Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-06, 17:20
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Exclamation Ζευγαρωμα Severum

Ειμαι αυτος με τα Severum ...Ευχαριστω για τις πληροφοριες για το τι μπορω να κανω για τα αυγα ...Οσο για το αν τα τρωνε τα αυγα ,στην πρωτη γέννα πιστεψα οτι μου τα ειχε φαει καποιο αλλο ψαρι ισως ο πλακοστομος ,ομως στην δευτερη γεννα συνειδητοποιησα αφου τα παρακολουθησα οτι τα εφαγαν τα ιδια...κυριως αργα το βραδυ λιγο πριν κλεισω τα φωτα...
Το ενυδρειο μου ειναι 195 λιτρων εχω τρια Severum 1 κιτρινο και δυο πρασινα (τα πρασινα ειναι τι ζευγαρι σιγουρα ειναι αρσενικο και θυληκο)2 πλακοστομους 3 παπαγαλοψαρα και 2 μικρες αφρικανες ....
Εχω φυτα ,δυο ειδη φυτων τα οποια δεν γνωριζω τα ονοματα τους , πολλες φωλιες πολυ λεπτο χαλικι εξωτερικο φίλτρο και απλα ειχα βαλει ενα μικρο φιλτράκι εσωτερικο σαν κυκλοφορητη στο οποιο για δευτερη φορα κολλησαν τα αυγά πανω του..την πρωτη τα ειχαν κολλησει στο τζαμι...
Τελικα τα μετεφερα τα αυγα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων το οποιο λειτουργει και σκοπευα να βαλω τις αφρικανες ομως αφου προεκυψε αυτο με τα σεβερουμ αλλαξαν τα σχεδια μου...Δεν μπορω να δημιουργησω τισ συνθηκες τις οποιες αναφερατε ομως σιγουρα θα εχουν περισσοτερη τυχη εκει απτο να εμεναν με τους γονεις τους.Ηπρωτη μερα περασε ομμαλα .μολις ενα αυγο ειναι απρο και δεν το απομακρυνω για τον φοβο μηπως ξεκολλησω τα υπολοιπα ...φοβαμαι αν σκασουν τελικα τα αυγα μηπως δεν εχουν τροφη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosnioto : 14-02-06 στις 16:08
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-06, 17:59
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Πες μας σε τι ενυδρειο, με τι αλλα ψαρια εχεις το ζευγαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-06, 02:39
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν έχω εμπειρία σε severum αλλά σίγουρα αν είναι να τα τρώνε και έχεις ενυδρείο άδειο με τις κατάλληλες συνθήκες το καλύτερο θα ήταν να τα μετακινήσεις εκεί μόλις γονιμοποιηθούν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-06, 10:36
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Αν έχεις ενυδρείο άδειο πόσα λίτρα είναι ??? τι άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο με τα Severum. Να τα τρώνε μόνοι του είναι δύσκολο …

Επειδή θες άμεσες απαντήσεις θα κάνω μερικά σενάρια και κρίνεις μόνος σου !

Σενάριο 1ο: Τα Severum είναι μόνα τους στο ενυδρείο (ένα ζευγάρι) !!

Πιθανά αίτια :
  • Τα τρώνε οι γονείς
  • Κοντά στο φίλτρο το νερό έχει έντονα ρεύματα. Τα αυγά μπορεί να ξεκολλάνε και πέφτουν κάτω … αποτέλεσμα οι γονείς τα χάνουν !! τα κάνουν και πάνω στο φίλτρο άρα μπορεί να τα ρουφάει κιόλας !!
  • Τα Severum σου μπορεί να είναι και τα 2 θηλυκά … άρα τα αυγά είναι αγονημωποίητα άρα χαλάνε και τα τρώνε. ( δύσκολο σενάριο συμβαίνει όμως άμα έχουμε μόνο 2 ψάρια του ίδιου είδους και φύλου σε ένα ενυδρείο ).
Λύση :
  • Απομάκρυνε τα αυγά από το φίλτρο και βαλτά μόνα τους σε ένα ενυδρείο … από εκεί και πέρα όμος τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα !!
  • Καλό θα είναι το ενυδρείο γεννήστρα να μην έχει υπόστρωμα …
  • Θα χρειαστείς ένα φάρμακο αντιφουγκους για να μην χαλάσουν τα αυγά …
  • Μια αεραντλία ακριβός πάνω από τα αυγά να προσομοιώνει τους γονείς που αερίζουν τα αυγά συνέχεια !
  • καλή κυκλοφορία νερού μέσα στην γεννήστρα αλλά όχι δυνατή ροή.
  • απομάκρυνε άμεσα όσα αυγά ασπρίζουν … και μπορείς.
Σενάριο 2ο : Τα Severum σου είναι σε κοινωνικό ενυδρείο ( είτε σε specie με άλλα άτομα του είδους )

Πιθανά αίτια :
  • κάποιος από τα άλλα ψάρια είναι θηρευτής και τρώει τα αυγά !!(μπορεί να μην είναι καν ψάρι, μπορεί να είναι σαλιγκάρι ή κάποια γαρίδα)
  • αν τα αυγά χάνονται πάντα το βράδυ καλύτερα να ψάξεις να βρείς τον ένοχο σε κάποιον από τους νυκτόβιους φιλοξενούμενους σου … κανέναν pleco κτλ ..
  • σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αποκλειστούν και οι παραπάνω αιτίες.
Λύση :
  • αν το άλλο το ενυδρείο έχει κάποιο σοβαρό μέγεθος βάλε εκεί τους γονείς … βάλε μαζί τους και μερικές λείες πέτρες … ή κανένα πλατύ φύλο για να γεννήσουν εκεί και άσε τους να ξαναπροσπαθήσουν !!
  • αν το ενυδρείο είναι μικρό … ή αν το 1 αποτύχει … τότε δοκίμασε την προηγούμενη λύση..
υστερόγραφο :

καλό είναι όταν ζητάμε βοήθεια να λέμε και μερικά πράγματα για το ενυδρείο μας .. τις συνθήκες που υπάρχουν και γενικά ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο σε αυτόν που θα προσπαθήσει να μας βοηθήσει .. σαν νέο μέλος δεν το ήξερες οπότε δικαιολόγησε .. την άλλη φορά που θα χρειαστείς βοήθεια παντός γίνε ποίο σαφής γιατί δεν ξέρω αν θα βρεθεί άλλος να γράψει όλον αυτόν τον χαμό επάνω από υποθέσεις !!

φιλικά lsourtzo
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-06, 16:11
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Τελικα Τι Να Κανω Με Τα Σεβερουμ?

Ειμαι αυτος με τα Severum ...Ευχαριστω για τις πληροφοριες για το τι μπορω να κανω για τα αυγα ...Οσο για το αν τα τρωνε τα αυγα ,στην πρωτη γέννα πιστεψα οτι μου τα ειχε φαει καποιο αλλο ψαρι ισως ο πλακοστομος ,ομως στην δευτερη γεννα συνειδητοποιησα αφου τα παρακολουθησα οτι τα εφαγαν τα ιδια...κυριως αργα το βραδυ λιγο πριν κλεισω τα φωτα...
Το ενυδρειο μου ειναι 195 λιτρων εχω τρια Severum 1 κιτρινο και δυο πρασινα (τα πρασινα ειναι τι ζευγαρι σιγουρα ειναι αρσενικο και θυληκο)2 πλακοστομους 3 παπαγαλοψαρα και 2 μικρες αφρικανες ....
Εχω φυτα ,δυο ειδη φυτων τα οποια δεν γνωριζω τα ονοματα τους , πολλες φωλιες πολυ λεπτο χαλικι εξωτερικο φίλτρο και απλα ειχα βαλει ενα μικρο φιλτράκι εσωτερικο σαν κυκλοφορητη στο οποιο για δευτερη φορα κολλησαν τα αυγά πανω του..την πρωτη τα ειχαν κολλησει στο τζαμι...
Τελικα τα μετεφερα τα αυγα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων το οποιο λειτουργει και σκοπευα να βαλω τις αφρικανες ομως αφου προεκυψε αυτο με τα σεβερουμ αλλαξαν τα σχεδια μου...Δεν μπορω να δημιουργησω τισ συνθηκες τις οποιες αναφερατε ομως σιγουρα θα εχουν περισσοτερη τυχη εκει απτο να εμεναν με τους γονεις τους.Ηπρωτη μερα περασε ομμαλα .μολις ενα αυγο ειναι απρο και δεν το απομακρυνω για τον φοβο μηπως ξεκολλησω τα υπολοιπα ...φοβαμαι αν σκασουν τελικα τα αυγα μηπως δεν εχουν τροφη....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-06, 20:44
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Χωρίς τις κατάλληλες συνθήκες … antifugus και μπουρμπουλήθρες … τα αυγά σου την δεύτερη μέρα θα πάθουν ασφυξία από την μούχλα που θα τα κυκλώσει !! πάντα υπάρχει ελπίδα παντός …

Οι πρώτες ουρές σκάνε στις 3 μέρες και τα ψαράκια αρχίζουν να τρώνε στις 7 !!
Μέχρι τότε ας δούμε πως πάμε και βλέπουμε ..
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-06, 01:28
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Ayga Severum

Ρε φιλε εισαι μαγκας γιατι κατευθειαν απαντας,οσο για το σαιτ σου ναι μεν ανοιγει αλλα μονο τις φωτο μπορω να δω , τα γραματα εμφανιζονται λαθος...
Τελοσπαντων στο θεμα μας τωρα.Στο ενυδρειο που εχω μεταφερει τα αυγα το νερο ανακυκλωνεται καλα και δεν εχει και καμια υπερβολικη ροη ωστε να παρασυρει τα αυγα..εχω αυξησει την θερμοκρασια κοντα στους 30 βαθμους απλα δεν εχω βαλει το φαρμακο για το φουγκους...αλλη μιαμιση μερα εμεινε για να δουμε τι θα γινει με τα αυγα........Οταν απομακτυνα χτες τα αυγα το ζευγαρι τρλαθηκε η μητερα ειδικα γυριζε σαν τρελη το ενυδρειο,σημερα εχουν συνελθει και ειναι παλι καλα και μαζι το ζευγος..
Απορια:οταν γεννηθουν τα ψαρια (αν γινει τελοσπαντων αυτο που ελπιζουμε) τρωνε με την αναπνοη μικροοργανισμους που υπαρχουν στο νερο?και αν δεν υπαρχουν τι γινεται ...
οταν ειχα βγαλει παπαγαλοψαρα τα ροζ τα ξεχωρισα απο τους γονεις τους και τους ειχα δωσει μια τροφη υγρη baby food η οποια αναλογουσε 3 σταγονες καθε 30 λιτρα .Αυτο το εκανα για 15 μερες και μετα τους εδινα μια σκονη...σαν επομενο σταδιο...με αυτα τα μικρα τωρα τι να κανω αν βγουν?Να βαλω απο τωρα την υγρη τροφη πριν γεννηθουν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-06, 10:28
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Οταν λες ειχες βγαλει παπαγαλοψαρα... τι ακριβως εννοεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soza : 15-02-06 στις 13:49
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-06, 10:28
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Cool

Τα μικρά δεν βγαίνουν αμέσως με την μορφή ψαριών … πρώτα και για καμια 5αρα μέρες είναι κάτι ανάμεσα σε αυγό και ψάρια !!!
Πρώτα είναι αυγά με μια ουρά να κτυπιέται …
Μετά βγάζουν σιγά σιγά το κεφάλι …
Και σε κατάσταση να φάνε από το στόμα είναι στις 7 μέρες όπου αρχίζουν και να κολυμπάνε κανονικά !!

Πριν από την 7η μέρα ότι χρειάζονται για την ανάπτυξη τους το παίρνουν από τον λεκίθιο σάκο ( ότι έχει μείνει από το αυγό ).


Τώρα όσο για τα παπαγαλόψαρα … μήπως εννοείς κάποιο άλλο ψάρι …
Τα παπαγαλόψαρα που ξέρω εγώ είναι σαν τα μουλάρια ( στείρα ) και αν και μπορούν να κάνουν αυγά αυτά δεν βγάζουν ποτέ μικρά …

Μάλλον κάποιο άλλο είδος θα εννοείς … αν όχι τότε στείλε λεπτομέρειες να δούμε τι ακριβώς εννοείς … όπως Φώτο των γονιών και των μικρών !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-06, 14:22
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μενω Πατρα και οπως καταλαβαινεις δεν εχουν τοσο εμπειριες στα ψαρια οσο θα επρεπε,τα ψαρια αυτα μου τα ειπαν παπαγαλοψαρα....Δεν ειναι πολυ μεγαλα γυρω στα 6 με 7 εκατοστα το αρσενικο και κανα 4αρι το θυληκο...ειναι χρωμα ροζ και ειναι κιχλιδα...σκαβουν γουβες και γεννανε πολυ ευκολα απο την στιγμηπου θα ξεκινησουν....
Για τα Σεβερουμ τωρα μεχρι την εβδομη μερα κολυμπανε κανονικα η εχουν προβλημα κινησης?
και μετα την εβδομη τι θα κανω? σε περιπτωση που το νερο δεν εχει τους καταλληλους μικροοργανισμους?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-06, 17:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Γεια σου πατρίδα.
Παίδες τα παπαγαλόψαρα γεννάνε, αλλά συνήθως μετά από λίγο οι απόγονοι (όσοι γεννηθούν) πεθαίνουν.
Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ τα αυγά των Severum εκκολάφθησαν ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-06, 19:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μαλλον για κανενα convict αλβινκο θα μιλαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-06, 21:58
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Λες?

Μηπως εχεις καποια φωτογραφια να μου δειξεις για να το διαπιστωσουμε?
Οσο για τα αυγουλακια λιγες ωρες εμειναν ....
Οσο ζουμε ελπιζουμε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-06, 10:07
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Αυτό είναι convict albino :



Αυτό είναι red parot :



ποίο από τα δύο είναι τα δικά σου ???

πάντως μου κάνει εντύπωση !!!
ρε halvas είσαι πολύ σίγουρος για το ότι τα αυγά τελικά βγαίνουν ???

οι ουρίτσες βγήκαν ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-06, 11:29
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Ανησυχω τωρα.....

Που λες το πρωτο ειναι αυτο που λεω....Δεν ηξερα οτι ονομαζεται ετσι...Αλλα εχω και ενα παπαγαλοψαρο που ειναι ιδιο με το κατω το οποιο ομως εχει διαφορετικες αποχρωσεις,απο πανω ειναι μαυρο με σκορπιες κοιλιδες πορτοκαλι και απο κατω ειναι πορτοκαλι,αλλα το σωμα ειναι ιδιο με την κατω φωτο...
Στο θεμα μας τωρα,τα αυγα...
που λες νομιζω οτι καποια εχουν πεταξει μια ουριτσα αλλα παραμενουν κολλημενα εκει που ηταν,εχουν αρχισει να ασπριζουν αυτα που ειναι σαν να σπανε και να πετανε ουριτσα...ειναι ενταξει λες?...Σημερα παντως ειναι η κρισιμη μερα.....
Καντε ολοι μια προσευχη για τα μικρα και αν γινουν θα δωσω απο ενα στον καθενα.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-06, 12:21
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Εγώ για να προστατεύσω τα μικρά που άρχισαν να πετά ουρά από τα χαλασμένα αυγά που ήταν δίπλα τους με πολύ προσοχή τα είχα ξεκολλήσει και τα είχα αφήσει στον πάτο τις γεννήστρας να κτυπιόνται μόνα τους !! το είχα κάνει με ένα καλαμάκι ( από αυτό που ρουφάν όπως λέει και το σχετικό ανέκδοτο ).

Τα άσπρα είναι χαλασμένα και αν δεν απομακρυνθούν σύντομα θα πιάσουν fungus.

Μην περιμένεις να δεις σπασμένα αυγά …

Τα αυγά απλά μεταμορφώνονται σε ψαράκια !! ( transformer)
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-06, 13:13
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Κατω εχει πολυ ψιλο χαλικι λες να εχουν προβλημα αν πεσουν κατω τα αυγα,αν τα ξεκολλησω δηλαδη?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-06, 13:19
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

αυτό θα είναι πρόβλημα είτε τα ξεκολήσεις εσυ τώρα είτε ξεκολήσουν μόνα τους αργότερα !! η γενίστρα πρέπει να μην έχει τίποτα κάτω !!!
δεν προλαβενεις να το αδιάσεις φυσικα ε ??
καλητερα τράβα πάρε μια γεννήστρα για ζωτόκα απο ένα petshop και προσπάθησε να βάλεις εκει μέσα όσα περισότερα μικρά μπορείς !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-06, 15:58
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Giati einai problima?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-06, 23:24
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

τα μικρά είναι πολύ μικρά στην αρχή !! μπορεί να παγιδευτούν στο χαλίκι και να τα χάσεις ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-06, 01:34
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Foyyyyyyyyyy..........

Mexri stigmis tzifos me ta mikra...to ginetai re gamoto.....?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-06, 14:04
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

καμιά ουριτσα βλέπεις ??? κουνιέτε τίποτα ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-06, 15:10
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
πάντως μου κάνει εντύπωση !!!
ρε halvas είσαι πολύ σίγουρος για το ότι τα αυγά τελικά βγαίνουν ???
Nαι, έχει αναφερθεί και παλιότερα από κάποιο μέλος του GAB ότι είχε γέννα αλλά μετά από λίγες μέρες πέθαναν όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-02-06, 11:27
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Επιτελους

Επιτέλους τα μικρα εσκασαν εχτες το απογευματακι το καθυστερησαν λιγο αλλα ολα τελικα σαν πρωτο σταδιο πηγαν καλα....εχουν μια πολυ μικρη ουριτσα και ενα μικρο κεφαλακι μποστα....και χτυπιουνται!!!!
Ευτυχισμενος Πατερας !!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-06, 17:18
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

αντε και θείος σου εύχομαι !!
τροφή για μωρα τράβα πάρε ...
την 7ή μέρα θα αρχίσουν να τρόνε !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-02-06, 00:46
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

καλα φιλε ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι ηταν σχεδον ανελπιστο...περασε και η τριτη μερα και δεν περιμενα να γινει κατι και μολις τα κοιταξα την αλλη μερα επαθα πλακα....χτυπιουνται οπως ειπεσ και εσυ σαν τρελα....φτου τους να μην τα ματιασω....ελπιζω ολα να πανε καλα και τις επομενες μερες...Σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου φιλε μου....θα συνεχισω να σε ενημερωνω καθημερινα...μεχρι τωρα ολα καλα....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-02-06, 16:07
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

τα πολύ δυσκολα τα πέρασες ... τόρα έρχονται τα λιγότερο δύσκολα !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-02-06, 17:41
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Οι μερες περνανε πολυ ομαλα μεχρι στιγμησ.εχει γεμησει το ενυδρειο αυγα με ουρες να χτυπιουνται μερα νυχτα ασταματητα....οι μερες κοντευουν για την μεγαλη αλλαγη των γονων....ανησυχω για την τροφη των γονων μου...ειμαι ενας χαζομπαμπας που φοβαται για τα παιδια του...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-02-06, 19:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γιατί ανησυχείς για την τροφή; Το θέμα είναι πραγματικά πολύ απλό.
Όμως, θα έπρεπε να είχες ήδη ξεκινήσει μια καλλιέργεια αρτέμια (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) ώστε να είσαι έτοιμος. Έχε υπόψιν σου πως το πολύ σε 2-3 μέρες θα κολυμπούν ελεύθερα και θα έχουν ανάγκη από τροφή.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-02-06, 14:47
kosnioto Ο χρήστης kosnioto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2006
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Ολα πανε καλα...

Εχουν περασει 8 μερες απο την μερα που πεταχτηκαν οι πρωτες ουριτσες....
τωρα εχουν γινει κανονικοι γονοι και ολα πανε καλα.....
ανησυχω ακομη για την διατροφη τους.... ελπιζω ολα να πανε καλα........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα SEVERUM !! Lsourtzo Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 07-02-06 14:30
ick σε severum - foto !! Lsourtzo Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-11-05 10:26
Γκάπι τρώνε φυτό! Celda Ζωοτόκα 4 31-10-05 21:20
Αναγνώριση φύλου severum !!!!!! Lsourtzo Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 04-09-05 15:35
ΕΠΕΙΓΟΝ !!! GOLDEN SEVERUM newfish Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 23-12-02 16:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09727 seconds with 13 queries