Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-15, 22:11
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή Συζήτηση για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα

Πριν λιγους μηνες μπηκα και εγω στο club των ατμιστων.Συχνα πυκνα οσοι
απο το περιβαλλον μου ξερουν για αυτο δεν παραλειπουν να με ενημερωσουν
για οτι ακουνε για το ηλεκτρονικο τσιγαρο,τα αρνητικα του παντα βεβαια.Ετσι κι
εγω ειπα να σας ενημερωσω για αλλη
μια ερευνα-ανακαλυψη για τις βλαβερες συνεπειες του ηλεκτρονικου
τσιγαρου.Σιγουρα τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θεωρούνται ευρέως λιγότερο επιβλαβή
σε σχέση με τα συμβατικά τσιγάρα, όμως ακομα μία νέα έρευνα ανατρέπει αυτή την άποψη.

http://www.newmoney.gr/palmos-oikono...ronika-tsigara
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-15, 22:24
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αν και δεν ανηκω ακριβως στο club των ατμιστων -το παλευω..- θα σου ελεγα οτι δεν θεωρω την παραπανω 'ερευνα' ουτε σοκαριστικη,ουτε και πολυ σοβαρη..Κατ αρχην το αρθρο δεν ειναι η ερευνα αυτη καθαυτη αλλα ενα ανωνυμο σχολιο επι μιας ερευνας που δεν εχουμε δει..Δευτερον αναφερεται αν καταλαβα καλα μονο σε καποια αρωματικα υγρα αναπληρωσης που ετσι κι αλλιως μπορεις να αποφυγεις.Τριτον ,μπορει να βρει κανεις απειρες αντιστοιχες ερευνες ,και ανεξαρητες ελληνικες.., που αντιστοιχα βεβαιωνουν ποσο πολυ λιγοτερο βλαπτει το ατμισμα απ το καπνισμα.Και τελος ειναι εντυπωσιακο ποσο εχουν λυσαξει οι καπνοβιομηχανιες να βγαλουν οπωσδηποτε βλαβερο το ατμισμα..και δεν φειδονται χρηματων γι αυτο αν με εννοεις..Γενικα η πιο σοβαρη και τεκμηριωμενη ερευνα που εχω διαβασει ,ελεγε με λιγα λογια οτι το ατμισμα ειναι συνηθεια σχετικα προσφατη,δειχνει να μην εχει συνεπειες αντιστοιχες του καπνου αλλα θα χρειαστει πολυ χρονος ακομα για να ειμαστε σιγουροι..Παντως αν δεν πιασω την Κυριακη το joker , η επομενη ευχη μου ειναι να τα κοψω εντελως ολα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-15, 22:30
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

δε ξέρω πόσο πιο λάιτ ή πιο κακό είναι από το κανονικό αλλά προσωπικά με βοήθησε να μειώσω το κάπνισμα . εννοείτε με στόχο να το κόψω μαχαίρι , πράγμα που έκανα και ... με λένε Γιώργο και είμαι καλά εδώ και 3 χρόνια ... κάπνιζα 5-7 πακέτα την ημέρα και ήθελα 200 + ευρώ το μήνα πάγιο έξοδο ... με το ηλέκτρονικό σαφώς πέφτει πολύ το κόστος του μήνα .... αλλά προσωπική συμβουλή ... αν σκέφτεται κανείς να κάνει μόνο ηλεκτρονικό ... και να μην έχει στόχο να το κόψει .... μην μπει καν στο κόπο .... μπορεί απλά να μειώσει τα κανονικά τσιγάρα στο 1 πακέτο την εβδομάδα ! (λέμε τώρα) και να μείνει στο κλασικό, γνωστό σε όλους, χρόνια τώρα 3πτυχο πίσσα-νικοτίνη-άνθρακα που χρόνια ξέρουμε τι σκ..τ.α προκαλεί στον οργανισμό ... με την λογική ότι ο άνθρωπος το καπνό τον έχει στη ζωή του πάνω από 100 χρόνια τουλάχιστον ! οπότε γιατί να μην μείνεις στα γνωστά ναρκωτικά σου ! ? ....

απλά ... πάρτε μια βαθιά ανάσα και κόφτε το μια και καλή ! αυτό είναι η λύση ... ή μια στο τόσο ! είναι ακόμα καλύτερο ! φιλικά Γιώργος .... και είμαι καλά
ή μια πιο χιουμοριστική προσέγγιση .... θα σας έλεγα και άλλα για να εμβαθύνω αλλά είμαι ... πολύ πιωμένος για να γράφω τόσο κείμενο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-15, 22:40
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemomar Εμφάνιση μηνυμάτων
με λένε Γιώργο και είμαι καλά εδώ και 3 χρόνια ... κάπνιζα 5-7 πακέτα την ημέρα
5 με 7 πακετα?????Ρε φιλε ετσι εξηγειται το ντουμανι που εβλεπα να βγαινει απ το λιμανι..και γω νομιζα πως ηταν το Νησος Μυκονος που πηραν φωτια οι τσιμινιερες του...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-15, 23:14
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Σας εγραψα (αλλη μια) ερευνα γιατι τις προαλλες ειχα
διαβασει και αυτη

http://www.seleo.gr/epistimi/ugeia/1...s#.Vms717_EqBu

Αυτη βεβαια δεν επικαλειται μελέτη του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ......
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-15, 23:48
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

μιας και ειναι η δουλεια μου τα ηλεκτρονικα τσιγαρα και ειμα ατμιστης πολλα χρονια και το χω και αυτο μαζι με τα ενυδρεια σαν χομπυ θα σ πω οτι το 99% των υγρων πλεον δεν περιεχουν διακετυλιο.αρα το αν θα το εισπνεουμε ειναι καθαρα δικο μας θεμα.επιλεγουμε αν θελουμε υγρα αναπληρωσης με διακετυλιο η οχι.υπαρχουν πολλα πραγματα που πιθανως ειναι επιβλαβη αλλα και παλι εμεις επιλεγουμε το αν θα τα ατμισουμε.πχ οταν σ λενε οτι συρμα Ni200 δεν πρεπει να λειτουργει σε vw mode ουτε να το κανεις dry burn γιατι ειναι τοξικο γιατι να το κανεις;γιατι να ατμιζεις στα 5 volts που πιθανον να παρεγεται φορμαλδευδη οπως εχω διαβασει;γιατι να σου σκασει η μπαταρια στα χερια οταν εσυ φταις που δεν γνωριζεις τον νομο του ohm και παιρνεις λαθος μπαταρια;αν ληφθουν υποψιν καποιες βασικες προυποθεσεις θα φτασεις στο σημειο να λαμβανεις μονο την ατμοποιημενη γλυκερινη και προπυλαινογλυκολη την νικοτινη(υπαρχουν και τα μηδενικα υγρα) και καποιο ποσο αρωματος που ολα πλεον ειναι usp grade.οσο και να φροντισουν οι εταιριες για να κανουν κατι πιο υγιεινο βασικο ειναι να συμπεριφερομαστε σωστα και εμεις στο ηλ. τσιγαρο.κατι που ισχυει σε ολες τις συσκευες.μην ξεχναμε το μεγαλο πληγμα των καπνοβιομηχανιων μετα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.ποιος μ λεει εμενα οτι δεν κρυβονται συμφεροντα πισω απο ολο αυτο;διαβαστε και τις ερευνες του κυριυ φαρσαλινου που εχει κανει γιατι αυτος να εχει αδικο;φιλικα παντα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-15, 00:03
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Post

Φίλοι μου ο πόλεμος που γίνεται στο Η/Τ είναι φοβερός. Οι απώλειες στις καπνοβιομηχανίες είναι τεράστιες. Αυτό προσπαθούν να το περιορίσουν όσο μπορούν τουλάχιστον τώρα που το θέμα Η/Τ είναι άγουρο, δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες και φυσικά δεν υπάρχουν επιπτώσεις από μακροχρόνια χρήση. Όλα αυτά θα γίνουν γνωστά σε 50 χρόνια και βάλε. Τότε θα μπορούν βγουν πολύ πιο σωστά συμπεράσματα και απόψεις επί του θέματος.
Αυτό που παραδέχονται αρκετοί επιστήμονες είναι ότι το μόνο σίγουρο τουλάχιστον μέχρι σήμερα, το Η/Τ τσιγάρο είναι πιο ασφαλές από το συμβατικό. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το κάνει ένα ασφαλές προϊόν χωρίς προβλήματα και επιπτώσεις στην υγεία. Οτιδήποτε εισέρχεται στον ανθρώπινο πνεύμονα που είναι εκτός του φυσικού αέρα είναι επιβλαβές. Έχει αποδειχτεί μετά από χρόνιες μελέτες ότι ο κάτοικος μεγαλούπολης, επιβαρύνεται σαν να καπνίζει 2 τσιγάρα σε σύγκριση με έναν κάτοικο της επαρχίας.
Αυτό που στηρίζουν ολοένα και περισσότεροι επιστήμονες είναι πως το Η/Τ είναι μια πολύ καλή μέθοδος διακοπής του καπνίσματος και ως έτσι πρέπει να το βλέπουν οι καπνιστές. Σαν ένα μεταβατικό στάδιο πριν την οριστική απεξάρτηση από την νικοτίνη.
Από προσωπική εμπειρία έχω δει φοβερά αποτελέσματα όσο αφορά την εξάρτισή μου στην νικοτίνη. Όταν ξεκίνησα το Η/Τ, άτμιζα υγρά περιεκτικότητας 1,8% νικοτίνης και παρόλα αυτά η επιθυμία μου για τσιγάρο ήταν έντονη. Με προσπάθεια (η αλήθεια είναι) απέφυγα τις πρώτες εβδομάδες το συμβατικό τσιγάρο και πλέον, ένα χρόνο σχεδόν μετά, ατμίζω υγρά περιεκτικότητας 0,6%. Πλέον όταν βγαίνω για ψώνια ή για διάφορες άλλες δουλειές από το σπίτι, δεν παίρνω μαζί μου το Η/Τ. Όταν πηγαίνω κάποια επίσκεψη όπου υπάρχουν παιδιά επίσης δεν το παίρνω μαζί μου. Έχω διαπιστώσει πως έχουν περάσει 8, 10 ίσως και παραπάνω ώρες όπου δεν με έχει απασχολήσει το ότι δεν έχω μαζί μου το Η/Τ. Θέλω να πιστεύω πως του χρόνου θα έχω φτάσει σε υγρά μηδενικής νικοτίνης. Από 'κει και πέρα θα προσπαθήσω να περιορίζω τη χρήση του ώστε να απεξαρτηθώ από την συνήθεια τη μηχανική.
Έρευνες όπως είπα δεν υπάρχουν πάρα πολλές, υπάρχουν όμως αρκετές όπου το μόνο σίγουρο που αποδέχονται είναι ότι είναι κατά πολύ ασφαλέστερο από το συμβατικό. Κάποιες μιλούν για ποσοστά του 95% και άνω!!!
Δεν θέλω να παρασύρω κανένα φίλο και να τον προτρέψω στο να κόψει το συμβατικό τσιγάρο και να στραφεί προς το Η/Τ. Την προσωπική μου εμπειρία και άποψη αναφέρω επί του θέματος. Μεγάλοι άνθρωποι ήμαστε, ότι νομίζει ο καθένας κάνει.
Κλείνοντας θα σας παραθέσω κάποια άρθρα που αφορούν θέματα υγείας (έρευνες, συνεντεύξεις επιστημόνων, εκπομπές κτλ) επάνω στο Η/Τ καθώς επίσης και τρία βιντεάκια που αποδεικνύουν τις διαφορές Η/Τ vs Συμβατικού. Το τρίτο βίντεο (με τα ποντίκια) καλό θα είναι όσοι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι σε θέματα ζωοφιλίας να μην το δουν. Το θεωρώ τραγικό για τα ζωάκια...

Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση!!!


  1. Εδώ
  2. Εδώ
  3. Εδώ
  4. Εδώ
  5. Εδώ
  6. Εδώ
  7. Εδώ
  8. Εδώ
  9. Εδώ
Και τα τρία βίντεο (προσοχή στο 3ο όπως είπα πιο πάνω):


BORKED

BORKED

BORKED
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-15, 00:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει ένα σωρό τέτοιες έρευνες, αλλά κρύβουν ποιες καπνοβιομηχανίες τις παραγγέλνουν.
Είναι πολλά και μεγάλα τα συμφέροντα παιδιά, και οι κυβερνήσεις δεν κάνουν τίποτα γιατί χάνουν δις φόρους.
Ατμίζω πάνω από 4 χρόνια, από τότε δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου, κόπηκε ο βήχας από τη 2η ημέρα, ευχαριστιέμαι το καφέ , δεν λαχανιάζω , δεν βρωμάνε ρούχα , σπίτι , γραφείο, αυτοκίνητο, το οικονομικό δεν το συζητάω, με τη γυναίκα μου θέλαμε πάνω από 300 Ευρώ το μήνα, και τώρα με 50-60 Ευρώ περνάμε 3-4 μήνες, και πόσα άλλα καλά να πω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-15, 22:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι το λιγοτερο αφελες να πιστευει καποιος οτι κατι που εισπνέει καποιος (εκτος απο καθαρο γηινο ατμοσφαιρικο αερα) δεν του κανει κακο στον οργανισμο του! Ακομα και το νεφος της πολης ... το τσιγαρο ... το ηλ. τσιγαρο ... την βενζινη ... τα ναρκωτικα που εισπνει καποιος χρηστης κοκ
Για το θεμα παιζει και μεγαλος πολεμος συμφεροντων των καπνοβιομηχανιων οποτε δεν πιστευω τιποτα εκατέρωθεν ...
Ακομα και οι επιστημονικες μελετες χωρις πολυετη πειραματα δεν ειναι και τοσο αξιοπιστες ... πχ για το αν η ασπιρινη κανει καλο η κανει κακο εχω διαβασει απειρες μελετες που η μια καταργει την αλλη και δε ξερω τελικα ποια "κερδισε" οποτε ειναι λιγο παρε το αβγο και κουρευτο!

Χωρις καποια μελετη ειναι σχεδον σιγουρο οτι το καλυτερο για ολους ειναι να κοψουν το τσιγαρο και το ηλ. τσιγαρο ... να μετακομίσουν σε καποιο χωριο χωρις νεφος και που δε θα αναβουν τα τζακια το χειμωνα .... α και μια μελετη τελευταια λεει να μη τρωει και κοκκινο κρεας καθως δημιουργει καρκινο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-16, 00:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή Eρευνα-σοκ(αλλη μια) για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα

Ρε παιδιά 8-10 watt αυτο ειναι ηλεκτρονικό φουγάρο οχι τςιγάρο καταρχήν πως αντέχεται ; εγω εχω το a7 alterego και του έβαλα μια αντίσταση 0.5ohm και πηγα να πνίγω με 3.8 watt νομιζω ειναι επισης η έρευνες δεν λενε οτι ειναι βλαβερό πανω απο τα 4.3 watt ;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-16, 00:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη Watt όχι Volt
μου γραφει 10w 1,59Ω & 3,98V
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-16, 01:08
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μιχάλη δεν ξερω τι watt εχει μιας κι ειμαι καινούργιος στο άθλημα, πηρα ενα καινούργιο σχετικά ,οχι mod αλλα επειδή αγόρασα στον αδερφό το eleaf 40watt και τα συγκρίνουμε κανουμε τα ιδια ντουμάνια ειναι πολυ δυνατό και με αντίσταση 0.5 δεν μπορω καν να παρω τζούρα. Το πηρα επειδή μου άρεσε το design ειναι πολυ μικρο ,παντως μολις αρχίσει να χαλάει θα παω σε mod κι εγώ.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-16, 15:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μάλιστα δεν το έχω με διπλοτριδιπλους λογαριασμούς κλπ τα είχα διαβάσει αυτά, έλεγα μήπως υπήρχε τίποτα πιο απλό γι αυτό ρώτησα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-16, 18:16
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα δεν το έχω με διπλοτριδιπλους λογαριασμούς κλπ τα είχα διαβάσει αυτά, έλεγα μήπως υπήρχε τίποτα πιο απλό γι αυτό ρώτησα.
Είναι πολύ απλό. Αν έχεις λογαριασμό, θα γνωρίζεις πόσο απλό είναι φτιάξεις έναν τέτοιο λογαριασμό. Φτιάχνεις λοιπόν έναν ακόμη με διαφορετικό όμως mail. Τον δεύτερο λογαριασμό δεν χρειάζεται να τον συνδέσεις με κάποια κάρτα όπως έχεις κάνει με τον πρώτο. Αφού τον φτιάξεις, βάζεις χρήματα από την κάρτα σου στον πρώτο (όπως έκανες και παλαιότερα δηλαδή), στέλνεις τα χρήματα από τον έναν (πρώτο) στον άλλο (δεύτερο) και αυτό ήταν. Κάνεις τις αγορές σου με τα χρήματα που υπάρχουν στον δεύτερο λογαριασμό
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-16, 21:35
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Για την παρακαμψη δεν εχω ιδεα να σου πω αλλα απ το σαββατο εχω τον ατμοποιητη της kangertech sub mini αλλα με αλλο mod, μια χαρα μου φαινεταισε σχεση με την ασχετοσυνη μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-16, 22:08
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Γεια σου Χρηστο!
ιδιο ατμο εχουμε
Τι μοντακι εχεις;


Υ.γ κι εγω δεν εχω δοκιμασει ακομα την παρακαμψη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-16, 22:14
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Χαχα α ρε Γιαννη τα μεγαλα πνευματα συναντουνται χαχα
Το joyetech evic-vtc mini
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-16, 16:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ρε παιδιά έχω ήδη βάλει στο καλάθι το eleaf istick60w με τον melo2 αυτό για τον αδελφό μου
Και εγώ έχω διαλέξει το joytech 75w, ατμοποιητη ποιον να πάρω; έχω μπερδευτεί, να πάρω ένα melo2 κ εγώ; Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ή γεύση πιο πολύ,έχετε να προτείνεται κάποιον;
-------------------------
Και κάτι ακόμα ο melo2 παίρνει αντίσταση 1.5ωμ ή όχι;
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 14-02-16 στις 16:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-16, 21:59
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά έχω ήδη βάλει στο καλάθι το eleaf istick60w με τον melo2 αυτό για τον αδελφό μου
Και εγώ έχω διαλέξει το joytech 75w, ατμοποιητη ποιον να πάρω; έχω μπερδευτεί, να πάρω ένα melo2 κ εγώ; Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ή γεύση πιο πολύ,έχετε να προτείνεται κάποιον;
-------------------------
Και κάτι ακόμα ο melo2 παίρνει αντίσταση 1.5ωμ ή όχι;
Ο Subtank mini της Kangertech είναι πολύ καλός και δοκιμασμένος από χιλιάδες ατμιστές. Έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για τον Triton της Aspire. Όλα αυτά όσο αφορά ατμοποιητές που δέχονται εργοστασιακές αντιστάσεις αλλά και επισκευάσιμες. Τώρα αν δεν σε απασχολεί το εργοστασιακό κομμάτι και ψάχνεσαι μόνο για επισκευάσιμους, υπάρχουν αρκετές προτάσεις με μία από τις κορυφαίες, αυτή του Kayfun. Το θέμα αυτό είναι πολύ προσωπικό και την απάντηση μπορείς να την δώσεις μόνος σου από δοκιμές που θα κάνεις είτε σε καταστήματα, είτε από κάποιους φίλους συνατμιστές...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-16, 22:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μάλιστα το κακό είναι ότι όλοι οι φίλοι είτε δεν καπνίζουν καθόλου ή κάνουν κανονικό
Μόνο τον μελο έχω δοκιμάσει του αδελφού μου, με eleaf istick40 και δεν μου είπε και πολλά.
Για το joyetech τι λες το 75watt ή το 60watt ή θα πρότεινες κάτι άλλο;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-02-16, 15:29
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα το κακό είναι ότι όλοι οι φίλοι είτε δεν καπνίζουν καθόλου ή κάνουν κανονικό
Μόνο τον μελο έχω δοκιμάσει του αδελφού μου, με eleaf istick40 και δεν μου είπε και πολλά.
Για το joyetech τι λες το 75watt ή το 60watt ή θα πρότεινες κάτι άλλο;
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ του istick και του vtc. Το vtc είναι πολύ ανώτερο. Μην σε μπερδεύουν τα watt. Η ίδια συσκευή είναι. Εγώ την είχα παλαιότερα και ήταν 60w. Μετά την προηγούμενη αναβάθμιση λογισμικού είναι πλέον 75W!. Από τότε έχει βγάλει ακόμη ένα update με το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις εσύ τα σύρματα που χρησιμοποιείς στο mode TC (έλεγχος θερμοκρασίας). Οπότε το Joytech Evic Vtc mini είναι ένα. Στα watt παίζει ρόλο πιο λογισμικό έχει. Κάτι το οποίο είναι πάρα πολύ εύκολο να αναβαθμίσεις...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-16, 15:32
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μάλιστα ωραίος οπότε θα πάρω το vtc και θα ψησω και τον αδελφό μου για το ιδιο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-16, 15:45
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ας βαλω κι εγω τον subtank μου με ενα απο τα μοντακια μου..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20160209_214747_258.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  17,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-03-16, 08:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το Σ/Κ η γυναίκα μου μου ζήτησε να της φτιάξω ένα μπουκαλάκι με 0 νικοτίνη (σκέτη γλυκερίνη δηλαδή) με το άρωμα που βάζω πάντα, και άλλο ένα μπουκαλάκι χωρίς άρωμα και λίγη νικοτίνη. Της τα έφτιαξα και αυτό χωρίς άρωμα το έκανα 7αρι περίπου (2 μέρη 36αρα και 8 μέρη γλυκερίνη). Το χωρίς άρωμα της άρεσε, όταν έκανε και αυτό με άρωμα αισθανόταν ένα γδάρσιμο στο λαιμό και έτσι αποφάσισε να κάνει από εδώ και πέρα χωρίς άρωμα, το δοκίμασα και δεν ήταν άσχημο, σκέφτομαι να φτιάξω και ένα μπουκαλάκι για εμένα
Την φόβισε αυτό με την ασθένεια του "Ποπ Κορν"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-03-16, 12:07
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τακη μην μας τρομοκρατεις!!
Παρτε μια φωτο με το πυροβολο μου ,να τα ξεχασετε ολα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20160301_120232.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  22,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-03-16, 12:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρτε μια φωτο με το πυροβολο μου ,να τα ξεχασετε ολα!
Κλαρίνο θες να πεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-03-16, 12:26
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παιδια μιας και βλεπω αρκετους ατμιστες στο φορουμ θα θελα τη γνωμη σας..Θελω να βοηθησω τον αδερφο μου να κοψει το καπνισμα καθως το πηρε αποφαση οπως μου λεει..Ειναι ατομο με εγχειρηση καρδιας(σθενωση) πριν 15 χρονιά. αλλα και καμποσες πνευμονιες σε πιο νεαρη ηληκια.Τωρα ειναι 37..Ευτυχως και δοξα τω Θεο τι να πω δεν εχει καμια επιπλοκη με το προβλημα αλλα καθοτι ανθρωπος του 'οσα πανε κι οσα ερθουν ' καπνιζει κοντα 1 πακετο μαλμπορο τα τελευται 9 χρονια..Εγκλημα θα μου πειτε αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...Μπορει λοιπον ενας καλος τυπος ηλεκτρ.τσιγαρου να βοηθησει σταδιακα να κοπει το ατιμο τσιγαρο;Εσεις ποιο θα προτεινατε;Απο θεληση τον βλεπω αυτη τη φορα αποφασισμενο δηλαδη το ελπιζω,και σκεφτηκα το ηλεκτρ.τσιγαρο αλλωστε κι εσεις γι αυτο δεν το ξεκινησατε;οκ ειναι και το οικονομικο,αλλα στην περιπτωση του αδερφου μου αυτο ειναι το λιγοτερο..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-03-16, 17:05
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν ειναι το οικονομικο μονο, Κυριως το κοψαμε για την υγεια μας.
Ποτε δεν πιστευα οτι μπορω να το κοψω.. Ουτε καν οταν ενας φιλος μου εδωσε ενα απλο κιτ η.τ.
Θελει ελαχιστη προσπαθεια για να το κοψει , ενα καλο συστημα ,θα βοηθησει παραπανω σε αυτο..
Ειμαι σιγουρος οτι θα το κοψει κανοντας χρηση η.τ.
Καπνιζα απο τα 14 , για 13 χρονια και το εκοψα σε 3 μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-03-16, 17:44
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Και εγώ στο η. τ. από σήμερα κιόλας. με συγκλόνισε το βίντεο του Φαρσαλίνου και ζητάω να κόψω το κανονικό. 24 χρόνια στα κανονικά και με cpap μηχάνημα πλέον, δεν θέλω να το ξαναδώ μπροστά μου. Κάνω ένα τελευταίο κανονικό τώρα και το πετάω.
Συμφωνώ, ένα κάρο βλάκες βλέπεις κάθε μέρα, πουσου λένε το ηλεκτρονικό... επικίνδυνο ... ηλίθιε, αν κάπνιζες θα ήξερες, αν είχες ένα παιδάκι 6 χρονών, εξαρτώμενο, κάθε μέρα να σε βλέπει να την κοπανάς κάθε μισή ώρα για τσιγάρο, θα ήξερες. Βλάκες, όλοι ειδήμονες και όλοι με άποψη.
1 θα του πεις1 να το κόψει χωρίς βοήθεια τίποτα.
2 το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αν δεν μπορεί,
όλα τα άλλα είναι και είναι αρλούμπες,
έξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω πάω, που να μην πήγαινα, γμτο το έχω πετάξει το τελυταίο 5 μηνο δυό φορές στον κάδο και την άλλη μέρα, ξαναπήρα.
Κλαψ. Τέλος, δεν τα αντέχω πιά.
Με εμάς τους όσα πάνε και άμα έρθουν τα πράγματα είναι πιο ζόρικα, βλέπε Βλάσης Μπονάτσος αλλά δεν γουστάρω να ψοφήσω και κυρίως να με φάει η μαλακία το τσιγάρο, που νομίζω ότι μου α΄ρεσει κιόλας.
Μπούρδες εξαρτημένοι είμαστε και μακριά παιδιά όσοι μπορείτε. Σίγουρα θα έχετε έναν συγγενή, έναν κάποιο, ένα αγαπημένο πρόσωπο για το οποίο αξίζει να ζήσετε.
..
χσ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-16, 23:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Ατμοενυδρείο! :)

Την βρήκα σε μια ατμιστική κοινότητα και είπα να την ανεβάσω και εδώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1933846_10205748324768152_4316769143923523129_n.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  28,5 KB  
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Συζήτηση για τις συνθήκες διαβίωσης μονομάχων Nick74 Bettas 27 26-05-12 18:07
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14798 seconds with 14 queries