Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-03, 21:32
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ?

Εδω και καμποσο καιρο, με απασχολει το εξης ερωτημα, ειναι η αεραντλεια απαραιτητη; και αν ναι κατα ποσο και αν οχι, γιατι; θα πρεπει κατα τη διαρκεια τις καταθεσεις των αποψεων να ληφθει υποψην οτι το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα και εχει ΠΟΛΛΑ φυτα (VALLISNERIA AMERICANA, CRYPTOCORYNE WENDII “GREEN”,
ANUBIA BARTERI VAR. BARTERI, ANUBIA BARTERI VAR. NANA,
EGERIA DENSA Ή ELODEA DENSA και ECHINODORUS TENELLUS) καθως και οτι ο πληθυσμος των φιλοξενουμενων ειναι κατα 5% περιπου πανω απο το κανονικο, 2 ψαρια παραπανω, corydoras aeneum. Αξιζει να σημιωθει οτι συστημα CO2 δεν υπαρχει. Ευχαριστω.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-03, 22:15
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Θα έλεγα ότι στην περίπτωσή σου είναι καλύτερα να την αποδυνδέσεις. Μόνον απαραίτητη δεν είναι και - ειδικά σε planted ενυδρεία - κάνει και ζημιά, πετώντας έξω το διοξείδιο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-03, 22:30
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Συμπληρώνω ότι "αν θες" την βάζεις σε λειτουργεία ΜΟΝΟ το βράδυ
και αυτο στην περιπτωση, που διαπιστώσεις (Πριν αναψουν τα φώτα το πρωί) ότι βαριανασαίνουν τα ψαράκια σου
Κοινώς τα δεις όλα μαζεμένα στην επιφάνεια, στην προσπαθεια να πάρουν αέραααααα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-03, 17:35
Το avatar του χρήστη jimismc
jimismc Ο χρήστης jimismc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jimismc
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να μην την αποσυνδεσεις!Αφου εχεις πολλα φυτα καλο θα ηταν να την λειτουργεις μονο το βραδυ χωρις φως Καλο θα ηταν βεβαια να βαλεις και CO2 γαιτι καλη αναπνοη των φυτων.

Το πρωι τα φυτα τραβουν το CO2 απο το περιβαλλον και εκπνεουν Ο. Τα βραδυ χρησιμοποιουν Ο και απελευθερονουν CO2 και CO. Ετσι μια αεραντιλια ειναι αρκετα χρησιμη ωστε να εχεις ισσοροπια στο νερο σου!

Το συστημα το εφαρμοζω στο δικου μου εχω παρατηρισει γρηγορη αναπτυξη οταν ειναι συστηματικο!
__________________
Blue waters,relaxed times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-03, 12:55
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

τελικα βρηκα τη λυση εντελως τυχαια. πηγα το σαββατο στο μαγαζι απο οπου ψωνιζω τα διαφορα, τροφες, φυτα κπλ για να παρω τροφη και οπως παντα χαζευα τα ραφια. τοτε το ειδα! ειναι το φιλτρο της RENA Filstar iV2, με δυνατοτητα παραλληλα με το φιλτραρισμα, να μπορει να βγαζει και αερα! λιγο πριν την εξοδο του φιτραρισμενου νερου υπαρχει ενα συστημα που επιτρεπει να μπει ενα σωληνακι του οποιου η ακρη βγαινει εξω απο το νερο και ετσι ταυτοχρονα γινονται 2 πραγματα, και φιλτραρισμα και οξυγονωση του νερου. εκτος αυτου, εχει και δυνατοτητα για να βαλω και διαφορα, πχ ενεργο ανθρακα ή οτι χρειαζεται καθε φορα. μαλλον θα κανω την κινηση για αποκτηση του γιατι ετσι στο σημειο που ειχα τον αερα θα βαλω φυτα, τουλαχιστον 10. ολα καλα.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-03, 13:39
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Mην νομιζεις παντως οτι το συγκεκριμενο φιλτρο εχει και πολυ χωρο για διαφορα υλικα φιλτραρισματος !!!!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-03, 14:25
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

το προσεξα οτι δεν εχει πολυ χωρο για υλικα φιλτραρισματος αλλα δεν περιμενω και πολλα. εξαλλου μολις 50 λιτρα εχω. οποτε πιστευω οτι θα καλυπτει τις αναγκες μου διχως να εχω και ενα μεγαλο ξενο σωμα μεσα στο ενυδρειακι μου . βλεποντας και κανοντας.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-03, 14:32
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Αεραντλια οχι , πιστευω ειναι καιρος να βαλεις και co2.
Τους λογους τους εχουμε αναφερει και παλιοτερα
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-03, 16:08
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

στεφανε καλυτερα μην βαλεις καθολου αεραντλια

αν σε απασχολει το βραδυ και κατα ποσο τα ψαρια θα μπορουν
να εχουν το απαραιτητο οξυγωνο

imo
- παρατηρησε τα πρωτα και αν τυχων τα δεις να ειναι το πρωι στην επιφανεια
τοτε
προσπαθησε να γυρισεις την εξαγωγη του φιλτρου προς τα πανω ωστε να προκαλει αναταραξη στην επιφανεια του νερου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα

και οπως ειπαν και οι αλλοι ειναι καιρος να βαλεις co2
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-03, 21:25
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

η αεραντλια εχει βγει εδω και μερικες μερες με το σκεπτικο οτι εχω αρκετα φυτα που παραγουν οξυγονο και οτι θα αγοραζα ακομα περισσοτερα οπως και επραξα.
παρατηρησα τα ψαρια και προσεξα νωρις το πρωι τα blue rams ηταν στην επιφανεια και σαν να προσπαθουσαν να παρω αερα, οπως κανει ο fighter μου. μου κανει εντυπωση γιατι ηταν μονο αυτα.
ειχα ηδη κανει μια πατεντα εχοντας προσαρμοσει στην εξοδο του φιλτρου ενα μικρο κομματι απο το λαστιχο που ποτιζω το κηπο και γινοταν αναταραξη της επιφανειας αλλα ισως να μην ηταν αρκετη.
κοψε κοψε απο το λαστιχο δεν εμεινε τιποτα !
το ξερω οτι πρεπει να βαλω CO2 και ξερω και τους λογους αλλα δεν εχω χωρο. δεν μπορεις να φανταστεις τι πατεντες προσπαθω να κανω για να φτιαξω χωρο. θα πρεπει να φτιαξω το μικροτερο δυνατο συστημα ή να αγορασω το πιο μικρο συστημα CO2. μαλλον εαν οχι σιγουρα, θα το φτιαξω, με την βοηθεια σας
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-03, 23:26
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimismc
Εγω θα ελεγα να μην την αποσυνδεσεις!Αφου εχεις πολλα φυτα καλο θα ηταν να την λειτουργεις μονο το βραδυ χωρις φως
Θα συμφωνίσω με τον polleni .Είχα κάνει την ίδια ερώτηση αλλά οι παλαιότεροι με διαβεβαίωσαν ότι η αεραντλία είναι εντλώς άχρηστη με τα φυτά.Απο τη στιγμή που την έσβισα και μέχρι τώρα τα φυτά μου αποροφούν καλύτερα το CO2 και η άλγη περιορίστηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-02-03, 00:33
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η αεραντλία στο ενυδρείο είναι από άχρηστη και κακόγουστη, μέχρι βλαβερή για φυτεμένα. Αν δούμε ενυδρεία φυτεμένα όπως του Τόλη του Παύλου αλλά και το δικό μας, ούτε έχουν ούτε χρειάζονται αεραντλία. Μόνο σε περιπτώσεις υπερβολικής παροχής CO2 μπορεί να χρειαστεί, αν έχει παράλληλα πολλά ψάρια μέσα. Εκεί όμως είναι πιο πολύ θέμα σωστής ρύθμισης του συστήματος παροχής.
Όσο για τα μπιχλιμπίδια.... Αν κοιτάξουμε γύρω μας, το κιτς βασιλεύει σε πολλά πράγματα. Δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση το ενυδρείο. Απλά με ενημέρωση αλλάζουν τα πράγματα και παράδειγμα σε αυτό είναι πολλά μέλη του board, που ξεκίνησαν με διάφορα μέσα στο ενυδρείο τους και στην πορεία δεν πείσθηκαν να τα βγάλουν, αλλά κατανόησαν την διάφορα και άλλαξε η αισθητική τους...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-02-03, 15:38
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Το φαινομενο << τα ψαρια ειναι κοντα στην επιφανεια, το πρωι πριν αναψει το φως>> μαλλον οφειλεται σε πολυ CO2
τι ΚΗ και ΡΗ εχει το ενυδρειο??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-03, 01:13
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

το μονο που ηταν στην επιφανεια ηταν απο τα Papiliochromis ramirez Or Microgeophagus ramirezi, Blue Ram (ζευγαρακι, αρσενικο και θυληκο), το αρσενικο. μαλλον πρεπει να περνουν αρκετο οξυγονο απο τα φυτα και απο την αναταραξη που προκαλει στην επιφανεια η ροη του νερου απο το φιλτρο. υπαρχει τοση αναταραξη που σε λιγο θα μοιαζει με θαλασσοταραχη! η πορεια θα δειξει
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-03, 21:32
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι απαιτητικα οσο αφορα τις συνθηκες του νερου, γιαυτο θελουν και ιδιαιτερη προσοχη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05472 seconds with 12 queries