Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-05-11, 23:24   #1
Rookie Aquaristas...
VagelisMaria
Junior Member
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
VagelisMaria Ο χρήστης VagelisMaria δεν είναι συνδεδεμένος 15-05-11, 23:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας...
Μετά από αρκετό καιρό σκέψη αποφασίσαμε με την σύζυγο και εν όψει του ερχόμενου τέκνου σε 5 μήνες να πάρουμε ένα ενυδρείο..
¶πειρος τελείως επιλέξαμε ένα της τάξεως τον 80Lit και με αρκετό διάβασμα ΑΛΛΑ και ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ από την ιδιοκτήτρια του pet shop το έχουμε περίπου 5 μέρες και φυσικά ακόμα δεν έχουμε τα ψάρια γιατί "στρώνετε"...

Έχω όμως να θέσω κάποιες ερωτήσεις και ελπίζω να βρω (που είμαι σίγουρος) ανταπόκριση και συμβουλές εδώ...

Λοιπόν
1η) Το petshop μας έδωσε ένα clownfish (ψεύτικο) το οποίο με την χρήση αέρα ανεβοκατεβαίνει και ουσιαστικά οξυγονώνει το ενυδρείο..
Με απασχολεί όμως ότι στην διάρκεια του κατέβα όταν ακουμπάει στην βάση του παράγει έναν ήχο (τακ) που για να τον ακούω εγώ φαντάζομαι ότι τα ψαράκια όταν μπούν μέσα θα στρεσαριστούν και ίσως είναι σε μια διαρκή στρεσογόνο κατάσταση με ότι αυτο συμπεριλαμβάνεται σε μια τέτοια κατάσταση...
Τι προτείνετε...;;; Μένει το ψεύτικο clownfish ή φεύγει χωρίς δεύτερη σκέψη...
Εαν φύγει τι μπορώ να αγοράσω έτσι ώστε να έχω την απαραίτητη οξυγόνωση..;;;

2η) Επειδή βλέπω όταν μετακομίσω σε δικό μου σπίτι (προς το παρόν ενοίκιο) και μάλλον θα προχωρήσουμε σε αγορά και στήσιμο μεγαλυτέρου (οπότε το 80αρι είναι εκπαίδευση και για εμένα και την σύζυγο) δεν ξέρουμε εδώ τι ψάρια να βάλουμε..
Στην αρχή σκεφτόμασταν παπαγαλόψαρα αλλά όταν είδαμε ότι είναι υβρίδια είπαμε όχι και μάλλον μας βλέπω για αγγελόψαρα..
Πόσα λοιπόν αγγελόψαρα είναι σωστό να βάλουμε και εαν χρειαζόμαστε κάτι ιδιαίτερο σε διακόσμηση έτσι ώστε να νοιώθουν άνετα...;;;

Αυτά για αρχή και ελπίζω να βοηθήσετε την κατάσταση...
Χαιρετισμούς απο την όμορφη Λαμία..
Εμφανίσεις: 2876
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-11, 23:29
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες

για την οξυγόνωση δεν χρειάζεται κάποια ειδική συσκευή που να φυσάει αέρα στο ενυδρείο πλήν σπανίων περιπτώσεων
αρκεί να υπάρχει αρκετό ρευμα και ανατάραξη της επιφάνειας

τι φίλτρο έχεις?
μετρήσεις κάνεις?πώς θα ξέρεις ότι έστρωσε το ενυδρείο?

για τα αγγελόψαρα δεν ξέρω γρί αλλά μπορώ να σου πώ ότι το τι ψάρια θα βάλεις συνήθως ξεκινάει απο το τι νερό έχεις-ώστε και να μην χρειάζεται να χρησιμοποιείς πολλά χημικά αλλά και τα ψαράκια σου να νιώθουν ωραία σε μία κοντινή κατάσταση με την "φυσική" τους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-11, 23:36
VagelisMaria Ο χρήστης VagelisMaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VagelisMaria
Προεπιλογή

Φίλτρο είναι εσωτερικό (ουσιαστικά με αυτό που ήρθε το ενυδρείο) ...
Περαιτέρω λεπτομέρειες δεν ξέρω και πάσα πληροφορία / οδηγία δεκτή..

Μετρήσεις κάνω δύο φορές την ημέρα και σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει είναι σε φυσιολογικά επίπεδα χωρίς τα ψαράκια...

Σαφέστατα και είμαι έτοιμος να ακούσω τα πάντα από τους γνώστες του είδους γιατί ευτυχώς που υπάρχουνε και οι γνώστες για εμάς τους αδαείς..

Επίσης μιλάμε για νερό βρύσης (γλυκό) οπότε σε πρώτη φάση δεν μπορώ να μιλήσω ότι έχω συγκεκριμένο βιότοπο γιατί θα ήμουν το λιγότερο ψεύτης...
Απλός διάκοσμος με πράσινο χαλικάκι...

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-11, 00:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τις μετρησεις τις κανεις με στικ?υποθετω πως ναι.αν θες γραψε τις τιμες των μετρησεων σου.απο περιεργεια τωρα τι σου ειπανε στο πετ σοπ για το στρωσιμο?σου δωσανε τιποτα υγρα?σου ειπανε ποτε θα μπορεις να βαλεις ψαρια?δεν ξερω αν εχεις διαβασει τα υπομνηματα εδω στο φορουμ στους αρχαριους,αν δεν το εχεις κανει διαβασε τα και ειδικα αυτο.θα σου λυσουνε πολλες αποριες και σιγουρα θα σου δημιουργησουνε και νεες αλλα θα βοηθησει και εσενα να μαθεις πολλα πραγματα και τους υπολοιπους εδω μεσα να σε βοηθησουνε καλωσηρθες

υγ.σε πρωτη φαση,αυτο που μπορω να σου πω εγω με τη λιγη εμπειρια μου στην ερωτηση σου για την οξυγονωση του νερου ειναι να βγαλεις την πατεντα με το ψαρι(η αστο αν δε σε ενοχλει και το βγαζεις οταν βαλεις ψαρια)αλλα μπορεις την ιδια δουλεια να την κανεις με το εσωτερικο φιλτρο σου,γυρνωντας το ακροφυσιο(σωληνα)που βγαζει το νερο, προς τα πανω και πλαγια ωστε να κανει αναταραξη της επιφανειας του νερου.με μια επιφυλαξη στο λεω αυτο γιατι δεν ξερω ακριβως πως ειναι το φιλτρο σου.αν μας πεις και ποιο ενυδρειο εχεις παρει ακομα καλυτερα.αργοτερα οταν βαλεις ψαρια μπορεις να βαλεις και μια αεραντλια μεσα για καλυτερη οξυγονωση.δεν ειναι ακριβες,βρισκεις και με κατω απο 10 ευρω.(ουτως η αλλος καποια στιγμη θα τη χρειαστεις και ειναι χρησιμο να υπαρχει)αυτα απο μενα.περιμενε να σου απαντησουνε και οι Guru's και παλι καλωσηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-11, 00:14
VagelisMaria Ο χρήστης VagelisMaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VagelisMaria
Προεπιλογή

Τις μετρησεις τις κανεις με στικ?υποθετω πως ναι.αν θες γραψε τις τιμες των μετρησεων σου. Ναι τις κάνω με stick αύριο που θα επαναλάβω σαφέστατα και να σας δώσω τις τιμές...
Επίσης μου δώσανε και ένα υγρό για δοκιμαστικό σωληνάκι τον 5ml το οποίο πάντα μου βγάζει φυσιολογικές τιμές..
Εν αναμονή λοιπόν των τιμών αναφοράς αύριο ...

Απο περιεργεια τωρα τι σου ειπανε στο πετ σοπ για το στρωσιμο?
Σου δωσανε τιποτα υγρα?
Σου ειπανε ποτε θα μπορεις να βαλεις ψαρια?

Μου έριξε ένα μικρό μπουκαλάκι που ο μάπας δεν το κράτησα και επίσης μου έδωσε Tetra Aqua Easy Balance .
Επειδή είναι φίλη μας η ιδιοκτήτρια μας προσέχει και θέλει αύριο να δεί τις τιμές πάλι (μια φορά την ημέρα της πάω το stick) και θα αποφασίσουμε πότε θα βάλουμε τα ψαράκια..

Το ενυδρείο τρέχει μόνο με το νερό από την Τρίτη που μας πέρασε...!!!!
Αυτά ...

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και όντως εν αναμονή των Guru's...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-11, 00:43
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Δυστιχώς δεν μπορείς να βάλεις αγγελόψαρα.
Το νερό τις βρύσης πρέπει να του αλλαξεις τις παραμέτρους PH & Gh & KH για να είναι σωστές οι συνθήκες διαβίωσης. Οπως οι σκύλοι π.χ αλλοι θελουν συχνά βολτα και αλλοι θέλουν ακομη πιο συχνά ακομη και ασκηση, ας πουμε ότι και τα ψάρια έχουν αυτές τις αναγκες. Τα αγγελόψαρα γινονται πολύυυ μεγάλα και δεν μπαίνουν σε 80 λίτρα. Προσωπικά στηνω τώρα 350 λίτρα για αγγελόψαρα.

Καλό θα ήταν να άρχιζες με ψάρια που δεν χρειάζεται να αλλάξεις τις τιμές του νερού που αναφέρω πιο πάνω. Πάνω κάτω έτσι ξεκινήσαμε όλοι.

Ένα καλό σχολείο είναι τα ζωοτόκα που θα δεις και γέννες και θα έχετε την χαρα να μεγαλόσετε "σχετικά" ευκολα τα μωρά τους. Αυτά είναι ότι πρεπει για τις τιμές του νερου της βρύσης.

Καποια είδη που μου έρχονται τώρα είναι: Xiphophorus helleri, Poecilia reticulata (guppy), Poecilia latipinna (molly), Endler's livebearer, Xiphophorus maculatus (platy).
Προσοχή: Δεν μπορουν να μπουν ολοι οι συνδιασμοι με τα παραπάνω γιατί κάποια απο αυτά υβριδίζουν μεταξύ τους...

Φτάνει, εαν εγραφα τοσο και στο σχολείο τωρα δεν θα ήμουν ανεργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-11, 00:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες στο φορουμ!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VagelisMaria Εμφάνιση μηνυμάτων
1η) Το petshop μας έδωσε ένα clownfish (ψεύτικο) το οποίο με την χρήση αέρα ανεβοκατεβαίνει και ουσιαστικά οξυγονώνει το ενυδρείο..
Με απασχολεί όμως ότι στην διάρκεια του κατέβα όταν ακουμπάει στην βάση του παράγει έναν ήχο (τακ) που για να τον ακούω εγώ φαντάζομαι ότι τα ψαράκια όταν μπούν μέσα θα στρεσαριστούν και ίσως είναι σε μια διαρκή στρεσογόνο κατάσταση με ότι αυτο συμπεριλαμβάνεται σε μια τέτοια κατάσταση...
Τι προτείνετε...;;; Μένει το ψεύτικο clownfish ή φεύγει χωρίς δεύτερη σκέψη...
με καταλληλη αναταραξη της επιφανειας απο τη ροη του φιλτρου δε χρειαζεται συνηθως επιπλεον οξυγονωση. αυτο μου που περιγραφεις ειναι κατι εντελως ξενο (πιθανως κια στρεσσογονο μεχρι να το συνηθισουν) για τα ψαρια αλλα και αφυσικο. προσωπικα ανηκω στη "σχολη" που θελει τα ενυδρεια να μοιαζουν οσο γινεται "φυσικα"...οχι βατραχανθρωποι δηλαδη..παρθενωνες...σταμνες και ψευτικα ψαρακια. το γουστο μου ομως φυσικα και ειναι δευτερευον μπροστα στο δικο σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VagelisMaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αρχή σκεφτόμασταν παπαγαλόψαρα αλλά όταν είδαμε ότι είναι υβρίδια είπαμε όχι και μάλλον μας βλέπω για αγγελόψαρα..
Πόσα λοιπόν αγγελόψαρα είναι σωστό να βάλουμε και εαν χρειαζόμαστε κάτι ιδιαίτερο σε διακόσμηση έτσι ώστε να νοιώθουν άνετα...;;;
σε 80 λιτρα οχι αγγελοψαρα...αργοτερα στο μεγαλο μπορειτε (αρκει να ειναι αρκετα λιτρα και καλυτερα τουλαχιστον 50 ποντοι υψους) και θελουν οσο γινεται μαλακο νερακι. με ξυλα και φυτα θα νοιωθουν μια χαρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VagelisMaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρήσεις κάνω δύο φορές την ημέρα και σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει είναι σε φυσιολογικά επίπεδα χωρίς τα ψαράκια...
τι σημαινει φυσιολογικα?? μπορουμε να μιλαμε με νουμερα..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VagelisMaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μιλάμε για νερό βρύσης (γλυκό) οπότε σε πρώτη φάση δεν μπορώ να μιλήσω ότι έχω συγκεκριμένο βιότοπο γιατί θα ήμουν το λιγότερο ψεύτης...
Απλός διάκοσμος με πράσινο χαλικάκι...
αν μιλαμε για νερο βρυσης...και ΑΝ το νερο ειναι σκληρο (οπως στα περισσοτερα μερη της ελλαδος) καλυτερα να αφησεις τοτε τα αγγελοψαρα και να προσανατολιστεις σε ψαρια σκληρου νερου.
εκτος αν θελεις να προμηθευθεις με ΑΟ και να μαλακωνεις το νερο.
το πρασινο χαλικι αν ειναι πολυ "φαντεζι" θα ελεγα να αντικατασταθει με κατι πιο φυσικο...τωρα που δεν εχεις ακομη ψαρια και φυτα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VagelisMaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τις κάνω με stick αύριο που θα επαναλάβω σαφέστατα και να σας δώσω τις τιμές...
τα στικ δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστα..σου δινουν μια γενικη εικονα...αλλα ειδικα στη φαση του στρωσιματος θελουμε ακριβεια κατα το δυνατον. επισης τα στικς δε μετρανε αμμωνια αν δε κανω λαθος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VagelisMaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είναι φίλη μας η ιδιοκτήτρια μας προσέχει και θέλει αύριο να δεί τις τιμές πάλι (μια φορά την ημέρα της πάω το stick) και θα αποφασίσουμε πότε θα βάλουμε τα ψαράκια..
στα στικς που χρησιμοποιουσα εγω τουλαχιστον επρεπε να δεις τις ενδειξεις σε συγκεκριμενο λεπτο. αν περασει ο χρονος για να δειξεις το στικ στην ιδοκτητρια του πετσοπ....θα διαβαζει αλλα αντι αλλων λογικα...

στα υπομνηματα θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες..οπως και στα υπολοιπα θεματα. εκμετταλευσου το γεγονος οτι δεν εχεις ψαρια για να μαθεις οσα πιο πολλα μπορεις...τα λαθη πληρωνονται.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-05-11 στις 15:40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-11, 06:16
VagelisMaria Ο χρήστης VagelisMaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VagelisMaria
Προεπιλογή

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα να έχουμε..!!

Το ότι θα έβρισκα βοήθεια και αρκετή ήμουν σίγουρος ..!!
Το ότι θα έβρισκα βοήθεια και μάλιστα τόσο γρήγορα δεν το περίμενα..!!

Ευχαριστώ όλους σας.....!!
Το fake clownfish βγήκε χθες μετά το πρώτο μνμ που διάβασα (και έκανε ένα ωραιότατο press papie) ...!!!
Απο εκεί και μετά ρωτώντας πας στην πόλη..!!!!

Έχω σκοπό να ακολουθήσω όλες τις συμβουλές για να έχω ευτυχισμένο τον μικρόκοσμο μου έτσι ώστε να το χαίρομαι και εγώ και οι μικροί "συγκάτοικοι μου"...!!!

Σε πρώτη φάση λοιπόν αναδιοργανώνω το ενυδρείο....
Δεν βιάζομαι να βάλω ψαράκια..
Και εδώ είσαστε (ακούγομαι σαν στυγνός εκμεταλλευτής) ...

Και όντως εαν έριχνα τόση μελέτη στο σχολείο ούτε εγώ θα ήμουν άνεργος...

Ευχαριστώ και Καλή σας μέρα...!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-11, 09:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλημερα και καλως ηρθες.

Οπως διαβασες για τον κυκλο του αζωτου θα καταλαβες οτι για να εχεις "ενεργο" και "ζωντανο" φιλτρο που εχει βιολογια [νιτροποιητικα (καλα) βακτηρια που μετατρεπουν τα τοξικα αμμωνια (NH3) και νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) σε πιο ατοξικα νιτρικα αλατα (ΝΟ3) που βγαινουν με τις αλλαγες νερου] πρεπει με καποιο τροπο να παρεχεις στο νερο ρυπους.
Αν δεν τρωνε τα βακτηρια δεν αναπτυσονται/πολλαπλασιαζονται για να μπορει να δεχτει το νερο το βιοφορτιο των ψαριων κλπ.
Πως παρεχεις τους τους ρυπους για να γινει το "στρωσιμο"?

ΥΓ θα προτεινα να αποφευγεις το easy balance και γενικα τα πολλα χημικα προσθετα και να εχεις πιο φυσικη διαδικασια "ανανεωσης" του νερου, βαζωντας φρεσκο (αποχλωριωμενο με καλο αντιχλωριο πχ seachem prime και σε κοντινη θερμοκρασια με του ενυδρειου) με τις αλλαγες ρουτινας.

ΥΓ2 στρωμενο ειναι ενα ενυδρειο οταν ανεβει πανω απο το μηδεν η αμμωνια και στη συνεχεια και τα νιτρωδη και μετα μηδενισουν και απομεινουν μονο τα νιτρικα στο νερο.
Οποτε πρεπει να βρισκεις στις μετρησεις αμμωνια: μηδεν, νιτρωδη μηδεν, και νιτρικα πανω απο το μηδεν. (τα οποια με μια αναλογης ποσοτητας αλλαγη νερου θα τα "φερεις" σε "επιτρεπτα" ορια κατω απο 25ppm και με τις αλλαγες νερου θα τα κρατας χαμηλα. Τα ζωντανα φυτα βοηθουν σε αυτο γιατι καταναλωνουν νιτρικα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-11, 19:16
VagelisMaria Ο χρήστης VagelisMaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VagelisMaria
Προεπιλογή

Να'μαι πάλι..

Εδώ λοιπόν και τρείς μέρες και εφόσον το στρώσιμο ελέγχθηκε πολλάκις και απο εμένα και απο το προσωπικό του petshop πηγαίνοντας του δείγμα νερού πρωί - βράδυ σε ποτηράκι αποστειρωμένο.. (Ως νοσηλευτής (άνεργος) έχω κάμποσα) μπήκανε και τα ψαράκια...

Μου δώσανε τέσσερα (4) αγγελόψαρα και τρία (3) gourami...
Κάτι φυσικά δεν μου πάει καλά σε αυτά τα είδη αλλά προς το παρόν βλέπω τέλεια διαβίωση , ηρεμία ανάμεσα στα δύο είδη και ειδικά τα αγγελόψαρα τα βλέπω τρομερά ήρεμα...
Τα gourami's βέβαια είναι δύο γκρί με νομίζω μπλέ γραμμές και ένα πορτοκάλι με γκρί γραμμές.
Ερώτηση...Ρε παιδιά πολύ το κυνηγητό ανάμεσα στα gourami's...Φυσιολογική συμπεριφορά..;;

Έχω διαβάσει για τον σεξουαλικό διμορφισμό και απλά αναρωτιέμαι εαν μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει λίγο περισσότερο πως αναγνωρίζουμε την διαφορετικότητα του φύλου.
Θα μου πείτε ρε φίλε έλεος...Και έχετε και δίκιο ...Αλλά ως ΝΕΟΣ ρωτώντας πας στην πόλη (Όποτε το λέω αυτό η σύζυγος μου απαντάει ..To Gps τι το έχουμε)

Ερωτήσεις..
Μου δώσανε ένα κουτάκι τροφής της εταιρείας RENA με πολύχρωμες νιφάδες που υποψιάζομαι ότι η πολυχρωμία οφείλεται στα υλικά παραγωγής..
Με συμβουλεύσανε να τα ταίζω το πολύ δύο (2) νιφάδες ανά ψάρι.
Και μια φορά την εβδομάδα νηστικά.
Μέχρι εδώ μου τα είπανε καλά;;;
Χρειάζεται ναι ή όχι αλλαγή τροφής είτε μόνιμα είτε περισταστιακά (μία (1) μέρα έτσι , μί (1) αλλοιώς..);;

Αυτά και ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-11, 22:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VagelisMaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'μαι πάλι..

Εδώ λοιπόν και τρείς μέρες και εφόσον το στρώσιμο ελέγχθηκε πολλάκις και απο εμένα και απο το προσωπικό του petshop πηγαίνοντας του δείγμα νερού πρωί - βράδυ σε ποτηράκι αποστειρωμένο.. (Ως νοσηλευτής (άνεργος) έχω κάμποσα) μπήκανε και τα ψαράκια...
Και ποιες ηταν οι τιμες ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3?

Μου δώσανε τέσσερα (4) αγγελόψαρα και τρία (3) gourami... Σαν πολλα δεν ειναι για πρωτη "φουρνια"?
Κάτι φυσικά δεν μου πάει καλά σε αυτά τα είδη αλλά προς το παρόν βλέπω τέλεια διαβίωση , ηρεμία ανάμεσα στα δύο είδη και ειδικά τα αγγελόψαρα τα βλέπω τρομερά ήρεμα... Τα αγγελοψαρα ειναι κοπαδοψαρα. 6-7 ατομα μινιμουμ ομαδα
Τα gourami's βέβαια είναι δύο γκρί με νομίζω μπλέ γραμμές και ένα πορτοκάλι με γκρί γραμμές.
Ερώτηση...Ρε παιδιά πολύ το κυνηγητό ανάμεσα στα gourami's...Φυσιολογική συμπεριφορά..;; Αν ειναι αρσενικα σε μικρο χωρο ειναι φυσιολογικο .... να σκοτωθουν μεταξυ τους στο ξυλο

Έχω διαβάσει για τον σεξουαλικό διμορφισμό και απλά αναρωτιέμαι εαν μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει λίγο περισσότερο πως αναγνωρίζουμε την διαφορετικότητα του φύλου. Στα ενήλικα μόνο γκουραμι μπορεί να φανεί ότι ο αρσενικός έχει μακρύτερο ραχιαίο πτερύγιο και ειναι πιο εντονα τα χρωματα τους (σε σωστο νερο). Τα θηλυκά είναι πιο μικρόσωμα και έχουν φουσκωτή κοιλιά.
Τα σκαλαρια ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισεις.
Θα μου πείτε ρε φίλε έλεος...Και έχετε και δίκιο ...Αλλά ως ΝΕΟΣ ρωτώντας πας στην πόλη (Όποτε το λέω αυτό η σύζυγος μου απαντάει ..To Gps τι το έχουμε)

Ερωτήσεις..
Μου δώσανε ένα κουτάκι τροφής της εταιρείας RENA με πολύχρωμες νιφάδες που υποψιάζομαι ότι η πολυχρωμία οφείλεται στα υλικά παραγωγής.. Οχι απαραιτητα αλλα δεν εχει σημασια, Σημασια εχει να ταιζεις με ποικιλια τορων που δεν εχει περασει η ημερομηνια ληξης και δεν ειναι πολυκαιρισμενες (πανω απο 3-4 μηνες ανοιγμενη η συσκευασια) γιατι χανουν τις βιταμινες τους και μετα εχουμε δυσαρεστα επακολουθα.
Με συμβουλεύσανε να τα ταίζω το πολύ δύο (2) νιφάδες ανά ψάρι. Αναλογα σε ποια φαση ειναι το ενυδρειο και τα ψαρια. Στο στρωσιμο και πολυ ειναι το ταισμα που σου ειπε.. Μετα, αν θελεις καλοαναθρεμενα ψαρια, και εχεις δυνατη φιλτρανση και συχνες αλλαγες μπορει να τα ταιζεις και πολλες φορες την ημερα, ιδιως οταν ειναι στην αναπτυξη και καθε 3 ωρες.
Και μια φορά την εβδομάδα νηστικά. Δεν κανει κακο αλλα δεν ειναι αναγκη να εχεις σταθερη ρουτινα στην νηστεια ή στο πλουσιο ταισμα. Μπορεις να κανεις νηστεια οποτε νομιζεις random, ακομα και οταν λειψεις για αρκετες μερες να τα αφησεις νηστικα,
Μέχρι εδώ μου τα είπανε καλά;;;
Χρειάζεται ναι ή όχι αλλαγή τροφής είτε μόνιμα είτε περισταστιακά (μία (1) μέρα έτσι , μί (1) αλλοιώς..);;

Αυτά και ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων..
Για τι διαστασεις ενυδρειο μιλαμε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-11, 22:33
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Σκαλαρια στα 80 λιτρα ε;

Καλή τύχη !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07419 seconds with 15 queries