Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-09, 18:53
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Τρίβονται σαν να ξύνονται

Καλησπέρα, έχω 120L με πλάτυ και γκάπυ,οι μετρήσεις μου είναι 0 νιτρικά και αμμωνία επειδή δεν έχει στρώσει το ενυδρείο ακόμα(το είχα αλλάξει).Έχω βάλει αλάτι απο το pet shop.Τις τελεύταίες μέρες παρατήρησα οτι τα ψάρια τρίβονται στο έδαφος και όπου βρούνε.Είναι κάτι αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-09, 19:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Κάτι είναι, αλλά για να σου πεί κάποιος γράψε μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου και τους κατοίκους του.
(το ξύσιμο γενικά μπορεί να υποδηλώνει εξωπαράσιτα)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-09, 19:42
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Έχω 9 γκάπυ +2 μωρά, 3πλάτυ +4μώρα και κάτι σαλιγκάρια που έχουν βγεί μόνα τους.6/2 ξεκίνησε η λειτουργεία του ενυδρείου,αλλαγές εχω κάνει μία φορα το 30%.Εχω κερατόφυλλο,ανούμπια απο φυτά και κάτι πλαστικά φυλλαράκια στην επιφάνεια. Το ph είναι 7,5.Να κάνω κάτι?Κάποιο φάρμακο προληπτικά?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-09, 19:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω 9 γκάπυ +2 μωρά, 3πλάτυ +4μώρα και κάτι σαλιγκάρια που έχουν βγεί μόνα τους.6/2 ξεκίνησε η λειτουργεία του ενυδρείου,αλλαγές εχω κάνει μία φορα το 30%.Εχω κερατόφυλλο,ανούμπια απο φυτά και κάτι πλαστικά φυλλαράκια στην επιφάνεια. Το ph είναι 7,5.Να κάνω κάτι?Κάποιο φάρμακο προληπτικά?
Υπό κανονικές συνθήκες ο ενάμιση μήνας που έχει περάσει θα ήταν αρκετός ώστε να είχε στρώσει το ενυδρείο. Εντούτοις όμως θα έπρεπε να είχες το ανάλογο τεστ αμμωνίας, και για τα νιτρώδη για να τα χρησιμοποιείς από την αρχή μέχρι και τώρα. Έχεις μετρήσεις των άλλων σκληρωτήτων του νερού σου?

Επίσης έχεις βάλει εξ' αρχής όλα αυτά τα ψάρια για να στρώσεις το ενυδρείο σου?

Μάλλον έχεις ξεκινήσει λανθασμένα, αλλά πιστεύω ότι με τη σωστή μελέτη και υπομονή εδώ μέσα θα γίνεις έξπερτ.

Το τρίψημο συνήθως υποδουλώνει όντως παράσιτα, που το ψάρι μη έχοντας άλλο μηχανισμό να τα αφαιρέσει, χρησιμοποιεί άλλες επιφάνειες για να τα αποβάλει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-09, 20:00
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Μου είχε τρυπήσει το προηγούμενο μου ενυδρείο 54L και είχα βάλει το νερό του στο καινούργιο.Έχω τέστ και κάνω για αμμωνία και νιτρικά είναι με χρώμα και μου είναι στο μηδέν.Τί μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-09, 20:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είχε τρυπήσει το προηγούμενο μου ενυδρείο 54L και είχα βάλει το νερό του στο καινούργιο.Έχω τέστ και κάνω για αμμωνία και νιτρικά είναι με χρώμα και μου είναι στο μηδέν.Τί μπορώ να κάνω?
Τα νιτρώδη είναι επίσης επικίνδυνα όπως και η αμμωνία.

Αλήθεια, προσπαθώ αλλά ακόμα να καταλάβω ακριβώς. Είχες άλλο ενυδρείο? Με ποιά ψάρια? Τί έχεις κάνει το φίλτρο του παλιού ενυδρείου καθώς και το βιολογικό του υλικό?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-09, 20:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Λογικά με το παλιό νερό και την χρήση του ίδιου φίλτρου(χωρίς να πειράξεις τα υλικά του) το ενυδρείο έχει στρώσει.
Πάρε όμως τεστάκια υγρά(όχι στικ) και κάνε μετρήσεις (και για σκληρότητες).
Τώρα (δεν λες πότε έκανες αλλαγή νερού) εγώ θα έκανα 30-40% αλλαγή νερού με προσθήκη ενυδρειακού αλατιού(πχ Aquarium salt της API) 1 κουτ.γλυκού ανά 20 λίτρα (και φυσικά αντιχλώριο)και ελαφρά αύξηση της θερμοκρασίας(πόση έχεις.
Παρατήρησεs μήπως έχουν μικρά λευκά στίγματα(Ick);
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-09, 20:28
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Υγρά τέστ έχω της waterlife αυτα που ανάλογα με το χρώμα που πέρνει το νερό απο το δείγμα βλέπεις το χρώμα στο κουτί και μου είναι στο 0,κάνω ανα 2 μέρες τέστ να βλέπω.Αλάτι βάζω ένα live bearer Salt της Seachem.Το νερό είχα βάλει δυστηχώς όχι τα σγουγγάρια που είχε,έτσι μου είχε πεί ο petshopas... είχα τα πλάτυ(μεγάλα,μωρά) πρίν και κάτι σκαλάρια και τα γύρισα και μου έδωσε τα γκάπυ.Μήπως καθυστερήσω και άλλο το στρώσιμο με αλλαγή νερου?δεν θα το επηρεάσει?Συγνώμη ξέχασα να σας πώ οτι μου έχει δώσει η petshopou να βάζω μέρα παρα μέρα 3 σταγόνες αμμωνία και να κάνω τεστ για να στρώσει πιο γρήγορα.Τέστ για σκληρότητα θα πάω να πάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-09, 20:39
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Tι βαζεις αμμωνια ενω εχεις μεσα ψαρια???? Γιατι??? Σταματα την. Κανε κανονικα αλλαγες νερου καθε βδομαδα κανονικα, δεν καθυστερεις το στρωσιμο του ενυδρειου σου, μονο καλο κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-09, 20:55
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Αμμώνια και ψάρια μαζί?

Πραγματικά όλες οι συμβουλές που σου έδωσαν είναι απίστευτες.

Πως μπορεί ένας επαγγελματίας να είναι τόσο άσχετος

Το μόνο πράγμα που δεν χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή είναι το τεστ σκληρότητας, προχώρα σε μεγάλη αλλάγη νερού και μέτρα όπωσδηποτε αμμωνία και νιτρώδη, και ανάλογα με το αποτέλεσμα αλλάγες νερού μεχρι να μηδενίσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-03-09, 20:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Post

Καλησπερα!!
Ειναι ΛΑΘΟΣ να βαζεις αμμωνια και να ειναι τα ψαρια μεσα!!!
Αν συμβαινει αυτο γρηγορα κανε αλλαγη νερου!
Η πετσοπου σου ειπε να βαζεις αμμωνια παρουσια ψαριων
Αυτο ειναι τρελλο τελειως!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-03-09, 21:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Προσθέτεις αμμωνία με ψάρια μέσα!!!! και μετράς 0 αμμωνία;;
Δεν τα ξέρω τα συγκεκριμμένα τέστ αλλά μάλλον δεν κάνεις κάτι σωστά.
Τελοσπάντων κάνε μια αλλαγή νερού τώρα! όπως είπαμε
και οι θεοί των ψαριών ας βοηθήσουν τα ζωντανά σου.
Δώσε χαιρετίσματα στην πετσοπού και βρες άλλο μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-03-09, 22:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornek Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμώνια και ψάρια μαζί?

Πραγματικά όλες οι συμβουλές που σου έδωσαν είναι απίστευτες.

Πως μπορεί ένας επαγγελματίας να είναι τόσο άσχετος

Το μόνο πράγμα που δεν χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή είναι το τεστ σκληρότητας, προχώρα σε μεγάλη αλλάγη νερού και μέτρα όπωσδηποτε αμμωνία και νιτρώδη, και ανάλογα με το αποτέλεσμα αλλάγες νερού μεχρι να μηδενίσουν.
Δηλαδή εσύ προσωπικά θεωρείς "μή χρήσιμο" θέμα, να γνωρίζει τη χημεία και ποιότητα του νερού του σχετικά με τις σκληρότητες ένα νέο μέλος. Υπόψην, ότι οι απαντήσεις μου προϋπήρξαν της μεγάλης έκπληξης της πρόσθεσης αμμωνίας με τα ψάρια στο ενυδρείο. Άρα άσκοπη η αναφορά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-03-09, 22:49
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή εσύ προσωπικά θεωρείς "μή χρήσιμο" θέμα, να γνωρίζει τη χημεία και ποιότητα του νερού του σχετικά με τις σκληρότητες ένα νέο μέλος. Υπόψην, ότι οι απαντήσεις μου προϋπήρξαν της μεγάλης έκπληξης της πρόσθεσης αμμωνίας με τα ψάρια στο ενυδρείο. Άρα άσκοπη η αναφορά.
Κάθε άλλο πιστεύω ότι η σκληρότητα του νερού είναι βασικό στοιχείο που ένας χομπίστας πρέπει να λάβει υπόψη για την ψαροσύνθεση του ενυδρείου του, αλλά εγώ πρότεινα στη παρούσα φάση να δώσει μεγαλήτερη έμφαση στην εξάλειψη των προβλήματων που μάλλον έχει από τις λάθος υποδείξης του πετσιοπ( αμμωνία με ψάρια μέσα), και μετά πρέπει όπως δήποτε να προχωρήση σε ανάλυση για να μάθει τι σκληρότητες έχει το νερό του.

Πάντα φιλικά Νεκτάριος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-03-09, 00:32
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Απλα πίστευα οτι η petshopou ξέρει γιατί μου την συστήσανε απο εδώ.θα πάρω τεστ σκληρότητας να κάνω,σταματάω την αμμωνία και κάνω αλλαγή νερου.Τα τεστ τα γνωρίζει κανείς?να πάρω άλλα?αν ναι ποιά είναι καλά?πάντως δ θα έπρεπε να είχε ανέβει όσο λάθος και να είναι?της έχω πάει και νερό να το κοιτάξει.. για να γίνει ο κύκλος του αζώτου δεν πρέπει να ανέβει η αμμωνία πρώτα? έτσι μου είπε και μου έδωσε να βάζω 3 σταγόνες κάθε 2μέρες,μου είπε πως είναι λίγα τα ψάρια μου και σε συνδιασμό με περισσότερη τροφή και έλεγχο θα στρώσει πιο γρήγορα. ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-03-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα πίστευα οτι η petshopou ξέρει γιατί μου την συστήσανε απο εδώ.θα πάρω τεστ σκληρότητας να κάνω,σταματάω την αμμωνία και κάνω αλλαγή νερου.Τα τεστ τα γνωρίζει κανείς?να πάρω άλλα?αν ναι ποιά είναι καλά?πάντως δ θα έπρεπε να είχε ανέβει όσο λάθος και να είναι?της έχω πάει και νερό να το κοιτάξει.. για να γίνει ο κύκλος του αζώτου δεν πρέπει να ανέβει η αμμωνία πρώτα? έτσι μου είπε και μου έδωσε να βάζω 3 σταγόνες κάθε 2μέρες,μου είπε πως είναι λίγα τα ψάρια μου και σε συνδιασμό με περισσότερη τροφή και έλεγχο θα στρώσει πιο γρήγορα. ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδιαφέρον
Καλημερα!!!
Δεν τα εχω υποψη τα συγκεκειμενα τεστ που εχεις για το νερο! Προσεχε την ημερομηνια ληξης τους. Εκτος του τεστ για την αμμωνια να παρεις επισης για ΝΟ2, ΝΟ3, Ph, Gh, Kh για να εχεις μια πιο συνολικη αποψη για το ενυδρειο σου! Ειναι βαρβαρο να στρωνεις το ενυδρειο σου (το φιλτρο σου στρωνεις στην ουσια) με τα ψαρια αλλα ειναι εγληματικο να προσθετεις αμμωνια ενω εχεις ψαρακια στο ενυδρειο η περισσοτερη τροφη αν μενει αυξανει και αυτη την αμμωνια!! Η αμμωνια καιει τα ματια, τα βραγχια, το σωμα των ψαριων σου. Το ξυσιμο που αναφερεις λογικα το κανουν επειδη τα ενοχλει η αμμωνια και να ξερεις λογικα θα εχεις και πολλες απωλειες. Γνωμη μου ειναι να επιστρεψεις τα ψαρακια στην εγκληματια πετσοπου και να παρεις μια μαυρη πετρα φευγοντας και να τη ριξεις πισω σου (εγω θα της την εριχνα στο κεφαλι ). Με ολο αυτο εχεις (αθελα σου) υποβαλλει τα ψαρακια σε τεραστια δοκιμασια και δεν ξερω ακομα και αν επιζησουν αν στο μελλον θα εχουν αλλα προβληματα! Διαβασε σε παρακαλω εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 πως στρωνουμε σωστα ενα ενυδρειο ... Διαβασε οσο μπορεις και συχρονως ρωτα εδω τα παιδια ποια και ποσα ψαρακια να βαλεις στο ενυδρειο σου! Να εχεις υπομονη και ολα θα πανε καλα! Φυσικα η αποφαση ειναι δικια σου αλλα ειναι κριμα να ξεκινησεις το πρωτο ενυδρειο σου με προβληματα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-03-09, 13:49
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Έκανα χθές 30% αλλαγή νερού με σκούπα βυθού και καθάρισα καλά.Σήμερα έκανα τέστ και μου έδειξε Αμμωνία:0,5 ενώ μου ήταν στο 0 μκαι νιτρικά 0.Τα ψάρια δεν τα γυρνάω δεν μπορώ να τα γυρίσω ολα.Να σταματήσω να βάζω τροφή για να μην ανέβει άλλο για 1-2 μέρες ή να την ελλατώσω?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-03-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα χθές 30% αλλαγή νερού με σκούπα βυθού και καθάρισα καλά.Σήμερα έκανα τέστ και μου έδειξε Αμμωνία:0,5 ενώ μου ήταν στο 0 μκαι νιτρικά 0.Τα ψάρια δεν τα γυρνάω δεν μπορώ να τα γυρίσω ολα.Να σταματήσω να βάζω τροφή για να μην ανέβει άλλο για 1-2 μέρες ή να την ελλατώσω?
Λογω ασταθειας του ενυδρειου σου (που εν μερη προκαλεσες ο ιδιος) η αμμωνια σου θα μεταβαλλεται καθημερινα!!! Καλο θα ειναι να μην ταϊσεις σημερα και γενικα να ταϊζεις λιτα! Επισης κανε αλλη μια αλλαγη σημερα να ελλατωθει οσο γινεται η αμμωνια που εχεις και μακαρι να παει στο 0! Προσεχε ομως γιατι μεχρι να ισσοροπησει το ενυδρειο σου θα βλεπεις μεταβολλες στη αμμωνια. Διαλεξες τον δυσκολο δρομο και για σενα και για τα ψαρια σου ... να εχεις στο μυαλο σου οτι υποφερουν με την υπαρξη της αμμωνιας! Το καταλαβαινω οτι εγιναν ολα αθελα σου αλλα η αμμωνια ειναι τοξικη για τα ψαρια και τα σκοτωνει σιγα σιγα! Ευχομαι να τελειωσει η περιπετεια σου συντομα και το φιλτρο σου τουλαχιστον να εχει στρωσει με ολα αυτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-03-09, 15:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα χθές 30% αλλαγή νερού με σκούπα βυθού και καθάρισα καλά.Σήμερα έκανα τέστ και μου έδειξε Αμμωνία:0,5 ενώ μου ήταν στο 0 μκαι νιτρικά 0.Τα ψάρια δεν τα γυρνάω δεν μπορώ να τα γυρίσω ολα.Να σταματήσω να βάζω τροφή για να μην ανέβει άλλο για 1-2 μέρες ή να την ελλατώσω?
Αν όντως οι μετρήσεις σου είναι πραγματικές, ένα λένε, ότι το ενυδρείο σου είναι εντελώς, μα εντελώς άστρωτο. Ο κύκλος του αζώτου ξεκινάει με την αμμωνία, ακολουθούν τα νιτρώδη, και τέλος τα νιτρικά. Από την στιγμή που τα νιτρικά σου είναι ακόμα στο 0, θα πει ότι το ενυδρείο σου είναι επικίνδυνη σούπα. Σίγουρα και τα νιτρώδη θα βρίσκονται και αυτά στο ζενίθ.
Καθημερινά αλλαγές νερού 30% και οπωσδήποτε να βάλεις αεραντλία για να περιορήσεις όσο το δυνατόν την δύσκολη κατάσταση Αφού δεν είναι δυνατόν να επιστρέψεις τα ψάρια ώσπου να δημιουργήσεις την απαιτούμενη βιολογία στο φίλτρο σου. Με όλα αυτά τα ψάρια, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα επβιώσουν ή τουλάχιστον όχι όλα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-03-09, 20:07
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα να παρεις βακτηρια σε ζουμι να βαζεις μπας και επισπευσεις λιγο το στρωσιμο. Αν και ειμαι αντιθετος στη χρηση ζουμιων στην περιπτωση σου αφου υπαρχουν ζωντανα μεσα η κατασταση αλλαζει. Συχνες αλλαγες νερου (και καθημερινες μη σου πω) ειναι απαραιτητες για να περιορισεις τη ζημια στα ψαρια. Μη στεναχωριεσαι λαθη καναμε ολοι στην αρχη και απο αυτα μαθαινουμε, απλα κριμα για τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-03-09, 20:46
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Να κάνω δηλαδή καθημερινές αλλαγές νερού 30% και να προαθέτω αντιχλώριο και αλάτι αναλογα με τα λίτρα του νερού που προσθέτω?βακτήρια σε ζουμί είναι το κανονικό υγρό που μπαίνει στην αρχή ή άλλο είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-03-09, 21:09
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ναι αυτο ειναι. Καθημερινες αλλαγες φυσικα με το αναλογο αντιχλωριο. Tο αλατι γενικα βοηθαει τα guppy οποτε ας ελπισουμε οτι θα τα βοηθησει και με την φαγουρα (αν και δεν ειχα ποτε αντιστοιχη εμπειρια απο ξυσιματα).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-03-09, 15:09
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Πήρα την petshopou και μου είπε πως έπρεπε να αφήσω την αμμωνία να ανέβει για να γίνει ο κύκλος του αζώτου και πως δεν έπρεπε να κάνω αλλαγή νερού.. Χθές δεν έκανα αλλαγή νερού και σήμερα η αμμωνία είναι στο 0 παλι (πρίν 2 μέρες είχα κάνει αλλαγή νερου).Τώρα με 0 αμμωνία να ταίζω μέρα παρα μέρα λίγο?αλλαγή νερού κάθε πότε να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-03-09, 15:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα την petshopou και μου είπε πως έπρεπε να αφήσω την αμμωνία να ανέβει για να γίνει ο κύκλος του αζώτου και πως δεν έπρεπε να κάνω αλλαγή νερού..να της πεις να ανεβασει τη δικια της την αμμωνια στα ενυδρεια της...τολμαει??....η αμμωνια να φτασει στα υψη για στρωσιμο χωρις ψαρια οκ...αλλα με ψαρια μεσα η αμμωνια πρεπει να ειναι η ελαχιστη δυνατη....ο κυκλος παλι γινεται γιατι ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΑΜΜΩΝΙΑ συνεχως... Χθές δεν έκανα αλλαγή νερού και σήμερα η αμμωνία είναι στο 0 παλι καλο αυτο..(πρίν 2 μέρες είχα κάνει αλλαγή νερου).Τώρα με 0 αμμωνία να ταίζω μέρα παρα μέρα λίγο?αλλαγή νερού κάθε πότε να κάνω?
δε χρειαζεται να λιμοκτονησουν τα ψαρια σου....εφοσον κανεις στρωσιμο με ψαρια...ταιζεις με μετρο (οχι υπερβολικα δηλαδη) και κανεις καθημερινα μετρησεις...αλλαγες αναλογα με το τι θα πουν οι μετρησεις ωστε αμμωνια και νιτρωδη να ειναι ελαχιστα...δε θα αφησεις ουτε την αμωνια ουτε τα νιτρωδη να ανεβουν ..ο κυκλος εφοσον εχεις ψαρια μεσα γινεται...υπομονη και μετρησεις-αλλαγες

υ.γ. σορρυ για το ξεσπασμα στην "πετσοπου" αλλα ....οχι μονο δεν ηξερε να σε πληροφορησει πως να ξεκινησεις..αλλα και τωρα που εχεις προβλημα συνεχιζει να σου δινει λαθος συμβουλες...ας μη μιλαει τουλαχιστον....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-09, 22:03
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Παιδιά μετα απο 3-4 μέρες που έκανα αλλαγή νερού η αμμωνία είναι 0 και NO2 και NO3 ειναι χαμηλά στο 0. Δεν έχω κάνει αλλαγή νερού. Μετά απο πόσο καιρό θα ξέρω τί γίνεται? thanks για την υπομονή σας
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-03-09, 22:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα κανεις αλλαγη νερου οταν ανεβει η αμμωνια και τα νιτρωδη...οσο παραμενουν κοντα στο 0 ειναι ασφαλες....οποτε τα κρατας χαμηλα και αφου εμφανιστουν νιτρικα και μηδενισουν εντελως τα αλλα...θα ξεκινησεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες 30%...θα κανεις μετρησεις για λιγο διαστημα ακομη ωστε να βεβαιαωθεις οτι αυτη η ρουτινα κραταει τα νιτρικα σου οχι πανω απο 20...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-03-09, 22:59
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

ok thanks. Με το ξύσιμο που έχουν να κάνω κάτι? Δεν ειναι έντονο αλλα το κάνουν πού και πού.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-03-09, 07:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν μας τα λες καλα.
Μαλλον δεν μετρας σωστα, οποτε συμπερασμα δεν βγαινει.
Μπορεις να μας πεις με πιο ακριβως τεστ μετρας αμμωνια? Τι γραφει απεξω?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-09, 10:14
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

http://www.aquariumsuperstore.co.uk/...productid=1800 αυτο εδώ μου έχουν δώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-09, 12:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος οτι το τεστ δουλευει σωστα?
Δοκιμασε να ριξεις μια σταγονα αμμωνια σε 1 λιτρο νερο, και μετρα. (ενα μπουκαλι απο γαλα πολυ καλα ξεπλυμενι ειναι ιδανικο δοχειο για κατι τετοιο)
Περαν αυτου, ξεχνα το πετσοπ και το τι λεει.
Αμμωνια μεχρι 0,25 ppm. Οτιδηποτε παραπανω, κανεις αλλαγη νερου μεχρι να πεσει εκει.
Το στρωσιμο διαρκει περιπου ενα μηνα.
Για να μην παιδευεσαι, στα χανια μπορεις ευκολα να βρεις λιγο μπολι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γιατί Ξύνονται ;; heiko27 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 13-12-06 20:31
Ξύνονται!!! tsdimitrios Malawi 20 07-10-06 21:13
Τα ψάρια ξύνονται στην άμμο torm Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 05-05-05 09:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09127 seconds with 13 queries