Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-05, 10:43
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Θολούρα στο μάτι???

Καλημέρα. Παρατήρησα χθες το θηλυκό δίσκο ότι είχε θολούρα στο ένα του μάτι. Από τι μπορεί να έγινε? Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο φάρμακο? Σημειωτέων ότι οι δίσκοι μου ( ζευγάρι ) είναι στο ενυδρείο εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Το θηλυκό είναι συνέχεια κρυμμένο δίπλα στο φίλτρο ενώ το αρσενικό κάνει βόλτες κατά μήκος του ενυδρείου. Όταν πάει να βγει το θηλυκό από την κρυψώνα του πάει τρέχοντας το αρσενικό πάνω του. Εν τω μεταξύ τα χρώματα του θηλυκού είναι σκούρα. Είναι σαν να είναι μελανιασμένο. Οι παράμετροι του νερού είναι: ΡΗ: 7,2, ΝΟ2:0, ΝΟ3ΝΟ4: 0, ΝΟ3: 10-20 ( δεν το αφήνω να πηγαίνει παραπάνω από 20 ), GH: 6, KH: 5.


Υ.Γ. Έγραψα στην κατηγορία "Δίσκοι" γιατί το πρόβλημα μου αφορά μόνο τους δίσκους. Εάν έπρεπε να το γράψω στις " Ασθένειες Γλυκού Νερού" τότε ενημερώστε με.


Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-05, 07:50
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Η θολούρα στο ματι(σε συνδυασμό με βλέννα και σκοτείνιασμα του ψαριού) πιθανόν να οφειλεται σε στρες του δίσκου το οποιο με την σειρα του μπορει να προκλήθηκε από διάφορους παράγοντες. Και για να μιλήσουμε πιο πρακτικα: Μετρα παλι τις παραμέτρους του νερού σου και δες μηπως έχεις καποια τιμη ανεβασμενη. Δες τα φίλτρα σου μηπως ειναι βουλωμένα. ΕΛΕΓΞΕ την κυκλοφορία του νερου σου εντός του ενυδρειου μηπως ειναι πολυ χαμηλή και δεν οξυγωνώνεται το νερό σου. Αφού τα κάνεις ολα αυτα και δεις ότι εισαι ΟΚ τοτε βγάλε μια φωτο του δίσκου σου να δουμε μηπως ειναι ασθένεια. Εννια στις δεκα φορές όμως η θολούρα οφειλεται σε κακες συνθήκες του νερού. Κρατα μας ενημερους και τα ξαναλέμε.

P.S. Μπορεις να βάλεις Melafix η Myxazin η και κάποιο αντισηπτικο (με βάση την φορμαλδεύδη π.χ. SERA constapur) αλλα περίμενε κατα την γνώμη μου να διορθώσεις τις λοιπές παραμέτρους και μετα θα πας στην φαρμακολογία(αν χρεαστεί).
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-05, 10:43
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημερα. Θα ξαναμετρήσω σήμερα και θα τα γράψω το απόγευμα. Επειδή φοβήθηκα και επειδή δεν πήρα απάντηση πήγα στο μαγαζί που τους αγόρασα και μου είπαν ότι μάλλον προέρχεται από εξωτερικά παράσιτα και έτσι αγόρασα το φάρμακο " In Vitro Parasites Killer" και από έξω γράφει Totto. Δεν ξέρω εάν έκανα καλά αλλά επειδή δεν ήθελα να το καθυστερήσω το ρίσκαρα. Θα γράψω το απόγευμα πάλι όλες τις παραμέτρους. Για την οξυγόνωση του νερού το μόνο που κάνω είναι μια αναταραχή της επιφάνειας αλλά χαμηλή ( ίσα ίσα που βγάζει καμια μπουρμπουλίθρα που και που ). Θέλει πιο δυνατή?
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-05, 10:51
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Χρήστο την εταιρια Totto μόλις που την έφεραν (από όσο ξέρω) στην Ελλάδα και από όσο ξέρω ειναι Κινέζικη. Εγώ στην θέση σου δεν θα χρησιμοποιούσα ακόμα φάρμακα της καθώτι από όσο έχω προσέξει ειναι πολύ φτηνή και δεν γνωρίζω την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιεί. Την επιφάνεια καλώς την διαταράσεις λίγο διότι οι δίσκοι γενικά θέλουν ήρεμα νερά με μικρή κίνηση. Όμως κοιτα να ειναι η επιφάνεια καθαρή (χωρίς φιλμ) έτσι ώστε να οξυγονώνεται ελεύθερα το νερό σου. Στην αντίθετη περπτωση που βάλε την αντλία να κτυπαει πιο εντονα την επιφάνεια σου.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-05, 08:10
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Οι χθεσινές μετρήσεις μου είναι ΝΟ3ΝO4: 0, ΝΟ2: 0, ΡΗ: 7,2-7,5, ΝΟ3: 20, GH: 6, KH: 5. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι. Έχω ένα σταθεροποιητή της Aquamatic Pharmaceutical 6,5 αλλά διάβασα στα περιεχόμενα ότι περιέχει φωσφορικά και δεν ξέρω αν κάνει να το χρησιμοποιήσω γιατί φοβάμαι το ενδεχόμενο της ανάπτυξης της άλγης. Το έχει χρησιμοποιήσει και κανείς άλλος αυτό το προϊόν?Εάν ρίξω το ΡΗ από 7,5 περίπου σε 6,5 θα τα ωφελήσει ή θα προκαλέσει και άλλα προβλήματα?

Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-05, 19:19
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μην ριξεις τιποτα μεσα που να εχει να κανει με φαρμακο ή χημικο.
Το θολο ματι ειναι μια καλη ενδειξη οτι κατι συμβαινει ειτε με το νερο σου,ειτε καποιος μαγκας εκει μεσα κυνηγαει το ψαρι και δεν το αφηνει σε ησυχια.Πιστευω οτι το πιο πιθανον ειναι το πρωτο.

Ο δισκος εχει χασει το χρωμα του?Υπαρχει ενυδρειο καραντινας?

Για αρχη, κανε μια αλλαγη νερου γυρω στο 50%,κανε ενα καθαρισμα στα φιλτρα και τσεκαρε μετα την ροη του φιλτρου αν ειναι ενταξει.Βαλε αντιχλωριο και πες μας αν παρατηρησες καποια αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-05, 22:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Νικο ο δισκος μετεφέρθηκε σε ενυδρειο καραντινας 100λτ οπου του έγινε μια μικρη θεραπεια και επανήλθε δριμύτερος. Ολα ΟΚ. Θα τα πουμε αυριο?
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-05, 11:02
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Καλο αυτο.Θα προσπαθησω να ερθω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03881 seconds with 12 queries