Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-08, 15:18
fantasyhus Ο χρήστης fantasyhus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2008
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας

Προσπαθώ να διαβάσω τo forum και να φτιάξω ένα σωστό setup για ένα 125 RIO που σκέφτομαι να αγοράσω μέσα στις επόμενες ημερες και γιαυτο θα σας παρακαλούσα να μου προτείνεται εξοπλισμό φίλτρα γενικά για να κάνω την αγορά.Τo ενυδρείο θα μπει στο δωμάτιο μου δεν θέλω να είναι μεγαλύτερο.τo φίλτρο θα ήθελα να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνετε.Δεν υπάρχει πρόβλημα στα χρήματα θέλω να κάνω μια καλή αγορά στο setup για να μην έχω προβλήματα.Τώρα και τι ψαράκια φυτά κα λοιπά θα μπορούσα και ποσα να βάλω μέσα στο 125 καλο θα ήταν να μου τo προτείνατε και αυτό.εάν γίνετε να προτείνεται και κανένα κατάστημα στην αττική θα ήταν ότι καλύτερο.ευχαριστω προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-08, 08:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To water inn στη κηφησια εχει super προσφορα στα juwel.
Δινει το 50% της αξιας του ενυδρειου που θα παρεις σε δωροεπιταγη.
Αντιγραφω τη διφημηση τους
"Με καθε αγορα ενυδρειου δινουμε το μισο της αξιας του σε δωροεπιταγη για τις επομενες αγορες σας.
Στην προσφορα δεν περιλαμβανονται οι βασεις των ενυδρειων, τα ενυδρεια ειδικων κατασκευων και τα ενυδρεια της ELOS.
"
Water Inn -- Ιλισίων 32, Ν. Κηφισιά -- τηλ: 210 - 8003097/2 -- φαξ: 210 - 8001332 -- e-mail: kifisia@waterinn.eu -- site: www.waterinn.eu

Το 125 το εχει 158Ε και τη βαση του 77Ε.
Δηλαδη δωροεπιταγη 79Ε. (158:2)

Ειναι αληθεια πηρα το 180αρι πριν 1 μηνα και με τη δωροεπ. πηρα 1 εξωτερικο φιλτρο.
(συμπληρωνοντας χρηματα γιατι ειχα δωροεπιταγη 93Ε και το φιλτρο eheim 2026 ειχε 157Ε !!! 7Ε πιο ακριβα απο aquaristic.

Παρε να δεις μονο αν εχουν διαθεσιμα γιατι φευγουν σφαιρα.

Για το φιλτρο της juwel δεν ξερω αν θα σου κανει στην κρεββατοκαμαρα.
Δεν ξερω ποσο ελαφρα κοιμασαι, παντως ακουγεται λιιιιιιγο.
Εγω το εβγαλα και εχω μονο το εξωτερικο που ειναι αθορυβο συγκριτικα με το juwel. (ακουγεται πολυ λιγο αλλα επειδη ειναι
μεσα στη βαση οταν κλεινει η πορτα δεν ακουγεται.)
Οσο για την ασφαλεια που παρεχει ο συνδυασμος 2 φιλτρων (εσωτερικο και
εξωτερικο) εγω εχω ενναλακτικη λυση.
Αν μου χαλασει το φιλτρο (φτου-φτου) εχω ετοιμο το εσωτερικο που αφαιρεσα (με χορδη κιθαρας - καντινι).
Παιρνω τα βιολογικα υλικα (substrat) απο το εξωτερικο τα βαζω στο εσωτερικο και το βαζω προχειρα χωρις κολληση (στεκεται ανετα)
μεσα στο ενυδρειο μεχρι να φτιαξω το εξωτερικο.
Οσο για τη εξτρα φιλτρανση.... ε ποσο να φιλτραρει παραπανω.
Εχω το 2026 γυριζει 950l/h και 5 λιτρα χωρητικοτητα για υλικα.
150 λιτρα ειναι τα πραγματικα νερο μεσα στο ριο180, το εχω και χαμηλωμενο λιγο απο το ρυθμιστη ροης.
Εχω βγαλει και την ταπα στη "φλογερα" και την εχω αντικαταστησει με λιγο σφουγγαρι
για να βγαζει και απο κει νερο και να σπαει η μεγαλη ροη, γιατι σηκωνει "κυμα" μεσα.
Φυτα μην αγορασεις , τουλαχιστον στην αρχη, παρε κλαδεματα απο
ευκολα φυτα (
Ceratophyllum demersum, Ludwigia repens, Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma) που δινουν στις αγγελιες.

Ψευτικα και πλαστικα διακοσμητικα μη βαλεις.
Ξυλα μοπανι παρε και αμα παρεις καρυδα ινδικη να φατε, το "καβουκι" μην το πεταξεις,
κοφτο στη μεση και με πριονακι κανε "πορτακι" να γινουν σαν igloo, θα γινουν ωραιες φωλιες.
Αυτα με προυποθεση οτι δεν θα παρεις "αφρικανες".
Αν παρεις αφρικανες να κοιταξεις για πετρες μονο και αμμο.
Κοιτα στα θεματα με αφρικανικες κιχλιδες σχετικα.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

ΥΓ αν εχεις σκοπο να βαλεις και γατοψαρα μεσα (corydoras) να βαλεις πολυ ψιλο χαλαζιακο χαλικι σχεδον αμμο
(απο 0.5-1 mm) προσοχη οχι απο λαβα γιατι ειναι κοφτερο και τα corrys καταπινουν αμμο και τη βγαζουν απο τα βραγχια,
να μην κοπουν τα κακομοιρα, και να ειναι σκουροχρωμο, οχι μαυρο απλα μην ειναι μπαμ ασπρο.
Εγω πηρα αυτο απο ζωοφιλια παγρατιου με 20Ε περιπου ενα 20κιλο και εφτασε για το 180αρι,
(απο κατω εστρωσα ομως και υποστρωμα για τα φυτα). Οταν ειναι στεγνο στη σακουλα φαινεται πιο ανοιχτοχρωμο το χαλικι να ξερεις.
Περιμενω να στρωσει ο βυθος για να βαλω τα corrys μιας και ειναι ευαισθητα ψαρια.




__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-01-08 στις 08:11 Αιτία: ορθογραφια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας fantasyhus Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-01-08 15:16
την γνωμη σας παρακαλω dinos99 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 03-11-07 16:31
Την γνωμη σας παρακαλω . heiko27 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 28-10-06 21:41
ειδη εκτροφης πειτε την γνωμη σας fishme Γλυκό νερό - Γενικά 3 29-12-04 21:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05278 seconds with 13 queries