Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-12, 22:10
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή νεος στο χομπυ..!

καλυσπέρα σε όλους!!! είμαι σχετικά νεος στο χομπυ....και οπως "σχεδον" ολοι οι "νεοι" λογο ενθουσιασμου ξεκινησα να στησω ενα κοινονικο ενυδριο "120 λιτρων" χωρις ομως να παρω και πολυ στα σοβαρα τισ απαρετητες συνθικες ενως υγειηνου περιβαλοντος για το καθε ψαρακι που αγοραζα ξεχωριστα...! Ετσι λοιπον με τον καιρο, και με αρκετο θα ελεγα διαβασμα, καταλαβα οτι δεν ειναι ολα τα ψαρια ιδια και οτι το καθε ενα απο αυτα εχει διαφορετικες απαιτησεις! Ετσι λοιπον αναγκαζομαι να δωσω καποια απο τα ψαρακια "αφου στα πετ σοπ δεν τα δεχονται πισω" για να μπορεσω ετσι να παρεχω στα υπολοιπα ενα σωστο και οσο γινεται πιο υγιες περιβαλον!.....τα ψαρια που εχω αυτην τη στιγμη στο ενυδρειο ειναι:

5 platys 2θ - 3α

4 guppys 2α - 2θ

10 ροδοστομους "οι οποιοι ζουν σε ποιο μαλακο νερο σε σχεση με τα παραπανω" απ'οτι εχω διαβασει

2 σκαλαρια "το ιδιο με τους ροδοστομους"

ενα ζευγαρι γκουραμι αυτου του ιδους http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39015

αλλα δυο γκουραμι διαφορετικου ιδους http://www.google.gr/imgres?q=%CE%B3...r:5,s:35,i:159 "αυτα ειναι αλλα καμια σχεση τα χρωματα τους" τα οποια δεν ξερω να τα ξεχωριζω αν ειναι αρσενικο η θυλικο

3 κοριντορας "το ξερω οτι ειναι σμινοπσαρα εχω σκοπο μολις "ελαφρωσει" το ενυδρειο απο ψαρια να βαλω μερικα ακομα

κι εναν αστακο για τον οποιο οσο κι αν εψαξα στο ιντερνετ δεν εχω καταφερει ακομα να βρω πληροφοριες για το ποιες ειναι οι ιδανικες συνθικες για την διαβιωση του!

παιδια το ξερω οτι εχω κανει λαθοι "αρκετα" αλλα τωρα προσπαθω να καταφερω το καλυτερο για τα ψαρακια!! και οσο κι αν δεν θελω να βγουν απο το ενυδρειο μου ορισμενα απο αυτα πρεπει να γινει!!

οποιαδηποτε συμβουλη-παρατηρηση-προταση δεκτη!

σας ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-12, 22:24
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ψαξε να βρεις πιο ειδος ειναι τα κορυντορας που εχεις, γιατι εχουν μεγαλες διακυμανσεις σε απαιτησεις μεταξυ τους τα διαφορα ειδη. θα ειναι καλυτερα να γυρισεις πισω και το αστακο, γιατι μπορει να σου δημιουργησει προβληματα με τα ψαρια.
και κατι αλλο που σκεφτηκα τωρα, τα κορυ τα εχεις μαζι με τις αφρικανες? αν ναι, τοτε θα πρεπει να δωσεις ολα τα ψαρια και τον αστακο εννοειται και να κρατησεις τις αφρικανες μονες τους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-12, 22:28
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

τα ψαρια που λεω να βγουν ειναι τα 2 σκαλαρια και τα γκουραμι! τους ροδοστομους ισως τους δωσω σε γνωτο μου! οι φωτογραφιεσ ειναι λιγο χαλια αλλα συγχωρεστε με, δεν εχω καλυτερα "μηχανηματα"!!!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 001.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  29,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 002.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  32,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 003.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  34,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 004.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  46,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 005.jpg
Εμφανίσεις:  501
Μέγεθος:  46,3 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 006.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  34,6 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 007.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  39,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 008.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  21,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 009.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  23,1 KB
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-12, 22:34
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

καλησπερα Χρηστο!!! αυτο που σκευτομαι εγω ειναι οτι το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα και επειδη τα γκουραμι ειναι οσο να ναι πιο μεγαλα ψαρια απο τα πλατυ και τα γκαπυ,, αν τελικως αποφασησω να κρατησω αυτα δεν ειμαι συγουρος αν θα ειναι αρκετος ο χωρος για ενα "στανταρ" ζευγαρι που εχω + τα αλλα 2 τα οποια αν ειναι ιδιου φυλου θα χρειαστω κι αλλα ψαρια.... + τα σκαλαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-12, 22:44
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

επειδη με εχεις μπερδεψει λιγακι, μεσα στο 120αρι εχεις και τις αφρικανες μαζι με ολα αυτα τα ψαρια που θελεις να δωσεις?
σε ενα 120αρι ενυδρειο μπορεις να κανεις θαυματα, μπορεις να το κανεις φουλ φυτεμενο με φυτα χαμηλων απαιτησεων και να βαλεις απο ψαρια 1 ζευγαρι γκουραμι (και τα pearl και τα dawrf που εχεις ειναι φοβερα, αν και προσωπικα θα προτιμουσα τα dawrf σε χαρεμι).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-12, 22:55
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ναι! ολα αυτα που εχω αναφερει ειναι μεσα στο ιδιο ενυδρειο! γι αυτο σου λεω οτι πρεπει να αποχωρησουν μερικα...τωρα ομως πια??? αν οντως "χωρανε" τα γκουραμι οκ για 2 ζευγαρια "το ενα ειναι συγουρα". Για τα dawrf ομως πως μπορω να ξερω αν ειναι ζευγαρι και δεν ειναι 2 θυλικα η 2 αρσενικα?? κι αν ειναι 2 αρσενικα π.χ. Αν πρεπει να φτιαξουν και χαρεμι θα πρεπει να βαλω αλλα 4-6 θυλικα! και παλι ο συνολικος αριθμος των ψαριων ανεβαινει!! θα συμβιωνουν ανετα?? χωρις παρεξηγιση αλλα σε ξανα ρωταω γιατι εχω παρει τα μαθηματα μου και δεν θελω να την πατησω παλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-12, 23:12
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μαλιστα, εχεις μπλεξει δηλαδη, τωρα που εχεις και γεννα απο τα λαμπιντο.
αφαιρεσε ολα τα ψαρια και τον αστακο και ασε μεσα τις αφρικανες με τα μικρα. ξεχασα να σου πω οτι και τα γκουραμι θελουν μαλακο και ελαφρως οξινο νερο.
τωρα που εχεις γεννα το πιο πιθανο ειναι να στρεσαριστουν οι γονεις (και απο τα αλλα ψαρια αλλα και απο τις εργασιες που θελεις να κανεις στο ενυδρειο σου) με αβεβαιο μελλον για τα μικρα.
κρατα μονο τις αφρικανες προς το παρων,για να εχεις μια πιθανοτητα να καταφερεις να μεγαλωσεις τα μικρα. οσα καταφερουν και επιβιωσουν, τα μεγαλωνεις, τα δινεις, και μετα αποφασιζεις πως θελεις να στησεις το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-12, 23:33
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

οχι οχι λαθως! μαλλον κατι δεν καταλαβες η δεν εξυγησα εγω! δεν προκειτε για καμια γεννα!! τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο ειναι ενα ζευγαρι γκουραμι αλλα 2 γκουραμι τα οποια ειναι διαφορετικου ειδους αγνωστου φυλου, 2 σκαλαρια 5 πλατυ 4 γκαπυ 10 ροδοστομοι 3 κορυ και ο αστακος! σορι αν σου ειπα κατι λαθως εγω! δεν τα παω και πολυ καλα με αυτες τις ονομασιες.....και μπορει να εκανα λαθως! διορθωσεμε αν εκανα οντως!
-------------------------
σορι!!!!ξεχασα να σου πω.....ειναι και 2 μικροι πλεκο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MixalisS : 09-05-12 στις 23:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-12, 23:39
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εχεις ξεχωρισει σε αλλο ενυδρειο τα μικρα μαζι με τη θυληκια?
αν τα εχεις αλλου τοτε μπορεις να ξεκινησεις τις εργασιες στο ενυδρειο σου αφοβα.
γενικα ολα τα ψαρια που εχεις εκτος πλατυ-γκαπυ θελουν μαλακο και οξινο νερο. το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για σκαλαρια και τα ροδοστομα δεν θα βγαλουν ποτε τις πραγματικες τους συμπεριφορες. αν εχεις τη δυνατοτητα να αγορασεις μια α.ο. για να τροποποιεις το νερο της βρυσης, τοτε μπορεις να κρατησεις σε αυτα τα λιτρα τα γκουραμι που λεγαμε και μονο ενα ειδος, γιατι θα πεφτει πολυ ξυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-12, 23:58
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

φιλε μου παρεξιγηση! για πια θυλικια μιλας??? αφου δεν προκειτε για καμια γεννα!! δεν εχω ξεχωρισει κανενα ψαρι!

η α.ο. τι ακριβως ειναι??

το γνωριζω οτι για σκαλαρια ειναι λιγα τα λιτρα και γι αυτο ελεγα να εδινα τα ψαρια (γκουραμι - σκαλαρια - ροδοστομους) και να κρατουσα τα γκαπυ και τα πλατυ!

για ποιο λογο δεν θα διξουν την συμπεριφορα τους οι ροδοστομοι?? λογο λιτρων??

και τελως αν τελικος αποφασισω να βγουν ολα αυτα και να μεινουν τα γκουραμι θα πρεπει να βγει το ενα απο τα δυο ειδη....αρα θα πρεπει να μεινει το ενυδρειο με 2 ψαρια και ολα τα αλλα να φυγουν! (πραγμα λιγο δισκολο! ποιος θα τα παρει ολα)?
-------------------------
αρα λοιπον μηπως ειναι πιο ευκολο να δωσω τα σκαλαρια και τα γκουραμι και αν δωσω τους ροδοστομους στον γνωστο μου,, και να κρατησω ολα τα υπολοιπα??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MixalisS : 09-05-12 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-12, 00:20
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν εχεις ανοιξει θεμα για μια μπουκωμενη θυληκια λαμπιντο? μαλλον εγω μπερδευτηκα και νομιζα οτι τα εχεις ολα μαζι, αλλα απο οτι κοιταξα αναφερεις οτι εχεις και αλλο ενυδρειο.
τελοσπαντων, τα ροδοστομα θελουν πολλα λιτρα και μεγαλο μηκος ενυδρειου για να δεις τι σημαινει συμπεριφορα κοπαδιου. α.ο. (αντιστροφη οσμωση) ειναι μια συσκευη με φιλτρα που μαλακωνει το νερο της βρυσης, μηδενιζει την gh και την kh και απομακρυνει και αλλες βλαβερες ουσιες οπως το χλωριο.
οπως σωστα ειπες, κρατα τα ζωοτοκα και μολις αποκτησεις καποια εμπειρια προχωρας και σε πιο απαιτητικα ψαρια. ολα οσα ανεφερες, εκτος τα ζωοτοκα, θελουν νερο επεξεργασμενο απο α.ο.
θα πρεπει να δωσεις και τους πλεκο και τα κορυ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-12, 00:31
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

α! τωρα καταλαβα τι εγινε!! αχαχαχ οχι δεν εχω αλλο ενυδρειο εγω αυτο το θεμα που προφανως ειδες το εχει ανοιξει ο αδερφος μου "αλλο ενυδρειο αυτο" και γι αυτο μπερδευτηκαμε!!! αχαχαχαχ κοιτα να δεις! τελως παντων! αυτο ακριβως λεω κι εγω! επειδη τα πλατυ και τα γκαπυ ειναι λιγο πιο ευκολα ψαρια ελεγα να κρατησω αυτα μιας και θα ειναι πολυ πολυ πιο ανετα μεσα σε 120 λιτρα απ οτι θα ειναι τα γκουραμι!

οι πλεκο γιατι πρεπει να βγουν??? δεν θα κανει το νερο??? η γενικα δεν τεριαζουν με τα γκαπυ - πλατυ??
-------------------------
οσο για το "μαλακο νερο" η τυρφη δεν κανει αυτην την ιδια δουλεια??? αν οχι που κειμενονται περιπου αυτες οι αντλειες?? (σε τιμη)

απο τους ροδοστομους αν και δεν τους παρεχω προστοπαρων τελειο περιβαλον δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα κανουν απιστευτα ομορφο κοπαδι!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MixalisS : 10-05-12 στις 00:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-12, 00:41
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οι πλεκο ειναι ψαρια ν.αμερικης, οποτε δεν ταιριαζουν και απο γεωγραφικης αποψης, αλλα και απο συνθηκες νερου. το ιδιο ισχυει και για τα κορυ.
μια α.ο. ξεκιναει απο 60 ε, η τυρφη θα σου κοστισει πολυ πιο ακριβα σε βαθος χρονου.
τα ψαρια μαλακου νερου εαν τα εχεις σε σκληρο νερο απλα επιβιωνουν και ποτε δεν φτανουν στο προσδοκιμο της ζωης τους, συχνα αρρωσταινουν, δεν εχουν τα κανονικα τους χρωματα κ.α., και δεν ειναι αυτος ο σκοπος του χομπι μας. το ιδιο γινεται και για ψαρια σκληρου νερου και τα εχουμε σε μαλακο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-12, 00:48
MixalisS Ο χρήστης MixalisS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

φυσικα και δεν ειναι αυτος ο σκοπος του χομπυ μας!!! γι αυτο και μιλαμε αυτη την στιγμη!! οκ τοτε σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις χρυσημες πληροφοριες σου!!! να εισαι καλα!!! μπορω να πω οτι με βοηθησες αρκετα!!!

και κατι τελευταιο! τι νερο ειναι ιδανικο για τους πλεκο?? μαλακο??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεος στο χομπυ tomcc Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 19-04-12 20:47
Νεος στο χομπυ!!! Gianniskaz Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-05-09 16:30
νεος στο χομπυ poseidonbc Αρχάριοι γλυκού νερού 8 16-03-07 04:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06371 seconds with 14 queries