Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-04, 17:02
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή Eheim 2213

αγόρασα ένα Eheim 2213 και το έβαλα σε λειτουργία πρίν 20 μέρες. δούλευε μια χαρά και είχε πολύ καλή ροή και καλή πίεση στην έξοδό του. εδώ και δύο μέρες βγάζει ένα θόρυβο και μειώθηκε πολύ η ροή. έβγαλα να δώ τα υλικά μήπως βουλώσανε αλλα δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. μέχρι που έβγαλα τελείως τα υλικά απο μέσα και το έβαλα να δουλέψει μόνο με νερό. μπορείτε να μου πείτε τί συμβαίνει και αν έχει τύχει και σε άλλον??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-04, 17:36
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Καθάρισε την αντλια και βάλε κατω από το νερό την φτερωτή μηπως εχει παρει κανενα σκουπίδακι. Δες όμως και τους σωληνες από ακρο σε άκρο μηπως μπήκε τιποτε και βουλωσαν. (Ειδικά στους συνδέσμους τους)
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-04, 18:06
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δες μηπως φταιει κανενα σαλιγκαρι.
Επισης δες μηπως ο αξονας της φτερωτης ειναι φαγωμενος,αυτο ειχα εγω οταν πηρα ενα μεταχειρισμενο fluval και εκανε τρελο θορυβο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-04, 20:17
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Μάλλον κρατάει αέρα και για αυτό κάνει θόρυβο αν δεν έχεις πρόβλημα με την φτερωτή ή αν δεν σου έχει πάρει άμμο μέσα (αν έχεις άμμο στο ενυδρείο)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-04, 20:26
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μάλλον κρατάει αέρα και για αυτό κάνει θόρυβο

το πιθανοτερο αφου ειναι καινουργιο ειναι οτι σου κραταει αερα οπως σωστα κατα την γνωμη μου ειπε και ο jpatou.
ενα καλο κουνημα θα τον βγαλει, κουνα τον καδο την ωρα που δουλευει 2-3 φορες ...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-04, 00:41
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

έχω την εντύπωση ότι κρατάει αέρα. το κούνησα και το ξανακούνησα πολλές φορές τις 2 μέρες που έχει πρόβλημα αλλα δέν έγινε τίποτα. έλυσα την φτερωτή του και έβγαλα και το καπάκι απο επάνω και ότι έχει μέσα του βγήκε και καθαρίστηκε. δεν είχε τίποτα απο βρωμιές και στο υπόστρωμά μου δεν έχω άμμο. εδώ και κάνα δίωρο σταμάτησε να κάνει θόρυβο. το θέμα είναι ότι δεν έχει την πίεση που είχε όταν το είχα συνδέσει. δεν καταλαβαίνω τον λόγο. υπάρχει περίπτωση να έπαθε τίποτε η κεφαλή του? μου φαίνεται λίγο δύσκολο να έπαθε τέτοια ζημιά. απο την άλλη δεν έμειναν και πολλά. εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα στις συνδέσεις του. και πάλι δύσκολο το κόβω γιατί με τον τρόπο που γίνονται οι συνδέσεις των σωληνών δεν νομίζω να τραβάει αέρα απο κάπου. είναι μια πολύ απλή κατασκευή και το μυαλό μου γυρνάει στο κακό και στην κεφαλή του(κεφαλή λέω το πηνίο που έχει). αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα παιδιά έμπλεξα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-04, 02:16
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Δες αν σου ανεβάζει θερμοκρασία κοντά στο πηνίο για να πούμε ότι φταίει αυτό
Το πιθανότερο όμως είναι να εγκλωβίζει αέρα! Τον τραβάει από τον σωλήνα εισόδου αν δεν τον έχεις πολύ βαθιά!
Στην ανάγκη άλλαξε μια φτερωτή. Ίσως δεν κεντράρει καλά και λύσεις το πρόβλημα έτσι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-04, 02:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
το θέμα είναι ότι δεν έχει την πίεση που είχε όταν το είχα συνδέσει. δεν καταλαβαίνω τον λόγο. υπάρχει περίπτωση να έπαθε τίποτε η κεφαλή του?
Η κεφαλή? το αποκλείω.
Κύταξες μήπως εχουν βουλώσει οι σωλήνες?
Το ποιό πιθανό εφόσον δεν έχει αέρα.
Ενας εύκολος τρόπος να δείς αν δουλεύει σωστά ειναι να χώσεις το φίλτρο μέσα σε εναν κουβά.
Αν δουλεύει σημαίνει πως έχουν βουλώσει οι σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-04, 10:21
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Ειναι πολυ πιθανο να κραταη αερα, στο 2028 μου πηρε πολλα "κουνηματα " και τρεις μερες για να δουλεψη σωστα.
Αλλα, ριξε και μια ματια στην φτερωτη αν "παταη" καλα. Αν και δεν εχω ανοιξη ποτε το 2213, στο 2234 καποια στιγμη μετα απο ενα καθαρισμα, ειχα τοποθετηση λιιιιγο στραβα το κατω λαστιχο(θηκη) του κεντρικου αξονα, εκει που καθεται η φτερωτη και ειχα τα ιδιο προβλημα. Δοκιμασε να βγαλης την φτερωτη και πιεσε τον αξονα ελαφρα-κυκλικα κατω.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-04, 21:46
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

λοιπόν. το φίλτρο τώρα δουλεύει μια χαρά. τι έκανα. το έλυσα όλο. ότι λύνεται το έλυσα και μέσα στον κάδο υπήρχε κάτι σαν αμμος,μάλλον θα τράβηξε τα ψιλά κομματάκια απο το χαλίκι και γι αυτό έκανε θόρυβο. ξεσύνδεσα όλες τις σωλήνες και τις ξανασύνδεσα. το ξαναέβαλα σε λειτουργία και απο τότε δουλεύει μια χαρά. αυτό είναι το καλό της υπόθεσης. το κακό είναι ότι δεν κατάλαβα το λόγο που δεν είχε πίεση και αν ξαναγίνει....? τέλος πάντων.ενδεχομένως να τραβούσε αέρα απο κάποια σύνδεση. τέλος καλό όλα καλά. ευχαριστώ για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04292 seconds with 14 queries