Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-05, 00:46
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Νέο μέλος ερωτησεις για co2 και διαχυσης

Γεια χαρα σε ολους.
Ειμαι πολυ νέος στο χωρο ,για την ακριβεια τωρα στρωνω το ενυδρειο μου (100Χ40Χ30) 120lt.
Ομως το μικροβιο για την αποκτηση και συντηρηση ενος ενυδρειου ξεκινησε οταν ειδα καποια με φυτα τα οποια με εξεπληξαν.Συμμετεχω στο forum εδω και 2 μηνες και καθημερινα ενημερωνομαι γαι οτι σχετικο με το γλυκο νερο και τα φυτα γραφεται,εννοειται οτι αν και προσπαθω να κατανοησω οσο περισσοτερα μπορω ειναι λιγο δυσκολο με τη εμπειρια που διαθετω.Αποφασισα λοιπον να πειραματιστω με το DIY co2 και να προσπαθησω να το εχω ετοιμο σε λιγο καιρο που θα το χρειαστω.Eχω ηδη κατασκευασει μια ιδιοκασκευη που περιελαμβανει ενα 1.5 μπουκαλι απο αναψυκτικο ,ενα συστημα εκχυσης ορου το οποιο και εφαρμοσα προσεκτικα στο πωμα και κ.ο.κ εκανα ολα οσα περιγραφονται στις οδηγιες που διαβασα στα διαφορα τοπικ.Το συστημα λοιπον αρχισε να παραγει CO2 κανονικα ,εννοειται εκτος ενυδρειου.
Η ερωτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης:
1.Η διαχυση Co2 προς το νερο μεσω αεροπετρας στην εισοδο του εσωτερικου φιλτρου που διαθετω ειναι σωστη και αν ναι μηπως βλαπτει τα βακτηριδια που αναπτυσονται μεσα στο φιλτρο?
2.Η σκαλα διαχυσης της Hagen ειναι πιο αποτελεσματικος τροπος διαχυσης και ασφαλης για τα βακτηριδια?
Αληθεια αυτο το προιον ειναι κατι κοινο στα Pet shop γιατι 1-2 που ρωτησα δε το γνωριζαν.
3.Για ενα ενυδρειο 120lt και για 50-60 φυτα που σκεφτομαι σιγα-σιγα να τοποθετησω ποιος ειναι περιπου ο λογος σταγονα/λεπτο που πρεπει να πετυχω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-05, 01:04
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καλώς όρισες! Στις ερωτήσεις σου τώρα:
1). Είναι ένας τρόπος διάχυσης που χρησιμοποιούν αρκετοί φίλοι. Τα βακτηρίδια δεν παθαίνουν τίποτα από το CO2
2). Πιο ασφαλής όχι, πιο αποτελεσμάτικός επίσης όχι, στα εξωτερικά φίλτρα που κάνουν την πατέντα διάχυσης κάποιοι φίλοι δε χάνεται φυσαλίδα. Δε χρειάζεται πάντως να είμαστ υπερβολικοί!
3). Δεν υπάρχει απάντηση γιατί εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Επίσης με DIY CO2 και να σου πω εγώ 2 φυσαλίδες το δευτερόπλεπτο εσύ πώς θα το πετύχεις χωρίς ρυθμιστή? Τα πράματα είναι πιο απλά από ότι φαίνονται, μην μπερδεύεσαι/παιδεύεσαι με τέτοιες μικρολεπτομέρειες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-05, 02:39
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ότι είπε ο Γιώργος + να βγάλεις την αερόπετρα θα μπουκώσει και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να την έχεις.
Βάλε το σωληνάκι στην είσοδο του νερού.
Θα έχεις και λίγο θόρυβο αν είναι μικρό το φίλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-05, 08:38
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

γιωργο καλως ηρθες στην παρεα μας

απλα θα σου πω οτι απο την στιγμη που πας για heavy planted ενυδρειο καλο θα ηταν να παρεις μπουκαλα co2
με τα μανομετρα του και τον ρυθμιστη κτλ και οχι σε diy.

απλα η μπουκαλα σου προσφερει οτι αναλογια θελεις και το βασικοτερο απο ολα σταθεροτητα για μεγαλο διαστημα ...

το diy ειναι οικονομικο και καλο αλλα imo οχι για heavy planted ενυδρεια
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-05, 11:29
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Πάντως αν δεις στο site του Τάκη θα δεις ενυδρείο φυτεμένο τίγκα και με 2 DIY παροχές CO2. Γίνεται δηλαδή αλλά είναι the hard way!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-05, 11:30
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgesa
......
3.Για ενα ενυδρειο 120lt και για 50-60 φυτα που σκεφτομαι σιγα-σιγα να τοποθετησω ποιος ειναι περιπου ο λογος σταγονα/λεπτο που πρεπει να πετυχω?
50-60 !!
Που θα τα χωρέσεις ολα αυτά !
Καλώς ήρθες και από εμένα, σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ με τα φυτά "κόλλησα" στις πρώτες επαφές που είχα με τα ενυδρεία !
Αφού έχεις διαβάσει την κατηγορία θα ξέρεις ότι μπορείς να βάλεις φυτά από τώρα που στρώνει το ενυδρείο σου χωρίς να έχεις πρόβλημα και θα έχεις και την άνεση να πειραματιστείς για τις θέσεις τους και γενικότερα το aquascaping.
Όπως λέει ο koulio αν θέλεις να το κάνεις heavy planted συμφωνώ ότι θα χρειαστείς μπουκάλα co2 (για τους λόγους που μα ςλέει) αλλά είναι σχετικά ακριβό σαν πακέτο.
Αφού έκανες το diy ξεκίνα με αυτό και βλέπεις στην πορεία τι θέλεις να κάνεις. Δυστυχώς με το diy δεν μπορείς να αλλάξεις και πολύ την ποσότητα του co2 που διοχετεύεις στο ενυδρείο αλλά δουλειά θα κάνεις και χωρίς κίνδυνο.
Το πόσες φυσαλίδες πρέπει να τροφοδοτούμε το ενυδρείο με co2 και γενικά την ποσότητα, το βγάζουμε από τις μετρήσεις που κάνουμε, εξαρτάται και από το πόσα φυτά-ποια είναι αυτά.... αλλά άστο για αργότερα, όταν και άν πας σε φιάλη co2.
Καλή επιτυχία !!
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-05, 22:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

50-60 ριζες σε 120 λιτρα δεν ειναι καθολου υπερβολη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-05, 22:42
kazanasb Ο χρήστης kazanasb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

http://www.aquaristic.net/AQe62bd186...,0,0,id2022,,0,
__________________
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-05, 23:37
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Πραγματικα μαλλον αρχιζω να ξεμπλοκαρω,αποφευγοντας τη πολλη λεπτομερεια.
Ξερετε ολα τα κανουν συνηθως οι μερικοι ασχετοι εμποροι ,προσπαθωντας να σου πουλησουν οσο το δυνατον περισσοτερα(δε μπορειτε να φανταστειτε τι μου εχουν προτεινει απο φαρμακα μεχρι εξοπλισμο και δε μιλαω για τα νορμαλ),ασε που απο μαγαζι σε μαγαζι ακους ακριβως τα αντιθετα πραγματα και τεχνικες.Ας ειναι (wellcome to club) θα μου πειτε.
Τελικα μαλλον στη λυση της τοποθετησης στην εισοδο του φιλτρου θα καταληξω και οσο για τον αριθμο των φυτων δε χαλασε κι ο κοσμος αν τοποθετησω λιγοτερα ,αλλωστε το αισθητικο αποτελεσμα που επιθυμω γινεται και με λιγοτερα.
Και ετσι για επισημανση ,σημερα που εκανα μια βολτα απο καταστημα που ειχε τοποθετημενο συστημα με μπουκαλα και το ρωτησα μου εδειξε το συστημα που ειχε και το οποιο μετα απο το σωληνακι απο τη μπουκαλα και τα μανομετρα κατεληγε μεσα στο ενυδρειο σε ενα χωρο παρακολουθησης της φυσαλλιδας και ακριβως απο πανω ειχε κατι σαν αναποδο ποτηρακι,που γεμιζε και μετα απο λιγο ελευθερωνε μια μεγαλη φυσαλλιδα.Αυτο απεχει πολυ απο αυτο που εγω φανταζομουν σαν καλη διαχυση (πληρης αναμιξη με το νερο).Αφου λοιπον δουλευει σε αυτον που εχει και εκατονταδες φυτα σε διαφορα ενυδρεια συνδεμενα σε σειρα ,τοτε θα δουλεψει και για μενα το απλο αυτο συστημα που εχω φτιαξει με τις δικες σας οδηγιες ,με τις πολυ λιγοτερες απαιτησεις που προς το παρον εχω.

Και τελος ακομα μια ερωτηση!
Ειχαμε αποφασισει με το γιο μου να βαλομε γκαμπυ για αρχη και μερικα νεον αργοτερα ,μετα λυπης μας ομως πληροφορηθηκαμε οτι τα γκαμπυ ζουν σε υφαλμυρο νερο και δε μπορουν να συνδυαστουν σωστα αυτα τα δυο ειδη.Ποιος ειναι κατα τη γνωμη σας ενας καλος συνδυασμος μαζι με τα γκαμπυ,δεδομενου οτι δεν εχομε σκοπο να βαλομε πολλα ψαρια,ιδιαιτερα μεγαλυτερου μεγεθους,απλως θα θελαμε να ειναι καπως εντυπωσιακα απο αποψης χρωματος και τελος αν τα διαφορα φυτα οπως τα annubias εχουν προβλημα με το υφαλμυρο νερο.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-05, 23:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι οτι η φιαλη του μισου κιλου ειναι μικρη.

Με τα ιδια χρηματα περιπου μπορει να αγορασει τα ιδια απο Ελλαδα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-05, 07:58
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τα guppies δεν είναι υφάλμυρου νερού απλά στα ζωοτόκα, περισσότερο για προληπτικούς λόγους βάζουμε λίγο αλάτι.
Στα λίτρα σου περίπου είμαι και εγώ και ρίχνω 2 χούφτες τυροκομικό αλάτι σε κάθε αλλαγή νερού.
Η ποσότητα αυτή είναι ok για τα ψάρια και τα φυτά και να σκεφτείς ότι δεν έχω guppies από καιρό, αλλά Cardinal,Rodostomus,Melanotaenia & Corydoras.
Τα Νeon μην τα βάλεις με Guppies, απέφυγε τον συνδιασμό ζωοτόκων με οωτόκα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-05, 16:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αλλο υφαλμυρο (με αλλα λογια γλυφο, περιεχει αλατι) και αλλο σκληρό (με πολλα αλατα αλλα όχι αλατι..)
Τα γκαπιες θελουν μετριο προς σκληρο νερο αλλα οχι υφαλμυρο.
Απο τα ζωοτοκα τα mollies ειναι τα μονα που συναντονται σε υφαλμυρο περιβαλλον στην φυση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία ξύλου fighterfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-06-07 22:01
Νεος χρηστης με αρκετες ερωτησεις.. Tricky Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-01-05 22:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05638 seconds with 15 queries