Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-11, 16:34
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Ενυδρείο Carrefour, νέο καπάκι

Χαίρετε. Έχω το ενυδρείο του Carrefour. AquaEl70. Είναι 70Χ35. Έχει 2Χ11W λάμπες της AquaEl. Έχω ψάξει το θέμα και έχω δει όλα αυτά για τις πατέντες και τα σχετικά. Δυστυχώς δεν είμαι τόσο καλός στις κατασκευές, έτσι σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο καπάκι ώστε να έχω και ευελιξία σχετικά με λάμπες. Ρώτησα σε κάποιον που φτιάχνει DIY και μου είπε για πλαστικό καπάκι μαζί 3 λάμπες περίπου 85-90Ε. Είναι καλή τιμή; Ξέρετε κάποιον να μου προτείνετε εδώ Θεσσαλονίκη;

Σχετικά με τις λάμπες και τα μπάλαστ, τι θα πρέπει να προσέξω; Είναι ξεχωριστός εξοπλισμός από τις λάμπες; Οι λάμπες που πωλούνται στα pet-shop δεν έχουν ενσωματωμένο αυτό τον μηχανισμό;

Κάτι άλλο που με μπέρδεψε είναι το τι λάμπες θα μπορώ να βάλω. Αυτή την στιγμή είμαι με 22W για 98 λίτρα. Θέλω να ανεβώ αρκετά, ώστε να έχω και καλύτερη ανάπτυξη στα φυτά. Τα watt της λάμπας εξαρτώνται και από το μήκος της;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-12, 02:58
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Νομίζω ότι η τιμή είναι καλή για τέτοιο καπάκι απλά να ρωτήσεις αν θα έχει μέσα ανακλαστήρες. Αν δεν έχει ανακλαστήρες χάνεις πάνω από το 50% του φωτισμού που δίνουν. Υπάρχουν έτοιμα φωτιστικά που μπαίνουν πάνω από το ενυδρείο αλλά από όσο έχω δει είναι πανάκριβα (τριψήφιο νούμερο).

Σε μπάλαστ μπορείς να βάλεις απλά ή ηλεκτρονικά. Προτείνονται τα ηλεκτρονικά γιατί το φως ανάβει κατευθείαν χωρίς να αναβοσβήσει 2-3-5-10 φορές όπως συμβαίνει στο απλό και γιατί δεν παράγουν θερμότητα.

Για κάθε λάμπα χρειάζεσαι ένα μπάλαστ κατά κανόνα. Και λέω κατα κανόνα γιατί στα απλά μπάλαστ μπορείς να συνδέσεις αν θες δύο λάμπες μισής ισχύος από ότι τα watt του μπαλαστ σε σειρά. Πχ σε μπάλαστ 22 watt μπορείς να βάλεις είτε μία 22άρα λάμπα είτε δύο 11άρες σε σειρά. Στα ηλεκτρονικά αυτό δε γίνεται εκτός αν είναι ειδικό μπάλαστ που παίρνει δύο (ή και παραπάνω) λάμπες. Επίσης σε ηλεκτρονικά μπορεί να βρεις διάφορες επιλογές πχ να υποστηρίζει από κάποια μέχρι κάποια watt, να υποστηρίζει και T5 και T8, να είναι dimmable (να μπορείς δηλαδή με ποτεντσιόμετρο να αυξομειώνεις την ένταση του φωτός) κλπ αλλά το κόστος μετά ανεβαίνει πολύ.

Τα watt της λάμπας εξαρτώνται κυρίως από το μήκος της. Αλλά και από το είδος. Πχ οι παλιές κλασσικές χοντρές Τ8 δίνουν λιγότερα watt και λιγότερο φως από μια αντίστοιχου μήκους T5. Αλλά αν συγκρίνεις ίδιο είδος, τα watt είναι ανάλογα με το μήκος. Πάντως αν μπορείς να πας σε T5 να τις προτιμήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-12, 09:34
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι τετοιες δουλιες πρεπει να γινονται απο εμας τους ιδιους, η σε βοηθεια με φιλους. Δεν μπορει οταν ενα ενιδρυο καρφουρισιο σε αυτες τις διαστασεις κουτα το πληρωνης καινουργιο στα 80-90ε να σου ζηταν για καπακι αυτα τα χρηματα. Η πρεπει να γινουμε ποιο ελαστικοι στις τιμες μας και τις απαιτησεις η να βρισκουμε τροπο να επεμβαινουμε μονοι μας για βελτιωσεις.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-12, 10:14
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλώς ή κακώς το παρήγγειλα το καπάκι και σύντομα θα το παραλάβω. Έχω μπερδευτεί τελείως όμως. Έχω διαβάσει για μπάλαστ κτλ ενώ όταν πήγα εκεί έτσι όπως μου έδειξε την λάμπα, δεν χρειάζεται μπάλαστ και οτιδήποτε άλλο έχω διαβάσει εδώ μέσα.

Πρόκειται για λάμπες T5. Η κατασκευή φαίνεται καλή, αλλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο να ξεκαθαρίσω τι γίνεται με τις λάμπες κτλ. Έτσι όπως μου το έδειξε όλα βρίσκονται μέσα στο πλαστικό που κουμπώνει η λάμπα. Το βάζεις στην πρίζα και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Μήπως είναι αυτό που αναφέρατε, το ηλεκτρονικό μπάλαστ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-12, 10:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Στα ετοιμα φωτιστικα τα μπαλαστ ειναι κρυμμενα.Δεν αναβει τ5 λαμπα,χωρις το αναλογο μπαλαστ.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-12, 10:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ηλεκτρονικό θα έχει μέσα στο κουτί
Για πες μας και ποιος είναι αυτός που τα φτιάχνει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-12, 10:33
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δηλαδή πάει ένα μπάλαστ για κάθε λάμπα? Εμένα έτσι όπως μου το έδειξε θα έχει ένα καλώδιο ρεύματος για κανονική πρίζα 220V.
Τότε γιατί όταν ρωτούσα για μπάλαστ μου έλεγε πως τα έχει όλα μέσα η λάμπα
Περίεργα πράγματα...
Είναι ένα petshop στην Καλαμαριά. Ελπίζω να μην "κλαίω" τα λεφτά μου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-12, 10:43
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι ενα διπλο μπαλαστ(1 για 2 λαμπες).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-12, 10:46
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Οι Τ5 ενεδρυακές λάμπες(Arcadia, hobby) χρειάζονται μπάλαστ για να δουλέψουν, έτσι δεν είναι?
Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει μία Τ5 λάμπα κατευθείαν με 220V?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-12, 11:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Oχι φιλε μου δεν δουλευουν χωρις μπαλαστ.Απο την στιγμη που θα εχει τ5 λαμπες και θα αναβουν,τοτε θα εχει ηλεκτρονικο μπαλαστ.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-12, 11:30
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, όταν το έχω στα χέρια μου θα ανεβάσω και φώτο να μου πείτε την γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-12, 12:09
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δυστυχώς το υποτιθέμενο καπάκι αποδείχτηκε μεγάλη αποτυχία
Το γύρισα πίσω πριν το χρησιμοποιήσω και πήρα τα λεφτά μου πίσω(πάλι καλά).

Έχω το εξής "τρίλημα". Από ότι έχω καταλάβει με το υπάρχων ενυδρείο και με τις άθλιες λάμπες της Aquael(2x11 w), δεν πρόκειται να δω καλή ανάπτυξη φυτών. Με δεδομένο πως δεν είμαι καλός στο μαστοριλίκι για να κάνω νέο καπάκι εξ αρχής, έχω σκεφτεί τις εξής επιλογές:

α) Παίρνω αυτό
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2318
+ λάμπες + ανακλαστήρα. Κόστος χοντρικά(120Ε)
β) Ψάχνω για ταινία led. Θα είναι χειρότερα από την λύση α, αλλά λογικά καλύτερα από τον φωτισμό που έχω τώρα(22W για 90 λίτρα). Υπολογίζω για κόστος κάτω από 100Ε
γ) Παίρνω το Juwel Rio 180(Μεταχειρισμένο με βάση, αν βρεθεί) και "ησυχάζω".

Ο προβληματισμός μου είναι αν αξίζει να δώσω και άλλα λεφτά για να φτιάξω τον φωτισμό σε ένα ενυδρείο "περιορισμένων" δυνατοτήτων. Από την άλλη αν πάρω το Juwel δεν θέλω να κάνω και όλα τα έξοδα από την αρχή. Αλήθεια το εσωτερικό φίλτρο του Rio 180 για ένα φυτεμένο ενυδρείο με ζωοτόκα ψάρια(molly και ξιφοφόρους) είναι αρκετό? Βλέπω πως όλοι βάζετε εξωτερικό για αυτό ρωτάω. Ο θερμοστάτης 115W που έχω τώρα φτάνει για 180 λίτρα?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-12, 15:07
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Εγώ στη θέση σου θα το έκανα open top και θα έβαζα αυτό: https://www.azores.gr/shop?page=shop...ategory_id=206
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-02-12, 15:19
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Μια γαρίδα φίλε τριγυρνούσε στο σαλόνι μια μέρα, δεν ξέρω από που βρήκε άνοιγμα και την έκανε. Οπότε από πάνω πρέπει να είναι κλειστό.
Χμμ εκτός και αν βάλω ένα φύλο πλέξι γκλας από πάνω απλά για να είναι κλειστό. Αυτό δεν σκευρώνει όμως;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-02-12, 16:07
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Δε ξέρω τι είδους γαρίδες φιλοξενείς και αν συνηθίζουν να "δραπετεύουν" από το ενυδρείο. Εγώ φιλοξενώ τα τελευταία 2,5 χρόνια γαρίδες red cherry σε ανοικτό ενυδρείο και παρά τον υπερπληθυσμό που επήλθε λόγω των συνεχόμενων αναπαραγωγών, δεν είχα ποτέ περιστατικό "ηρωικής εξόδου". Αντίθετα είχα μερικά περιστατικά με σαλιγκάρια apple όταν είχαν αναπαραχθεί, κυρίως όταν ήταν μικρά αλλά σε μομονωμένες περιπτώσεις και ενήλικα...

Προσωπικά είμαι φαν των ανοικτών ενυδρείων (αν το επιτρέπουν τα είδη που φιλοξενούνται) γιατί προσφέρουν πολύ ευρύτερο οπτικό πεδίο (μια ακόμα οπτική επιφάνεια στις 3 που συνήθως υπάρχουν) καθώς και καλύτερη πρόσβαση στις εργασίες συντήρησης και φροντίδας ψαριών και φυτών. Στα μειονεκτήματα θα έβαζα τη μεγαλύτερη εξάτμιση το καλοκαίρι (που όμως βοηθά στην πτώση της θερμοκρασίας) και το κρύο το χειμώνα (κυρίως σε μέρες απουσίας που ο χώρος δε θερμένεται και η θερμοκρασία πέφτει).

Το πλέξι είναι μια μάλλον προσωρινή λύση που δε θα τη συνιστούσα αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτοσχέδιο καπάκι από πλέξι σε ένα ρίβερ τανκ με borneo suckers που έχουν τη συνήθεια και την ικανότητα να σκαρφαλώνουν στο τζάμι... Νομίζω πως αν το ενυδρείο δεν έχει οριζόντιες κόντρες πάνω ώστε να χρησιμοποίησης διαιρετό καπάκι που θα ανοίγει συρταρωτά, είναι πολύ δύσχρηστο στο άνοιξε-κλείσε για τάισμα κλπ. Επιπλέον η υγρασία και τα άλατα που αναπτύσονται στην εσωτερική, πλευρά, μειώνουν την ποσότητα του φωτισμού που φτάνει στο εσωτερικό του ενυδρείου...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-02-12, 16:09
ΜΠΕΤΥ Ο χρήστης ΜΠΕΤΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2011
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι?αυτο το ενυδρειο δεν ειναι πολυ φθηνο?ειναι απο γυαλι η απο πλαστικο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-12, 16:13
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Γυαλί είναι! Σαν γυάλα δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Κάτι ορατό τουλάχιστον για το δικό μου "αρχάριο" μάτι.
Φίλτρο και θερμοστάτη δεν χρησιμοποιώ της Aquael.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-02-12, 16:14
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτρο και θερμοστάτη δεν χρησιμοποιώ της Aquael.
και ποιας εταιρίας είναι τότε ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-02-12, 16:19
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Φίλτρο Eheim Pickup 2010 και θερμοστάτης Jagger 115W.
Το φίλτρο της Aquael ήταν ένα "σκέτο" σφουγγάρι. Μάλιστα κανονικά προορίζεται για το μικρότερο ενυδρείο της Aquael το Αqual60(Αυτό που έχουν τώρα τα carefour).

Τελικά το καπάκι είναι το πιο "δύσκολο" πράγμα στο ενυδρείο. Δυστυχώς είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνεις τις πρώτες μέρες. Μακροπρόθεσμα όμως είναι μεγάλο ζήτημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για ενυδρείο Carrefour mafia Γλυκό νερό - Γενικά 19 16-11-08 23:57
DIY φώτα σε ενυδρείο carrefour Iznogoud DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 07-02-08 04:05
ενυδρείο carrefour el00140 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 06-02-08 22:56
Φελιζόλ για ενυδρείο carrefour Iznogoud Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-10-07 17:25
Ενυδρείο Carrefour - Χαρακτηριστικά george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-06 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06046 seconds with 13 queries