Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-16, 23:12
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απορία σχετικά με ΕΙ λίπανση

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω στήσει ένα τύπου iwagumi 100 μοικτά λίτρα από την προηγούμενη εβδομάδα.
Τα φυτά που παίζω είναι medium και advanced απαιτήσεων με τάπητα hemianthus cuba.
Για να μην σας κουράσω σας λέω επιγραμματικά πως έχω οτιδήποτε χρειάζεται, φωτισμό υψηλό, υπόστρωμα prodibio soil σκέτο όλες τις λιπάνσεις και co2 στην τσίτα 30-35 Ppm.

Το θέμα μου έχει να κάνει με τη λίπανση. Ξεκίνησα ΕΙ 3 μέρες μετά το στήσιμο με μικρές δόσεις βέβαια με προιόντα seachem Και ενεμα κουπερ.
Το ερώτημα μου είναι αν έκανα καλά που ξεκίνησα ή αν έπρεπε να περιοριστώ μόνο σε αλλαγές νερού για κανά μήνα και να ξεκίναγα μετά;

Κάθε βοήθεια πολύ χρήσιμη, ευχαριστώ.

ΥΓ. το υπόστρωμα είναι ενεργό και πλούσιο σε θρεπτικά και για αυτό προκύπτει ο προβληματισμός μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-16, 23:58
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δε το ξερω το υποστρωμα και δε μπορεσα να βρω πολλες λεπτομερειες. Παντως η λιπανση κακο δε κανει.

Καλο ειναι να μας κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου για να εχουμε καλυετρη εικονα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-16, 00:38
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το ξερω το υποστρωμα και δε μπορεσα να βρω πολλες λεπτομερειες. Παντως η λιπανση κακο δε κανει.

Καλο ειναι να μας κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου για να εχουμε καλυετρη εικονα.
Eυχαριστώ για την αμεσότητα.

Δεν θα βρεις πολλά γιατί είναι υπόστρωμα 2015. Έρχεται μαζί με κάτι βακτήρια υποστρώματος που τα βάζεις με ενέσεις απευθείας στο χώμα και θυμίζει ada amazonia η κοκκομετρία του και η φιλοσοφία του. Ιαπωνικής κατασκευής και αυτό.

Αυτό που με προβλημάτίσε είναι πως εκείνος στο μαγαζί όταν του είπα πως ξεκίνησα ΕΙ έκανε σαν να πετάω δηλητήρια μέσα και μου είπε πως για 20 μέρες δεν θα έριχνε το παραμικρό αλλά θα έκανε μόνο αλλαγές νερού.
Για αυτό βέβαια είμαστε εδώ οι χομπίστες για να τα λέμε

Σαν πρώτες εντυπώσεις εγώ θα πω πως τα φυτά in vitro Και μη φαίνεται να ανταποκρίθηκαν από την 1η κιόλας φωτοπερίοδο. Το υπόστρωμα μαλάκωσε πολύ το νερό και γενικά τα φυτά δείξανε ευτυχία αν μπορούμε να το πούμε έτσι

Απλά νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είδα ελάχιστα diatoms καφέ άλγη και εκεί ξεκίνησαν και οι προβληματισμοί μου καθώς δεν έχω στήσει ούτε 1 εβδομάδα και μου φαίνεται πολύ νωρίς για να βγάλει.

Πολύ γρήγορη ανάλυση.

80 χ 30 χ 40 Μοικτά 96 , καθαρά γύρω στα 75-80 γιατί μόνο 17-18 λίτρα είναι το υπόστρωμα
Φωτισμός. 3 χ 24 w , 6500, 4000, 6500 osram t5 ho
pressurized co2 , κεραμική διάχυση είμαστε οριακά στο κίτρινο στο checker. Έναν κυκλοφορητή έχω βάλει να μου τις φυσάει μέσα (αν αυτό παίζει ρόλο)
Υπόστρωμα σας τα είπα

Φυτά που φιλοξενούνται για την ώρα

hemianthus cuba
ranunculus inundatus in vitro
alternanthera reinecki mini in vitro
pogostemon helferi
rotala rotundifolia
fissidens fontanus

Και περιμένω από παραγγελία μία rotala wallichii και νομίζω πως κλείνω.

Λογικά υπάρχει κάποια φόρμα παιδιά για αυτά τα στοιχεία. Σας τα παραθέτω έτσι εγώ αν δεν βολεύει μου λέτε.

Να πω σαν υστερόγραφο μέσα σε όλα πως παρουσιάστηκε μια μικρή θολούρα και αν δεν είναι τα special blend που ρίχνω παίζει να ναι το seachem iron και το enema cooper Μαζι; Τα βάζω σε διαφορετική ημέρα αλλά μου έκανε εντύπωση η θολούρα χωρίς ύπαρξη αμμωνίας.

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-16, 00:51
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στους προβληματισμούς σου φίλε μου αλλά θα ήθελα πολύ να δω φωτογραφίες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-16, 02:17
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Γενικα σε καινουρια ενυδρεια θελουν ολα μετρο.
Αφου το υποστρωμα σου ειναι φουλ στα θρεπτικα τοτε για κανενα μηνα κανε αλαγες νερου 2 φορες την βδομαδα και με μετρο την φωτοπεριοδο για να μην γεμισεις αλγες.
Μολις πιασουν τα φυτα τοτε ξεκινας με μετρο την λιπανση και σε μικρες ποσοτητες.
Οι δοσολογιες που αναγραφονται ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια που εχουν βρει τους ρυθμους τους.
Εσυ μολις φυτεψες οποτε περιμενεις να μεγαλωσουν τα φυτα και να φουντωσει το ενυδρειο.
Μεχρι τοτε για να μην εχεις προβλημα απο αλγες ανεβαζε σταδιακα την φωτοπεριοδο μεχρι να φτασεις τις 9-10 ωρες και σταδιακα την λιπανση για τον ιδιο λογο.
Ξεκινα σταδιακα μικρες ποσοτητες λιπανσης και θα δεις τι χρειαζονται τα φυτα στην πορεια να αυξανεις μεχρι να φτασεις στις δοσολογιες που πρεπει.
Μεχρι τοτε υπομονη και παρακολουθηση.
Αυτα τα λιγα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-16, 02:52
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα σε καινουρια ενυδρεια θελουν ολα μετρο.
Αφου το υποστρωμα σου ειναι φουλ στα θρεπτικα τοτε για κανενα μηνα κανε αλαγες νερου 2 φορες την βδομαδα και με μετρο την φωτοπεριοδο για να μην γεμισεις αλγες.
Μολις πιασουν τα φυτα τοτε ξεκινας με μετρο την λιπανση και σε μικρες ποσοτητες.
Οι δοσολογιες που αναγραφονται ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια που εχουν βρει τους ρυθμους τους.
Εσυ μολις φυτεψες οποτε περιμενεις να μεγαλωσουν τα φυτα και να φουντωσει το ενυδρειο.
Μεχρι τοτε για να μην εχεις προβλημα απο αλγες ανεβαζε σταδιακα την φωτοπεριοδο μεχρι να φτασεις τις 9-10 ωρες και σταδιακα την λιπανση για τον ιδιο λογο.
Ξεκινα σταδιακα μικρες ποσοτητες λιπανσης και θα δεις τι χρειαζονται τα φυτα στην πορεια να αυξανεις μεχρι να φτασεις στις δοσολογιες που πρεπει.
Μεχρι τοτε υπομονη και παρακολουθηση.
Αυτα τα λιγα.
Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Τώρα μέτρησα ΝΟ3 και τα έβγαλα γύρω στα 40. Αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι φυσιολογικό χωρίς ζωή μέσα
Από αυτό καταλαβαίνω πως το υπόστρωμα απελευθερώνει άζωτο και πως τα Nite out (ένα συμπλήρωμα στα special blend βακτήρια) κάνουν νιτροποίηση της αμμωνίας πιθανότατα από την τροφή που ρίχνω..
¶ρα το nitrogen που έριξα 2 φορές θα μου έκανε και κακό στο τέλος πιθανότατα αν δεν το καταλάβαινα.

Συνοπτικά, προτείνεις ήπια λίπανση , flourish κλπ σε υποδοσολογίες μέχρι να πάρουν και άλλο μπροστά τα φυτά και να αρχίσει το ενυδρείο να στρώνει, σωστά;
Αλλά όχι να τα σταματήσω τελείως.
Κατάλαβα καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-16, 07:18
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Λιπασμα οσο μονο για τα φυτα που ειδη υπαρχουν.
Το παραπανω λιπασμα το μονο που κανει ειναι να ταιζει τις αλγες.
Γιαυτο και κανουμε 2 φορες την βδομαδα 50% αλαγη.
Λιπασμα οποιο θελεις. Απλα να εισαι λιγο τσιγγουνης με τα λιπασματα γιατι οι αλγες παραμονευουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-16, 08:54
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

συμφωνω με τον Αλεξη.αφου εχεις καλο υποστρωμα μην λιπαινεις εντονα ειδικα με τον σιδηρο.το γενικο εχει και σιδηρο εμενα ο σιδηρος μου κανει αλγες.τα φυτα σε βιτρο πως πανε?γενικα στην αρχη εχουν θεματα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-16, 10:37
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω με τον Αλεξη.αφου εχεις καλο υποστρωμα μην λιπαινεις εντονα ειδικα με τον σιδηρο.το γενικο εχει και σιδηρο εμενα ο σιδηρος μου κανει αλγες.τα φυτα σε βιτρο πως πανε?γενικα στην αρχη εχουν θεματα.
Κατάλαβα.. Χτες κατέληξα να κάνω αλλαγή νερού στις 4 το πρωί γιατί μέτρησα 40 No3.
Τα νιτροποιητικά βακτήρια που ρίχνω + nitrogen μου την κάνανε τη δουλειά. Τα έριξα 10-20 για να δω και σήμερα τι τρώνε τα φυτά. Νομίζω πως δεν μπορώ να ακολουθήσω στην παρούσα φάση αυστηρά εβδομαδιαίο πρόγραμμα γιατί δεν είμαι σε θέση να το υποστηρίξω. Θα πάω με κουτσουρεμένες δόσεις τουλάχιστον μέχρι να στρώσω και θα κάνω 2 μεγάλες αλλαγές νερού μέσα στην εβδομάδα ή και μικρότερες αν χρειαστεί. Αν και νομίζω πως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να πάρω γρήγορα 5-10 μακαρόνια μπόλι και να στρώσω το ενυδρείο.
Δεν ξέρω αν έχει δουλέψει κάποιος τα special blend. Αν πραγματικά τρέχουν τον κύκλο τόσο σφαίρα όσο ισχυρίζονται ας μου πει για να μην βάλω μπόλι.


Με τα invitro Κοίταξε να δεις.. Τις πρώτες ημέρες δεν δείχνουν κανένα σημείο ζωής. Λες τώρα θα πεθάνουν. Κανονικά σου λένε πως θέλουν 2 εβδομάδες προσαρμογη. Εμένα στις 4-5 μέρες έχω αρχίσει να τα βλέπω πως αναπτύσσονται. Η alternanthera ξεκίνησε να παίρνει χρώμα και να μεγαλώνουν τα φύλλα της και τα ranunculus εχουν αρχίσει να ψηλώνουν.

Αν μπορώ να βρω κάτι ωραίο στα in vitro είναι ότι η συστάδα είναι έτοιμη.Μεγαλώνει δηλαδή όπως θα μεγάλωνε μία πυκνή συστάδα αφού είχες κλαδέψει 2-3 φορές. Κατά τα άλλα αν δεν σκοπεύει κάποιος να πάει μόνο με vitro φυτά, δεν αξίζει να πάρει αποσπασματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-16, 15:45
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ψαρακια

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα να πω εδώ πως τα ψαράκια που κατευθύνομαι να βάλω είναι οι καρδινάλιοι.Ήταν γρήγορος έρωτας.

Σκληρότητες έχω χαμηλές, Ph 6,2-6.3 , θα φουντώσουν και τα στεμ στην πλάτη και θα υπάρχουν και εκεί κάποιες κρυψώνες γιατί τώρα είναι αλάνα.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ο υψηλός φωτισμός που έχω. Δεν θα μπορούσα να κρατήσω cuba , waliichii Κλπ αν τον έριχνα οπότε προχωράω με αυτόν..

Εσείς τι λέτε , θα καταφέρουν να προσαρμοστούν και να είναι χαρούμενα;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-05-16, 16:19
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Οι καρδιναλιοι νομιζω θελουν μηκος ενυδρειου απο 80 cm και πανω.
Εσενα πιο μικρο δεν ειναι??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-05-16, 16:28
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Όχι 80αρι είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-05-16, 20:25
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Τοτε νομιζω κανει αλλα θα σου πουν και οι πιο εμπειροι.
Αν θες και στο siriusly fish για σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-16, 21:45
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Aπό χώρο εντάξει είναι. Όχι φυσικά πως αν είχα 200 λίτρα θα τους χάλαγε αλλά οκ. Εμένα για το πως θα πάρουν το φως με απασχολεί.

Στα του φυτεμένου τώρα νιώθω πως η κούμπα λιγάκι θα με ταλαιπωρήσει γιατί έχω την αίσθηση ότι έχω κάνει κάτι λάθος.
Επειδή μου βγήκε περισσότερη απόσο χρειαζόμουν άρχισα να σπάω τα κομμάτια στα 4 και όχι 6 , έβαζα δηλαδή και φύτευα μεγαλύτερα κομμάτια.

Οκ τα κενά θα τα κλείσει γρήγορα το θέμα είναι και κατά πόσο ριζώνει κάτω η θα πάνε βόλτα μετά τίποτα κομμάτια στο κλάδεμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία σχετικά με βάση EVROS1986 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-02-15 10:41
απορία σχετικά με τις σκληρότητες Qbrain Γλυκό νερό - Γενικά 7 01-05-13 12:58
Απορία-βοήθεια για Υπόστρωμα-λίπανση zazel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-06-11 06:50
Απορία πάνω στην αυτόματη λίπανση panos1972 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-08-10 18:27
Απορία σχετικά με την τροφή... theok1200s Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 24-03-10 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05923 seconds with 15 queries