Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-12, 12:05
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή ανεμιστηρακια σε RIO 400

Γεια σας παιδια.
Οι ζεστες πλακωσαν αποτομα. σημερα θα σβησω το θερμοστατη και σκεφτομαι να κανω κατι για την ψυξη του ενυδρειου.

H ιδεα ειναι να βαλω 4 ανεμιστηρακια (3 in , 1 out) στην κεντρικη φετα του καπακιου μου και να τα συνδεσω με eliwell controler.

Οπως ισως εχετε δει και σε αλλο thread, διατηρω ενα ενυδρειο με αφρικανες
Το ενυδρειο μου ειναι συγκεκριμενα το
Juwel Rio 400.

Σας βαζω μια κατοψη του καπακιου


Uploaded with ImageShack.us

το καπακι δεν ειναι ανοιγομενο (μειονεκτημα του ενυδρειου). αποτελειται απο 5 φετες πλαστικο. Οι 2 πορτοκαλι ειναι εκει που κρατιουνται τα φωτα. Οι 2 λευκες ειναι στα ακρα και ανοιγουν για να ταισεις η οτι δηποτε.

Στο κεντρο τωρα που ειναι η μπλε φετα, σκεφτομουν να την βγαλω και να φτιαξω ενα κοντραπλακε με 4 τρυπες και να βαλω 4 ανεμιστηρακια σαν αυτα του υπολογιστη οπως εχω δει σε αλλα threads.

δεν ξερω ποσο μεγαλα ειναι αυτα τα ανεμιστηρακια αλλα η φετα δεν ειναι πανω απο 10 εκ. Αν δεν φτανει μπορω να κανω το αλλο που φαινεται στο κατω σχεδιο. Να αφαιρεσω τελειως το ενα πλαινο (λευκο ) , να σπρωξω το πανω πορτοκαλι οσο παει και να μεγαλωσω το ανοιγμα (15 εκ σιγουρα)

Παιδια απαντηστε μου σε πρωτη φαση στα παρακατω αν μπορειτε.

1) Στεκει το πλανο? η λεω σεναρια επιστημονικης φαντασιας?
2) τι ανεμιστηρακια πρεπει να παρω?
3) Το Ελιγουελ απο ebay να φανταστω. Ειχα δει ενα οικονομικο απο ενα thread καποιου με λινκ στο ebay αλλα παει το χασα τωρα.
4) μηπως ειναι πολλα 4 ανεμιστηρακια? οι διαστασεις του καπακιου μου ειναι 1,50 Χ 0,51 εκ. μην ξεχνατε το ενα θα βγαζει αερα.
5) υπαρχει καλυτερη λυση? οτι αλλο μου πειτε θα ειναι καλο. ειδικα αν μου βαλετε λινκσ με αλλα thread θα ημουν υποχρεος

αν εχετε αποριες παρακαλω να τις συζητησουμε

Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-12, 12:11
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Για ρίξε μια ματιά εδώ

Για controller κοίτα εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-12, 12:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

2) Μπορείς να βάλεις είτε 80mm είτε 120mm (αφού είναι πολλά τα λίτρα). Τώρα για πόσα πρέπει να δώσεις πιο πολλές πληροφορίες (θερμοκρασία περιβάλλοντος και πόσο θέλεις να κατέβεις) και να απαντήσουν άλλοι με παρόμοιο ενυδρείο.
3) http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Fis...item43af3bc302 Αυτός είναι ο STC-1000, o eliwell έχει γύρω στο 50ευρω. Τα έχω και τα 2 και λειτουργούν μια χαρα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-12, 13:26
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Πω πωω τι εχει κανει ο Delta ρε παιδια. Εκπληκτικη δουλεια πανω στο flap. αρα ισως να μπορω να κανω και εγω κατι τετοιο. αλλα ανεμιστηρες 8ρηδες
θα βαλω. δεν νομιζω οτι χωρουν 12ρηδες σε καμια περιπτωση. γιατι θα πρεπει να μεινει και χωρος να περναει το καναλι με τα καλωδια.

Απογοητευτηκα λιγο αλλα θα το παλεψω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-12, 13:31
makis_st Ο χρήστης makis_st δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2010
Περιοχή: loutraki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

12άρηδες χωράνε οριακά στην μεσσαία φέτα από ότι είδα φίλε μου γιατί ψήνομαι και εγώ να βάλω..αλλά είδα στο eshop και 92mm..δεν βρίσκω όμως φίλτρα σκόνης και αντικρασδαμικά 92mm..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-12, 13:38
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

To αντικραδασμικό είναι λίγο overkill, μπορείς να βάλεις απλά τσιμουχάκια για να πατάνε πάνω οι ανεμιστήρες (πχ δες εδώ τα δικά μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=562287). Τα 92mm ειναι καλή ιδέα, γενικά στους ανεμιστήρες πρόσεξε: CFM (όγκος αέρα που βγάζουν), dB (θόρυβος) και mA (ένταση ρεύματος, χρειάζεται για να διαλέξεις κατάλληλο μετασχηματιστή).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-12, 13:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειναι πολυ δυσκολο.αν δεν εχεις χωρο για μεγαλυτερα ανεμιστηρακια βαλε 8αρια.τα τεσσερα μου ακουγονται μια χαρα εμενα.απλα κοιτα να μην ειναι πολυ θορυβωδη αν εχουν πολλες στροφες.δε νομιζω οτι χρειαζεται να βαλεις καποιο να βγαζει αερα,βαλτα ολα να φυσανε προς την επιφανεια του νερου.το τι ανεμιστηρια θα παρεις εξαρταται αποσενα κ ποσα λεφτα θες να δωσεις.κοιταξε τα χαρακτηριστικα τους.rpm,cfm,db κλπ.
-------------------------
για φιλτρα αερα περνα και μια βολτα απο κατουμα η φανο αν ερθεις αθηνα. φανο ειχα παρει τα δικα μου για 12αρια ανεμιστηρακια.αλλιως ebay,σιγουρα θα τα βρεις φτηνα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 03-05-12 στις 13:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-12, 13:48
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Εκτοράκο έχω και εγώ το Αnubias 400, (σχεδόν ίδιο με το rio), σκέφτομαι για ανεμιστηράκια στο μεσαίο φλαπ, αλλά δεν ξέρω αν τα ανεμιστηράκια χωράνε από κάτω (λόγω λαμπών), ή πρέπει να μπουν από πάνω!Δες το και αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-12, 14:40
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HowHigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτοράκο έχω και εγώ το Αnubias 400, (σχεδόν ίδιο με το rio), σκέφτομαι για ανεμιστηράκια στο μεσαίο φλαπ, αλλά δεν ξέρω αν τα ανεμιστηράκια χωράνε από κάτω (λόγω λαμπών), ή πρέπει να μπουν από πάνω!Δες το και αυτό!
Σωστός...

Εγώ πέρυσι είχα ένα ανεμιστηράκι στο πίσω πίσω flap μόνο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-12, 15:05
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

το πισω πισω φλαπ ειναι μικροτερο απο το κεντρικο.
Το κακο ομως ειναι οτι οι λαμπες εξεχουν και μαλλον πιανουν χωρο και απο την κεντρικη φετα. οποτε κλαφτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-05-12, 15:35
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλύτερα να τα βάλεις έτσι ώστε να μην πέφτει ο αέρας πάνω στη λάμπα ή σε τίποτα κόντρες γιατί θα έχεις μειωμένη απόδοση. Επίσης θα πρότεινα να πάρεις ένα έξτρα flap αν βρείς για αντικαθιστάς αυτό με τα ανεμιστήρια το χειμώνα ώστε να μην χαλάσουν από την υγρασία
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-12, 15:44
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

παιζει να βρω εξτρα φλαπ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-05-12, 15:53
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εγώ έχω βάλει το μεγάλο flap πίσω..και το μικρό που μπαίνει πίσω,στην μέση...

Εγώ έχω 2 flaps μεγάλα που τα βάζω πίσω..1 για τον χειμώνα που είναι τελείως κλειστό και άλλο 1 με 2 μεγάλες τρύπες που στην μία βάζω τον ανεμιστήρα και την άλλη την αφήνω για να βγάζει τον αέρα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιζει να βρω εξτρα φλαπ?
Φτιάξε μόνος σου από plexi ή από πολυκαρβονικό...για να το βάζεις το καλοκαίρι!Και το άλλο άστο όπως είναι..μην το τρυπήσεις κιόλας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη \/ag : 03-05-12 στις 15:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-05-12, 16:18
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

παλι μαζεψα μπολικη πληροφορια!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-05-12, 16:37
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιζει να βρω εξτρα φλαπ?
Η αυτό που είπε ο φίλος από πάνω, ή παραγγέλνεις ένα έξτρα καινούριο σετ (δυστυχώς δεν τα πουλάνε μεμονωμένα) ή βάζεις αγγελία και βρίσκεις κάποιο περισσευούμενο (από κάποιον που χρησιμοποίησε μόνο το 1 πχ). Καλή επιτυχία με το εγχείρημα και προσοχή στα ηλεκτρολογικά !!!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-05-12, 15:35
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

εχει κανεις να μου προτεινει ανεμιστηρακια για τη δουλεια αυτη?
γιατι τα zalman που προτεινει ο DELTA 33 δεν υπαρχουν στο eshop
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-05-12, 18:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωχ το ριο400 με τα 5 καπακια εχεις?
Τι να βαλεις εκει περα?
Πρεπει να το γεμισεις απο ακρη σε ακρη με ανεμιστηρακια για να κανει ψυξη.
Και πως θα στηριχτει τοσο βαρος?
Πρεπει να κανεις πατεντα.
Ποσο πλατος εχει το κεντρικο φλαπ? γιατι εχω ξεχασει.

Ετσι ηταν και το δικο μου (3 μικρα φλαπς και δυο φωτιστικα) και τα αλλαξα και εβαλα τα 2 μεγαλα φλαπς, αφου και τα δυο φωτιστικα μου ηταν too much και κρατησα το νεα πανω στη μεση.

Εγω εχω βαλει 4 χ 120mm θηρια* (110cmf ροη αερα) για να κατεβαζει τη θερμοκρασια, και κοιτανε και τα 4 μεσα, αφου αν κοιταει το ενα εξω, κανει πιο πολυ φασαρια και δουλευουν και πολυ περισσοτερη ωρα μονο με τα 3 προς τα μεσα για να ψυξουν.
* Skythe slipstream SY1225SL12SH http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807938
Το κατω κατω http://www.scythe-usa.com/product/ac...sl_detail.html
Το μονο αναγκαστικα (αφου οτι ανεμιστηρακι κανει δουλεια ειναι και περισσοτερα αμπερ) μειονεκτημα ειναι οτι ειναι 0.53A το ενα. (6 watt το ενα, watt = ampere x volt)
Συνολο τα 4 ανεμιστηρια, ειναι 2 και κατι ψιλα αμπερ.
Tο τροφοδοτικο λοιπον, βαλε οτι πρεπει να ειναι και μεγαλυτερο απο το μινιμουμ (2 αμπερ) για να μη ζεσταινεται πολυ και καει, θες 3+ αμπερ τροφοδοτικο.
Βρηκα σε πολυ καλη τιμη για 4 αμπερ (καπου 14-15 ευρω περσυ) στον ΦΑΝΟ (Σωλομου - Αθηνα), αλλα δεν ειναι πολλαπλης τασης (3-12V) για να μπορω να το χαμηλωνω για τη φασαρια οταν δεν κανει πολυ ζεστη.

controller τωρα που υπαρχει ο stc-1000 με 15 ευρω περιπου δεν το συζηταμε. http://www.ebay.co.uk/sch/?_kw=stc-1...&_stpos=&gbr=1
Ενας ψηφιακος χρονοδιακοπτης εχει 8-10 ευρω, και δεν μπορει να μας κανει να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο, οσο καλα και να τον προγραμματισουμε να αναβοσβηνει μεσα στην ημερα. Ολο θα ψαχνομαστε (δοκιμασμενα πραγματα).

Antivibe ειναι overkill οπως ειπε ο μαβερικ.
Με τσιμουχακια λαστιχενια στις βιδες τους κανουμε πολυ καλη δουλεια.

Τα φιλτρα σκονης εκτος οτι κανουν δουλεια (θα το καταλαβει κανεις απο τη σκονη στην επιφανεια του νερου που θα βλεπει, κανει και πιο εμφανισιμη τη δουλεια.
Ομως μεταλλικα για 120mm σε καλη τιμη βρηκα μονο στο ewolrd στην πατρα.
Τα μαυρα http://www.eworld.com.gr/eworld/products/index/155
Tα πλαστικα που εχει το eshop κλπ δεν ξερω κατα ποσο θα βουλωνουν κλπ ας μας πει καποιος που τα δοικιμασε. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809439

--------------------------------------
Ανεμιστηρια δυνατα στα 80mm βρισκω μονο αυτα αλλα ειναι πανακριβα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806785
και αυτα που ειναι παμφθηνα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809151
Τα παλια καλα zalman δυστυχως, που ηταν δυνατα και φτηνα και τα εχω ακομη και δουλευουν τοσα χρονια, εχουν σταματησει να βγαινουν.
http://www.zalman.com/ENG/product/Pr...ad.asp?Idx=204

φλτρα σκονης μεταλικα υπαρχουν και eshop σε 80mm http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...=FAN%20FILTERS


ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΜΕ LED
-------------------------
Μηπως αν δεν πηδανε τα ψαρια σου, να εχεις ανοιχτο καπακι και να βαλεiς ετοιμα?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows
Προσοχη μονο με τα 220V διπλα στο νερο.

Το Πλεξι σκευρωνει.
Πολυκαρβονικο οταν γινεται πατεντα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-05-12 στις 18:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-05-12, 19:35
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω Delta33

λοιπον μετρησα το καπακι.

Το μεγιστο ανοιγμα που μπορω να κανω ειναι 17 cm απο τα οποια μπορω να χρησιμοποιησω τα 15. αρα οριακα αλλα νομιζω γινεται να βαλω 4 12ρια fans. κρατωντας και 1 εκατοστο για το πλαστικο καναλι.

εχω ενα φιλο που δουλευει σε εταιρια που κοβει πλεξι. αυτος σχεδιαζει το πως θα κοπει το φυλλο. Ελπιζω να κοβουν και polycarbon. Ti παχος να εχει?
αλλιως πρεπει να βρω καπου αλλου και να μη με γδυσουν.

Αυτο με το τροφοδοτικο ειναι καλο να εχει την αυξομοιωση. θα δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-05-12, 22:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον μετρησα το καπακι.

Το μεγιστο ανοιγμα που μπορω να κανω ειναι 17 cm ....
Πως θα το κανεις τελικα αυτο? (για να ξερουν κι οι αλλοι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-05-12, 23:09
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

delta 66 να σε ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου για την παρουσιαση σου μιας και σε αυτη στηριχτηκα και εγω για να φτιαξω στο δικο μου ψυξη(ελπιζω).απο αυριο ξεκιναω το στησιμο.ανεμιστηρακια πηρα αυτα που αναφερεις,τα φτηνα(konig) βασιζομενος στα σχολια που εκαναν μερικοι που τα εχουν αγορασει στο e-shop.θα σας πω εντυπωσεις μολις δουλεψουν πανω στο ενυδρειο.

Νικο γιατι του κοβεις 33 του delta66 και τον λες delta33?μουαχαχαχαχα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-05-12, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ημουν delta33 θα εκανα πατεντες ψυξης για γηροκομεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-05-12, 23:45
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

α ναι
χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-05-12, 03:30
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν θα σε διευκολυνω ή θα σε μπερδέψω περισσότερο!!
Αγόρασα χθες τέσσερα ανεμιστηράκια 80άρια για να φτιάξω και γω ένα συστημα ψύξης μιας και πλέον οι θερμοκρασίες είχαν ξεπεράσει τους 28.
Έχω και δύο 120άρια τα οποία κάθονται στο ντουλάπι.
Σήμερα έβγαλα το μεσαίο φλαπ (ίδιο με το δικό σου είναι νομίζω), και στερέωσα τους ανεμιστήρες με πρόχειρο τρόπο να δω αν κάνουν δουλειά!Τους ένωσα μεταξύ τους, τα σύνδεσα και με ένα τροφοδοτικό 12V 1.3A και τα άφησα να δουλεύουν.Τα δύο τα έβαλα στις άκρες (που έχει κενό), να φυσάνε το νερό, και τα δυο στη μέση, ακριβώς πάνω από τις λάμπες να τραβάνε αέρα προς τα έξω.
Το έκανα όλο αυτό κατα τις 3 το μεσημέρι και έφυγα για δουλειά.Το ενυδρείο εκείνη την ώρα έγραφε 27.5.Γύρισα πριν λίγο και η θερμοκρασία μου ήταν 23.5!!! (Εννοείται πως το έβγαλα απ την πρίζα).
Να τονίσω οτι τα ανεμιστήρια είναι turbo x απ το πλαίσιο 3,90Ε το ένα!!
Θόρυβο δεν κάνουν σχεδόν καθόλου, και δουλεύουν 1800rpm 0.14A!
Πιστεύω και στις μεγάλες ζέστες θα κάνουν δουλειά, άλλωστε το ζητούμενο δεν είναι να κατεβάζουν τη θερμοκρασία τόσο πολύ!

Το μόνο θέμα είναι αυτό που σου έγραψα και πιο πάνω, οτι οι ανεμιστήρες αυτοί δε χωράνε ανάμεσα στο καπάκι και στις λάμπες,επομένως θα πρέπει να τους βάλω από πάνω!Μάλλον θα κοιτάξω να κόψω ξύλο ή πλαστικό ακριβώς στο σχήμα του φλαπ!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-05-12, 11:58
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HowHigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα έβγαλα το μεσαίο φλαπ (ίδιο με το δικό σου είναι νομίζω), και στερέωσα τους ανεμιστήρες με πρόχειρο τρόπο να δω αν κάνουν δουλειά!Τους ένωσα μεταξύ τους, τα σύνδεσα και με ένα τροφοδοτικό 12V 1.3A και τα άφησα να δουλεύουν.Τα δύο τα έβαλα στις άκρες (που έχει κενό), να φυσάνε το νερό, και τα δυο στη μέση, ακριβώς πάνω από τις λάμπες να τραβάνε αέρα προς τα έξω.
Μου αρέσει...και όπως λες κάνει και δουλειά...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-05-12, 14:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν ειναι ανοιχτο το καπακι δεν χρειαζεται να φυσαει προς τα εξω καποιο ανεμιστηρακι.

Ψυξη μπορει να γινει κι ετσι και με αλλους προχειρους τροπους και φυσικα αυτο ειναι το πρωτο ζητουμενο, ακομα και με ενα κοινο ανεμιστηρα με ποδι να χτυαει το ενυδρειο.
Στο πρωτο μου ενυδρειακι, εβγαλα το πρωτο καλοκαιρι με ανοιχτο το καπακι και με ενα ανεμιστηρακι μπαταριας απο αυτα που ειναι για το προσωπο, με πατεντα συνδεση με τροφοδοτικο και κατι ξυλακια απο σουβλακι για να στηριζεται πανω απο το ανοιγμα του καπακιου

Απο εκει και μετα κοιταμε να βελτιωσουμε τη λειτουργια (πχ ανοιχτο καπακι εινα επικινδυνο με μερικα ψαρια, ή χωρις controller γινεται ανεξελεγκτα η ψυξη και μπορει να εχουμε ασχημα αποτελεσματα, ειναι σαν αν εχουμε θερμαντηρα χωρις ρυθμιση θερμοκρασιας) και το θεαμα με τις διαφορες λυσεις που υπαρχουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ανεμιστηρακια giwrgos_1977 Αρχάριοι γλυκού νερού 44 19-06-14 00:12
diy ανεμιστηρακια johnb DIY . Φτιάχτο μόνος σου 44 03-05-12 22:11
ανεμιστηρακια Gladiator Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 12-09-11 20:15
ανεμιστηρακια linos21 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 11-05-10 16:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08677 seconds with 13 queries