Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-06, 15:30
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Περί φίλτρανσης και λοιπών θεμάτων.

Παρακαλώ θά ήθελα μιά γνώμη, κατ'αρχή καλώς σάς βρήκα είμαι καινούριος στό forum, τώρα άς τά πάρουμε από τήν αρχή.
Στό ενυδρείο (θαλασσινό fish only) δέν μπορώ νά βάλω sump καί έχω ένα 2217 μηχανικό-χημικό καί ένα 2217 βιολογικό μόνο γεμάτο substrate, έχω καί ζωντανό βράχο περίπου 15 κιλά, τό ενυδρείο είναι πολύ παλιό δουλεύει 7 χρόνια, όμως έχει τσιμπημένη αμμωνία η οποία δέν πέφτει, μήπως φταίει τό λίγο βιολογικό?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-06, 16:22
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλώς ήλθες.
Θα πρέπει να μας πεις κι άλλες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου,
πόσα και τι ψάρια έχεις, πόσα λίτρα είναι η γυάλα, καθώς και μετρήσεις από ΝΟ2 και ΝΟ3. Όταν λες τσιμπημένη αμμωνία τι εννοείς;
Το ότι έχεις αμμωνία σημαίνει ή ότι το φίλτρο είναι άστρωτο (απίθανο) ή ότι δεν επαρκεί για το φορτίο σου(το πιθανότερο).
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-06, 17:42
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ψάρια έχω ένα clown καί ένα naso μεγάλο, λίτρα 350, μετρήσεις αμμωνία=0,05 δηλ ένα χρώμα μετά τό πρώτο πού είναι τό 0, νιτρίτ=0, νιτράτ=15, πώς βρίσκουμε θεωριτικά πόσο βιολογικό χρειάζεται γιά αυτά τα λιτρα γιά νά έχουμε μπούσουλα?
Μιλάμε γιά fish only καί όχι γιά reef τά οποία δέν χρειάζωνται τόσο πολύ βιολογικό!!!
Στό ίντερνετ διάβασα ότι τά wet-dry sump γιά αυτά τά λίτρα θέλουν 25 λίτρα
περίπου bio-balls ή substrate εγώ έχω 6 λίτρα στό EHEIM!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-06, 18:00
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Το πόσο βιολογικό υλικό θα βάλεις εξαρτάται κυρίως από το βιολογικό φορτίο που έχεις κι όχι από τα λίτρα. Με τα ψάρια που έχεις εσύ και στρωμένο φίλτρο απόκλείεται να έχεις αμμωνία. Μήπως να δοκιμάσεις να αλλάξεις τεστ;
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-06, 18:19
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Τό δοκίμασα δείχνουν τό ίδιο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-06, 18:22
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Μέτρησε το νερό που κάνεις αλλαγή, αν δείξει και σ αυτό αμμωνία σημαίνει ότι φταιν τα τεστ, αλλιώς για κάποιο λόγο το φίλτρο δεν είναι στρωμένο.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-06, 17:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μπορεί να μην είχε ολοκληρωμένο κύκλο. Ή μπορεί ακόμα να μην γινόταν σωστή φίλτρανση έτσι όπως είχες συνδέσει σε σειρά τα φίλτρα σου. Κάποια βακτηρίδια υπήρχαν ….όπως λένε οι μετρήσεις σου…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
...μετρήσεις αμμωνία=0,05 δηλ ένα χρώμα μετά τό πρώτο πού είναι τό 0, νιτρίτ=0, νιτράτ=15...
Για να έχεις ΝΟ3 15 τότε υπήρχαν τα σωστά βακτηρίδια που μετατρέπουν τα ΝΟ2 σε ΝΟ3. Απλά πράγματα.
¶λλωστε αν δεν υπήρχαν και λίγα βακτηρίδια, απόρροια ίσως ελλιπή κύκλου, τα ψάρια σου δεν θα άντεχαν καθόλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad
Προσπαθώ να κάνω κύκλο σε παλαιό ενυδρείο, το οποίο πρ'οτι είχε ψάρια δεν είχε κύκλο!!!
Κανείς δεν έχει καταλάβη πώς γίνεται αυτό!
Απλά δεν μπορείς να είχες σωστή φίλτρανση με την διάταξη των φίλτρων σου. Αν θυμάμαι καλά στο είχα επισημάνει από την αρχή.
Εν πάση περίπτωση τώρα όλα αυτά είναι παρελθόν. Πιστεύω ότι τώρα πλέον, όλα θα πάνε καλά!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-12-06, 18:29
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Νομίζω ότι αυτό ακριβώς γινόταν, υπήρχαν βακτηρίδια ελάχιστα, τα οποία δεν επαρκούσαν για σωστό κύκλο!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-06, 15:47
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Νοιώθω την υποχρέωση να γράψω την εμπειρία μου αυτή, έστω και εάν ξέρω ότι μερικοί καλοί φίλοι θα θελήσουν να με δείρουν Χα! Χα! δεν πειράζει, κάποιος προγονός μας είπε πάταξον μεν άκουσον δε!!
Λοιπόν πρίν 10 ημέρες περίπου άρχισα την λεγόμενη θεραπεία της ζάχαρης, παρ'ότι όλοι μου έλεγαν το αντίθετο, αυτό γιατί εγώ δεν έχω ψάρια, και η θεραπεία δεν είναι δοκιμασμένη.
Η θεραπεία ζάχαρης γίνεται για όσους έχουν πολύ ανεβασμένο nitrate εγώ είχα πάνω από 80, έχω κάνει τρείς αλλαγές νερού 120 λίτρων χωρίς αποτέλεσμα, μη μπορώντας άλλη αλλαγή νερού, αποφάσησα να δοκιμάσω την ζάχαρη, σήμερα μέτρησα nitrate και είμαι στο 20!!!
Θα σας πω και την δοσολογία, για 40 γαλόνια είναι 1/3 κουταλιά του γλυκού κάθε 3 μέρες, αυτό 2 φορές, την τρίτη έριξα 1/2 κουταλιά του γλυκού, η δοσολογία λέει μετά 1/2 κουταλιά της σούπας κάθε 15 μέρες.
Πρίν φτάσω εκεί έχω αποτελέσματα!!!!
Συνεχίζω και ότι νέα έχω θα τα γράψω να είστε σίγουροι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περί χρυσόψαρων* newfish Χρυσόψαρα 1 15-08-03 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05323 seconds with 14 queries