Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-15, 13:25
operadude Ο χρήστης operadude δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2015
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Fish Only 45L Αρχάριος και γενικές ερωτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Γράφω πρώτη φορά στο forum και γενικά είμαι πολύ νέος στο χόμπι. Έχει περίπου ένα μήνα που πρωτοασχολήθηκα.

Διαθέτω ένα μικρό ενυδρείο 45 L και γενικά ψάχνω να βρω να το αξιοποιήσω με τον καλύτερο τρόπο.
Αρχικά σκεφτόμουν για reef αλλά δεν έχω τις γνώσεις και το φοβάμαι λίγο. (Δεν έχω ξαναστήσει ενυδρείο ποτέ).
Μετά κάπου διάβασα για τα fish only και μου άρεσε η ιδέα. Ψάχνοντάς το όμως μπερδεύτικα αρκετά γιατί δεν κατάλαβα ποια είναι η διαφορά ενός fish only από ένα reef. Συγκεκριμένα έχω τις ακόλουθες απορίες.
1. Όταν λέμε fish only (αν κατάλαβα καλά) εννοούμε με ψάρια και νεκρό βράχο έτσι; Αλλά διαβάζω μερικά Post που αναφέρουν ότι βάζουν και ζωντανό. Αυτό όμως δεν είναι reef;
2. Το Fish only χρειάζεται skimmer και sump σε αυτά τα λίτρα; Το skimmer το βρίσκω στο ιντερνετ σαν skimmer πρωτεϊνών. Αν δεν έχω ΖΒ το χρειάζομαι; Ή εξυπηρετεί και άλλο σκοπό;
3. Σε περίπτωση που βάλω νεκρό βράχο, πως μπορώ να τον διακοσμήσω για να μην είναι απλά ένας βράχος με ψαράκια;
4. Το στρώσιμο του νερού και οι αλλαγές είναι πάνω κάτω παρόμοιες με αυτά του γλυκού νερού ή καμιά σχέση;
5. Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένη λάμπα LED στο καπάκι Aquael Leddy Tube 6W Μου κάνει αυτή ή χρειάζομαι κάτι άλλο;

Περίπου το φαντάζομαι με ένα ζευγαράκι clownfish μια γαριδούλα και ένα σαλιγκαράκι. Θα είναι άνετα αυτά σε 45L; Γιατί σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τα ψάρια.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί έχει ένα μήνα μόνο διαβάζω και έχω βαλτώσει λίγο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-15, 17:42
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από operadude Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Γράφω πρώτη φορά στο forum και γενικά είμαι πολύ νέος στο χόμπι. Έχει περίπου ένα μήνα που πρωτοασχολήθηκα. Καλωσηρθες!

Διαθέτω ένα μικρό ενυδρείο 45 L και γενικά ψάχνω να βρω να το αξιοποιήσω με τον καλύτερο τρόπο.
Αρχικά σκεφτόμουν για reef αλλά δεν έχω τις γνώσεις και το φοβάμαι λίγο. (Δεν έχω ξαναστήσει ενυδρείο ποτέ).
Μετά κάπου διάβασα για τα fish only και μου άρεσε η ιδέα. Ψάχνοντάς το όμως μπερδεύτικα αρκετά γιατί δεν κατάλαβα ποια είναι η διαφορά ενός fish only από ένα reef. Συγκεκριμένα έχω τις ακόλουθες απορίες.
1. Όταν λέμε fish only (αν κατάλαβα καλά) εννοούμε με ψάρια και νεκρό βράχο έτσι; Αλλά διαβάζω μερικά Post που αναφέρουν ότι βάζουν και ζωντανό. Αυτό όμως δεν είναι reef; Η διάφορα fish only με reef είναι η ύπαρξη ζωντανών κοραλλιων. Όταν έχουμε κοράλλια τότε λέγεται reef. Όταν δεν έχουμε fish only. Ο νεκρός βράχος ζωντανεύει με τον καιρο και γίνεται ζωντανός. Ο βράχος είναι το φίλτρο σου. Ότι κάνουν τα βιολογικά υλικά στο γλυκο.
2. Το Fish only χρειάζεται skimmer και sump σε αυτά τα λίτρα; Το skimmer το βρίσκω στο ιντερνετ σαν skimmer πρωτεϊνών. Αν δεν έχω ΖΒ το χρειάζομαι; Ή εξυπηρετεί και άλλο σκοπό; Το σκιμμερ το θεωρώ απαραίτητο. Θα το δούμε στην πορεία αν θα καταλήξεις σε κάποιο.
3. Σε περίπτωση που βάλω νεκρό βράχο, πως μπορώ να τον διακοσμήσω για να μην είναι απλά ένας βράχος με ψαράκια;
4. Το στρώσιμο του νερού και οι αλλαγές είναι πάνω κάτω παρόμοιες με αυτά του γλυκού νερού ή καμιά σχέση;
5. Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένη λάμπα LED στο καπάκι Aquael Leddy Tube 6W Μου κάνει αυτή ή χρειάζομαι κάτι άλλο;

Περίπου το φαντάζομαι με ένα ζευγαράκι clownfish μια γαριδούλα και ένα σαλιγκαράκι. Θα είναι άνετα αυτά σε 45L; Γιατί σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τα ψάρια.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί έχει ένα μήνα μόνο διαβάζω και έχω βαλτώσει λίγο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τα λίτρα σου θα σε δυσκολέψουν αρκετά ειδικά στην αρχή. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο να ξεκινήσεις. Η μπορείς να κολλήσεις ένα στις διαστάσεις που θες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-15, 22:29
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από operadude Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Γράφω πρώτη φορά στο forum και γενικά είμαι πολύ νέος στο χόμπι. Έχει περίπου ένα μήνα που πρωτοασχολήθηκα.

Διαθέτω ένα μικρό ενυδρείο 45 L και γενικά ψάχνω να βρω να το αξιοποιήσω με τον καλύτερο τρόπο.
Αρχικά σκεφτόμουν για reef αλλά δεν έχω τις γνώσεις και το φοβάμαι λίγο. (Δεν έχω ξαναστήσει ενυδρείο ποτέ).
Μετά κάπου διάβασα για τα fish only και μου άρεσε η ιδέα. Ψάχνοντάς το όμως μπερδεύτικα αρκετά γιατί δεν κατάλαβα ποια είναι η διαφορά ενός fish only από ένα reef. Συγκεκριμένα έχω τις ακόλουθες απορίες.
1. Όταν λέμε fish only (αν κατάλαβα καλά) εννοούμε με ψάρια και νεκρό βράχο έτσι; Αλλά διαβάζω μερικά Post που αναφέρουν ότι βάζουν και ζωντανό. Αυτό όμως δεν είναι reef;
2. Το Fish only χρειάζεται skimmer και sump σε αυτά τα λίτρα; Το skimmer το βρίσκω στο ιντερνετ σαν skimmer πρωτεϊνών. Αν δεν έχω ΖΒ το χρειάζομαι; Ή εξυπηρετεί και άλλο σκοπό;
3. Σε περίπτωση που βάλω νεκρό βράχο, πως μπορώ να τον διακοσμήσω για να μην είναι απλά ένας βράχος με ψαράκια;
4. Το στρώσιμο του νερού και οι αλλαγές είναι πάνω κάτω παρόμοιες με αυτά του γλυκού νερού ή καμιά σχέση;
5. Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένη λάμπα LED στο καπάκι Aquael Leddy Tube 6W Μου κάνει αυτή ή χρειάζομαι κάτι άλλο;

Περίπου το φαντάζομαι με ένα ζευγαράκι clownfish μια γαριδούλα και ένα σαλιγκαράκι. Θα είναι άνετα αυτά σε 45L; Γιατί σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τα ψάρια.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί έχει ένα μήνα μόνο διαβάζω και έχω βαλτώσει λίγο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επειδή έχω ένα παρόμοιο...Δεν στο προτείνω!Είναι ταλαιπωρία να κρατάς τις συνθήκες σταθερές!!Θέλει εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και σίγουρα αυτόματη αναπλήρωση για να κρατάς την αλατότητα σταθερή. Καλύτερα να κάνεις υπομονή και να πας σε μεγαλύτερο. Όπως και να έχει καλή αρχή και καλό διάβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-15, 00:00
operadude Ο χρήστης operadude δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2015
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα σου θα σε δυσκολέψουν αρκετά ειδικά στην αρχή. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο να ξεκινήσεις. Η μπορείς να κολλήσεις ένα στις διαστάσεις που θες.
Οικονομικά δεν παίζει για νέο ενυδρείο δυστυχώς. Αυτό μου το χάρισαν. Είναι από 3ο χέρι και σκεφτόμουν να το αξοιοποιήσω με τον καλύτερο τρόπο. Ένα μικρό FO φάνταζε ιδανική επιλογή για εμένα. Ίσως να πάω σε κάτι πιο εύκολο. Το ψάχνω. Σε ευχαριστώ πάντως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω ένα παρόμοιο...Δεν στο προτείνω!Είναι ταλαιπωρία να κρατάς τις συνθήκες σταθερές!!Θέλει εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και σίγουρα αυτόματη αναπλήρωση για να κρατάς την αλατότητα σταθερή. Καλύτερα να κάνεις υπομονή και να πας σε μεγαλύτερο. Όπως και να έχει καλή αρχή και καλό διάβασμα.
Σε ευχαριστώ πολύ θα αξιοποιήσω αυτό κάπως και μετά ανάλογα το οικονομικό, σίγουρα μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-15, 13:18
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;
Με τον φωτισμό που έχει δεν έχεις θέμα αν το τρέξεις fo.
Παρε ένα θερμοστάτη, ενα κυκλοφορητή, 3 κιλά βράχο, 3 κιλά αραγωνιτη και μπορείς να το ξεκινήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-15, 18:29
operadude Ο χρήστης operadude δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2015
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;
Με τον φωτισμό που έχει δεν έχεις θέμα αν το τρέξεις fo.
Παρε ένα θερμοστάτη, ενα κυκλοφορητή, 3 κιλά βράχο, 3 κιλά αραγωνιτη και μπορείς να το ξεκινήσεις.
Καλησπέρα Παναγιώτη. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
1. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 60x30x25 ΜxΥxΠ (Κανονικά το πλάτος του είναι 30 στην μέγιστη διάστασή του γιατί είναι κοίλο εμπρός και 20 ατην ελάχιστη, γι'αυτό το μέτρησα 25).
2. Θερμοστάτη έχω βρει στα 50W και 75W, επειδή η διαφορά τους στην τιμή είναι πολύ μικρή σκεφτόμουν για 75W
Κυκλοφορητής είναι το wave maker ή καμιά σχέση?
3. Φίλτρο θα χρειαστώ? έχω ένα μικρό εσωτερικό μόνο με ένα σφουγγαράκι μέσα. Μηχανικό φιλτράρισμα μόνο δλδ.
4. Βράχος και αραγωνίτης νεκρός έτσι?
Αυτό είναι το ενυδρειάκι

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-15, 19:08
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Με το καλο φιλος καλη αρχη!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από operadude Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Παναγιώτη. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
1. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 60x30x25 ΜxΥxΠ (Κανονικά το πλάτος του είναι 30 στην μέγιστη διάστασή του γιατί είναι κοίλο εμπρός και 20 ατην ελάχιστη, γι'αυτό το μέτρησα 25). Για fish only Μικρο αλλα θα μπορεσεις να κανεις κατι για αρχη μετα σε βλεπω για μεγαλητερο!!!
2. Θερμοστάτη έχω βρει στα 50W και 75W, επειδή η διαφορά τους στην τιμή είναι πολύ μικρή σκεφτόμουν για 75WΜια χαρα ειναι ο 75 φυσικα εχει να κανει και με το τι θερμοκρασιες θα εχεις στον χορο που ειναι το ενυδρρειο!
Κυκλοφορητής είναι το wave maker ή καμιά σχέση?Η διαφορα ειναι οτι το ενα εχει επολογη και γιανα σιμιουργει κιματισμο!με ενα κυκλοφοριτη π.χ. tunze6015 ή nano koralia jydor.
3. Φίλτρο θα χρειαστώ? έχω ένα μικρό εσωτερικό μόνο με ένα σφουγγαράκι μέσα. Μηχανικό φιλτράρισμα μόνο δλδ. καλο ειναι να παρεις ενα φιλτρο θα εχεις καλυτερη φιλτρανση και μετραει!
4. Βράχος και αραγωνίτης νεκρός έτσι? αμα βαλεις βακτηριδια μετα απο 15 μερες εισαι κομπλε!
Αυτό είναι το ενυδρειάκι

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-15, 12:20
operadude Ο χρήστης operadude δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2015
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο φιλος καλη αρχη!
Σε ευχαριστώ πολύ Σάκη.
Ακόμη στο διάβασμα είμαι γιατί δεν θέλω να αφήσω τίποτα στην τύχη και πάνω από όλα να μην ταλαιπωρήσω τα ζωντανά. Αυτό είναι το πρώτο μου μέλημα. Το δεύτερο είναι να αξοιοποιήσω ότι έχω με τον καλύτερο τρόπο. Αν 45L είναι μικρό για FO τότε προς τα που να κατεθυνθω? Σε γλυκού καλύτερα?
Σχετικά με το σχόλιό σου:
1. Το σπίτι έχει σταθερή θερμοκρασία 15C τον χειμώνα χωρίς θέρμανση. Συνήθως καίω κάτι ελαφρύ και το πάω στους 18-20. Το καλοκαίρι περίπου 28-30C
2. Για τον κυκλοφορητή εγώ θα χρειαστώ την επιλογή για τον κυματισμό? Και γενικά τι μέγεθος ροής να κοιτάξω? Εκεί κοντά στα 1800l/h που έχει ο tunze 6015?
3. Για τα βακτήρια που λες, αν ο βράχος ζωντανέψει τι διαφορά θα κάνει στο ενυδρείο? θα βοηθάει να κρατηθούν οι συνθήκες πιο σταθερές? Θα αρχίσουν να φυτρώνουν "διάφορα"?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-15, 10:55
operadude Ο χρήστης operadude δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2015
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Καλημέρα, είμαι στην φάση που ψάχνω τον εξοπλισμό για να υπολογίσω το κόστος. Θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για το ρεφρακτόμετρο. Αυτά από κίνα λένε τίποτα; βρήκα αυτά τα 2
Από ebay : Salinity Refractometer
Από Amazon : Automatic Temperature Compesnation Sea water salinity refractometer

Θα μου κάνει κάποιο από αυτά τα 2;
Επίσης κοιτούσα για τα test της Api συγκεκριμένα αυτά από amazon : Api saltwater Master Kit Αυτό είναι που χρειάζομαι για αρχή έτσι;

Για κυκλοφορητή είδα αυτόν : Sicce Nano Voyager 2.000L Διάβασα καλούτσικα σχόλια για αυτόν στο ίντερνετ. Θα κάνει δουλειά;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-15, 11:07
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από operadude Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης κοιτούσα για τα test της Api συγκεκριμένα αυτά από amazon : Api saltwater Master Kit Αυτό είναι που χρειάζομαι για αρχή έτσι;
καλημέρα.
επειδή έψαχνα και εγώ το συγκεκριμένο test kit είδα ότι δυστυχώς κανένας από Αμερική δε στέλνει Ελλάδα. και αν σου στείλει κάποιος κοίτα μήπως πληρώσεις τελωνείο και σου πάει ποιο ακριβά από το να το έπαιρνες από Ελλάδα.
Εγώ το πήρα από ebay από Αγγλία.
Αν θες σου στέλνω το link.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-15, 11:22
operadude Ο χρήστης operadude δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2015
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα.
επειδή έψαχνα και εγώ το συγκεκριμένο test kit είδα ότι δυστυχώς κανένας από Αμερική δε στέλνει Ελλάδα. και αν σου στείλει κάποιος κοίτα μήπως πληρώσεις τελωνείο και σου πάει ποιο ακριβά από το να το έπαιρνες από Ελλάδα.
Εγώ το πήρα από ebay από Αγγλία.
Αν θες σου στέλνω το link.
Αν δεν σου κάνει κόπο στείλτο μου. Θα με βοηθήσει. Σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-15, 17:46
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από operadude Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, είμαι στην φάση που ψάχνω τον εξοπλισμό για να υπολογίσω το κόστος. Θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για το ρεφρακτόμετρο. Αυτά από κίνα λένε τίποτα; βρήκα αυτά τα 2
Από ebay : Salinity Refractometer
Από Amazon : Automatic Temperature Compesnation Sea water salinity refractometer

Θα μου κάνει κάποιο από αυτά τα 2;
Επίσης κοιτούσα για τα test της Api συγκεκριμένα αυτά από amazon : Api saltwater Master Kit Αυτό είναι που χρειάζομαι για αρχή έτσι;

Για κυκλοφορητή είδα αυτόν : Sicce Nano Voyager 2.000L Διάβασα καλούτσικα σχόλια για αυτόν στο ίντερνετ. Θα κάνει δουλειά;
Ευχαριστώ
Και τα 2 ρεφρακτόμετρα είναι ίδια. Πάρε το φθηνό απο ebay. Μια χαρά είναι.
Τα τεστάκια είναι μια χαρά για το fo
Και ο κυκλοφοριτής κομπλέ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-16, 20:39
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

To petcumulus ειναι σε λειτουργια ? γιατι νομιζω οτι ειναι ανενεργο πλεον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικές απορίες αρχάριου Dracula Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-08-11 14:17
Κάποιος γενικές ερωτήσεις magman Χρυσόψαρα 16 31-07-10 10:52
Ερωτήσεις αρχάριου για diy CO2 Vaggos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-03-10 20:10
Γενικές ερωτήσεις Lenore Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-03-09 01:16
hand-made vs ready aquarium και γενικές ερωτήσεις Celda Αρχάριοι γλυκού νερού 29 01-08-05 19:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06653 seconds with 15 queries