Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-09, 15:29
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή Pearling......?

Αν έχω καταλάβει σωστά το perling είναι οι "φουσκίτσες" που βγάζουν τα φύλλα όταν γίνετε η φωτοσύνθεση ε?
Το οξυγόνο.

Στο ενυδρείο μου δεν το έχω δει μέχρι στιγμής αν και τα φυτά μου σε 3 εβδομάδες έχουν πιάσει "ταβάνι"!

Είναι 120 αλλά 100 καθαρά.
Φιάλη CO2,παροχή 24 ώρες, 60 φυσσαλίδες το λεπτό ,με Ph controller, Ph 7 σταθερό.Διάχυση με κεραμικό.
Εχω και μια σκαλίτσα....κάνει δουλειά?
Είναι καλύτερη σε διάχυση από τον κεραμικό?

Τον κεραμικό τον έχω βάλει κοντά στον πυθμένα αλλά όχι κοντά στην είσοδο του φίτρου, δεν θέλω να το περνάω μέσα από το φίλτρο (γνωρίζω ότι γίνετε καλυτερη διάχυση), εκτός και αν δεν είναι επίφοβο για ζημειά ή για επιβάρυνση ως προς τη λειτουργία των βακτηριδίων.

Aπό πάνω (35 cm) από τον κεραμικό είναι η έξοδος του φίτρου.


Συνολική ισχύ φωτισμού 55 watt ,sylvania gro lux με ανακλαστήρες.
Μήπως είναι χαμηλός ο φωτισμός?


Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-09, 17:31
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Φοτο?...
Εγω παντος το παρατηρω στην java fern μου καθε μερα γυρο στις 5-6 ωρες συνεχως...
Επισης ειναι φορες που ειναι σαν να εχω μικρη αεροαντλια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-09, 17:49
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Είσαι στα 0,5W/liter + ανακλαστήρες. Κι εγώ τόσο έχω - είναι ικανό να δημιουργήσει pearling, αν τα φυτά σου αναπτύσονται καλά.

Οι 60 φυσαλίδες/λεπτό μπορεί να είναι λίγες. Τι ΚΗ έχεις; Μέτρα το, και δες πόσα ppm CO2 αντιστοιχεί με βάση το KH/Ph σου.

Δοκίμασε να τοποθετήσεις τον διαχυτήρα σου ώστε οι φυσαλίδες να χτυπιούνται από το ρεύμα που δημιουργεί η έξοδος του φιλτρου σου, και να παρασύρονται, για καλύτερη διάχυση.

Ένας τρόπος να δεις πόσο καλή είναι η διάχυσή σου, είναι να κοιτάξεις το μέγεθος της φυσαλίδας που φεύγει από το διαχυτήρα και να το συγκρίνεις με το μέγεθός της πριν σκάσει στην επιφάνεια. Αν δεν κάνω λάθος, αν η φυσαλίδα σου μικραίνει στο 1/4 του αρχικού της μεγέθους έχεις διάχυση πάνω από 90% (βαριέμαι να ψάξω τώρα τον τύπο για τον όγκο σφαίρας, για να σου πω ακριβώς...)

Επίσης για να γίνει pearling πρέπει να μη μπορεί να διαλυθεί άμεσα το οξυγόνο στο νερό - να είναι κορεσμένο το νερό δηλαδή. Αν έχεις λίγη φυτομάζα ή πολλά ψάρια, αυτό μπορεί να μη γίνεται, ακόμη και αν τα φυτά σου μεγαλώνουν με καλό ρυθμό. Αν όχι, τότε ψάξε μήπως λείπει κάποιο λίπασμα/ιχνοστοιχείο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-09, 22:50
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Καθοριστικό ρολο παιζει και η λιπανση και ιδιαιτερα τα PO4 για το συγκεκριμένο που λες. Χωρίς αρκετά PO4 δεν γίνετε και αρκετή πρόσληψη co2. Δώσε αναλυτικό πρόγραμμα λίπανσης που κάνεις..
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-09, 01:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τον ispyi τον εχω αναλαβει εγω
Ειμαστε γειτονακια.
Ειναι φρεσκο ακομα το ενυδρειο και προκειται να ξαναστηθει συντομα, οποτε λιπανση ακομα δεν πεφτει.
Μην φοβασαι Σπυρο και θα δεις και pearling εν καιρω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-09, 02:25
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Ααααα παίζει και η λίπανση το ρόλο της!Μάλιστα.Ευχαριστώ!

Πάμε ΚΑΙ για Doctora στη φαρμακευτική.... φοβάμαι μη μείνω γιατί έχω αφήσει πολλά ρε γαμωτη μου για το τέλος....βοτανολογία,χημεία,ηλεκτρολογία,γεολογία τι άλλο...κάποια ξεχναω σίγουρα!

Ασε που δε χωράει το επιπλάκι άλλα από κάτω!!!Μακελιό!
Φοβάμε μην κάνουν κανά ντου οι αστυνομικοί και δουν τα μπουκαλάκια τα ζουμιά τα υποστρώματα και με βάλουν μέσα!

Ναι.....το ενυδρείο μου κουράρετε από τον Αλέξανδρο.....στην ουσία "δικό του" είναι .....και αυτό .....αλλά επειδή δεν έχει χώρο του το κρατάω εγώ!

Πληροφοριακά πήρα και 2ο 7κιλο Flourite..... μην κάνουμε μισές δουλειές!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-09, 13:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

με το Raven συμβουλάτορα, όχι pearling... γκαζόζα θα δεις. Και μάλιστα με τις μεγάλες φυσαλίδες, όπως στη Σουρωτή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-09, 13:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθοριστικό ρολο παιζει και η λιπανση και ιδιαιτερα τα PO4 για το συγκεκριμένο που λες. Χωρίς αρκετά PO4 δεν γίνετε και αρκετή πρόσληψη co2. Δώσε αναλυτικό πρόγραμμα λίπανσης που κάνεις..
Τι έχεις στο μυαλό σου όταν λες PO4; Και πόσο είναι το αρκετό;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-09, 22:53
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

..φωσφορικά που είναι απαραίτητα για την πρόσληψη CO2.(δεν μπορώ να βρω το σχετικό άρθρο που είχα διαβάσει σε ένα site και το εξηγούσε αυτό.) Οσο για το αρκετο εννοώ μετρήσιμο τουλάχιστον και ανάλογα με φώτα διοξείδια, 1/15 με τα νιτρικά.(οχι απαραίτητα 1.. μπορει νανε και 0.5/7.5 ...)
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-09, 23:04
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
..φωσφορικά που είναι απαραίτητα για την πρόσληψη CO2.(δεν μπορώ να βρω το σχετικό άρθρο που είχα διαβάσει σε ένα site και το εξηγούσε αυτό.) Οσο για το αρκετο εννοώ μετρήσιμο τουλάχιστον και ανάλογα με φώτα διοξείδια, 1/15 με τα νιτρικά.(οχι απαραίτητα 1.. μπορει νανε και 0.5/7.5 ...)
Θα ήθελα να το ψάξεις λίγο παραπάνω και να μου παραθέσεις το link. Το άρθρο μάλλον θα μιλούσε για συνδιασμό νιτρικού καλλίου (potassium nitrate) και φωσφωρικού καλλίου (potassium posphate). Το κάλλιο είναι απαραίτητο συστατικό της λίπανσης ως μάκρο στοιχείο και πραγματικά βοηθά στην καλύτερη κατανάλωση των υπόλοιπων θρεπτικών στοιχείων και στην πρόσληψη του CO2 (αυτό το έπιασες). Αυτό που μάλλον δεν έπιασες είναι ο συνδυασμός των 2 παραπάνω στοιχείων με μοναδικό σκοπό να μην ασχολείται ο χρήστης με μετρήσεις φωσφώρου και προσπάθεια συγκράτησης / αύξησης / μείωσης του συγκεκριμένου στοιχείου. Συνδιάζεις λοιπόν συγκεκριμένη ποσότητα φωσφωρικού και συγκεκριμένη ποσότητα νιτρικού καλλίου κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Είναι το ένα μέρος από το περίφημο EI (Estimated Index). http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm

Διάβαζε λοιπόν λίγο πιο προσεκτικά για να μην μπεις σε μπελάδες με τη λίπανση του ενυδρείου σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-09, 23:46
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Δεν μου λες κατι διαφορετικό απο αυτο που σου λεω..το μονο διαφορετικο που λες ειναι οτι εμπλέκεται σε αυτο που ειπα και τa NO3. Προφανως και συμβαίνει απλα πρόσθεσα οτι ειδικα τα φωσφορικά παιζουν μείζον σημασία οσον αφορα την πρόσληψη co2. Αυτο που ειπα PO4 ειναι φωσφορικα γενικα. Δεν εχει να κανει με το αν θα ειναι monopotassium phosphate(KH2PO4) ή sodium phosphate (Na3PO4) ή οποιαδήποτε άλλη μορφή φωσφορικών οποτε μην τα συνδέεις γιατι αν πχ ριχνεις fleet σαν πηγη PO4 δεν ρίχνεις καθόλου κάλιο, γιαυτο και στα high tech που χρειαζονται μεγαλες ποσότητες χρησιμοποιούν ξεχωριστά καλιο και οχι μεσα απο το νιτρικο καλιο η το φωσφορικό καλιο.
Τελος προφανώς και μίλησα για EI για να έγραψα την αναλογία ΝΟ3/PO4 παραπάνω post.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-09, 00:28
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου λες κατι διαφορετικό απο αυτο που σου λεω..το μονο διαφορετικο που λες ειναι οτι εμπλέκεται σε αυτο που ειπα και τa NO3. Προφανως και συμβαίνει απλα πρόσθεσα οτι ειδικα τα φωσφορικά παιζουν μείζον σημασία οσον αφορα την πρόσληψη co2. Εγώ λέω το αντίθετο ότι το κάλλιο είναι αυτό που έχει μείζονα σημασία στη λίπανση για σωστή πρόσληψη των υπόλοιπων στοιχείων. το co2 βοηθά στην καλύτερη αφομοιώση των στοιχείων της λίπανσης από τα φυτά (κάλλιο, μαγνήσιο, ασβέστιο κτλ κτλ) Αυτο που ειπα PO4 ειναι φωσφορικα γενικα. Δεν εχει να κανει με το αν θα ειναι monopotassium phosphate(KH2PO4) ή sodium phosphate (Na3PO4) ή οποιαδήποτε άλλη μορφή φωσφορικών οποτε μην τα συνδέεις είναι αδύνατο να μην τα συνδέσεις γιατί το ΕΙ απλοποιεί τη διαδικασία της λίπανσης πχ η seachem σου δίνει όλα τα στοιχεία ξεχωριστά και εσύ παίζεις με τις δόσεις και τις μετρήσεις, με το ΕΙ...απλά δεν μετράς γιατί το μίγμα σου είναι έτοιμα (χοντρικά)γιατι αν πχ ριχνεις fleet σαν πηγη PO4 δεν ρίχνεις καθόλου κάλιο, εννοείται ότι το κλύσμα δεν έχει καθόλου κάλλιο γι αυτό και ρίχνεις κάλλιο ξεχωριστά σε αυτή τη περίπτωση, εξού και ο μπούσουλας κάλλιο / φώσφωρος 15/1 γιαυτο και στα high tech που χρειαζονται μεγαλες ποσότητες χρησιμοποιούν ξεχωριστά καλιο και οχι μεσα απο το νιτρικο καλιο η το φωσφορικό καλιο.το ΕΙ χρησιμοποιείται ευρέως από μποστανάδες hitech το γιατί το εξηγώ παραπάνω
Τελος προφανώς και μίλησα για EI για να έγραψα την αναλογία ΝΟ3/PO4 παραπάνω post.
προφανώς δεν έχεις κατανοήσει το ΕΙ και γι αυτό γράφεις και αναλογίες που αναφέρονται σε ξεχωριστά στοιχεία πχ χρήση fleet enema ή seachem posphorus & seachem potassium (αναφέρω την συγκεκριμένη εταιρεία γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα τη θεωρούμε κορυφαία). Αν δεις τις αναλογίες νιτρικών / φωσφωρικών του ΕΙ θα δεις ότι δεν έχουν καμία σχέση με το κλασικό 15/1, επισυνάπτω δείγμα προετοιμασίας από σκόνες μέσα από το λινκ που παρέθεσα παραπάνω 80-150 litres
1/4 tsp KNO3
1/16 tsp KH2PO4
1/16 tsp traces
αυτό αναφέρεται για χρήση σκευασμάτων σκόνης απευθείας στη στήλη νερού
Dosing Using Solutions
Using the daily schedule below add the following 3 times a week:
5ml of Macro solution per 50 litres of water
2.5ml of Trace solution per 50 litres of water
αυτό αναφέρεται στη χρήση υγρού διαλύματος (που πάλι έχεις κατασκευάσει από σκόνες διαλυένες σε 500ml νερού). Το τι σου δίνουν τα 5ml (τα οποία είναι ένα παράδειγμα) θα το βρεις μέσα από το dosing calculator που επίσης υπάρχει στην σελίδα που επισύναψα. Ο στόχος με το ΕΙ είναι

Nitrate 20–30 ppm
Phosphate 1-3 ppm
Potassium 20-30ppm
CO2 30ppm αντί λοιπόν να μετράς με στικς ή οτιδήποτε άλλο τα επίπεδα καλλίου, νιτρικών και φωσφωρικών πηγαίνεις στο dosing calculator, βάζεις τις αναλογίες που έσυ θέλεις και σου δίνει το αποτέλεσμα.

Τέλος ένα ενυδρείο ορίζεται ως high tech όχι από τα λιπάσματα που χρησιμοποιείς αλλά από το αν έχεις σοβαρό και δυνατό φωτισμό (άνω του 1 watt/lit πλέον) και από την χρήση CO2 με μπουκάλες, μανόμετρα κτλ (το επίπεδο των 30ppm θεωρείται ικανοποιητικό, άνω των 150 bublles/sec). Estimative Index is highly dependant on a good level of CO2 which must be maintained at a stable 30ppm through the whole of the photo period
Αν τώρα εσύ όλο αυτό το διάστημα έδωσες βάση στα φωσφωρικά σου και τα χρησιοποιούσες ώς βασικό στοιχείο λίπανσης σε σχέση με το κάλλιο και τα υπόλοιπα είτε δεν έχεις φυτεμένο ή το ενυδρείο σου είναι πιο μπουρδέλο από το δικό μου που είναι τίγκα στις άλγες.
Η χρήση φωσφωρικών σε ένα ενυδρείο είναι λεπτό σημείο και αν μπορέσεις να το κοντρολάρεις μπορείς να έχεις μαγικά αποτελέσματα όπως ένα κατακόκκινο κερατόφυλλο ή ένα super κόκκινο pogostemon stellata (Australis) ακόμα και μια υπέροχα κόκκινη blyxa japonica ή υπέροχα κόκκινες άλγες παντού. Προς το παρόν γνωρίζω ανθρώπους που έχουν πετύχει μόνο το τελευταίο (με μένα πρωτομάστορα)
Ελπίζω να σε βοήθησα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-12-09, 01:22
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Χαίρομαι που εχει ανοιχτεί ενα τετοιο θεμα περί EI καιρος ηταν(σε ασχετο thread βέβαια αλλα δεν πειράζει)
Πρωτα απο ολα για να ξεκαθαρίσω επειδή σε βλεπω λιγο μπριζομενο ο σκοπος μου δεν ειναι να σου την πω η οτιδήποτε αλλο απλα να διασαφηνιστεί οσο μπορει το ολο θεμα.
Γραφεις:
εννοείται ότι το κλύσμα δεν έχει καθόλου κάλλιο γι αυτό και ρίχνεις κάλλιο ξεχωριστά σε αυτή τη περίπτωση, εξού και ο μπούσουλας κάλλιο / φώσφωρος 15/1
να υποθέσω οτι εννοούσες νιτρικά - φωσφορικά για το 15/1 και κατα λαθος εγραψες καλιο - φωσφορικά.

Επισης για αυτο που ελεγα για το PO4 και το CO2 (δεν ειναι το άρθρο που ειπα πριν αλλα λεει σχεδον το ιδιο)
11. EI rules out nutrient deficiencies. While this can rule them out, many find that after adding non limiting nutrients, they still have issues. EI is not solely about nutrients, if the CO2 demand was limited because there was not much PO4, now the CO2 demand is greatly increased. If the CO2 is not also increased to account for this change, then it can lead an aquarists to incorrectly assume that it is the PO4 that is causing the plant or algae issue. However, it is a secondary effect. If the CO2 was controlled correctly in the test, then the algae/plant issue would not have occurred. Such error/s in logic cam lead to false assumptions/conclusions.
*Του tom barr απο απαντησεις στο forum του.


Οσον αφορα το καλιο λοιπον διαβασε λιγο καιμην εισαι τοσο απόλυτος.
Λοιπον το καλιο πρεπει να ειναι 3 φορες παραπανω απο τα νιτρικα σου.ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΚΑΛΙΟΥ.. Οσον αφορα την προσθήκη καλιου μεσα απο τοKNO3 και KH2PO4 μπορεις να δεις ποσο καλιο περιεχουν αυτα και με απλα μαθηματικα αν μπορεις να φτασεις το Καλιο/νιτρικα 3/1 ....
KH2PO4 : PO4 - Phosphate 69.8%
KH2 - 30.2%
KNO3 Potassium Nitrate : K - Potassium 38.7%
NO3 - Nitrate 61.3%
Αν δεις τις αναλογίες νιτρικών / φωσφωρικών του ΕΙ θα δεις ότι δεν έχουν καμία σχέση με το κλασικό 15/1, επισυνάπτω δείγμα προετοιμασίας από σκόνες μέσα από το λινκ που παρέθεσα παραπάνω
To EI μιλαει καθαρα για Redfield ratio! Διαβασε λιγο καλύτερα για αυτο και θα το δεις. Και για την ακρίβεια το Redfield ratio ειναι κοντα στο 10:1 ΝΟ3:PO4

Οσον αφορα το το πρόγραμμα που ποσταρεις.. που το βρηκες αυτο? Ο τυπος δεν γραφει προσθήκη καλιου μονο του.
Επίσης για το Hi tech δεν προσπάθησα να ερμηνεύσω τι ειναι..απλα ειπα οτι σε hi tech ενυδρεία που χρησιμοποιούνται πολλα λιπασματα.. Η μήπως διαφωνείς με αυτο και συμφωνείς οτι με 30ppm co2 και πανω απο 1w/lt μπορεις εσυ να μην εχεις αλγες χωρίς ντουζίνες λιπάσματα? Θα ξεχάσω και τα λιγα που ξερω..
Τελος ολο αυτο το διάστημα λοιπον που ασχολουμε με ΕΙ δίνω βαση σε ΟΛΑ τα στοιχειά λιπανσης απλα δινω περισσότερη στα φωσφορικα και εδω και αρκετα καιρο εχουν εξαλειφθεί σχεδον τελειως οι αλγες απο το ενυδρειο μου διατηρώντας τωρα περιπου 2ppm PO4 εβδομαδιαία..







__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pearling μετά από αλλαγή νερού aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 25-08-09 16:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06866 seconds with 13 queries