Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 31-08-12, 02:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παιδες αν δεν εχετε δισκους οι καταναλωσεις των ενυδρειων ειναι αναξιες λογου...
Οκ καποιες μερες αν εχει παγωνια κι αν δεν υπαρχει καθολου θερμανση στο σπιτι ισως καψει λιγο παραπανω, αλλα ποσες ειναι αυτες οι μερες το χρονο?
Στην Ελλαδα ζουμε οχι στη Σιβηρια.
Τωρα οι δισκαδες που θελουν να κρατανε κατι 30ρες σταθερα σε κατι ενυδρεια 1000 λιτρα οκ, αυτοι εχουν συνεταιρστει με τη ΔΕΗ αλλα για νορμαλ τροπικα ψαρακια και για 100-200-300... λιτρα δεν ειναι κανενα εξοδο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 31-08-12, 03:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Η λαλακια με το ρευμα, δεν ειναι τοσο η καθ' αυτου καταναλωση οσο οτι οταν αλλαζεις κλιμακα στις kwh, αλλαζουν δραματικα και τα...κερατιατικα.
Πριν κανα 8 μηνο πηρα εναν μετρητη ενεργειας να δω τι γινεται. Λοιπον, εκλεισα απλα ολες τις συσκευες που τις ειχα σε αναμονη (pc-air-πλυντηριο-τηλεοραση κλπ) και εχω δει τεραστια διαφορα στον λογαριασμο. Ακομα και το air, ο ενας βαθμος διαφορα στην θερμοκρασια μπορει και να τριπλασιασει την καταναλωση του. Το air στην αναμονη καιει 6 watt, το pc 15 watt, η τηλεοραση με κατι αλλα συμπρακαλα που εχω συνδεδεμενα 35 watt!
Κλεινοντας απλα τις αναμονες (που αχρειαστες ειναι) και ρυθμιζοντας το air ενα βαθμο παραπανω, εχω κανει απιστευτη οικονομια. Αλλο να καις 1400 kwh το 4 μηνο και αλλο 800! και φυσικα αλλαζει και η κλιμακα των...λοιπων της δεη.

Το φιλτρο του 180 θα με καλυψει ή πρεπει να παρω εξωτερικο;
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 31-08-12, 11:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο του 180 θα με καλυψει ή πρεπει να παρω εξωτερικο;
Θα σου επι παραδειγμα οτι στο Lido που εχει το ιδιο φιλτρο με το 180, και του εχω βαλει επιπλεον σιποραξ (οπως γραφω πιο πανω), εχω δυο μεγαλουτσικα fancy, και ταιζω λες και εχω 4, και το νερο ειναι τζαμι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-09-12, 23:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Nick 74 και genecr, τα ενυδρεια που εχετε, απο πισω γραφουν waterhome;
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-09-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τα καπακια ναι, νομιζω ειναι σειρα της hagen αλλα δεν εμαι σιγουρος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 02-09-12, 00:23
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν ειναι ετσι, τοτε μαλλον κατι λαθος εχουν κανει. Aυτα που ειδα εγω εκει (με τα...περιεργα καπακια) εγραφαν απο πισω waterhome. Στο σαιτ ετσι τα γραφει, αλλα τα εχει στα hagen. Οτι να ναι...
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 02-09-12, 00:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο σου λεω, μαλλον τα waterhome ειναι hagen (οπως πχ τα elite τα φιλτρα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 02-09-12, 00:39
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Sorry, λαθος καταλαβα. Προσπαθω να βρω στο net, αυτα που ειδα αλλα δεν τα βρισκω
(οταν πηγα ειχε κλεισει το κεντρο στην Αθηνα και εφαγα λουκι. Μηπως ειχα ζαλιστει τοσο πολυ και δεν εβλεπα καλα;....)
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 02-09-12, 00:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.hagen.com/deutschland/sea...&x=0&y=0&CAT=1
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 02-09-12, 00:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ναι το βρηκα κι εγω αυτο. Τα...περιεργα καπακια δεν βρισκω πουθενα
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 02-09-12, 05:46
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το βρηκα κι εγω αυτο. Τα...περιεργα καπακια δεν βρισκω πουθενα
Αυτα μηπως ειναι για τριτοκοσμικες χωρες σαν την Ελλαδα;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 02-09-12, 08:15
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

τα waterhome είναι της hagen. έχω στείλει και mail στη hagen για κάποιες ερωτήσεις που είχα και μου απάντησαν.
το καπάκι γράφει waterhome από πίσω και σε 1 αυτοκόλλητο μπροστά και δεξιά.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 03-09-12, 00:56
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα μηπως ειναι για τριτοκοσμικες χωρες σαν την Ελλαδα;
Ναι μπορει να παιζει κι αυτο γιατι οχι
Σκεφτηκα να το βγαλω φωτο να το δειχνα εδω, αλλα το ξεχασα μετα
-------------------------
Ερωτησεις:
Περιπου ποσα εκατοστα κατω, ειναι η εξοδος του φιλτρου στα rio, σε σχεση με την σταθμη του νερου;
Αν τελικα επιλεξω, εξωτερικο φιλτρο, την εξοδο μπορω να την εχω σε οποιο υψος θελησω εγω; Και αν θελω να κανει και αναταραξη στην επιφανεια, αυτο γινεται επιπροσθετα με καποιο spray bar;

Η φωτοπεριοδος ειναι απαραιτητη σε ενα ενυδρειο χωρις φυτα; Αν ναι, πρεπει να ειναι η ιδια χειμωνα-καλοκαιρι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 03-09-12 στις 00:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-09-12, 08:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιπου ποσα εκατοστα κατω, ειναι η εξοδος του φιλτρου στα rio, σε σχεση με την σταθμη του νερου;
Αν τελικα επιλεξω, εξωτερικο φιλτρο, την εξοδο μπορω να την εχω σε οποιο υψος θελησω εγω; Και αν θελω να κανει και αναταραξη στην επιφανεια, αυτο γινεται επιπροσθετα με καποιο spray bar;

Η φωτοπεριοδος ειναι απαραιτητη σε ενα ενυδρειο χωρις φυτα; Αν ναι, πρεπει να ειναι η ιδια χειμωνα-καλοκαιρι;
Φωτισμος πρεπει να υπαρχει για ολες τις μορφες ζωης στο ενυδρειο, αλλιως δεν υπαρχει ζωη.
Η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη απο 8-12 ωρες σε διαφορες εντασεις φωτισμου. (δυσκολο μεν αυτο χωρις αυτοματο dimming ανατολη-δυση, οποτε παιζουμε με τον εμμεσο φωτισμο απο τον περιβαλλοντα χωρο)
Αν υπαρχει και φως ηλιου χρειαζεται προσοχη για αποφυγη δημιουργιας αλγων.
Καλο ειναι να μην χτυπαει απευθειας, αλλα αν χτυπαει εμμεσα ή φιλτραρεται μεσω αμμοβολισμενου τζαμιου βοηθαει να μην αναβουμε λαμπες.
(πχ εγω εχω και ηλιακο φως που περνει απο αμμοβολιαμενο τζαμι απο το πρωι και ετσι αναβω μονο το απογευμα για 5 ωρες το φως μεχρι τις 11, και μετα κλεινουν μενοντας το moonlight για 2 ωρες. Απο τις 1 μεχρι τις 7 εχω σκοταδι που αρχιζει και μπαινει φως. Το χειμωνα αρχιζω σταδιακα και ρυθμιζω διαφορετικα λογω της αλλαγης του φυσικου φωτος σε ωρες. Δεν αλλαζω το ρολοι με την αλλαγη της ωρας σε χειμερινο ωραριο οπως στα ρολογια μας, αλλα συμφωνα με το φυσικο φως)

H εξοδος του φιλτρου ειναι σε σταθερο σημειο κατω απο την επιφανεια του νερου γυρω στα 4-5 εκ, αλλα εχει ενα πλαστικο που γυριζει και στελνει το νερο οπου θελεις, και προς τα πανω οπου κανει αναταραξη πολυ καλη.
Το μειονεκτημα στο εσωτερικο φιλτρο ειναι οτι δεν μπορει να κατεβει η εξοδος και οχι να ανεβει. Εχει να κανει με την σταθμη του νερου οταν κατεβαινει με την εξατμιση το καλοκαιρι.
Δεν μπορουμε να αφησουμε να κατεβει η σταθμη πιο χαμηλα απο οτι οι γρυλιες του φιλτρου (που κανει skimming στην επιφανεια του νερου), αφου η αντλια του ειναι στο πανω μερος και αν μεινει εκτος νερου θα καει. (στις αλλαγες νερου το βγαζουμε απο τη πριζα και δεν ξεχναμε ποτε, να το ξαναβαλουμε μετα την αλλαγη)

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 03-09-12, 12:55
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εκει που σκεφτομαι να το βαλω, δεν θα το χτυπαει αμεσα το φως του ηλιου, οποτε λογικα δεν παιζει προβλημα με αλγες.

Η ενταση του φωτισμου, παιζει καποιο ρολο; Δηλ. αν θα ειναι 30w ή 50w ή 90w;

Ειναι λογικη η σκεψη μου, το χειμωνα π.χ. να εχω φωτοπεριοδο 15.00-23.00 και το καλοκαιρι που ο ηλιος δυει αργα να εχω π.χ. 19.00-23.00;
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 03-09-12, 14:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ενταση φυσικα και παιζει ρολο.
Αν εχεις παραπανω απο οτι χρειαζεται, θα δημιουργηθουν αλγες.
Αν ειναι λιγοτερο θα χαλασουν φυτα και δεν θα μεταβολιζουν σωστα τα ψαρια.
Με ευκολα φυτα, ενας μπακαλιστικος κανονας ειναι 0.3 watt ανα λιτρο. Αυτο φτανει και για τα ψαρια.

Αναλογα το φως που θα υπαρχει πρεπει να ρυθμιζεις. Εσυ ξερεις το χωρο.
Το αμυδρο φως απο το βαθος του δωματιου δεν προσφερει κατι θετικο στη ζωη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 03-09-12, 14:49
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ευκολα φυτα, ενας μπακαλιστικος κανονας ειναι 0.3 watt ανα λιτρο. Αυτο φτανει και για τα ψαρια.
.
Αρα, π.χ. σε ενα 200 λιτρο, αφαιρωντας ας πουμε ενα 10% (χαλικι και πετρες), στα 180 λιτρα καθαρα, χρειαζομαστε περιπου 54w φως (φυτα δεν σκεφτομαι να βαλω)

Σε αυτο εδω: http://www.petsupermarket.gr/4013/%C...0cm-200lt.html
μπορεις μηπως να 'φανταστεις' τι λαμπες μπορει να παιρνει;
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 03-09-12, 15:15
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτο εδω: http://www.petsupermarket.gr/4013/%C...0cm-200lt.html
μπορεις μηπως να 'φανταστεις' τι λαμπες μπορει να παιρνει;
2 x 30 watt
http://www.hagen.com/deutschland/aqu...01035500050503
το καλό με ατό το φωτιστικό είναι ότι μπορεί να λειτουργήσει και με μόνο τη 1 λάμπα συνδεδεμένη. οπότε αν θες λιγότερο φωτισμό βάζεις 1 λάμπα. τουλάχιστον έτσι είναι στο δικό μου http://www.petsupermarket.gr/4015/%C...0cm-240lt.html
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 03-09-12, 15:20
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Χμμμ...
Μπορεις να μου βαλεις κανενα λινκ με λαμπες που παιρνει;
Αληθεια, αλλη μια χαζη ερωτηση: απο πισω του, εχει επαρκες χωρο για να περνανε οι σωληνες του εξωτερικου φιλτρου; Π.χ. στα fluval, εκτος απο τον σωληνα εχει και κατι ειδικα κλιπς, χωρανε να μπουνε και αυτα;
Το εχεις σε καποια βαση μηπως;
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 03-09-12, 15:34
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Τ8 είναι, λογικά θα παίρνει κατι τέτοιο http://www.petsupermarket.gr/3224/%C...atts895mm.html
από πίσω, πάνω από της τρύπες "σπάει" εργοστασιακά το πλαστικό και μεγαλώνουν
βάση έχω τη δικιά του
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 03-09-12, 15:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

To link που εβαλες, φανταζομαι ειναι για το 200αρι και οχι για το 240αρι ε;
Οταν λες 'σπαει' εννοεις οτι εχει αυτη την δυνατοτητα προαιρετικα ή 'σπαει' με την...βια;
Τι φιλτρο αληθεια του εχεις;
Η βαση που στηριζεται, εχει τπτ...ειδικες υποδοχες για να σταθει;
Σκεφτομαι να το συνδυαζα με αυτη εδω: http://www.petsupermarket.gr/4078/%C...%81%CE%BF.html
Aπο το το petsuper το χεις παρει;
Του χεις βαλει και τπτ ανεμιστηρακια μηπως;
(σορρυ που σε ζαλιζω, σε οτι κι αν θελεις απαντας )
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 03-09-12, 15:56
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή


εμένα παίρνει πιο μεγάλες λάμπες 40 w
σπαει = αν θες, προαιρετικά (ανοίγει και σε άλλα σημεία για άλλου είδους φιλτρα μαλλον, τύπου υπερχείλισης)
δυο μέρες το στρώνω μόνο του χρόνου πατέντες για ψύξη
α η βάση πατάει σε πλαστικά ποδαράκια σαν αυτά του ριο που δείχνεις
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 03-09-12, 16:06
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων

α η βάση πατάει σε πλαστικά ποδαράκια σαν αυτά του ριο που δείχνεις

Βασικα δεν με ενδιαφερει πως παταει η βαση, αλλα πως 'παταει' η γυαλα πανω στην βαση. Επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτα, δεν ξερω αν θα ταιριαζει η βαση του rio 180, στην συγκεκριμενη γυαλα. Γιατι και πιο φτηνη ειναι, και επωνυμη ειναι, και σχεδιαστικα μ αρεσει περισσοτερο.
Καλο θα τανε αυτα να τα βλεπα απο κοντα, αλλα προς το παρων απο juwel δεν ειχε τπτ να δεις.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 08-09-12, 03:14
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Προσπαθω να βρω την 'ιδανικη' λυση αλλα ακομα δεν εχω κατασταλαξει. Μαλλον ειμαι αναμεσα στο rio 125 και rio 180.
Αναμεσα σε αυτα που με απασχολουν ειναι και η 'μετακινηση'. Αν καποια στιγμη θελησω να το μετακινησω πως θα γινει αυτο; Αυτα τα 2 δεν υπαρχει καμια περιπτωση να τα σηκωσω, ακομα κι αν αδειασω ενα μερος νερου.
Ξερει κανεις αν στα δικα τους επιπλα, μπορουν να μπουν ροδακια; Εχω διαβασει αντικρουομενες αποψεις... Σκεφτομουνα μηπως θα μπορουσα να βαλω εξ αρχης 4 ή 6 ροδακια στην βαση του επιπλου...
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 08-09-12, 09:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω δει να εχουν βαλει ροδακια σε ενα ενυδρειο σε μια αγγελια.

Απο εκει και μετα στο ξαναλεω. το rio 180 το τσουλαγα και γεματο στα ποδαρακια του, οταν ηθελα να κανω εργασιες απο πισω.
Σε παρκε φυσικα αυτο δεν γινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 08-09-12, 12:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να το μετακινησω σε πλακακι με αρμους. Ισως σε πατωμα να γινοταν αλλα και παλι μιλαμε για 250 και πλεον κιλα βαρος.

Αν εβαζα κατι τετοιο ισως: http://www.roda.gr/wheels.aspx?cat=36&lng=gr ειναι μια λυση

Αλλα και παλι δεν γνωριζω, τι στατικοτητα θα εχει και αν θα αντεξει η βαση του rio να μπουνε τετοιες ροδες.

Θελει μελετη το πραμα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kαινουργιο ενυδρειο 100 λιτρων-στησιμο-αποριες goldfish Χρυσόψαρα 4 13-01-12 19:41
Αποριες αρχαριου για 80lt κοινωνικο ενυδρειο.. aivas80 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 24-12-11 00:59
νεο ενυδρειο 60 λιτρων , πολλες αποριες !!!! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-09-11 10:54
Αποριες για DIY ενυδρειο.. Raven DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 20-07-07 23:12
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08001 seconds with 16 queries