Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-09, 12:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Τανγκανίκα - Μαλάουι;

Γεια σας για πρώτη φορά σε αυτό το thread

Πολυ σύντομα θα αδειάσω το 270αρι μου απο τα ζωοτόκα τα οποία θα μεταφέρω σε ένα 90άρι. Το 27οάρι λοιπόν, κατέληξα να το κάνω μια απόπειρα βιοτοπικού, Τανγκανίκα ή Μαλάουι. Βλέποντας κάποιες παρουσιάσεις, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν διέκρινα κάποια σημαντική διαφορά στην όψη. Όλα λίγο πολύ είναι παρόμοια,με άμμο και πέτρες. Αλλάζουν μονάχα οι χρωματισμοί σε πέτρες και άμμο, πάντα όμως σε γήινα χρώματα, προς το σκούρο. (Τα αναφέρω μη τυχών και έχω αντιληφθεί κάτι λάθος).

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιές είναι στην πραγματικότητα οι διαφορές, οι αυτές αρχίζουν και τελειώνουν στα είδη κιχλίδων που φιλοξενούν; Γενικότερα, τι είναι "ευκολότερο" για κάποιον όχι έμπειρο; Το 1ο ή το 2ο;

Επίσης σκέφτομαί να χρησιμοποιήσω υλικά απο την φύση, μιλάω πάντα για πέτρες και άμμο, τι είναι προτιμότερο σε οτι αφορά τις πέτρες, απο θάλασσα ή βουνό; Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως είναι καλό, αν όχι απαραίτητο, να είναι ασβεστολιθικές.

Σχετικά με το ποιά είδη είναι "συμβατά", θα το ρωτήσω εάν χρειαστεί, εφόσον καταλήξω πως θα το κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-09, 17:33
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου φιλε?εχεις καποιες καλες επιλογες αε αυτα τα λιτρα μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις βαση ειδων και συμβατοτητας να δεις τι σου αρεσει σαν λιμνες και σαν στησιμο δεν εχει παρα μικρες διαφορες οι οποιες κυριως βασιζονται στις απαιτησεις των ψαριων αρχισε να διαβαζεις βασικα για την καθε λιμνη και να βλεπεις ποια ψαρια σου αρεσουν και συζηταμε συμβατοτητα και στησιμο μετα

το πως θα γινει το στησιμο εχει σχεση με το τι ψαρια θα βαλεις για το αν θα χωρισεις με φυσικα συνορα νοητες περιοχες κτλ κτλ

εγω στο ταγκανικα μου εχω μη ασβεστολιθικη αμμο που βρισκεις σε μαντρες οπως ο ερμης σε γελιες τιμες(20 κιλα 10-15ε) και την προτιμω γιατι εχει ποιο φινα κοκομετρια απο θαλασσης και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα χει αντηλιακο

τωρα σιγουρα ειναι ποιο βολικο σε ενα τετοιο ενυδρειο να χεις ασβεστολιθικα υλικα για να μην χρειαζεται να ριχνεις διαφορα και να φτιαχνεις παραμετρους αλλα μια καλη ποσοτητα ασβεστολιθικων πετρων θα κανει τη δουλιτσα εγω και αυτες τις πειρα αμα μαντρα υλικων αλλα μπορεις να παρεις και απο παραλια η βουνο οπως θες εσυ

βεβαια συνηθως οι βουνισιες ειναι λιγο ποιο αιχμηρες και αγριες κατι που δεν βολευει τοσο τα ψαρια ειδικα αν τρεφονται απο αυτες και δεν συμβαδιζει και με την εικονα της λιμνης που εχει κυριως πεπλατισμενες και στρογγυλεμενες πετρες
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-09, 09:05
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε Steady και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Το ενυδρείο είναι το ferplast cayman 110, 110x55x45 (Μ/Υ/Π).
Ψάχνω για τις συμβατότητες και ενώ βρήκα το πολυ ωραίο θέμα "κιχλίδες tanganyika για λίγα λίτρα", δεν κατάφερα να βρω κάτι αντίστοιχο για malawi. Η αλήθεια είναι οτι λίγο πολύ όλα τα ψαράκια μου αρέσουν, θα προτιμούσα ότι είναι "ευκολότερο" μιας και δεν είμαι έμπειρος, εάν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός μεταξύ ειδών των 2 λιμνών.

Στο θέμα με τις πέτρες/άμμο μάλλον θα καταλήξω στα βότσαλα απο την παραλία (αν και θα χρειαστούν πολύυυυυ καθάρισμα, εκεί να δεις αντηλιακό!) και άμμο εφόσον δεν είναι κακό, ας πάρω απο μάντρα υλικών.

Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα πράγματα για τα είδη κιχλίδων, στο μεταξύ εφόσον πιστεύεις οτι οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι "ιδανικές" για κάποια συγκεκριμένα είδη, θα το εκτιμούσα δεόντως!

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-09, 15:10
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

οποτε εχεις ενα βυθο 110*45 χανεις λιτρα βασικα με το μεγαλο υψος του ενυδρειου σου

ενας καλος συνδιασμος malawi http://malawicichlids.com/mw09005e.htm με http://www.malawicichlidhomepage.com...ow_greek1.html

θα χεις και χρωμα (κιτρινο μπλε) και ευκολες γεννες με οτι ακολουθα εχει αυτο ακομα τα acei συνηθως κολυμπανε ποιο ψηλα απο τα labido με αποτελεσμα να τα ξεσηκωνουν και να χει φαση το ολο σκηνικο

παντως θες αρκετες κρυψωνες γιατι δεν εχεις μεγαλο βυθο για το ποσα ακριβως μπορεις να βαλεις θα στα πει καποιος αλλος γιατι δεν ειναι το φορτε μου οι κανονες αυτοι
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-09, 09:26
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Για μια ακόμη φορά ευχαριστώ

Αφού δεν έχω και καμμία άλλη πρόταση, πιθανότατα θα καταλήξω στα είδη που αναφέρεις.Στα pet shop εδώ, πλέον καμμία εμπιστοσύνη... Λίγο πολύ μου είπε πως οτι κι αν βάλω μέσα καλά θα είναι... Έχοντας ως δεδομένο βέβαια οτι θα περάσουν ακόμα τουλάχιστον μια 10αριά μέρες μέχρι να το στήσω, θα συνεχίσω το διάβασμα όσο προλαβαίνω, αλλά οποιαδήποτε περαιτέρω πρόσταση, μόνο καλό θα έκανε.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-09, 13:23
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Starting...

Μετά απο αρκετό ψάξιμο και ερωτο-απαντήσεις, Τρίτη ή Τετάρτη (όποτε κάνω ρεπό δηλαδή...) πάω για ψώνια και αρχίζω το στήσιμο, Malawi.

Ο συνδυασμός των ψαριών θα είναι είτε αυτός που μου προτείνει ο φίλος Steady, είτε Labidochromis Yellow & Maingano που μου πρότειναν 2 άλλοι φίλοι κατόπιν ερώτησης (imichal & Κλεόβουλος, ευχαριστώ και τα 3 παιδιά για τον χρόνο που αφιέρωσαν). Στις ερωτήσεις τώρα:

1. Πόση άμμο (περίπου) θα χρειαστεί να αγοράσω προκειμένου να ικανοποιεί τις ανάγκες των ψαριών; (το μέγεθος του ενυδρείου φαίνεται παραπάνω)

2. Μέχρι πόσα κιλά πέτρας μπορώ να βάλω χωρίς κίνδυνο; (Έχω εμπεδόσει τις οδηγίες για το στήσιμο / κόλλημα / μη επαφή με τζάμια / φελιζόλ DOW) Έχω ήδη μαζέψει 40 κιλά (βότσαλα απο παραλία) και μου φαίνονται λίγες.

3. Μου έχουν ήδη προτείνει τα παιδιά που προανέφερα 2 καταστήματα όπου μπορώ να πάρω ψαράκια, είναι όμως και τα 2 εκτός Κρήτης. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο "έμπιστο" μαγαζί στο νησί, ας μου το πει, καλύτερα να αποφύγω το ρίσκο της μεταφοράς. Ακόμη καλύτερα, αν κάποιος έχει απο δική του αναπαραγωγή.

Ευχαριστώ!!!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βιοτοπικό μαλάουι-ειρηνικότερη συμβίωση? mikrosaquaristas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 04-05-09 08:01
Στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Μαλάουι! Ippokampos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-08 00:22
Παρουσίαση πριν και μετά GAB - Κιχλίδες Μαλάουι frits Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 04-01-07 11:39
Βιβλίο για Τανγκανίκα Gorgi Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 6 27-05-05 09:06
Τανγκανίκα + planted aquaria newfish Tanganyika 0 23-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06871 seconds with 14 queries