Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-05, 15:13
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Post Φωλιά --> θηλυκιά

Την θηλυκια μονομάχο την φέρνουμε σε οπτική επαφή με το αρσενικό όταν ο δεύτερος έχει ήδη φτιάξει φωλιά ή πριν και γι'αυτό φτιάχνει;

Τα αυγά αρτέμιας τα προμηθευόμαστε από πετσοπ ή από κάπου αλλού; έχουν όλα τα πετσοπ;

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-05, 15:42
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αυγα αρτεμιας εχουν τα πετσοπ,αλλα δυστυχως οχι ολα.εγω βρισκω παντα στο πετσιτυ.υπαρχουν πολλες μεθοδοι για αναπαραγωγη.αυτη που χρησιμοποιω εγω ειναι η εξης βαζεις πρωτα τη θηλυκιαστο ενυδρειο που θες να ζευγαρωσουν και την αφηνεις εκει για 2 μερες για να προσαρμοστει στο νεο της περιβαλλον.μετα απο 48 ωρες βαζεις τη θηλυκια σε γεννηστρα(οσο γινεται μεγαλυτερη)και τον αρσενικο ελευθερο στο ενυδρειο.τ'αφηνεις ετσι για 24 ωρες.μετα απο αυτο συνηθωςο αρσενικος εχει ξεκινησεις ηδη να φτιαχνει φωλια βλεποντας τη θηλυκια.ακομα ομως και να μην εχει το βραδυ,20 λεπτα πριν κλεισουν τα φωτα απελευθερωνεις τη θηλυκια.συνηθως την επομενη μερα ζευγαρωνουν.προσοχη κατα τις μεταφορες των ψαριων!!!να κανεις καλη προσαρμογη,οπως οταν αγοραζεις νεα ψαρια.εχεις ηδη αγορασει θηλυκια?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-05, 16:19
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η διαδικασία που περιγράφει η Μάριελ μπορεί να δοκιμαστεί αφού το ζευγάρι έχει "προετοιμαστεί" με ταϊσμα κατεψυγμένων και ζωντανών τροφών για ένα εύλογο χρονικό διάστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-05, 16:33
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Η διαδικασία που περιγράφει η Μάριελ μπορεί να δοκιμαστεί αφού το ζευγάρι έχει "προετοιμαστεί" με ταϊσμα κατεψυγμένων και ζωντανών τροφών για ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

δεν το ανεφερα εδω γιατι το εγραψα σε ενα αλλο ποστ της Κωνσταντινας .τουλαχιστον για 2 βδομαδες πρεπει να γινει αυτο το "conditioning",αν και προτιμοτερη ειναι η συνεχης χρηση κατεψυγμενων η ζωντανων τροφων,γιατι οι μονομαχοι ειναι ψαρια σαρκοφαγα και χρειαζονται μεγαλα ποσοστα πρωτεινων στη διατροφη τους.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-05, 20:55
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Μαριελ!

Όχι θηλυκιά δεν έχω αγοράσει ακόμα, με προβληματίζει το γεγονός ότι μετά την γέννα θα πρέπει να απομακρυνθεί και δεν έχω ακόμα άλλο ενυδρείο (ετοιμάζω ένα 80λιτρο). Ίσως το Σεπτέμβρη δανειστώ κάποια θηλυκιά και προσπαθήσω για αναπαραγωγή. Εξάλλου, τα περισσότερα πετσοπ λόγω καλοκαιριού δεν έχουν παρά λίγα ψάρια. Πιστεύεις ότι κάποιος από το φορουμ θα μπορούσε να μου "δανείσει" μια θηλυκιά; Και ας μοιραστούμε όσα μονομαχάκια μείνουν... αν αγοράσω μία και μετά την βάλω σε ενυδρείο με γκαπι θα είναι πιο φρόνιμη ή όχι;

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θέλεις τουλάχιστον ένα ακόμα ενυδρείο για να υποστηρίξεις σωστά το πρώτο!

Αλήθεια τις ζωντανές ή τις καταψυγμένες τροφές από το πετσιτυ τις παίρνεις; και πού είναι αυτό;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-05, 02:26
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

θηλυκια με γκαπυ,εξαρταται.καποιες δε δημιουργουν προβληματα,καποιες ειναι πιο επιθετικες.θα πρεπει να παρατηρεις τη συμπεριφορα τους.εχω κι εγω παντως αν θες να σου χαρισω/δανεισω!κατεψυγμενη τροφη βρισκεις σχεδον σε ολα τα μαγαζια.για να πω την αληθεια δεν εχω συγκεκριμενομαγαζι που παιρνω,απο το πετσιτυ η απο το κοσμοζου(επειδη ειναι κοντα).πετσιτυ εχει σε πολλα μερη.ενα που παω ειναι στη λεωφορο βουλιαγμενης στη γλυφαδα.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04999 seconds with 12 queries