πτερύγια του. Ο λόγος είναι απλός! Είναι απλά το τρίτο στην ιεραρχία. Το ξεχωρίζεις κάποιες φορές από την όλη συμπεριφορά του στο ενυδρείο.

Ακόμα και μερικοί μήνες να περάσουν συνεχίζεις να μην είσαι σίγουρος περί του φύλου τους. Θα φανούν πρώτα τα θηλυκά που θα τα δεις μια μέρα μπουκωμένα και ίσως να ξεχωρίσεις 2 αρσενικά σε μια διαμάχη για την ιεραρχία.

Προσωπικά με τα λαμπίτος έχω κάνει αρκετές λάθος υποθέσεις φύλου, ακόμα και για το δικό μου ενυδρείο.

Μπορεί π.χ. να βρεις σε ενα πετ-σοπ το πιο ασθενέστερο σε μαύρο ή καθόλου χρώμα μεταξύ 20 ψαριών και στο ενυδρείο σου να σου εξελιχθεί ακόμα και στο κυρίαρχο αρσενικό. ¶λλες συνθήκες εκεί, άλλες στο δικό σου κύκλωμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-10, 11:00
Vag Ο χρήστης Vag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα μονάχα θα σου πω. Έχω 3 Αρσενικά Λαμπίτος στην ομαδούλα μου, το ένα αρσενικό δεν έχει καθόλου μαύρισμα στα πτερύγια του. Ο λόγος είναι απλός! Είναι απλά το τρίτο στην ιεραρχία. Το ξεχωρίζεις κάποιες φορές από την όλη συμπεριφορά του στο ενυδρείο.

Ακόμα και μερικοί μήνες να περάσουν συνεχίζεις να μην είσαι σίγουρος περί του φύλου τους. Θα φανούν πρώτα τα θηλυκά που θα τα δεις μια μέρα μπουκωμένα και ίσως να ξεχωρίσεις 2 αρσενικά σε μια διαμάχη για την ιεραρχία.
Νομίζω ότι αυτός είναι ο γενικός κανόνας, δηλαδή δεν μπορεί να σου δώσει κάποιος σαφή απάντηση, εξαρτάται απ το ενυδρείο σου. Αν έχουν αρκετές κρυψώνες θα εμφανίσουν γρηγορότερα το χρώμα τους. Τι συγκάτοικους έχουν; Αν ζουν με ισχυρότερα ψάρια δυσκολεύονται να εμφανίσουν χρώμα. Ακόμα όμως και όταν δεν εμφανίζουν το μαύρο χρώμα θα μπορέσεις να παρατηρήσεις στο αρσενικό μια πιο σκούρα περιοχή, ειδικά στο αναλ φιν. Τώρα ένα άλλο "τρικ" είναι να πας το βράδυ να τα δεις όπου συνήθως το αρσενικό εμφανίζει το μαυρο χρώμα.
__________________
ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΕΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-10, 11:03
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Το μαυρισμα δεν εχει να κανει με τ φυλο.Εγω ας πουμε εσω λαμπιντο κιτρινομαυρο και σκοτωνεται με ενα εντελως κιτρινο που τωρα σιγα σιγα μαυριζει για την αρχηγια.Απλα τα θηλυκα ειναι πιο αχρωμα και πιο οβαλ.Τουλαχιστον τα δικα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-10, 12:08
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Έχω 7 Labido, τα οποία τα είχα πάρει μικρά από μία γέννα του συμφορουμίτη μας Κλεόβουλο, εδώ και κανα 8μηνο περίπου και προσπαθώ να κρατήσω ένα χαρεμάκι. Το κυρίαρχο αρσενικό το έχω ξεχωρίσει ( είναι κατάμαυρο από κάτω, λίγο μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα και δεν του κουνιέται κανένα από τα υπόλοιπα ) αλλά θέλω να ξεχωρίσω και τα άλλα για να βγάλω τα υπόλοιπα αρσενικά. Φυσικά από ότι κατάλαβα θέλει υπομονή και μάλλον ο καλύτερος τρόπος είναι να δώ κάποιο μπουκωμένο για να είμαι σίγουρος.

Δυο ψαράκια έχουν μείνει σε μέγεθος πολύ μικρά σε σχέση με το μεγαλύτερο, αυτό μπορεί να δείξει κάτι σε σχέση με το φύλο τους?
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-10, 12:41
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Ναι τα μικροτερα και πιο ξεθωριασμενα ειναι συνηθως θηλυκα.Το μπουκωμα ειναι ο πιο σιγουρος τροπος τελικα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nxris Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω 7 Labido, τα οποία τα είχα πάρει μικρά από μία γέννα του συμφορουμίτη μας Κλεόβουλο, εδώ και κανα 8μηνο περίπου και προσπαθώ να κρατήσω ένα χαρεμάκι. Το κυρίαρχο αρσενικό το έχω ξεχωρίσει ( είναι κατάμαυρο από κάτω, λίγο μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα και δεν του κουνιέται κανένα από τα υπόλοιπα ) αλλά θέλω να ξεχωρίσω και τα άλλα για να βγάλω τα υπόλοιπα αρσενικά. Φυσικά από ότι κατάλαβα θέλει υπομονή και μάλλον ο καλύτερος τρόπος είναι να δώ κάποιο μπουκωμένο για να είμαι σίγουρος.

Δυο ψαράκια έχουν μείνει σε μέγεθος πολύ μικρά σε σχέση με το μεγαλύτερο, αυτό μπορεί να δείξει κάτι σε σχέση με το φύλο τους?
Γειά σου Νίκο,τα ψαράκια σου είναι ήδη στην φάση της εφηβείας και πολύ σύντομα θα αρχίσουν τις γέννες.Εκεί θα διαπιστώσεις σίγουρα το φύλο.Απο την ίδια γέννα αυτά που μένουν λίγο μικρότερα σε μέγεθος συνήθως είναι θηλυκά.

Για τους υπόλοιπους φίλους να πω,ότι τα Labidochromis caeruleus πέρα απο τη δυσκολία που υπάρχει για να ξεχωρίσουμε το φύλο,έχουν αρκετά μεγάλη χρωματική ποικιλία ανάλογα απο την τοποθεσία της λίμνης απο την οποία προέρχονται.
Βέβαια τα περισσότερα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι αναπαραγωγές της γνωστής έντονα κίτρινης ποικιλίας(" electric yellow")που προέρχεται απο τις περιοχές μεταξύ των ακτών Charo και Lion's Cove της λίμνης και απο βάθος 20 μέτρων περ.
Υπάρχουν όμως πληθυσμοί όπως στο Nkhoso Point που είναι εντελώς λευκοί,γύρω απο το νησάκι Lundo είναι λευκά με κίτρινο μέτωπο,στο Cape Kaiser έχουν ένα αχνό γαλάζιο χρώμα,στο Undu Point είναι γαλάζια με σκούρες ραβδώσεις και πάει λέγοντας....
Στα μαγαζιά έχω δει ότι έρχονται κάποια ψάρια που είναι με ανοιχτόχρωμο υπογάστριο και μερικά που είναι πολύ ανοιχτόχρωμα σε όλο τους το σώμα και μάλλον είναι αναπαραγωγές αντίστοιχης χρωματικής ποικιλίας.Είδα όμως και υβρίδια να πωλούνται σαν καθαρά ψάρια.Γι αυτό προσοχή στο τι αγοράζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-10, 14:57
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, πιστέυω και εγώ σύντομα να δώ το όλο μαγικό της γέννας γιατί με έχει φάει η αγωνία.
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρσενικά + θηλυκά gap Ζωοτόκα 1 04-11-08 23:36
Αρσενικό ή θηλυκό kostis Γλυκό νερό - Γενικά 9 14-02-08 11:57
θηλυκά ή αρσενικά... jim244 Bettas 6 08-03-07 13:25
Αρσενικά+θηλυκά guppy Celda Ζωοτόκα 4 05-08-05 09:36
αρσενικό-θηλυκό? fanouris Δίσκοι 10 01-02-05 04:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12675 seconds with 15 queries