Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-06, 10:02
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή sms122 ξανά στο προσκήνιο

Καλημέρα.
Μόλις πήρα στα χέρια μου το sms122, και παρ' ότι διάβασα τα προηγούμενα posts έχω κάποιες απορίες.
Η συσκευασία περιλαμβάνει:
α) τον controller με έξοδο για ηλεκτρομαγνητική και ηλεκτρόδιο, και καλώδιο για παροχή ρεύματος με φις αμερικάνικου τύπου με προδιαγραφές (στην πλάτη του controller) Power supply 12VDC και Power Drived 115VAC 2A 60Hz. Επίσης έχει μόνο ένα διακοπτάκι cal για τη ρύθμιση του ph, και σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να καλιμπράρεται ΜΟΝΟ σε 7.01.
β) Το ηλεκτρόδιο το οποίο το έβαλα στην αντίστοιχη έξοδο
γ) Μετασχηματιστή αμερικάνικου τύπου με input 120VAC 60Hza 15W και output 12VDC 500mA
δ) buffer solution 7.01

1) Πρέπει να αγοράσω αντάπτορα για 220V, σωστά; Οπότε και μετασχηματιστή για 220V. Κάνει φορτιστής για κινητό; Ο μετασχηματιστής είναι για την ηλεκτρομαγνητική; (και από πού την αγοράζουμε; Προτάσεις Μήπως θα χρειαστεί και τίποτα επιπλέον; Είχα διαβάσει σε άλλο post πως χρειάζεται μεταλλικός αντάπτορας (για τις βόλτες) για να συνδέσουμε την ηλεκτρομαγνητική με το μανόμετρο. Ισχύει;
2) Το ηλεκτρόδιο βυθίζεται ολόκληρο ή μέχρι τη μέση; (ή σύμφωνα με τις οδηγίες 2.5εκατ.
3) Καλιμπράρισμα τελικά γίνεται και στο 4.00; Γιατί έχουν ξεχωριστά καρτελάκι που λέει να καλιμπράρεται ΜΟΝΟ στο 7.01 εκτός εάν χρησιμοποιηθεί για άλλη (μη ενυδριακή ή θαλασσινή) χρήση.
4) Στο buffer γράφει το υγρό να ΜΗΝ ψύχεται και να αποθηκεύεται σε θερμοκρασία δωματίου. Τί κάνουμε; Το βάζουμε στο ψυγείο;
5) Και ένα τελευταίο που αφορά καλιμπράρισμα ph meter: Όταν καλιμπράρουμε πρέπει να περιμένουμε να πιάσει το buffer θερμοκρασία δωματίου; Αυτό δεν θα το αλλοιώσει αφού θα το ξαναψύξουμε; Επίσης στην συσκευασία του έχει και τιμές ph για διαφορετικές θερμοκρασίες. Δεν μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε;
Αυτά τα ολίγα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-06, 10:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Να τα πάρουμε ένα-ένα.
Πρώτα απ'όλα θέλεις μετασχηματιστή από το "Αμερικάνικο" ρεύμα (120V) στο δικό μας 230V.
Hλεκτρομαγνητική έχεις αγοράσει ;;; Μειωτή με μανόμετρα έχεις αγοράσει ; Βελονοειδή ;;;

Το ηλεκτρόδιο εγώ το έχω όλο βυθισμένο.
Το δικό μου SMS 122 δεν καλιμπράρεται στο 4 παρά μόνο στο 7.
Το buffer εγώ το βάζω στο ψυγείο.
Όταν θελήσουμε να καλιμπράρουμε το βγάζουμε από το ψυγείο για να πάρει την θερμοκρασία του χώρου και μετά καλιμπράrουμε.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-06, 10:39
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Να τα πάρουμε ένα-ένα.
Πρώτα απ'όλα θέλεις μετασχηματιστή από το "Αμερικάνικο" ρεύμα (120V) στο δικό μας 230V.

Hλεκτρομαγνητική έχεις αγοράσει ;;; Μειωτή με μανόμετρα έχεις αγοράσει ; Βελονοειδή ;;;
Στις προδιαγραφές στο φυλλάδιο γράφει:
POWER DRIVERS (for SMS122 only) 115VAC, 2A, 60Hz or 230VAC, 1A, 50Hz
Δηλαδή μπορεί να μπει και στο δικό μας ρεύμα ή χρειάζεται οπωσδήποτε μετασχηματιστή;
Ηλεκτρομαγνητική δεν έχω. Όλα τα άλλα κομπλέ και ήδη σε λειτουργία. Πρόταση για αγορά ηλεκτρομαγνητικής;
__________________
Νεκτάριος


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nekcharis : 07-06-06 στις 11:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-06, 12:55
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Τελικά το έβαλα σε λειτουργία ως ph meter προς το παρόν λόγω απουσίας ηλεκτρομαγνητικής. Παραμένουν μερικά ερωτήματα:
1) Το καλώδιο ρεύματος που φεύγει είναι τελικά για την ηλεκτρομαγνητική με 12VDC, σωστά; Είναι όμως θηλυκό αμερικάνικου τύπου. Ρώτησα σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και μου είπαν πως δεν υπάρχουν αντάπτορες αρσενικό αμερικάνικο που να δέχεται θηλυκό ελληνικό. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση;
2) Πειράζει που το ηλεκτρόδιο το έχω δίπλα από τη σκάλα της hagen ή μου δίνει λάθος μέτρηση λόγω της κοντινής απόστασης με το CO2;
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-06, 13:11
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
1) Το καλώδιο ρεύματος που φεύγει είναι τελικά για την ηλεκτρομαγνητική με 12VDC, σωστά;
2) μου δίνει λάθος μέτρηση λόγω της κοντινής απόστασης με το CO2;
1) Η ηλεκτρομαγνητική παίρνει 220 V
2) Σίγουρα θα έχεις λάθος μέτρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-06, 13:53
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
1) Η ηλεκτρομαγνητική παίρνει 220 V
2) Σίγουρα θα έχεις λάθος μέτρηση.
Αν δεν κάνω λάθος έχεις τον ίδιο controller. Έχω συνδέσει το μετασχηματιστή του controller με μετασχηματιστή δικού μας τύπου, σωστά έκανα; Τώρα θα χρειαστώ άλλον για την ηλεκτρομαγνητική ή έναν αντάπτορα; Μήπως τα έχω χάσει;
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-06, 14:00
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Αν δεν κάνω λάθος έχεις τον ίδιο controller. Έχω συνδέσει το μετασχηματιστή του controller με μετασχηματιστή δικού μας τύπου, σωστά έκανα; Τώρα θα χρειαστώ άλλον για την ηλεκτρομαγνητική ή έναν αντάπτορα; Μήπως τα έχω χάσει;
ναι..σωστα εκανες.μετα θα χρειαστεις απλα εναν ανταπτορα για να συνδεσεις την ηλεκτρομαγνητικη με τον κοντρολλερ......(πανω στο μαυρο κουτι του κοντρολλερ θα βαλεις τον ανταπτορα,και πανω στον ανταπτορα την ηλεκτρομαγνητικη)...ουφφφφφφ...ελπιζω να τα ειπα καλα.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-06, 14:05
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
ναι..σωστα εκανες.μετα θα χρειαστεις απλα εναν ανταπτορα για να συνδεσεις την ηλεκτρομαγνητικη με τον κοντρολλερ......(πανω στο μαυρο κουτι του κοντρολλερ θα βαλεις τον ανταπτορα,και πανω στον ανταπτορα την ηλεκτρομαγνητικη)...ουφφφφφφ...ελπιζω να τα ειπα καλα.....
Υπάρχει τέτοιος αντάπτορας; Γιατί εμένα ο άλλος μου είπε ότι δεν υπάρχουν αλλοιώς θα έπρεπε να φέρνουν αντάπτορες για όλες τις χώρες!!!!!!!!!
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-06, 14:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Υπάρχει τέτοιος αντάπτορας; Γιατί εμένα ο άλλος μου είπε ότι δεν υπάρχουν αλλοιώς θα έπρεπε να φέρνουν αντάπτορες για όλες τις χώρες!!!!!!!!!
και βεβαια...ζητας ανταπτορα ρευματος αρσενικο αμερικανικο σε ευρωπαικο σουκου θυληκο..δεν πρεπει να εχει παραπανω απο 2-3 ευρω.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-06-06, 19:31
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
και βεβαια...ζητας ανταπτορα ρευματος αρσενικο αμερικανικο σε ευρωπαικο σουκου θυληκο..δεν πρεπει να εχει παραπανω απο 2-3 ευρω.....
Τελικά βρήκα αλλά με 2 λαμάκια χωρίς γείωση...δε νομίζω να έχω πρόβλημα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
1) Η ηλεκτρομαγνητική παίρνει 220 V
Έχω μία απορία: αφού ο controller δουλεύει με 12VDC επομένως θα βγάζει και 12VDC για την ηλεκτρομαγνητική, σωστά; Υπάρχει ηλεκτρομαγνητική με 12VDC;
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-06, 22:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

O controller εχει μεσα relay το οποιο ελεγχει φορτία ειτε 110 ειτε με 230volt...
Δεν εχει καμμια σχεση με τα 12 volt της τροφοδοσιας του ηλεκτρονικου μερους.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-06, 17:16
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Καλησπέρα,τι συμπεριλαμβάνει η συσκευασία του "SMS 122" και τι άλλο πρέπει να αγοράσεις για να είναι πλήρες ο εξοπλισμός?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-06, 00:42
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
O controller εχει μεσα relay το οποιο ελεγχει φορτία ειτε 110 ειτε με 230volt...
Δεν εχει καμμια σχεση με τα 12 volt της τροφοδοσιας του ηλεκτρονικου μερους.
Θα ήθελα μία τελευταία....επεξήγηση: αφού το πήρα από Αμερική και είναι στα 110VAC η ηλεκτρομαγνητική θα πρέπει να είναι και αυτή στα 110 και όχι 220, σωστά; Μπερδεύτηκα λίγο με το relay.
Η λογική συνέχεια είναι: μετασχηματιστής 220 σε 110, μετασχηματιστής στα 12 για τον controller (συμπεριλαμβάνεται), και από τον controller 110 για ηλεκτρομαγνητική πάλι σε 110. Έτσι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK
Καλησπέρα,τι συμπεριλαμβάνει η συσκευασία του "SMS 122" και τι άλλο πρέπει να αγοράσεις για να είναι πλήρες ο εξοπλισμός?
Περιλαμβάνει τον controller με έξοδο για την ηλεκτρομαγνητική, το ηλεκτρόδιο, και τον μετασχηματιστή από 110 σε 12V, αν το πάρεις από Αμερική. Σίγουρα χρειάζεσαι μετασχηματιστή από 220 σε 110, την ηλεκτρομαγνητική σε 110 ΜΑΛΛΟΝ. Θα το διαβάσεις και εσύ από απάντηση στο ποστ.
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-06-06, 10:21
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Θα ήθελα μία τελευταία....επεξήγηση: αφού το πήρα από Αμερική και είναι στα 110VAC η ηλεκτρομαγνητική θα πρέπει να είναι και αυτή στα 110 και όχι 220, σωστά; Μπερδεύτηκα λίγο με το relay.
Η λογική συνέχεια είναι: μετασχηματιστής 220 σε 110, μετασχηματιστής στα 12 για τον controller (συμπεριλαμβάνεται), και από τον controller 110 για ηλεκτρομαγνητική πάλι σε 110. Έτσι;


Περιλαμβάνει τον controller με έξοδο για την ηλεκτρομαγνητική, το ηλεκτρόδιο, και τον μετασχηματιστή από 110 σε 12V, αν το πάρεις από Αμερική. Σίγουρα χρειάζεσαι μετασχηματιστή από 220 σε 110, την ηλεκτρομαγνητική σε 110 ΜΑΛΛΟΝ. Θα το διαβάσεις και εσύ από απάντηση στο ποστ.
το ρελε που εχει ο κοντρολλερ,εχει ανοχη απο 110εως και 220v,οποτε δεν χρειζεται ηλεκτρομαγνητικη σας να ειναι ''τυπου αμερικης''......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-06-06, 10:26
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

χωρις να θελω να σας χαλασω το "αποκτημα".. αλλα χαθηκε ο κοσμος να βρουμε ενα προιον που να μην θελει ολους αυτους τους ανταπτορες (που εχουν μια ταση να μην κανουν επαφή) ??
:d
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-06-06, 10:28
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

σωτηρη,πραγματι θα ηταν το καλυτερο....αλλα ποσα αναλογα προιοντα υπαρχουν,με ικανοποιητικη σχεση αποδοσης-τιμης...????
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-06-06, 10:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με δεδομενο οτι το "πραμα" ειναι made in romania και εχοντας και γραφεια σε βελγιο και ιταλια , δεν μπορει.. θα υπαρχει και 220volt εκδοση...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-06-06, 10:41
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Με δεδομενο οτι το "πραμα" ειναι made in romania και εχοντας και γραφεια σε βελγιο και ιταλια , δεν μπορει.. θα υπαρχει και 220volt εκδοση...
παντως για να κανω και λιγο χιουμορ......εμεις εδω στο συλλογο θελοντας και μη εχουμε κανει τρελλη διαφημηση στο προιον......μηπως θα επρεπε να το δει κανας υπευθυνος της συγκεκριμενης εταιρειας...μπας και παρουμε καμμια ομαδικη τιμη χωμα......λεμε τωρα......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-06-06, 12:44
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
το ρελε που εχει ο κοντρολλερ,εχει ανοχη απο 110εως και 220v,οποτε δεν χρειζεται ηλεκτρομαγνητικη σας να ειναι ''τυπου αμερικης''......
Πήρα μία στα 220 αλλά δεν δουλεύει, απλά τη σύνδεσα στο φις της εξόδου του controller, του έδωσα μία τιμή να ανοίξει αλλά δεν άκουσα την ηλεκτρομαγνητική να δουλεύει. Μήπως άδικα περιμένω να την ακούσω και δουλεύει κανονικά; Υπάρχει περίπτωση να μην γίνονται σωστά οι επαφές που λέει και ο netblues;
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-06-06, 12:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

το πλαστικο κουτακι που παιρνει την ηλεκτροβανα πανω του την εβαλες κατευθειαν στα 220 η μεσω μετασχηματιστή?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-06-06, 20:30
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
το πλαστικο κουτακι που παιρνει την ηλεκτροβανα πανω του την εβαλες κατευθειαν στα 220 η μεσω μετασχηματιστή?
Μόλις συνειδητοποίησα ότι έκανα.......βλακεία (επιεικώς). Δεν το έβαλα καθόλου σε πρίζα. Δηλαδή στο φις που βγαίνει από τον controller απλά έβαλα πάνω του την βαλβίδα.....και απορούσα γιατί έχει και θηλυκή και αρσενική υποδοχή!!!!!!!!!!!
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-06, 19:07
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Τέλος καλό, όλα καλά. Δουλεύει μιά χαρά. Μία τελευταία ερώτηση:
Όταν ανοίγει η βαλβίδα ποιά είναι η ιδανική ποσότητα CO2; Το δικό μου ενυδρείο είναι 60άρι και το έχω ρυθμίσει σε 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο, σωστά ή να το αλλάξω; Ζητάμε γρήγορη αποκατάσταση του ph;
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-06, 23:44
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Όταν ανοίγει η βαλβίδα ποιά είναι η ιδανική ποσότητα CO2; Το δικό μου ενυδρείο είναι 60άρι και το έχω ρυθμίσει σε 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο, σωστά ή να το αλλάξω; Ζητάμε γρήγορη αποκατάσταση του ph;
Η ιδανική ποσότητα co2 καθορίζεται απο τις παραμέτρους KH και pH
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8483
Ζητάμε αργή αποκατάσταση του pH.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-07-06, 12:04
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Φίλοι μου, απο σήμερα ειμαι και εγώ κάτοχος του sms122 -- PH controller, μμμ το κουτί ειναι απίθανο μαζί με το περιεχόμενο του, και τώρα τί κανουμε;
Ναί έχω διαβάσει τα πιο πάνω (κάνω μεσάνυχτα) καταλαβα δεν κατάλαβα τι γράφετε και τί εννοείτε. Θά ήθελα αν έχετε την καλοσύνη να με οδηγήσετε να τον τοποθετήσω βήμα βήμα. Το ξέρω τα έχετε γράψει, αλλά θάθελα ενα ενα βήμα για να μπορέσω να το βάλω σε λειτουργία. Αρχικά τι πρεπει να αγοράσω επιπρόσθετα και μετά τα βήματα και τις συνδέσεις που πρεπει να κάνω. Φανταστείτε ότι εδώ που τα λέμε εκτός του ότι είμαι αρχάρια σε όλα θα είμαι τελικά και η μόνη στη Κύπρο που θα έχω αυτό το σύστημα ολοκληρωμένο και αυτό χάρη σε εσάς και την υπομονή σας που για όλα αυτά και για αλλα πολλά σας υπέρ ευχαριστώ.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-07-06, 12:08
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλοριζικος πανιτσα.πες μου κατ'αρχας τι ρευμα εχετε εσεις εκει 220v..?εαν ναι,τοτε θα χρειαστεις εναν ανταπτορα ρευματος σουκου αρσενικο σε θυληκο αμερικανικου τυπου.....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-07-06, 12:12
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

ναι Κώστα ειναι 220v και τί ειναι το σουκου; έτσι θα το ζητήσω;
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-07-06, 12:19
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οκ....σουκου ειναι η χοντρη η πριζα(σαν αυτη που εχει το σιδερο, το ψυγειο σου κλπ..)απο τη μια δηλαδη θα εχει 2 σιδερακια,και απο την αλλη θα πρεπει να μπαινει εκεινο το μαυρο το κουτι που εχει ο κοντρολλερ......
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-07-06, 12:22
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση να είσαι καλά..... βλέπεις γερναω αλλά εξακολουθώ να μαθαίνωωωω.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-07-06, 12:25
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ελα τωρα....μην σε παιρνει απο κατω...ολοι εχουμε προβληματα...35 χρονων γυναικα.....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-07-06, 12:34
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Αχ με ενόχλησε οχι το τρία βρε αλλά το πέντε.... ήταν ανάγκη να πείς την ηλικία μου; χαχαχα.....
Κώστα αν φαίνεται ότι θα παρατραβηχτεί το ποστ για τις διευκρινήσεις που θα θέλω παρακαλώ οι υπεύθυνοι να το κλείσουν και να συνεχίσουμε με προσωπικά μηνύματα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια Sms122 CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 28-03-06 00:02
Μπλε σφουγγάρι ξανά sakis345 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 30-05-05 22:58
Ξανά cryptocarium manosdr Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 06-09-04 05:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08853 seconds with 13 queries