Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-12-03, 20:38
aslan Ο χρήστης aslan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2003
Περιοχή: Halandri
Μηνύματα: 2
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην aslan Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aslan
Προεπιλογή Wetdry/co2/cables in aquarium

Καλησπέρα,

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο ενυδρείο γύρω στα 300λ, για φίλτρο έχω το 2227 wetdry της eheim, επειδή θα έχει και φυτά θα βάλω σίγουρα καλώδια βυθού όπως και σκεφτόμουν να προχωρήσω σε CO2 injection με controller για σταθερό ph όπως αρέσει στους δίσκους (έχω ήδη 5). Οι ενδυασμοί που έχω είναι οι εξής.

1. Αξίζει το Co2 δεδομένου ότι το φίλτρο είναι wetdry ή απλα θα το τελειώνω σε μια μέρα λόγω του aeration?
2. Τα καλώδια να τα λειτουργήσω με θερμοστάτη ή απλα με χρονοδιακόπτη 15 λεπτά την ώρα?
3. Για να βάλω shrimps όπου έχω ακούσει ότι κάνουν καλή δουλειά με την άλγη και τα υπολοίματα φαγήτών, χρειάζεται να έχει αρκετά φυτά για να κρύβονται ή θα τις φάνε οι δίσκοι?
4. Επίσης για την σκληρότητα (Αθήνα, Χαλάνδρι) να κυνηγήσω κάποια RO λύση?

Ξέχασα να αναφέρω πως το ενυδρείο λέω να το κάνω ΜΑΛΛΟΝ 130χ40 με ύψος 60. Αξίζει τέτοια διάσταση για 6 δίσκους ώστε ενδεχομένως να γίνουν ζευγάρια κάποια στιγμή?

Πολλές ερωτήσεις, απλά μόλις άρχισα με δίσκους και δεν θέλω να κάνω λάθη με το καινούργιο μου project. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

George
__________________
Greetings,
G. Aslanidis
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03799 seconds with 13 queries