Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 21-12-20, 16:37
George_fzs Ο χρήστης George_fzs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2020
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 12
Smile Θολό νερό

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για την αποδοχή!! Είμαι αρχάριος σε αυτόν τον καινούργιο (για μένα) υπέροχο κόσμο του ενυδρείου και θα ήθελα την βοήθεια σας! Πριν από ενάμιση μήνα περίπου αγοράσαμε με την γυναίκα μου ένα ενυδρείο 60 λίτρων από ένα πετσοπ, αυτό μέσα περιέχει ένα φίλτρο resun magi 380,έναν θερμοστάτη resun και μια λάμπα resun!
Μετά από αρκετό ψάξιμο είχαμε αποφασίσει πως στο ενυδρείο μας θα βάλουμε φυσικά φυτά όποτε αγοράσαμε υπόστρωμα και ψιλό μαύρο χαλικακι.Αγοράσαμε έναν βράχο 1 anubia nana μερικές μπάλες moss και λίγο moss σε συσκευασία 1-2grow για φύτεμα σαν χορταράκι μέσα στο ενυδρείο! Στρώσαμε το ενυδρείο μας για 20 μέρες με αντί χλώριο και βακτήρια της sera αν δεν κάνω λάθος, προσθέσαμε τα τεστ για αμωνία και ph που κολλάς στο τζαμί για να μην κανείς τεστ συνέχεια. Αγοράσαμε σιγά σιγά μερικά αρσενικά γκαμπι 5 και 3 οτοκυκλους. Όλα πήγαιναν μια χαρά μέχρι που βρήκαμε σε ένα πετσοπ ένα κλαδί διακοσμητικό για το ενυδρείο και δυο ακόμα φυτά που δεν θυμάμαι το όνομα τους.
Ξέπλυνα για 4 μέρες το κλαδί και το μούλιαζαμε στο νερό για να μπορεί να βυθιστεί όπως μας είπαν και την Παρασκευή αποφασίσαμε να το ντύσουμε με moss και να το βυθίσουμε με την βοήθεια μιας πέτρας που είχαμε παλιότερα στο ενυδρείο! Το αποτέλεσμα είναι να γεμίσει μια διαφανή μεμβράνη το ξύλο και το νερό στο ενυδρείο μας να γίνει θολό.( Α! Για τα φυτά πρόσθετο κάθε δεύτερη μέρα διοξείδιο και κάθε μέρα potassium και ένα άλλο που μας έδωσαν σαν τροφή για τα φυτά για να αναπτυχθούν.) Δεν ξέρω τι να κάνω και αυτοί στο πετσοπ μας είπαν πως είναι τανινες αυτό που έχει θολώσει το νερό και δεν θα φύγει ποτέ όσο υπάρχει το ξύλο! Εγώ διάβασα ότι ίσως είναι bacterial κάτι σορρυ δεν το θυμάμαι!!
Σας παρακαλώ κάποιος πιο έμπειρος ας με βοηθήσει ώστε να βρω τι να κάνω γι να γίνει και πάλι το νερό διαυγές όπως ήταν και να απολαύσω και πάλι το ενυδρείο μου!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολό νερό takis63 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 12-04-12 18:11
Θολό νερό ΠΑΝΟΣ1234 Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-11-09 19:34
Θολό νερό StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-12-08 21:21
Θολό νερό supermanx Αρχάριοι γλυκού νερού 47 01-12-08 23:10
Θολό νερό aris1390 Γλυκό νερό - Γενικά 19 03-01-04 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05208 seconds with 15 queries