Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-01-08, 12:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φυσικα ...εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-01-08, 15:53
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι,

η παραγγελία του ενυδρείου έγινε (120χ40χ55) καθώς και RO Roman στα 285l/d με τέσσερα στάδια και DI, εξωτερικό κάνιστρο της EHIEM θα παραγγελθεί τις προσεχείς μέρες. Τώρα ψάχνω για του κυκλοφορητές μέσω aquaristik.net και προσανατολίζομαι σε αυτόν τον τύπο χ 2 συμφωνείτε ?http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/01b5ca29fb847b1a31b80bd3e24f5174/cl/details/anid/f55457430247406e2.29257673/pgNr/1/Tunze%20Turbelle%20nanostream%206045/
υπόψη 'οτι΄έχω άλλον ένα στα 1000l/h.

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-01-08, 22:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Eίναι αργά να αλλάξεις τις διαστάσεις?
Οι 40 πόντοι βάθος είναι πολύ λίγοι....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-01-08, 22:22
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν με παίρνει για παραπάνω από πολλές απόψεις. το πρώτο και κύριο είναι το κόστος οχι μόνο της αγοράς αλλά και της συντήρησης.

εκτός από τους κυκλοφοτητες που αναφέρω παραπάνω μου πρότειναν και τους Koralia ως καλούς ποιοτικός. έχουμε καμία ιδέα τι παίζει?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-01-08, 22:44
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Προσωπικα , δεν εμεινα ευχαριστημενος ουτε απο τους koralia ουτε απο τους Tunze nanostream ...ισως να εφταιγε οτι πηρα την πρωτη γενια που συνηθως βγαζει ολες τις παιδικες ασθενειες.

Απο ροη , τα αντιστοιχα κατα περιπτωση μοντελα ειναι ιδια περιπου ...οι nano stream ειναι πιο ομορφες ενω οι koralia πιο στιβαρες και μου φαινονται πιο καλες κατασκευες.

Θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στα εγχωρια μαγαζια για τιμες , ειδικα αν πας σε Hydor koralia .Αν η διαφορα ειναι μικρη (δεν το γνωριζω), καλο θα ηταν να τις παρεις απο εδω ωστε να εχεις την πληρη διετη εγγυηση
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-01-08, 09:09
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Εγώ είμαι απο τους τυχερούς που δεν τους έβγαλαν προβλήματα ούτε οι nano ούτε οι korallia.Αν τελικά διαλέξεις κατι ανάμεσα τα 2 θα σου πρότεινα τις κοραλία , μου δίνουν την εντύπωση καλύτερης διάχυσης της ροής σύν της καλύτερης κατασκευής όπως είπε και ο Βασίλης.Τέλος πάρτες απο Ελλάδα ,η τιμή πλέον είναι σχεδόν ίδια με το εξωτερικό
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-01-08, 10:23
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλημέρα,

όπως γνωρίζετε κάθε μαγαζί δεν δουλεύει όλες τις μάρκες και ως ακ τούτου είναι δύσκολο τελικά να βρεις και αυτό που πραγματικά θες αλλά και σε ανταγωνιστική τιμή.
Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί για να προμηθευτώ τους Hydorkoraliaκαι να είναι ίδια τιμή με έξωτερικό ή έστω με μικρή απόκλιση?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-01-08, 18:26
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

38 ευρω η κοραλια 1
55 ευρω η κοραλια 2
Τοσο βρηκα εγω τις κοραλια απο θεσ/νικη.
Απλα στο αναφερω για μια βοηθεια στις τιμες.
Αθηνα δεν γνωριζω
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-01-08, 22:42
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ευχαριστώ,

θα τα πάρω όλα απο aquaristik μόλις λάβω το ενυδρείο, θέλω να τσεκάρω τις διαστασεις του σκιμμερ αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη.

Thanks anyway.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-02-08, 13:28
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια σας,

επανέρχομαι μετά τις τελευταίες μου αγορές κινήσεις και θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.
το ενυδρείο έχει γεμίσει νερό από ΑΟ κα εχθές έριξα το αλάτι, θερμοκρασία στους 26 και κυκλοφορία αρκετά καλή αν και έχω ένα πρόβλημα. Προμηθεύτηκα δύο κυκλοφορητές, HydorCoralia 4 και βάζοντας τους σε λειτουργία εχθές διαπίστωσα ότι κάνουν υπερβολικό θόρυβο, μίλησα σήμερα με την εταιρεία εισαγωγής αλλά ο υπεύθυνος θα είναι από αύριο διαθέσιμος για να δούμε από πού προέρχεται το πρόβλημα και πώς θα το λύσουμε. Μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα με το τι συμβαίνει?
Στο μεταξύ αναφέρω ότι προσανατολίζομαι στην αγορά ακουράριστου βράχου, όχι ακόμα μιας και περιμένω να παραλάβω κάποια πράγματα από aquaristc, πιστεύω μέχρι Τρίτη Τετάρτη να τα έχω στα χέρια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-02-08, 15:21
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια χαρα φιλε ...

Προβληματα με koralia εχουν αναφερθει ...εφοσον εχεις εγγυηση πιστευω πως θα βρεις ακρη (ισως να ειναι θεμα παρτιδας).
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-02-08, 15:40
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ευχαριστώ,

θα το ψάξω αύριο καθότι ο υπευθυνος της εισαγωγικής απουσιάζει σήμερα, Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-02-08, 14:49
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια,

τα πράγματα που είχα παραγγείλει απο aquaristic θα τα παραλάβω σήμερα το απόγευμα, μία ερώτηση γιατί ξαφνικά αγχώθηκα, μήπως έπρεπα όλες αυτές τις μέρες (από τότε που έριξα και το αλάτι, περίπου μία εβδομάδα) να έχω σε λειτουργία και το εξωτερικό φίλτρο? στην επιφάνεια του νερού εμφανίζετε ένα φιλμ σαν λίγδα, (δεν έχω υπερχείλιση) επίσης τώρα που θα λάβω και το σκίμερ το βάζω κατευθείαν σε λειτουργία ή περιμένω να βάλω πρώτα το ZB για κουράρισμα?

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-02-08, 15:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η "λίγδα" δεν είναι τπτ το φοβερό. Οργανικά κατάλοιπα που είναι ελαφρύτερα από το νερό. Αν είχες υπερχείλιση δεν θα υπήρχαν. Θέλει έντονη κυκλοφορία στην επιφάνεια του νερού για να μην σχηματίζονται. Εκτός και αν θέλεις να την αφαιρείς "μηχανικά".

Τον skimmer τον βάζεις άμεσα, αφού τον ξεπλύνης καλά καλά με ζεστό (όχι καυτό) νεράκι.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-02-08, 17:12
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

OK

το φίλτρο το βάζω και αυτό με άνθρακα και αντιφώσφορο ή δεν χρειάζεται (εννοώ πρίν βάλω ΖΒ)? επίσης για να κουράρω το ΖΒ η αλατότητα στο 1024 είναι καλά μαζί με θερμοκρασία 26,5 ??

¶ντε να δούμε πως θα τα πάμε ρε παιδιά, όλα τα βήματα γίνονται με πολύ άγχος.
τεσπα, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-02-08, 18:08
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Τάσο για να απαλλαγείς απο αυτό το φίλμ που σχηματίζεται στην επιφάνεια μπορείς να χρησιμοποιήσεις με πολύ καλά αποτελέσματα αυτό: http://www.aqua-medic.de/seawater/en/13/skim%20box/

Μην φανταστείς πως μιλάμε για πλήρη εξαφάνιση (αυτό όπως είπε ο Γιάννης μόνο με υπερχείληση) αλλά είναι μια καλή λύση σε συνδυασμό με κάποιους κυκλοφορητές που να "κοιτάνε" στην επιφάνεια
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-02-08, 20:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tassos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
OK

το φίλτρο το βάζω και αυτό με άνθρακα και αντιφώσφορο ή δεν χρειάζεται (εννοώ πρίν βάλω ΖΒ)? επίσης για να κουράρω το ΖΒ η αλατότητα στο 1024 είναι καλά μαζί με θερμοκρασία 26,5 ??

¶ντε να δούμε πως θα τα πάμε ρε παιδιά, όλα τα βήματα γίνονται με πολύ άγχος.
τεσπα, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Ναι βάλε το φίλτρο να δουλέυει κανονικά! Και η αλατότητα και η θερμοκρασία όπως τα λές!

Αλλά.... δεν χρειάζεται άγχος.... εδώ το χόμπι μας είναι χαλαρωτικό.....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-02-08, 23:13
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Εντάξει,

από αύριο όλα θα προχωρήσουν ελπίζω κανονικά, έμπλεξα με το σκίμμερ, δεν ξέρω πως να το τοποθετήσω ώστε να χωρέσει και να μην δημιουργηθούν προβλήματα. Όσον αφορά το άγχος αγαπητέ φίλε accntδεν νομίζω να το ξεπεράσω αν δεν δουλέψουν πρώτα όλα κανονικά.

σήμερα ασχολήθηκα λίγο με οδηγίες χρήσης από τα πράγματα που παρέλαβα θα προσπαθήσω αύριο να βάλω σε λειτουργία το φίλτρο και με το σκίμμερ βλέπουμε, μάλλον θα χρειαστώ χρόνο για να το προσαρμόσω σωστά.

ΥΓ. Μάλλον τι πάτησα με την επιλογή ενυδρείου, πραγματικές διαστάσεις είναι 117.5 χ 36.5 χ 50 (εσωτερικές πλευρές) το βάθος είναι υπερβολικά μικρό και τώρα δυσκολεύομαι να τα στριμώξω όλα.΄

καλό βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-02-08, 16:15
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Λοιπόν, το σκίμμερ έχει μπει σε λειτουργία από εχτές το βράδυ, (deltecMCE 600) το πόσο αφρό θα βγάζει το ρυθμίζουμε εμείς, μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε όμως με τι κριτήρια αποφασίζουμε αν θα δουλεύει στο φουλ ή όχι (φαντάζομαι έχει να κάνει με το στοκάρισμα)
Επίσης, το φίλτρο είναι της EHEIM (2026) το πήρα μαζί με υλικά (δεν ξέρω αν έκανα καλά) έχει λοιπόν δύο σακουλάκια μέσα, το ένα πρέπει να είναι άνθρακας το άλλο όμως που είναι σαν στραγάλια μεγάλα – μην γελάτε ρε παιδιά – δεν ξέρω τι είναι και αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή κάνουν μόνο για γλυκό νερό. Τα φώτα σας ρε παιδιά.

Τέλος ενημερώνω ότι την Παρασκευή θα αγοράσω περίπου 15 κιλά βράχο (ακουράριστο), τι θα πρέπει να ελέγξω – σε ότι βαθμό είναι αυτό δυνατό – έτσι ώστε να μην με “κοροϊδέψουν” . Και κάτι τελευταίο, να ρίξω την ζωντανή άμμο μέσα ή να αφήσω το βράχο για λίγο καιρό μόνο του? έτσι και αλλιώς θα τον βγάλω μετά το κουράρισμα για να τον στήσω στην τελική του μορφή.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-02-08, 23:03
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tassos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, το σκίμμερ έχει μπει σε λειτουργία από εχτές το βράδυ, (deltecMCE 600) το πόσο αφρό θα βγάζει το ρυθμίζουμε εμείς, μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε όμως με τι κριτήρια αποφασίζουμε αν θα δουλεύει στο φουλ ή όχι (φαντάζομαι έχει να κάνει με το στοκάρισμα)H λειτουργια του σκιμερ εχει να κανει με το τι αφρο βγαζει ...αν το εχεις χαμηλα το κυπελο σου το σκιμερ θα βγαζει πιο νερουλο αφρο και θα γεμιζει γρηγοροτερα το κυπελο.Αν το εχεις ψηλα οπως εγω θα βγαζει πιο πηχτο και μαυρο αφρο (σκετη μπιχλα ) και θα το αδειαζεις πιο αραια.
Επίσης, το φίλτρο είναι της EHEIM (2026) το πήρα μαζί με υλικά (δεν ξέρω αν έκανα καλά) έχει λοιπόν δύο σακουλάκια μέσα, το ένα πρέπει να είναι άνθρακας το άλλο όμως που είναι σαν στραγάλια μεγάλα – μην γελάτε ρε παιδιά – δεν ξέρω τι είναι και αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή κάνουν μόνο για γλυκό νερό. Τα φώτα σας ρε παιδιά.Τα υλικα που εχει μεσα το φιλτρο σου λογικα ειναι μακαρονακι(http://www.aquaristic.net/eheim-ehfimech.html?lang=1) και στραγαλακι(http://www.aquaristic.net/eheim-ehfisubstrat-pro.html?lang=1).
Το μακαρονακι κανει μηχανικο φιλτραρισμα και το στραγαλακι βιολογικο.
Εσυ βαλε μονο ανθρακα , αντιφωσφορο και κανα σφουγγαρακι πριν απο αυτα αν θες.
Ο ανθρακας ειναι ενα μαυρο λεπτο σφουγγαρακι.

Τέλος ενημερώνω ότι την Παρασκευή θα αγοράσω περίπου 15 κιλά βράχο (ακουράριστο) γιατι ακουραριστο?, τι θα πρέπει να ελέγξω – σε ότι βαθμό είναι αυτό δυνατό – έτσι ώστε να μην με “κοροϊδέψουν” . Και κάτι τελευταίο, να ρίξω την ζωντανή άμμο μέσα ή να αφήσω το βράχο για λίγο καιρό μόνο του? έτσι και αλλιώς θα τον βγάλω μετά το κουράρισμα για να τον στήσω στην τελική του μορφή.φροντισε να κανεις λιγο κουραρισμα παραπανω στον βραχο σου ακομα και κουραρισμενο να σου τον δωσουν (μονο αυτον μεσα στο ενυδρειο και τιποτα αλλο ... με το σκιμερ και το εξωτερικο με αυτα που σου ειπα σε λειτουργια) , σιφωναρισε λιγο τις βρωμιες και μετα ριξε τον αραγωνιτη..

Ευχαριστώ
και πολυ στο πως ξεκινησαν αλλοι χομπιστες το θαλασσινο τους.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-02-08, 08:35
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλημέρα,

σε ευχαριστώ, θα προχωρήσω έτσι και στην πορεία θα σας ενημερώσω για τις όποιες εξελίξεις-απορίες μου, όσον αφορά το ΖΒ επέλεξα να αγοράσω ακουράριστο για να έχει περισσότερες πιθανότητες να μεταφέρει περισσότερη ζωή από το φυσικό του περιβάλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-02-08, 09:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αυτό που λες δεν ισχύει.
Ακουράριστος είναι ο βράχος ο οποίος μόλις έχει έρθει (ή έστω λίγες μέρες) από μια εισαγωγή.
Ανάλογα λοιπόν τις συνθήκες μεταφοράς και μεταχείρισης, ένα μεγάλο μέρος της ζωής που κουβαλάει ο βράχος, πεθαίνει. Και μιλάμε από βακτηρίδια, άλγες, μανιτάρια, μικρές γαρίδες ακόμη και μικρά κοράλλια. Έτσι όταν μπαίνει στις δεξαμενές του καταστήματος, αρχίζει μια φυσική διαδικασία αποκατάστασης της ζωής του βράχου, με ότι ζωντανό έχει μείνει πάνω του. Αυτή η διαδικασία λοιπόν λέγεται κουράρισμα.
Υπάρχει περίπτωση να έρθει βράχος τόσο ζωντανός και υγιείς που δεν χρειάζεται καθόλου κουράρισμα.
Οι καταστηματάρχες βλέπουν πότε χρειάζεται ο βράχος κουράρισμα και σε κάποιες περιπτώσεις προσφέρουν μια έκπτωση στον ακουράριστο βράχο, έναντι του κουραρισμένου.
Το κουράρισμα λοιπόν μπορεί να το κάνει ο καθένας μας στο ενυδρείο του, μόνο όταν το πρωτοστήνει. Και αυτό γιατί αν σε ήδη υπάρχον στρωμένο ενυδρείο βάλουμε ακουράριστο βράχο και μάλιστα σε σημαντική ποσότητα, τότε μπορεί να έχουμε δημιουργία αμμωνίας λόγω του ότι πολλά από τα ζωντανά που θα κουβαλάει ο νέος βράχος, θα είναι νεκρά…

Τώρα αν πάρεις κουραρισμένο βράχο θα πρέπει να διαλέξεις κομμάτια που να έχουν πάνω όσο περισσότερη ζωή μπορείς να διακρίνεις. Το πιο εύκολο που μπορείς να δεις είναι η κοραλλίνη. Δηλαδή ο βράχος να είναι καλυμμένος από μια πορφυρή ασβεστούχα άλγη. Κάτι σαν επικάλυψη δηλαδή. Έπειτα αν έχει μακροάλγες, μανιτάρια και μάλιστα μυρίζει και …. ωκεανό… τότε θεωρείτε ένας πολύ καλός βράχος.

Για τον ζωντανό βράχο, διάβασε και εδώ….http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-02-08, 10:51
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια,

όλα αυτά που σημείωσες είναι πλήρως κατανοητά, ο σκοπός είναι να αγοράσω τον βράχο και να τον κουράρω μέσα στο εντελώς καινούριο και άδειο (από ζωντανά) ενυδρείο, θα προσπαθήσω να διακρίνω τα πιο καλά κομμάτια αλλά λόγω τις απειρίας μου ίσως αυτό να καταστεί κομματάκι δύσκολο, εξού και η σχετική ερώτηση στο προηγούμενο ποστ. Επίσης, πιστεύω ότι έχει διαφορά να επιλέξεις κομμάτια από την "κούτα' από το να προμηθευτείς ότι έχει ξεμείνει από καιρό στο κατάστημα (αυτό περισσότερο επειδή θα πάρω μια σχετικά μεγάλη ποσότητα, υπολογίζω όταν τελειώσω να έχω περίπου 25 κιλά βράχου). Όταν με το καλό τον αγοράσω θα ανεβάσω μία φωτογραφία για τα σχετικά σχόλια σας. Στο μεταξύ κάθε σχόλιο-πληροφορία είναι απολύτως δεκτές.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-03-08, 14:05
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλημέρα, Καλό Μήνα και καλώς να μας υποδεχτεί η ¶νοιξη,

τα νέα μου έχουν ως εξής, την Παρασκευή αγόρασα πέντε κιλά Ζωντανό βράχο, δυστυχώς μόνο τόσο αφού δεν βρήκα άλλο, το συγκεκριμένο κατάστημα θα φέρει φρέσκο πράγμα την Παρασκευή που μας έρχεται και τότε θα κάνω την συμπλήρωση μου. Θέλω να αναφέρω ότι πήρα φούλ κουραρισμένο βράχο αφού μόνο αυτό υπήρχε διαθέσιμο, επίσης κατέληξα στο να είναι κουραρισμένος ο Βράχος γενικότερα μετά από όσα είδα και άκουσα. Λόγω του ότι είναι κουραρισμένος ο βράχος μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να βάλω τίποτα από άνθρακα και αντιφώσφορο. Αναφορικά να σας πώ ότι,
αλατότηατα 1025 ,
PH εχτές το βράδυ 8,2 σήμερα το πρωί 8 (εχτές έθεσα το PHμετρο σε λειτουργία, μήπως μπορείτε να μου πείτε τι παίζει με την διακύμανση?)
Νιτρικά 0, νομίζω λογικό αφού δεν ταΐζω και ο βράχος είναι κουραρισμένος, εχτές έριξα ένα κομματάκι flakesγια να συντηρήσω τον όπιο κύκλο έχει ο βράχος.
τα φώτα τα ανάβω για μία ώρα περίπου κάθε μέρα από την Παρασκευή και μετά.

Αυτά προς το παρών, αν νομίζετε ότι πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω παρακαλώ πέστε το.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-03-08, 14:58
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το ph παντα πεφτει το πρωι ...γενικα οι τιμες σου ειναι μια χαρα
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-03-08, 12:31
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι,

Λοιπόν τα νέα μου έχουν ως εξής: αγοράστηκαν 20 κιλά ΖΒ σήμερα το πρωί από εισαγωγή μόλις χτεσινή, οπότε με τα 5 της περασμένης εβδομάδας σύνολο 25 κιλά σε 230 λίτρα νερού. Αυτό που έχω να δηλώσω είναι ότι ο βράχος μύριζε θάλασσα πολύ έντονα, μου φάνηκε πολύ καλός πραγματικά και έχει πολύ κοράλλινη καθώς και μερικά σκληρά κοραλάκια.
Αυτήν την στιγμή έχει τοποθετηθεί στο ενυδρείο για το σχετικό κουράρισμα, τώρα πραγματικά θέλω τα φώτα σας, από μετρήσεις είμαι ως εξής:
Ph:8-8.2
PO4: 0.03
NO2: 0.1
NH4: <0.25
Αλατότητα στο 1024-5
Θερμοκρασία 26.5
Το σκίμμερ δουλεύει στο φούλ από την περασμένη Παρασκευή μαζί με δύο κυκλοφορητές 900 & 4500 lit/hr
Έχω αγοράσει αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα αλλά ακόμα δεν έχω κάνει χρήση αυτών των σκευασμάτων καθόλου, επίσης ένας γνωστός με reef με προχωρημένη εξέλιξη (τρέχει 3.5 χρόνια) και έχοντας το ίδιο σκίμμερ μου είπε να μην χρησιμοποιήσω καθόλου το εξωτερικό κάνιστρο και να βάζω τα υλικά μέσα στο σκίμμερ στην θέση που έχει για αυτό τον λόγω όταν αυτά χρειαστούν.

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σχετικά με όλα αυτά και αν υπολείπετε να κάνω κάτι από μετρήσεις ή γενικός ξεχνώ κάτι. Γνωρίζω για την υπομονή, άντε να δούμε πως περνάει τώρα κοντά ένας μήνας.

ΥΓ. πάντως ο βράχος και σχετικά με ότι έχω δει αυτόν τον καιρό στα μαγαζιά μου φάνηκε καταπληκτικός, και η μυρωδιά σαν να ανοίγεις φαγώσιμα ζωντανά κυδώνια.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-03-08, 17:49
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Το οτι μυριζει θαλασσα ο βραχος ειναι πολυ καλο !
Το γεγονος ομως οτι τον πηρες απο χθεσινη εισαγωγη σημαινει οτι ειναι εντελως ακουραριστος και μπορει να σε τραβηξει λιγο παραπανω στο στρωσιμο.
Για μενα πρεπει να βαλεις και τον ανθρακα και τον αντιφωσφωρο για να μη γεμισεις αλγες. Τωρα οσον αφορα την τοποθετηση του στο σκιμερ , μια δοκιμη θα σε πεισει εφοσον εχει λειτουργησει η συνταγη...
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-03-08, 19:19
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Vasilaki,

Έχεις υπόψη σου για τα λίτρα μου πόσο άνθρακα και πόσο αντιφώσφορο πρέπει να βάλω? (έχω ογκομετρικό αν βοηθάει) (καθαρά λίτρα νερού περιπου 160 χωρίς το εκτόπισμα του βράχου). Επίσης, από μετρήσεις πως είμαι και τι πρέπει να δω για να πώ ότι έχει ξεκινήσει ο κύκλος?
Και κάτι τελευταίο, επειδή τα πέντε κιλά ΖΒ που είχα πάρει προ 8ημέρου ήταν στρωμένα, μου είπαν να ταΐζω περίπου 2 flakes την ημέρα όπως και έκανα, τώρα πρέπει να ρίχνω κάτι ή απλώς περιμένω και μετρώ καθημερινά για νιτρικά & αμμωνία ?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-03-08, 19:31
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Οι ποσοτητες που πρεπει να χρησιμοποιησεις ποικίλουν αναλογα με την μαρκα (δες τη συσκευασια).
Εγω βαζω λιγο λιγοτερο απ΄οσο λεει το κουτι . Σημαντικο ειναι να γινεται συχνα η αλλαγη τους και οχι να βαζεις πολυ απο το καθενα...
Ο κυκλος του αζωτου ξεκινα με το που μπαινει ο βραχος ( υπαρξη αμμωνιας λογω νεκρων οργανισμων...).
Οσο για το ταισμα δεν απαραιτητο αυτη τη στιγμη με τοσο ακουραριστο βραχο που μπηκε ...
Μετρησεις μια δυο φορες την εβδομαδα να βλεπεις αμμωνια και νιτρωδη.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-03-08, 20:43
Tassos1 Ο χρήστης Tassos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Athens - Ilion
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές!!

Καλά κούλουμα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Σκουλήκι και γαρίδα αλμυρού νερού. Κάνει για τροφή? skourkou Γλυκό νερό - Γενικά 9 24-06-07 14:02
Αναλογία νερού βρύσης με νερού R.O vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 4 30-03-07 07:54
Αλλαγές νερού. manosdr Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 11 26-06-04 12:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09968 seconds with 13 queries