Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-06-11, 10:48  
NewFish :P
 
Το avatar του χρήστη faceck
faceck
Senior Member
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος 05-06-11, 10:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδιά !! είμαι νέος σε αυτό το foroum.Είμαι αρχάριος έχω εδώ και 1,5 εβδομάδα ένα 60λτ ενυδρείο Hailea με λιπασμένο χώμα και φυτά..έχω μέσα 1 γκάπυ 4 τετρας και 4 πλάτυς και είναι το παρακάτω..


http://www.youtube.com/watch?v=6e7Cq...layer_embedded
Εμφανίσεις: 4427
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 06-06-11, 18:59
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ετσι το έχω το σωληνακι ακριβως.απλα πιστευω ότι είναι λόγω φυτών γιατί με το που έκλεισα την λάμπα κατευτθείαν όλα τα πλατυς κατεβηκαν και δεν έχουν ξαναανέβει για αερα. ετσι πιστευω τουλάχιστον.
-------------------------
ετσι τον εχω τον σωληνα δεν πιστευω να ειναι απο αυτο
πιστευω ότι τα φυτα που έχω παιζουν καποιο ρολο..και αν βαλαω αυτην την πετρα απο τι μου ειπαν δεν ειναι καλη για τα φυτα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 06-06-11 στις 18:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-06-11, 22:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια τα πλατυσ μου έχουν αρχισει και ανεβαινουν στην επιφανεια του νερου και περνουν αερα..κολυμπανε και κατω αλλα καθε κανα 10λεπτο ανεβαινουν και παιρνουν αερα ενω εκανα και σημερα αλλαγη (30 τισ εκατο) εβαλα και 15 μλ ακουαταν και γυρω στα 10 μλ βακτηρια εμποριου.τι άλλο να κανω?
Αφου το ενυδρειο ειναι περιπου 10 ημερων και με αποτομη εισαγωγη ψαριων, το πιο πιθανο ειναι να ειιναι γεματο αμμωνια και ισως νιτρωδη (ιδιως αν ταιζεις και κανονικα).
Διαβασε εδω για λυσεις στο προβλημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-06-11, 10:05
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι το εχω 13 μερες και εχω μεσα 10 ψαρια..σημερα σταματησανε να μου το κανουν αυτο λες να κανω και μια αλλαγη και σημερα καλου κακου? και να ριξω ακουαταν και εμπορικα βακτηρια? εριξα και χθες που εκανα αλλαγη
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-06-11, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-06-11, 13:13
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

τα μετρησα νο3 ειναι 13 και νο2 γυρω στο 1,5 αλλα έκανα και σημερα αλλαγη και θα κανω καθε μερα 30 τισ κατο μεχρι να πεσουν αυτεσ οι τιμεσ
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-06-11, 14:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το NH4ΝΗ3 το μετρας καθολου?αυτη ειναι η βασικη μετρηση που πρεπει να κανεις,η αμμωνια.αυτη πρεπει να δουμε αν πεφτει η ανεβαινει για να καταλαβουμε κιεσυ κιεμεις τι γινεται, γιατι με τα ΝΟ2 και ΝΟ3 μονο,καταλαβαινεις μονο συμπερασματικα τι γινεται.ετσι νομιζω εγω δηλαδη,τωρα σιγουρα ο delta απο εμπειρια μπορει να βγαζει πιο σιγουρο συμπερασμα αλλα εγω θα τη μετραγα για καλο και για κακο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-06-11, 15:31
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δυστηχως δεν εχω υγρο τεστ για αμμωνια..ειναι αρκετα ακριβο και εχω δωσει ηδη παρα πολλα λεφτα.. υπαρχει καποια αλλη λυση? εμενα απο το πετ σοπ μου ειπαν αποκλειετε να εχεις αμμωνια ωστε να σκοτωσει τα ψαρια αλλα δυο απο τα γκαπυς μου πεθανανε σε 4 μερες..ολα τα αλλα ειναι καλα και ενεργητικα..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-06-11, 16:47
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Βάλε μια αεραντλία για να βοηθήσει την κατάσταση με τα νιτρώδη (είναι φτηνή) και πάρε ένα seachem prime για αντιχλώριο. Το prime μετατρέπει την αμωνία σε μη τοξική μορφή για τα ψαράκια αλλά χρησιμοποιήσιμη από τα nitrosomonas. Και συχνές (καθημερινές) αλλαγές βάζοντας prime.
Με την πρώτη ευκαιρία φρόντισε να αγοράσεις τεστ για αμωνία. Είναι πολύ βασικό τεστ και πρέπει να το έχεις.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-06-11, 17:08
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δυστηχως λόγω του ότι έχω φυτα μεσα δεν γινετε να παρω αεραντλια για το πριμε ομως θα το πάρω..αν και του κανω καθημερινα αλλαγες και έχουν πέσει και τα νιτρικα..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-06-11, 17:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστηχως λόγω του ότι έχω φυτα μεσα δεν γινετε να παρω αεραντλια για το πριμε ομως θα το πάρω..αν και του κανω καθημερινα αλλαγες και έχουν πέσει και τα νιτρικα..
H αεραντλια ειναι βασικος εξοπλισμος, και χρειαζεται σε τετοιες ακριβως περιπτωσεις.
Ενα φυτο αν χαλασει λιγο, θα πεταξει μετα φρεσκα και θα αναγεννηθει.
Τα ψαρια ομως αν τα κακαρωσουν τελος. Ακομα κι αν επιζησουν απο δηλητηριασεις τετοιες, τους μενουν κουσουρια, οπως μισοκατεστραμενα νεφρα συκωτια κλπ.

Η αμμωνια δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι εχει μηδενισει, και οπως αποδυκνειεται απο τα αποτελεσματα, κατι πρεπει να κανεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-06-11, 18:20
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

τελικα πηγα και πηρα αεραντλια..πρωτον τα ψαρια πανικοβληθηκαν και τρελαθηκαν τουσ χαλασα την ηρεμια τουσ..κανει απιστευτο θορυβο και ειναι ότι πιο αντιαισθητικο εχω δει..πιστευω ότι αν το αφηνα μεχρι το βραδυ θα τα εβλεπα τεζα απο το στρεσσ..τιποτα παιδια θα κανω αλλαγες συχνεσ ετσι οπωσ κανω τωρα..θα του βαζω το αντιχλωριο που έχω τωρα το ακουαταν και το βιοτοπολ και τέλος θα καθαριζω συχνα τον βυθο απο ακαθαρσιες με την σκουπα.και θα βαζω και 15 μλ βακτηρια εμποριου μια φορα την εβδομαδα..με αυτα ελπιζω να ειμαι comple
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-06-11, 23:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εσυ θα εισαι,για τα ψαρια δεν ξερω... ελπιζω να στρωσει γρηγορα και να μην εχεις αλλο προβλημα παντως
θαθελα ναξερα παντως ποιο πετσοπ ηταν αυτο που σου δωσανε τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3(που ειναι το πιο ακριβο απτα 3) και δε σου δωσανε τεστ αμμωνιας.και ξεκιναγες αρχαριος για στρωσιμο κιολας.και σου ειπαν και οτι δε χρειαζεται ποιο πετσοπ ειναι αυτο,να παω να αγορασω δυο κιλα πατατεςωρες ωρες απορω πραγματικα πως υπαρχουνε τετοιοι "επαγγελματιες".και ειμαι και πολυ νεος στο χομπυ.φανταζομαι τι θαχουνε ακουσει κατα καιρους οι υπολοιποι εδω μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-06-11, 10:23
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

αστα να πανε ολα τα πετ σοπ τα ιδια μου λενε.μονο να βγαλουν λεφτα θελουν..τελικα βρηκα τον λογο που αναπνεαν απο την επιφανεια..το φίλτρο του έχω βάλεισ σε δυο σημεια ενυδρειακο υαλοβαμβακα και στο ενα σημειο είχε μπουκώσει και έτσι έβγαζε πολυ λίγη ροή το καθαρισα και παλι καλα γρηγορα και τωρα ειναι ολα οκ..
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-06-11, 10:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
αστα να πανε ολα τα πετ σοπ τα ιδια μου λενε.μονο να βγαλουν λεφτα θελουν..τελικα βρηκα τον λογο που αναπνεαν απο την επιφανεια..το φίλτρο του έχω βάλεισ σε δυο σημεια ενυδρειακο υαλοβαμβακα και στο ενα σημειο είχε μπουκώσει και έτσι έβγαζε πολυ λίγη ροή το καθαρισα και παλι καλα γρηγορα και τωρα ειναι ολα οκ..
Να διορθωσεις τα υλικα και τη σειρα τους, γιατι αυτα θα ξαναγινουν.
Μη κανουμε επεμβασεις στα φιλτρα, αν δεν ξερουμε τι κανουμε και γιατι το κανουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-06-11, 10:45
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

τι μου προτείνεις να κάνω και με ποια σειρα? έχω καταρχην εσωτερικό φίλτρο και έχω βγάλει τον ενεργό άνθρακα και έχω βάλει βιολογικόμακαρόνι χοντρο απο μπόλι ενός παιδιου. πάνω έχω βάλει τον υαλοβάμβακα απο κατω το μακαρόνι μετα αλλο λίγο υαλοβάμβακα και απο κατω στο τέλος και αλλο μακαρόνι.. θέλει και κάποιο αλλο υλικό η φ΄τανει αυτο? επίσησ καθε πότε να αλλάζω τον υαλοβάμβακα?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-06-11, 10:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γραψε τα υλικα με τη σειρα, συμφωνα με τη ροη που περναει το νερο και αυτη ειναι απο πανω προς τα κατω ή κανει ζιγκ ζαγκ κλπ
Ποιο ειναι το φιλτρο να το δουμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-06-11, 11:36
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Hl-bt 400 ειναι της hailea.πανω ένα λεπτό κομμάτι υαλοβάμβακα ακριβως απο κάτω μακαρόνι πιο κάτω λεπτο κομματι υαλοβάμβακα και τέρμα κάτω πάλι μακαρόνι.
-------------------------
http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT400.htm ayto einai

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 09-06-11 στις 11:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-06-11, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
Hl-bt 400 ειναι της hailea.πανω ένα λεπτό κομμάτι υαλοβάμβακα ακριβως απο κάτω μακαρόνι πιο κάτω λεπτο κομματι υαλοβάμβακα και τέρμα κάτω πάλι μακαρόνι.
-------------------------
http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT400.htm ayto einai
H ροη οπως φαινεται ειναι απο κατω προς τα πανω.
Εχουμε το δεδομενο οτι τα εσωτερικα φιλτρα εχουν την ταση να βουλωνουν πιο ευκολα απο τα εξωτερικα και θελουν ακομα πιο προσεγμενη τοποθετηση υλικων. Οποτε μη περιμενεις και θαυματα.

Αποκλειουμε τα βασικα. Εχεις βαλει πανω πανω ενυδρειακο συνθετικο βαμβακι (και ελπιζω οχι κοινο υαλοβαμβακα). Αν δεν υπαρχει κατι που να χωριζει το βαμβακι απο τη φτερωτη που ειναι απο πανω, το πιο πιθανο ειναι να μπαινουν μεσα στο θαλαμο της ινες απο το βαμβακι και να εμποδιζουν τη λειτουργια της.
Το βαμβακι οταν το βαζουμε πρεπει να ειναι πολυ αραιωμενο (να βλεπεις ενδιαμεσα δλδ) και λεπτο.
Το δευτερο κομματι βαμβακι που βαζεις επιβαρυνει κι αλλο την κατασταση.

Το βιολογικο υλικο (μακαρονι) το εχεις βαλει στην εισοδο του φιλτρου και "τρωει" ολο το σκουπιδι. Πριν απο τα βιολογικα υλικα βαζουμε μηχανικα υλικα που κρατανε το χοντρο σκουπιδι, ετσι ωστε να ειναι καθαρο το νερο απο αυτα οταν φτανει στα βιολογικα υλικα και να μη βουλωνει τους πορους του οπου εκει μεσα εγκαθιστουνται τα βακτηρια.

Θα ελεγα να χωρισεις νοητα το καδο του φιλτρου στη μεση και να βαλεις στο κατω μισο που γινεται η εισοδος του νερου, μπλε χοντροτρυπο (για να μη βουλωνει ευκολα) σφουγγαρι και στο πανω μισο να βαλεις το βιολογικο υλικο.
Αν υπαρχει χωρισμα ή κατι τελος παντων που προφυλλασει τη φτερωτη, μπορεις να δοκιμασεις πανω πανω ελαχιστο βαμβακι αραιωμενο, αλλα αν δεις και ενοχλει στη ροη συχνα, να το αφαιρεσεις και να δοκιμασεις μια πολυ λεπτη φετα απο σφουγγαρι παλι ή και να μη βαλεις τιποτα.

Οπως αυτο, μονο που το πανω μισο σφουγγαρι να κοπει και να μπει μακαρονι.

-------------------------
Μη ξεχασεις να στιψεις ολη τη μπιχλα που εχει το βαμβακι πανω στο νεοεισελθων σφουγγαρι και να ριξεις βακτηρια, μπολι οτι ειχες τεσπα και παλι.
Ταισμα μειωμενο.
Προσοχη σε αμμωνια νιτρωδη γιατι το λαχανιασμα δεν γινεται μονο απο ελλειψη οξυγονου λογω μειωμενης ροης και αναταραξης της επιφανειας του νερου, γινεται και απο δηλητηριαση απο τα τοξικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-06-11 στις 12:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-06-11, 12:42
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ωραια σε ευχαριστω και παλι..τωρα λειτουργουν ολα ρολοι..συνεχιζω την καθημερινη αλλαγη και καθαριοτητα του βυθου (οσο μπορω) βαζω αντιχλωριο αρκετο το βιοτοπολ και ριχνω και 10 μλ βακτηρια..ολα δειχνουν καλα..και το φίλτρο γενικα εσύ πιστευεισ ότι φτάνει για αρχή η να πάω σε κάτι πιο μεγάλο..ειναι 60 λτ το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-06-11, 13:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νομιζω οτι προς το παρον,(με μικρη ιχθυοφορτιση) αυτο που εχεις σε καλυπτει.χωρις αυτο να σημαινει οτι αν παρεις εξωτερικο θα μπορεις να βαλεις πολυ περισσοτερα ψαρια γιατι ειναι και το θεμα των λιτρων/χωρου.

εγω προσωπικα το πρωτο πραγμα που αγορασα (μετα τα τεστ) ητανε εξωτερικο φιλτρο κιαυτο περισσοτερο γιατι ηθελα να ελευθερωσω το χωρο που επιανε στο ενυδρειο το εσωτερικο.
και μαλιστα πηρα και μεγαλυτερο αποτι θα χρειαζομουνα για την περιπτωση που πηγαινα σε μεγαλυτερο ενυδρειο.οπως και εγινε δηλαδη,σε καμια βδομαδα θαχω 160λιτρο.αυτο εξαρταται απο σενα και τι μπορεις/θες να δωσεις.εγω την αγορα δεν την μετανιωσα και μου εκατσε καλα τωρα.

η γνωμη μου ειναι στρωσε αυτο που εχεις τωρα και κοιτας αργοτερα για εξωτερικο.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-06-11, 14:17
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

αυτο θα κανω..εσυ τι εξωτερικο εχεις και ποσο κοστισε? εχει ρυθμηση κυκλοφοριας? και ποσες θέσεις για υλικα έχει?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-06-11, 14:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω το 305 απο αυτη τη σειρα http://www.youtube.com/watch?v=vbXOY703GP8

εχει 3 καλαθια υλικων.χωρισμενα στα δυο το καθενα.αν θυμαμαι καλα το ειχα παρει γυρω στα 100 ευρω.105 νομιζω.σιγουρα το βρισκεις και πιο φτηνα και τα μικροτερα φτηνοτερα ακομα.ρυθμιση ροης εχει ναι.ο περισσοτερος κοσμος εδω μεσα εχει μια ταση προς τα eheim.παιζουνε πολυ.εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το Fluval παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-06-11, 14:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια σε ευχαριστω και παλι..τωρα λειτουργουν ολα ρολοι..συνεχιζω την καθημερινη αλλαγη και καθαριοτητα του βυθου (οσο μπορω) βαζω αντιχλωριο αρκετο το βιοτοπολ και ριχνω και 10 μλ βακτηρια..ολα δειχνουν καλα..και το φίλτρο γενικα εσύ πιστευεισ ότι φτάνει για αρχή η να πάω σε κάτι πιο μεγάλο..ειναι 60 λτ το ενυδρειο
τα 60 λιτρα ειναι το μινιμουμ κατα την αποψη μου για κοινωνικο ενυδρειο.
Με διατηρηση σωστης ιχθυοφορτωσης σε αριθμο ατομων και ειδος, (αφου εχεις ζωοτοκα και ανεξελεγκτες γεννες θα χρειαστει τρεξιματακι για να τη διατηρησεις), σωστη φιλτανση και καταλληλες ρουτινες συντηρησης (αλλαγες νερου, ελεγχος του νερου), συνηθως ολα πανε καλα.

Εχω χασει τη συνεχεια στο ιστορικο του ενυδρειου σου, και σκεφτομαι οτι αφου εχεις μπολιασει, κανονικα θα επρεπε να ειχε στρωσει αν ειχε γινει σωστα και να μη χρειαζεται τοσο συχνες αλλαγες κλπ
Δεν ξερω και τι τιμες εχει φυσικα το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-06-11, 14:52
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ωραια τωρα θα κάνω μια φορα την εβδομαδα αλλαγεσ περιπου 40% και καθαρισμο βυθου..Νο3 = 10 ,Νο2 = 0, gh = >7od,dt = anamesa sto 7 kai sto >14od, th=7 anamesa 14
kh = 3 me 6 d kai ph =7,2
πωσ τα βλεπεις? το ξέρω για τα γκαππυς μαλλον θα τα δωσω σε καποιον φίλο. τα πλατυς ειναι ολα αρσενικα
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-06-11, 18:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα το βλεπω εκτος απο αμμωνια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07923 seconds with 15 queries