Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-12, 12:47
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή Βαση για ενυδρειο

Ηθελα να φτιαξω μια ξυλινη βαση για ενυδρειο. Το ενυδρειο εινα 120*55*65. Πηρα τα ξυλά και τα εδωσα σε ενα μαστορα να μου τα ενωση για να νοιωθω πιο ασφαλης, ομως δεν καταλαβε τι διαστασεις ηθελα και μου τα εκανε την βαση 96*55. Για τα 2 πλασια πανω και κατω εχω βαλει 12*4 σουηδικο και για τα 4 ποδια εχω ενωσει 1 12*5 και ενα 14*6 ωστε να σχηματιζουν γωνια. Αν απο επανω βαλω ενα κοντρα πλακε 20mm 120*55 θα ειμαι ΟΚ ή πρεπει να ξαναφτιαξω τον σκελετο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-12, 13:56
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν η υπολοιπη κατασκευη ειναι ενταξει και αντεχει το συνολικο βαρος, αναλογως πως θα στησεις το ενυδρειο αλλαζει και το βαρος, τοτε με ενα καλης ποιοτητας κοντραπλακε δεν θα εχεις προβλημα. ψαξε καλυτερα να βρεις μπετοφορμ την καλη ποιοτητα (το μαυρο - wisa form) και θα εισαι ενταξει.
το ενυδρειο σου απο οτι υπολογισα, μονο νερο-τζαμια θα ειναι κοντα στα 500 κιλα, οποτε καταλαβαινεις ποσο θα φτασει με την αμμο η αν το κανεις και αφρικανικο θα ανεβει πιο πολυ.
εννοειται απο κατω θα βαλεις και φελιζολ αν δεν εχει πλαστικη βαση το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-12, 14:19
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Κοιτα τις ετοιμες βασεις και θα δεις οτι (στα περισσοτερα 1,20 και πανω) δεν ειναι στην ακρη οι ορθοστατες αλλα ποιο μεσα.

http://www.juwel-aquarium.de/data/Im...ungen/3300.jpg

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_27739_ehen
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-12, 14:51
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Κατ'αρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.
Χριστο, πιστευω οτι με τα ξυλα που εβαλα θα αντεξη το βαρος, κοντρα πλακε εχω παρει 20mm της Shelman και θα βαλω στον πατο αντι για φενιζολ, το υλικο που χρησιμοποιουν για ηχωμονωσεις ενα μαυρο που ειναι πολυ κοντα στο φενιζολ αλλα δεν μαδαει. Βαρος και εγω κοντα στα 550 το υπολογισα μιας και δεν θα βαλω νταμαρια (για δισκαδικο παει).
Panik και εγω αυτο φανταστικα αλλα καλο ειναι να μην παιζουμε με τοσα κιλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-12, 14:57
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου ! αντε εγω σου λεω οτι θα ειναι ενταξει απο θεμα βαρους , αλλα απο θεμα εμφανισης θα σου αρεσει αυτο ? πιστευω οτι για αρχη θα σε βολεψει αλλα με την παροδο του χρονου θα θελεις και το τελειο οπτικα.. αν κανω λαθος διορθωσε με
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-12, 22:07
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nektamen Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα φιλε μου ! αντε εγω σου λεω οτι θα ειναι ενταξει απο θεμα βαρους , αλλα απο θεμα εμφανισης θα σου αρεσει αυτο ? πιστευω οτι για αρχη θα σε βολεψει αλλα με την παροδο του χρονου θα θελεις και το τελειο οπτικα.. αν κανω λαθος διορθωσε με
Χμμμ το οπτικο δεν το ειχα σκεφτει αν και ισως λυνεται με το να βαλω τα πλαινα ξυλα που θα ντυσουν το επιπλο στην ακρη και ετσι να φαινεται σαν ενιαιο επιπλο και ισως να δωσει και λιγο μεγαλυτερη αντοχη και να κανω 4 πορτακια. Παντως thanks για την παρατηρηση με βοηθησες αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-12, 21:30
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Για εμένα πρέπει να υπάρχει και αντοχή και καλαισθησία.Φαντάσου ένα άριστο οπτικά ενυδρείο με μια χάλια βάση. Δεν θα σου σπάει τα νεύρα το σύνολο;;;; Για να μην πω για τη βάση που θα εγκαταλείψει και θα σου καταστρέψει ενυδρείο και σαλόνι.
Το κόστος για να κόψεις κάποια νέα ξύλα πιστεύω ότι δεν είναι μεγάλο. Για εμένα καλύτερα να σκεφτείς τι οπτικό αποτέλεσμα θες και να προχωρήσεις με σίγουρα βήματα για κάτι όμορφο και ανθεκτικό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαση και ενυδρειο εκατοστα vaspiou Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 15-03-11 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04298 seconds with 15 queries