Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-05, 10:28
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation !!!!!! DIY Ενυδρείο - Πρόβλημα !!!!!!

Γειά και χαρά. Το ενυδρείο έχει μπεί μέσα και εχθές που καθάριζα το εσωτερικό του παρατήρησα σε ένα σημείο μεταξύ πάτου και νεύρου να υπάρχει υγρασία!!! Αμέσως μου δημιουργήθηκε ανασφάλεια λόγω τον πολλων λίτρων του ενυδρείου. Το σημείο είναι περίπου 10 πόντους και έχει "σπαστά" σιλικόνη και κάποιο μικρό διάκενο απο την κατασκευή-κόλληση του νεύρου. Η υγρασία φυσικά έχει εμφανιστεί στο διάκενο. Να υπενθυμίσω οτι το ενυδρείο έμεινε κολλημένο (χωρίς νερό) για 1 εβδομάδα και κατόπιν μπήκε νερό μέχρι το ύψος που θα μπεί και στην πραγματικότητα για 3 εβδομάδες και δεν παρατηρήθηκε καμμία διαρροή έστω και η παραμικρή, επίσης είχα βάλει και το υπόστρωμα για να είμαι σίγουρος. Τι πρέπει να κάνω?? Πρέπει να ανυσηχώ? Μήπως να ακυρώσω την πλήρωση με νερό και να κάνω κάποιες ενέργειες όπως αυτή με την σύριγγα και πλήρωση με σηλικόνη? Ας απαντήσει κάποιος που να ξέρει για τέτοιου είδους προβλήματα και όχι στην τύχη βάση την προσωπικής του γνώμης γιατι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό, δεν θα ήθελα να φύγει κανένα τζάμι ξαφνικά γιατί υπάρχει και πιτσιρίκι μέσα στο σπίτι 2 χρονών και δεν ρισκάρω τίποτα! Πάντως μετά απο αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ βρήκα αυτό που αναφέρω παραπάνω με την σύριγγα και την πλήρωση με σιλικόνη στο σημείο που έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο αυτό. Το θέμα είναι οτι το νερό απο κάπου μπήκε εκεί και δεν το έχω βρεί ακόμα!!! Λογικά θα πρέπει να βρώ απο που μπήκε και να το λύσω και αυτό το πρόβλημα. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-05, 10:43
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Η Υγρασία σου εμφανίστηκε στην κόντρα και οχι σε άλλο σημείο έτσι?
Καλό θα ήταν να έβαζες και μια φωτογραφία αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Στο σημείο όπου υπάρχει η σιλικόνη κατα πάσα πιθανότητα ειχε δημιουργήσει φουσκάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-05, 10:48
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Η Υγρασία σου εμφανίστηκε στην κόντρα και οχι σε άλλο σημείο έτσι?
Καλό θα ήταν να έβαζες και μια φωτογραφία αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Στο σημείο όπου υπάρχει η σιλικόνη κατα πάσα πιθανότητα ειχε δημιουργήσει φουσκάλα.
Η υγρασία εμφανίστηκε μεταξύ της κόντρας και του πάτου σε σημείο που δεν υπήρχε σιλικόνη αλλα κάποιο μικρό διάκενο αέρα (1 χιλιοστό το πολύ) μεταξ'υ δύο σημείων που υπάρχει σιλικόνη. Δεν υπάρχει σε άλλο σημείο πουθενά στο ενυδρείο μετά απο λεπτομερέστατο έλεγχο. Το ενυδρείο να επαναλάβω οτι δεν είχε κανένα πρόβλημα διαρροής κατά την πληρωσή του με νερό μετά την πρώτη εβδομάδα κόλλησης...Φωτο θα μπορέσω να ανεβάσω το απόγευμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silveraro : 13-12-05 στις 10:50
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-05, 11:29
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Σε αυτό το σημείο δεν βλέπω να υπάρει κίνδυνος
Εφόσον το κάθετο τζάμι ειναι σωστά κολλημένος και ειναι μόνον στην κόντρα.
Ομως καλού κακού θα περιμένουμε φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-05, 14:46
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Unhappy

Σκέφτηκα το εξής : Εάν κολλήσω στο σημείο αυτό που έχω το πρόβλημα ακριβώς απο πάνω απο την ήδη υπάρχουσα κόντρα άλλη μια, θα έχω πρόβλημα? Επίσης αλλη μια ερώτηση είναι η εξής : υπάρχει περίπτωση να ξεκολήσει το μεγάλο κομμάτι τζαμιού (220 Χ 65) κάποια στιγμή λόγω του νερού που λογικά υπάρχει μεταξύ πάτου και κόντρας? Έχω προβληματιστεί πολλή για το όλο θέμα, τόσο που σκέφτομαι να το ξανα φτιάξω απο την αρχή...Πληζ χελπ...Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-05, 15:20
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Σκέφτηκα το εξής : Εάν κολλήσω στο σημείο αυτό που έχω το πρόβλημα ακριβώς απο πάνω απο την ήδη υπάρχουσα κόντρα άλλη μια, θα έχω πρόβλημα? Επίσης αλλη μια ερώτηση είναι η εξής : υπάρχει περίπτωση να ξεκολήσει το μεγάλο κομμάτι τζαμιού (220 Χ 65) κάποια στιγμή λόγω του νερού που λογικά υπάρχει μεταξύ πάτου και κόντρας? Έχω προβληματιστεί πολλή για το όλο θέμα, τόσο που σκέφτομαι να το ξανα φτιάξω απο την αρχή...Πληζ χελπ...Ευχαριστώ.
Καλητερα να κολλησεις 2η κοντρα διπλα στην υπαρχουσα με το προβλημα.
Πανω εχεις βάλει κοντρες?
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-05, 16:25
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

[QUOTE=yannis]Καλητερα να κολλησεις 2η κοντρα διπλα στην υπαρχουσα με το προβλημα.
Πανω εχεις βάλει κοντρες?[/QUOTE

Εννοείς να κολλήσω δεύτερη κόντρα μεταξύ πάτου και πρώτης κόντρας? Μήπως είναι καλύτερα να κολλήσω μια κόντρα ίσου μήκους και πλάτους ακριβώς δίπλα στην πρώτη και κατόπιν άλλη μια ίδιου μήκους και διπλάσιου πλάτους για να καλύψει και τις δύο (παλιά και καινούργια)???
Εάν το αφήσω έτσι χωρίς να κάνω καμμία ενέργεια υπάρχει πρόβλημα? Δεν θα εμφανιζόταν το πρόβλημα στις 3 εβδομάδες που έκανα πλήρη πλήρωση του νερού στο ενυδρείο για δοκιμή της στεγανότητας? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα στο μέλλον απο την προβληματική αυτή κόλληση στο μεμωνομένο σημείο της κόντρας του πάτου? Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-05, 16:49
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

αγαπητε silvararo θα προτημουσα να ανεβασεισ μια φωτο.θα ειναι πολυ καλυτερα βλεπωντασ την οι εμπειροι να δουν ακριβωσ το προβλημα σου και να σε βοηθησουν.

φιλικα πετροσ
__________________
Fish lover
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-05, 17:05
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

[QUOTE=silveraro]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
Καλητερα να κολλησεις 2η κοντρα διπλα στην υπαρχουσα με το προβλημα.
Πανω εχεις βάλει κοντρες?[/QUOTE

Εννοείς να κολλήσω δεύτερη κόντρα μεταξύ πάτου και πρώτης κόντρας? Μήπως είναι καλύτερα να κολλήσω μια κόντρα ίσου μήκους και πλάτους ακριβώς δίπλα στην πρώτη και κατόπιν άλλη μια ίδιου μήκους και διπλάσιου πλάτους για να καλύψει και τις δύο (παλιά και καινούργια)???
Εάν το αφήσω έτσι χωρίς να κάνω καμμία ενέργεια υπάρχει πρόβλημα? Δεν θα εμφανιζόταν το πρόβλημα στις 3 εβδομάδες που έκανα πλήρη πλήρωση του νερού στο ενυδρείο για δοκιμή της στεγανότητας? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα στο μέλλον απο την προβληματική αυτή κόλληση στο μεμωνομένο σημείο της κόντρας του πάτου? Ευχαριστώ.
Εννοω διπλα στην υπαρχουσα να προσθεσεις μια καινουρια. Βαλε φωτο....
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-05, 19:07
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation Φωτο του σημείου που έχει το πρόβλημα

Για δείτε και πείτε μου....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  water1.jpg
Εμφανίσεις:  773
Μέγεθος:  73,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  water2.jpg
Εμφανίσεις:  669
Μέγεθος:  68,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-05, 19:34
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

εγω δε μπορω να βγαλω ακρη, μια πιο γενικη και να μας σημειωσεις που ειναι το προβλημα!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-05, 21:55
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

προβλημα ποιο προβλημα ιδου η απορια.δεν καταλαδαινεται κατι σαν προβλημα και στο λεει ο μετρ του ιδουσ (γαυροσ).γινε ποιο συγκεκριμενοσ.
__________________
Fish lover

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΕΤΡΟΣ : 13-12-05 στις 21:58
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-05, 22:31
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ειναι απλο.
Το παιδι εβαλε τις κοντρες, (οι φωτο ειναι κατοψεις), αλλα δεν εβαλε την σιλικονη με τροπο που θα στεγανοποιουσε τα κενα που αφησε η σιλικονη αναμεσα στην κοντρα και τον πατο.Κι ετσι εχει παει νερο αναμεσα στο πατο και την κοντρα.

Η απαντηση ειναι η εξης. Εφοσον η κοντρα εχει κολλησει κανονικα στο πλαινο τζαμι.τοτε το ενυδρειο ειναι βασταγερο!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-05, 22:34
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Kαι εγώ το ίδιο πιστεύω με τον Μιχάλη, αλλά αν δεν σου είναι κόπος γέμισε τα κενά με σιλικόνη να σου φύγει η έννοια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-05, 22:38
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αν ειναι κοντρα αυτο που βλεπω, τοτε οντως ειναι ετσι.
μια πιο ευρυγωνια φωτο θα βοηθαγε πιο καλα .

αν οντως λοιπον ειναι οπως λεει ο μιχαλης, τσεκαρε απλα την κολληση του πατου με το πλαινο,
αν το δεις στο φως η κολληση δεν πρεπει ναχει κενα, αν ειναι καλο το <γαζι> εισαι οκ.
το οτι ιδρωσε η κοντρα-αν ειναι ετσι- δεν υπαρχει προβλημα.
ελεγχεις την κολληση ξαναλεω, απο την πλευρα που φαινεται.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-05, 22:46
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Ειναι απλο.
Το παιδι εβαλε τις κοντρες, (οι φωτο ειναι κατοψεις), αλλα δεν εβαλε την σιλικονη με τροπο που θα στεγανοποιουσε τα κενα που αφησε η σιλικονη αναμεσα στην κοντρα και τον πατο.Κι ετσι εχει παει νερο αναμεσα στο πατο και την κοντρα.

Η απαντηση ειναι η εξης. Εφοσον η κοντρα εχει κολλησει κανονικα στο πλαινο τζαμι.τοτε το ενυδρειο ειναι βασταγερο!
Πολλή σωστά το κατάλαβε ο φίλος μαϊκ. Είναι φωτογραφία του εσωτερικού του ενυδρείου και ακριβώς έτσι όπως το εξηγεί έχει το πράγμα. Η ερώτηση μου είναι και συνάμα απάντηση : ναι είμαι σίγουρος οτι έχει κολληθεί καλά στο πλαινό και στον πάτο η κόντρα. Υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει η κόντρα ή το πλαινό λόγω της ύπαρξης νερού-υγρασίας στο διάκενο αυτό?? Επίσης απο κάπου μπήκε το νερό-υγρασία εκεί μέσα και αυτό έγινε σίγουρα μετά την κόλληση των κρυστάλλων διότι έγινε με μεγάλη προσοχή και με πολλά μάτια να προσέχουν αυτές και άλλες λεπτομέρειες για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα (τρομάρα μας!!). Εάν λοιπόν το αφήσω ώς έχει ρισκάρω ή όχι κάποιο μελλοντικό πρόβλημα , στην χειρότερη ξεκόλλημα κρυστάλλου στην καλύτερη διαρροή νερού?? Ευχαριστώ όλους.

Υ.Γ. Βάζω και ακόμα μια εικόνα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  water3.jpg
Εμφανίσεις:  706
Μέγεθος:  44,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-12-05, 22:50
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Εάν λοιπόν το αφήσω ώς έχει ρισκάρω ή όχι κάποιο μελλοντικό πρόβλημα , στην χειρότερη ξεκόλλημα κρυστάλλου στην καλύτερη διαρροή νερού?? Ευχαριστώ όλους.
Αν θες το αφήνεις δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά στο ξαναλέω, ότι αν σε ανησυχεί το θέμα ρίχτου σιλικονη να ξενοιάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-05, 22:50
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
αν ειναι κοντρα αυτο που βλεπω, τοτε οντως ειναι ετσι.
μια πιο ευρυγωνια φωτο θα βοηθαγε πιο καλα .

αν οντως λοιπον ειναι οπως λεει ο μιχαλης, τσεκαρε απλα την κολληση του πατου με το πλαινο,
αν το δεις στο φως η κολληση δεν πρεπει ναχει κενα, αν ειναι καλο το <γαζι> εισαι οκ.
το οτι ιδρωσε η κοντρα-αν ειναι ετσι- δεν υπαρχει προβλημα.
ελεγχεις την κολληση ξαναλεω, απο την πλευρα που φαινεται.
Η κόλληση του πάτου με το πλαινό μεγάλο κομμάτι και γενικότερα όλες οι κολλήσεις εκτός αυτής της μιας κόντρας και του προβλήματος που αναφέρω είναι άψογα! Δεν λέει κάτι οτι το ενυδρείο έχει γεμίσει νερό για 3 εβδομάδες? Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί πιθανό πρόβλημα διαρροής ή/και ξεκόλλημα κρυστάλλου αργότερα στο μέλλον?? Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-05, 22:52
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Kαι εγώ το ίδιο πιστεύω με τον Μιχάλη, αλλά αν δεν σου είναι κόπος γέμισε τα κενά με σιλικόνη να σου φύγει η έννοια.
Πώς θα γεμίσω τα κενά με σιλικόνη στην προκειμένη??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-12-05, 22:53
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

προσωπικα πιστευω οτι αποκλειεται να ξεκολλησει, εκτος και αν δεν εχεις κανει γερες κολλησεις.Ομως αυτο μας το διαβεβαιωνεις.

Τωρα επειδη ειναι πιθανον να το παρατραβηξουμε το θεμα.Αν και εφοσων εχεις την διαθεση και τον χρονο, και την υπομονη, γιατι το να προσθεσεις κολλησεις σιλικονης θελει υπομονη για το στεγνωμα,θα προτεινα, να πατησεις ενα γαζι γυρω γυρω απο την κοντρα ωστε να στεγανοποιηθει.οποτε δεν γεμιζεις τα κενα αλλα τα στεγανοποιεις.
Αυτο μονο και μονο για την αποφυγη δημιουργιας και απελευθερωσεις αναεροβιων βακτηριδιων (ετσι δεν το λενε?).
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-12-05, 23:01
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
προσωπικα πιστευω οτι αποκλειεται να ξεκολλησει, εκτος και αν δεν εχεις κανει γερες κολλησεις.Ομως αυτο μας το διαβεβαιωνεις.

Τωρα επειδη ειναι πιθανον να το παρατραβηξουμε το θεμα.Αν και εφοσων εχεις την διαθεση και τον χρονο, και την υπομονη, γιατι το να προσθεσεις κολλησεις σιλικονης θελει υπομονη για το στεγνωμα,θα προτεινα, να πατησεις ενα γαζι γυρω γυρω απο την κοντρα ωστε να στεγανοποιηθει.οποτε δεν γεμιζεις τα κενα αλλα τα στεγανοποιεις.
Αυτο μονο και μονο για την αποφυγη δημιουργιας και απελευθερωσεις αναεροβιων βακτηριδιων (ετσι δεν το λενε?).
Αυτομάτως μου δημιουργείται ακόμα μια απορία. Ο αέρας ή/και το νερό που υπάρχει ήδη εκεί μέσα, μήπως μετά την πλήρη στεγανοποίηση του με εξτρα σιλικόνη γύρω-γύρω απο την κόντρα ναι μεν μου εξασφαλίσει την μη ύπαρξη αυτών των βακτηριδίων αλλά απο την άλλη μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα λόγω της πίεσης του νερού λόγω όγκου στο συγκεκριμένο σημείο? Δλδ μπορεί και να σπάσει κάποια στιγμή η κόντρα? Να υπενθυμίσω οτι το ενυδρείο είναι 860 λίτρα και έχει φτιαχτεί απο 16 χιλ. κρύσταλλο. Ευχαριστώ και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός, απλά θέλω να βρώ την πιο ορθή λύση για να μην αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα τώρα ή στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-12-05, 23:05
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μη μασας απο υγρασιες κλπ, αστο οπως ειναι !!!

δεν προκειται να παθει τπτ...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-12-05, 23:06
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

τι να σου πω ρε φιλε μου, εγω ολες τις φορες που εβαλα κοντρες, το σκεφτομαι και τις στεγανοποιω για να μην κανουν τετοια διαροη.Δεν το νομιζω να παθει κατι.
Αλλα αν πεις οτι προκειται να το στεγνωσεις, θα πρεπει να το αδειασεις,φυσικα, και να το ζεστανεςι με σεσουαρ για να εξατμιστει.Ζησε μαη μου δηλαδη.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-12-05, 23:12
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Question

Ευχαριστώ πολλή παιδιά. Θα σας ενημερώσω για το τι έκανα τελικά μαζί με της φωτο της παρουσίασης κάποια στιγμή που θα ολοκληρωθεί το προτζεκτ. Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-12-05, 00:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

16 mm ...... πω πω τέρας !!!
Αυτό δεν παθαίνει τίποτα ούτε με mike...NUKE BOMB
YΓ Πόσο κόστισαν τα τζάμια ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-12-05, 11:01
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
16 mm ...... πω πω τέρας !!!
Αυτό δεν παθαίνει τίποτα ούτε με mike...NUKE BOMB
YΓ Πόσο κόστισαν τα τζάμια ?
Τα τζάμια κόστισαν 300 ευρώ και 250 ευρώ το ροντάρισμα το οποιο ήταν ειδική παραγγελία για να γίνει μόλις 0,3 χιλ. Ουσιαστικά δηλαδή δεν μου έφαγε μεγάλο μέρος της προς κόλληση επιφάνειας αλλα επίσης δεν έσφαξα κανένα χέρι κατα την συναρμολόγηση. Ο "Μάστορας" ο οποίος είναι σε θέση να κάνει τέτοια πράγματα και είναι και γνώστης τον θεμάτων ενυδρείων βρίσκεται στον Κολωνό και ονομάζεται Σιφάκης Στέφανος για όποιον ενδιαφέρεται στην ακαδημία πλάτωνος. Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας ρίξει ενα πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-12-05, 11:10
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Τα τζάμια κόστισαν 300 ευρώ και 250 ευρώ το ροντάρισμα το οποιο ήταν ειδική παραγγελία για να γίνει μόλις 0,3 χιλ. Ουσιαστικά δηλαδή δεν μου έφαγε μεγάλο μέρος της προς κόλληση επιφάνειας αλλα επίσης δεν έσφαξα κανένα χέρι κατα την συναρμολόγηση. Ο "Μάστορας" ο οποίος είναι σε θέση να κάνει τέτοια πράγματα και είναι και γνώστης τον θεμάτων ενυδρείων βρίσκεται στον Κολωνό και ονομάζεται Σιφάκης Στέφανος για όποιον ενδιαφέρεται στην ακαδημία πλάτωνος. Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας ρίξει ενα πμ.
Τι ειναι το ρονταρισμα?
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-12-05, 12:59
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Τρως το τελειωμα του τζαμιου ( εκει που κοβει δηλαδη), και γινεται πιο λειο.Μπορεις να του δωσεις και λιγο κυκλικο σχημα οταν το ρονταρεις.Δειχνει σα να ειναι αμμβολισμενο μετα εκει.
Οταν εχεις να κανεις με μεγαλα και βαρια τζαμια, καλο ειναι να γινονται ροντε για να μην κοβονται χερια.Διαφορετικα , μπορεις να τα γυαλοχαρταρεις λιγο, αλλα αν τα περασεις απο μηχανη, ειναι πιο καλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-12-05, 14:18
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
Τρως το τελειωμα του τζαμιου ( εκει που κοβει δηλαδη), και γινεται πιο λειο.Μπορεις να του δωσεις και λιγο κυκλικο σχημα οταν το ρονταρεις.Δειχνει σα να ειναι αμμβολισμενο μετα εκει.
Οταν εχεις να κανεις με μεγαλα και βαρια τζαμια, καλο ειναι να γινονται ροντε για να μην κοβονται χερια.Διαφορετικα , μπορεις να τα γυαλοχαρταρεις λιγο, αλλα αν τα περασεις απο μηχανη, ειναι πιο καλο
Ευχαριστώ !
Ο μόνος λόγος που κάνουμε ρονταρισμα είναι για να μην κοβόμαστε, ή επιδρά και στην κατασκευή (πχ πιο γέρο κόλλημα λόγω γεωμετρίας) ?
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10811 seconds with 14 queries