Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-06, 10:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή απορείες.. απορείες ... απορείες ...

βασικά θα ξεκινήσω απο το 0 ! και το εννοω
είμαι στα πρόθυρα να στήσω το 120λιτρο ενυδρίο (αυτό του water inn)
ψάρια : κιχλίδες
διακόσμηση : Πέτρες (και μόνο)
νερό : της Χαλκίδας θεωρείται σκληρό ... (και απο μετρήσεις σκληρό είναι ..)

ερωτήσεις:

1. σε περίπου 100 λίτρα καθαρά πόσα ψάρια και ΤΙ ΕΙΔΟΣ μπορώ να βάλω ? να θέλουν σκληρό νερό πουτ υπάρχει απο το δύκτιο, να έχουν όμορφα χρώματα και να έχουν και τις ίδιες διατροφικες ανάγκες (γιατί απο όσο έχω διαβάσει και ρωτήσει δεν εχουν όλες οι κιχλίδες τις ιδιες διατροφικές ανάγκες) ΔΕΝ με ενδιαφέρει τόσο η αναπαραγωγή όσο ένα όμορφο και ειρηνικό περιβάλλον.

2. χρειάζομαι άμμο. τί άμμο ζητάω? λεπτόκοκκη? την πιο ψιλή που θα βρώ ?
αλήθεια για το χαλίκι υπάρχει η σκούπα βυθού που "ανακατέβει" το χαλίκι και απομακρίνει ό,τι δεν χρειάζεται ... με την άμμο τι γίνεται ? δεν θα την ρουφάει η σκούπα ?

3. το φίλτρο που περιείχε το "πακέτο" του ενυδρίου είναι ένα Resun με σφουγκάρι και άνθρακα .... ο άνθρακας θα αφαιρεθεί και θα μπεί μακαρόνι syporax ..βέβαια δεν χωράει πολύ αλλά καμια 20αριά μακαρονάκια θα τα πάρει ... απο όσο γράφει ο κυκλοφοριτής του είναι για 700 l/h.
Τι λέτε ? 100 λίτρα καθαρο νερό .... αναγραφόμενη τιμή 700 l/h το φίλτρο .. καλά δεν θα έιμαι ?

αυτά προς το παρόν .. περιμένω απαντήσεις σας για να δώ πως προχωράω ...

Υ.Γ αν το ποστ χρειάζεται να μετακινηθεί σε άλλη κατηγορία για κιχκλιδες ας γίνει .... το έγραψα εδώ μια και για την σκληρότητα του νερού απο όσο ξέρω είναι οι αφρικάνες καλύτερες ..... (κανω λάθος ? )

θέλω την γνώμη σας ώστε να μην αγοράσω ακατάλληλα ή πολλά ψάρια για τα λίτρα μου ...
δεν αποσκοπώ σε τρελή ιχθιοφόρτηση ..... 5-6 ψαράκια αν μπορέσω να βάλω μια χαρά θα είναι ....
ο,τι άλλη παρατήρηση μπορείτε να μου υποδέιξετε για τις κιχλίδες με βάση τον εξοπλησμό μου και του τι σκοπεύω να κάνω θα ήμουν ευγνώμων
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-06, 10:41
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Καταρχήν θα ήταν χρήσιμο να διευκρυνίσουμε ΠΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟ είναι το νερό?

1. Αν μιλάς για Malawi, 5-6 Labido, είναι καλά, αλλά ΜΟΝΟ μικρά... όταν μεγαλώσουν τα δίνεις...
2. Εφόσον πάμε για "σκληρά" νερά, όποιαδήποτε λεπτόκοκκη άμμος, κάνει! (προσωπικά, προτιμώ την άσπρη απο το petcity)
3. Μια χαρά είναι τα λίτρα/ώρα, δεν ξέρω όμως πόσο αξιόπιστο είναι σαν κυκλοφορητής... τί μάρκα είναι?

Πάρε και μερικές πέτρες λάβας ή τραγάνες, πέρασε τες με γυαλόχαρτο για να τις λειάνεις λίγο και είσαι έτοιμος...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-06, 10:56
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Καταρχήν θα ήταν χρήσιμο να διευκρυνίσουμε ΠΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟ είναι το νερό?

1. Αν μιλάς για Malawi, 5-6 Labido, είναι καλά, αλλά ΜΟΝΟ μικρά... όταν μεγαλώσουν τα δίνεις...
2. Εφόσον πάμε για "σκληρά" νερά, όποιαδήποτε λεπτόκοκκη άμμος, κάνει! (προσωπικά, προτιμώ την άσπρη απο το petcity)
3. Μια χαρά είναι τα λίτρα/ώρα, δεν ξέρω όμως πόσο αξιόπιστο είναι σαν κυκλοφορητής... τί μάρκα είναι?

Πάρε και μερικές πέτρες λάβας ή τραγάνες, πέρασε τες με γυαλόχαρτο για να τις λειάνεις λίγο και είσαι έτοιμος...

το νερό απο μετρήσεις με τα stick της Tetra μου δείχνανε στα ενυδριάκια με τους μονομάχους περίπου 7.5 - 8 ph .... και σκληρότητα ..εεεε δεν θυμάμαι πάντος θεωρείται σκληρό νερό ...
για τηνα άμμο και εγώ λεπτόκοκκη προτιμώ και απο θέμα αισθητικής αλλά με προβληματίζει το πόσο έυκολα και αξιόπιστα θα καθαρίζεται ή θα την ρουφάει η σκούπα βυθού ...
το φίλτρο είναι της resun εσωτερικό ... και το 700L/h το γράφει και στο κουτί του αλλά και πάνω στον κυκλοφοριτή ...
πέτρες έχω μαζέψει απο παραλία και θα βραστούνε πρώτα ... είναι αρκετα λίες οπώτε αποφέυγω και την λείανσή τους ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-06, 10:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To ενυδρείο σου είναι μικρό για να φιλοξενήσει κιχλίδες αλλά με λίγη προσπάθεια...σωστή επιλογή ψαριών και σωστό aquascaping κάτι μπορεί να γίνει.

¶μμο από την θάλασσα....διάλεξε μια καθαρή παραλία...μάζεψε άμμο...καλό πλύσιμο...και είσαι εντάξει !!

Πέτρες μαζεύεις από βουνό ή θάλασσα...καλό πλύσιμο...κάποιοι λένε και για βράσιμο...εγώ δεν το έκανα ποτέ !

Το φίλτρο το βλέπω εντάξει από κυκλοφορία....εσωτερικό είναι ;

Ξεκίνησε σιγά σιγά με την διαμόρφωση...το στρώσιμο και εμείς εδώ είμαστε.
Να φροντίσεις να φτιάξεις πολλές σπηλιές και κρυψώνες.

'Οσο για τα ψάρια 1Μ+3F labidochromis μαζί με ένα ζευγαράκι άφρα και πάλι με προϋποθέσεις.
http://tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Labido.htm
http://www.malawicichlidhomepage.com...na_mbamba.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-06, 11:56
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απορίες

Καλημέρα

Προσωπικά θεωρώ απαγορευτικά τα 100 λίτρα ακόμα και για labidochromis...
Είναι κάτι που το βλέπω καθημερινά στην πράξη. Οι κιχλίδες (mbunas) είναι ψάρια που εκτός από την κρυψώνα τους, διεκδικούν και αρκετό χώρο γύρω από αυτή και αν δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος, οι συνέπειες είναι άμεσες, έντονες και πολλές. Νομίζω ότι αν σου αρέσουν οι κιχλίδες, καλό θα ήταν να προσανατολιστείς στην αγορά ενυδρείου ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 200 - 250 λίτρων...
__________________
360 lt Malawi Cichlids Aquarium
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../ParGiokas.htm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-06, 12:26
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Kι εγω θα προτιμουσα να μην προχωρησεις για κιχλιδες αφρικανικης λιμνης.ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο.
Ακριβως οπως τα λεει ο mgiokas ειναι.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-06, 14:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Kι εγω θα προτιμουσα να μην προχωρησεις για κιχλιδες αφρικανικης λιμνης.ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο.
Ακριβως οπως τα λεει ο mgiokas ειναι.
Θέλεις να τον ψήσεις να το κάνει σαλιγκαρόσουπα από Τανγκανίκα με neolamprologus multifasciatus ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-06, 15:34
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλησπέρα ..
βασικά δεν προσανατολίζομαι σε πολλά ψάρια πράγμα που το προανέφερα ...
δηλαδή 4-6 ψαράκια θα είναι καλά ... όταν μεγαλώσουν φαντάζομαι θα δωθούν ...
πέτρες έχω μαζέψει αρκετές απο παραλία .... και απο όσο δοκίμασα μερικές απο αυτές έιναι ασβεστοληθικές (οι περισσότερες) ενώ άλλες όχι ..
για την άμμο προτημώ να την πάρω έτοιμη μια και είναι δύσκολο να βρώ τόσο καθαρή παραλία (τουλάχιστον αυτή την εποχή για να μαζέψω... αλλά θα δούμε ..)
το φίλτρο φίλε George είναι εσωτερικό και μάλιστα αυτό που συνόδευε το ενυδρίο ....
έχει σφουγκάρι και άνθρακα ο οποιος θα αντικατασταθεί απο syporax (δεν έχει μεγάλο κάδο αλλά πιστέυω θα είναι αρκετό για την συγκεκριμένη ιχθυοφόρτιση)
σε αυτό που ακόμα δεν έχω πάρει μια απάντηση και θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη σας είναι το πώς καθαρίζεται η άμμος .... με σκούπα βυθού κλασική ή θα μου πέρνει και την άμμο μαζί ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-06, 15:38
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εγω θα βαλω σφηνα το θεμα του φιλτρου...επειδη μιλαμεγια αρκετο σκαψιμο,δεν νομιζω οτι θα κανει και πολυ δουλεια το συγκεκριμενο εσωτερικο σου.θα προτεινα το 2213 eheim η ακομη καλυτερα το 2215......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-06, 15:46
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
εγω θα βαλω σφηνα το θεμα του φιλτρου...επειδη μιλαμεγια αρκετο σκαψιμο,δεν νομιζω οτι θα κανει και πολυ δουλεια το συγκεκριμενο εσωτερικο σου.θα προτεινα το 2213 eheim η ακομη καλυτερα το 2215......
είναι και αυτό ένα απο τα επόμενα σχέδια μου ... αλλά αυτό θα γίνει αφού στηθεί αρχικά το ενυδρίο και αφού απολυθώ (απο στρατό) για να έχουμε και κανα φράγκο στο χέρι
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-06, 23:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
πώς καθαρίζεται η άμμος .... με σκούπα βυθού κλασική ή θα μου πέρνει και την άμμο μαζί ?
Mην φοβάσαι την άμμο από την παραλία ειδικά τέτοια εποχή !!
Βάλε άφοβα !
Όσο για τον καθαρισμό της...εγώ δεν τη καθαρίζω !!
Αλλά και πάλι...υπάρχουν τεχνικές για καθάρισμα με την σκούπα βυθού.
Μην σε απασχολούν αυτά.
Εσύ ξεκίνα...και εμείς....εδώ είμαστε !!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-06, 17:59
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλησπέρα ....
το ενυδρίο στήθηκε και αυτή τη στιγμή στρώνει με 2 χρυσόψαρα μέσα ...
για όσους θέλουν να βοηθήσουν και στο θέμα του στρωσήματος:

http://www.greekaquarist.com/vb/show...879#post109879

αυτή τη μορφή έχει τώρα ....
χαλαζιακή άμμο και πέτρες καλά πλημένες απο παραλία ...
αλήθεια πόση ώρα να έχω ανοιχτά τα φώτα για να μην έχω πρόβλημα με άλγη και άλλες ιστορίες ? φυτά δεν έχει και δεν προβλέπεται να αποκτήσει

Υ.Γ Φίλε George αφού δεν καθαρίζεις την άμμο τι κάνεις με υπολήματα τροφής και ακαθαρισίες ? δεν πιάνει "μάκα" κει κάτω ? δεν σου δημιουργεί πρόβλημα με το νερό ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bigaquasmall.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  52,7 KB  
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 08-05-06 στις 18:01
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-06, 18:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

ωραιο μινιμαλ ενυδρειο...... Οτι πρεπει για 4 λελεουπι...... Και χρωμα και στυλ και ευκολη αναπαραγωγη......Αν θες πληροφοριες δες εδω....http://www.fishprofiles.com/files/profiles/471.htm
Σου τα προτεινω ανεπιφυλακτα!!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-06, 20:11
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Χμμμμ.... βασικά ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά εμένα δεν μου πολυ αρέσει αυτή η διάταξα πετρών και κάποια στιγμή θα γινει και κάποια αλλαγή ... ώς τότε όμως θα κοιτάξουμε τα βασικά .. το στρώσιμο και τα ψάρια ...
Άραγε μπορώ να βάλω και κανα 2 ψάρια ώστε να μου τρώνε απο τον βυθό ό,τι περισσεύει ή έχει απομίνει για κάποιον λόγο ?

Να σημειώσω πως το ενυδρίο έχει 2 λάμπες Resun D-20W 10000K .
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 08-05-06 στις 20:22
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-06, 12:42
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Cool

καλησπερα πατριδα και καλως πολιτης
πας καλα μεχρι τωρα και με την βοηθεια των παραπανω ειδικων μην βοβασε τιποτα.
βεβαια αυτο ποθ σου προτεινω ειναι μεγαλητερο ενυδρειο γιατι αργοτερα θα το μετανιωσεις αν υπαρχει και χωρος βεβαια και το οικονομικο. εγω ξεκινησα με ενα 60αρι, πηρα ενα 120αρι αργοτερα και στον μηνα το πηγα πισω και πηρα ενα 400αρι. μια ιδεα λεω τωρα.
διαλεξε ειδη που να μην μεγαλωνουν πολυ γιατι αργοτερα θα εχεισ προβληματα.

τα λεμε παλι σειρα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-06, 01:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT
καλησπερα πατριδα και καλως πολιτης
πας καλα μεχρι τωρα και με την βοηθεια των παραπανω ειδικων μην βοβασε τιποτα.
βεβαια αυτο ποθ σου προτεινω ειναι μεγαλητερο ενυδρειο γιατι αργοτερα θα το μετανιωσεις αν υπαρχει και χωρος βεβαια και το οικονομικο. εγω ξεκινησα με ενα 60αρι, πηρα ενα 120αρι αργοτερα και στον μηνα το πηγα πισω και πηρα ενα 400αρι. μια ιδεα λεω τωρα.
διαλεξε ειδη που να μην μεγαλωνουν πολυ γιατι αργοτερα θα εχεισ προβληματα.

τα λεμε παλι σειρα
σε ευχαριστώ πολυ πατριώτη ..... σε 1 μήνα βάζω άδειες και άαααντε γειά !!!
για μεγαλύτερο ενυδρίο ουτε χρήμα παίζει αλλά ούτε και χώρος .... και αυτό οριακά το στρίμωξα αναμεσα σε τόσα άλλα πράγματα ....

Υ.Γ έχεις PM
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-06, 14:26
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

μια και έγινε αλλαγή 30% στο νερό σήμερα είπα να δώ τι "ψάρια πιάνει" η σκούπα βυθού .....
ευτυχώς η φοβία μου πως θα σηκώνει όλη την άμμο δεν επαλυθέυτικε αλλά είδα πως δεν σηκώνει ούτε της ακαθαρισίες απο κάτω .....
αναθοδεύει την άμμο, δεν την τραβάει πάνω, αλλά και οι ακαθαρισίες δεν τραβιούντε όπως περίμενα σαν πιο ελαφριές .....
απο την άλλη αν δεν καθαρίζω το υπόστρωμα δεν θα έχω πρόβλημα με τις μετρήσεις μου και την ποιότητα του νερού ?
αυτό περιμένω περισσότερο να μου το διευκρινήσει ο GEORGE μιας και δεν καθαρίζει την άμμο όπως ανέφερε σε προιγούμενο ποστ του ...
Φυστικά και όλες οι άλλες απαντήσεις δεκτές, για να μην παρεξιγηθώ ε...
εκτός και αν για την άμμο ακολουθούμε άλλη τεχνική με την σκούπα που δεν γνωρίζω αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-05-06, 19:56
Το avatar του χρήστη gangrel
gangrel Ο χρήστης gangrel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2005
Περιοχή: kriti
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Φιλε crazy καταρχην σε νιωθω απολυτα μια και απολυθηκα 11 Μαιου 06 πριν 3 μερες δηλαδη. Μη μασας ολα θα στρωσουν. Καλος πολιτης λοιπον...
Οσο για το ενυδριακι μη κολωνεις καλα πας, ισως ενα εξωτερικο ΕΗΕΙΜ οπως ειπε και καποιος προηγουμενος. Παντως μην ανυσηχεις και τοσο για το νερο <<οι κιχλιδες δεν μασανε>>. Το δυσκολο θα ειναι η ειρηνικη κατασταση που φανταζεσαι, γιατι μικρος ο χωρος και το καθε ζευγαρακι που αναποφεκτα θα δημιουργηθει, θα διεκδικησει λυσαλεα το μερος. Θα σου προτεινα ενα ειδος - μπορεις να ψαξεις να βρεις κατι που σου αρεσει οπτικα - και 3 αντε 4 το πολυ ψαρια. Θα βαλεις βεβαια και το πλακοστομο οποτε παμε στα 5 ψαρια.
Παντως εγω θα ριξω ενα ονομα που ισως βρει πολλους αντιθετους αλλα εμενα αυτο το ψαρι με εχει ριξει με τη συμπεριφορα του, Julidochromis marlieri. Οσο ειναι μικρο δεν εχει πολλα χρωματα αλλα οταν μεγαλωσει ειναι αρκετα ομορφο. Και δεν μεγαλωνει παρα πολυ οποτε δεν πιστευω να εχεις προβλημα αργοτερα. Επιθετικο ομως... δυστηχως για τα αλλα ψαρια.
Οτι και να διαλεξεις παντως μην μπεις στο τρυπακι καθε βδομαδα καινουργιο ψαρι. Ουτε καθε μηνα ουτε ποτε. Μεινε σε αυτα που θα βαλεις και κανε υπομονη. Οσο περισσοτερο στρωνει το ενυδριο τοσο καλυτερα θα συμπεριφεροντε τα ζωακια σου.
Σου ευχομαι οτι καλυτερο και παλι καλος πολιτης!!!!!!!!!!!!!!!
__________________

Gangrel
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-05-06, 00:09
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου .... καλί σταδιοδρομία απο εδώ και πέρα σε εσένα .... 1.5 μήνας έμεινε για άδειες
και εγώ για 4-5 ψαράκια προορίζομαι ... δεν θέλω να το πίξω το ενυδρίο στο ψάρι ... παρά να έχει ζωντάνια και κίνηση και σε αυτόν τον τομέα πιστεύω πως οι κιχλίδες θα με βγάλουν ασπροπρόσωπο...
πάντος όσο και να μην μασάνε οι κιχλίδες απο θέμα νερού δεν μπορώ να αφήσω και το ενυδρίο στο έλεος του Θεού και να είναι μαντάρα ....
εξάλλου τώρα μπορεί να είναι κιχλίδες... αύριο μεθάυριο μπορεί να είναι κάποιο πιο απαιτητικό ψάρι ..... ας είμαστε σωστά ενημερομένοι και σωστοί σε ό,τι παρέχουμε στα ψάρια μας ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-05-06, 09:16
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Angry

Ωπα, πάρτε το αλλιώς....

Οι κιχλίδες "μασάνε" και παραμασάνε θα έλεγα.... Πρέπει να δώσετε αμφότεροι πολύ προσοχή στο θέμα νερό...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-06, 13:56
Το avatar του χρήστη gangrel
gangrel Ο χρήστης gangrel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2005
Περιοχή: kriti
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ρε παιδια μη πυροβολειτε το πιανιστα. Το ξερω οτι το νερο παιζει μεγαλη σημασια. Και δεν ξερω κατα ποσο ο φιλος crazy ειναι καινουργιος η οχι αλλα ενας αρχαριος σιγουρα ξεκινα πιο ευκολα με κιχλιδες παρα με δισκους η αλλα ψαρια. Αλλωστε συνηθως το νερο του δυκτιου με ενα καλο στρωσιμο ταιριαζει στις κιχλιδες εδω στο Ηρακλειο τουλαχιστον.
Οποτε επειδη αγαπαω υπερβολικα τα ψαρακια μου, να παρεις φιλε crazy πριν τα ψαρια 4-5 τεστακια και να τσεκαρεις το νερο.
Εγω αυτη τη στιγμη θελω να φτιαξω ενα 2ο ενυδριο για τα Julidochroma, αν και τα πανε μια χαρα και στο στησιμο Malawi -αφου εχω και γεννα-, που παει να πει μικρες διαφορες στις σκληροτητες. Φιλοι μου λεν οτι δε χρειαζετε αλλα εγω θα το κανω για να ειμαι σωστος προς τα ψαρια.
ΟΜΩΣ...
Μη χτυπατε κοκκινα μολις ακουσετε μια απλοικη γνωμη ρε παιδια...
Πολλες φορες τα απλα πραγματα ειναι καλυτερα.
__________________

Gangrel
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-05-06, 13:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και οι δισκοι κιχλιδες ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-05-06, 14:55
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Ουτε τον πιανίστα πυροβολώ, ούτε κόκκινα χτυπάω...
Απλά ας έχουμε όλοι ότι αυτά που γράφουμε τα διαβάζουν μέλη και επισκέπτες οι οποίοι είναι αρχάριοι... Διαβάζοντας λοιπόν το ότι οι κιχλίδες δε "μασάνε", αυτό εύκολα μπορεί να παρερμηνευθεί από κάποιον και να προκαλέσει μια "μίνι" καταστροφή. Τότε λοιπόν θα τρέχει και δε θα φτάνει.
Bottom line: κάθε είδος έχει διαφορετικές απαιτήσεις και αυτές τις ξεχωριστές συνθήκες πρέπει να προσπαθούμε να προσομοιώσουμε στα ενυδρεία μας. Και τα guppies, και τα mbuna, και τα χρυσόψαρα "μασάνε", το να γράφουμε λοιπόν ότι εντάξει μωρέ, δεν μασάνε, προχώρα με κιχλίδες, προσωπκά πιστεύω ότι είναι σφάλμα.
Ζητώ συγνώμη έαν προκάλεσα σε κάποιον ενόχληση, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.
Φιλικά,
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-06, 15:35
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

φαντάζομαι πως δεν ειπώθηκε κάτι ώστε να φανέι "βίαιο" προς τα ψαράκια μας ..... απλά ίσως να έπρεπε να ενοηθεί πως κάποια ειδή ψαριών είναι πιο ανθεκτικά απο κάποια άλλα .. αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να ταλαιπωρούντε ή να τα αφήνουμε στο έλλεος του Θεου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-06, 20:36
Το avatar του χρήστη gangrel
gangrel Ο χρήστης gangrel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2005
Περιοχή: kriti
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Τιποτα δε προκαλεσε κανεις. Αντιθετα με βαλατε στο τρυπακι να ψαξω παλι τα τεστακια μου. Και να που ο φιλος Φιλλιπος με εκανε να βρω κατι που δε μου αρεσε στη σκληροτητα της γεννηστρας.
Αληθεια ρε παιδια εσεις τη μετρησεις εχετε (για κιχλιδες παντα ρωτω)?
__________________

Gangrel
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-05-06, 21:37
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

επειδή είχε αναφερθεί το θέμα του φίλτρου πριν λίγο αγοράστηκε αυτό.
http://www.ferplast.it/en/pagina_601.html
το μοντέλο 5 .
ελπίζω να κάνει καλύτερη δουλειά απο το παλιό που ήταν με πολύ μικρό κάδο ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-05-06, 21:42
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

το είχα και εγώ...αν και "κλέβει" αρκετά λίτρα από το ενυδρείο είναι πολύ καλό γιατί χωράνε αρκετά υλικά (τα έχει μέσα) και μπορείς σε έναν θάλαμο να κρύψεις και τον θερμοστάτη. Τον όλο όγκο είναι δύσκολο να κρύψεις ειδικά αν το βάλεις στο πλάι...αν το βάλεις πίσω κάτι μπορείς να κάνεις.

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι τα πουλάνε και χώρια...εκτός ενυδρείου cayman
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-05-06, 21:48
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archon
το είχα και εγώ...αν και "κλέβει" αρκετά λίτρα από το ενυδρείο είναι πολύ καλό γιατί χωράνε αρκετά υλικά (τα έχει μέσα) και μπορείς σε έναν θάλαμο να κρύψεις και τον θερμοστάτη. Τον όλο όγκο είναι δύσκολο να κρύψεις ειδικά αν το βάλεις στο πλάι...αν το βάλεις πίσω κάτι μπορείς να κάνεις.

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι τα πουλάνε και χώρια...εκτός ενυδρείου cayman
αμέ τα πουλάνε .....
χαιρόμαι που λες πως είναι καλό γιατι θα απογοητευόμουν αν άκουγα κακές κριτικές ... δλδ άλλα χαμένα λευτα
ελπίζω να κανει καλή δουλειά μια και έχει όντος ΠΟΛΥ πράγμα απο υλικό μεσα ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-06-06, 16:51
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Καλησπέρα !
Επανέρχομαι στο ίδιο thread για να μην ανοίξω άλλο....
Αφού έστρωσε το ενυδρίο (έχει 2-3 μέρες στρωμένο με αμμωνία και ΝΟ2 μηδενικά) έκανα αλλαγή το 60% του νερού ....
τα χρυσόψαρα με τα λύπης μου τα έδωσα σε φίλο που ξεκινάει τώρα στρώσημο ( τα είχα συμπαθήσει τα άτιμα) και την θέση τους πήραν 4 πανέμορφες Pseudotrofeus.
2 κίτρινες και 2 μπλέ ....
δεν ξέρω αν είναι αρσενικές ή θηλυκές ...
ξέρει κανείς τι είδος είναι ? Μπορεί να ξεχωρίσει κανείς αν είναι άρσενικές ή θηλικές?
παραθέτω την φωτό και περιμένω νέα σας&#168;
στην φωτό φαίνονται οι 3 ενώ είναι άλλη μια που εξερευνεί το υπόλοιπο ενυδρίο ... αυτές την βρίσκουν να είναι σε μια γωνία όλες μαζί προς το παρόν ... λογικά θα ξεθαρέψουν ...
για τροφή μου δώσανε το "compete basic diet - floating pellets for medioum & large cichlids" της Nutrafin. Έλπίζω να είναι η σωστή διατροφή για αυτό το είδος .....
σε καμια εβδομάδα θα μπούν άλλα 2 τέτοια ψαράκια και τέλος. (άραγε μπορώ να βάλω περισσότερα? και ποσα?)
απλα δεν μπηκαν όλα μαζί για να μην σκίσω το φίλτρο μια και είναι φρεσκο στρωμένο.... τα ψαράκια είναι ακόμα μικρά .. περίπου 4cm το καθένα ...
περιμένω προτάσεις και συμβουλές .....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cichlids.jpg
Εμφανίσεις:  469
Μέγεθος:  70,5 KB  
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 07-06-06 στις 21:44
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-06-06, 10:37
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Ειναι pseudotropheus lombardoi,τα κιτρινα ειναι αρσενικα και τα γαλαζια θηλυκα.Απο τα πιο επιθετικα ειδη,καλο θα ειναι να ειναι μονα τους ή με αλλα εξισου επιθετικα.Αν και νομιζω ειναι αρκετα γιατι μεγαλωνουν πολυ.
Προσεξε τους δυο αρσενικους οταν μεγαλωσουν για καυγαδες.
Οταν γεννιουνται ειναι ολα γαλαζια μεγαλονοντας τα αρσενικα αλλαζουν σταδιακα το χρωμα τους και γινονται κιτρινα και πανεμορφα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11118 seconds with 13 queries