Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-08, 17:05
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Λίγη Βοήθεια Please!

Ακόμα μαθαίνω σχετικά με το χόμπι & όποιο θέμα βρίσκω ενδιαφέρον "κολλάω" & μια δική μου ερώτηση.Είπα & sorry να σας πρήξω άλλη μια φορά.
Το ενυδρείο μου είναι 60lt & οι μετρήσεις μου, πλην το PH & το ΝΟ3 που είναι ελάχιστα τσιμπημένα αλλά είμαι σε προσπά8εια ελέγχου, τα υπόλοιπα είναι σε άριστη κατάσταση.Τα τεστ είναι τα υγρά της Sera (ξέρω ότι δεν χρήζουν εκτίμησης). Οι κάτοικοι του ενυδρείου είναι 1 Balu, 6 Glowligh, 5 Καρδινάλιοι, 2 Guppy, 1 Zebra Danny & 2 Καθαριστές βυθού(λατινική δύσκολη ονομασία).Ξέρω ότι υπάρχει ασυμβατότητα & υπερπληθυσμός (μου το έχετε πει σε προηγούμενο θέμα),αλλά έπεσα & εγώ θύμα των pet-shop & της άγνοιάς μου και τώρα τι να κάνω να πετάξω ότι περισεύει?
Το πρόβλημα είναι ότι κατά καιρούς έχω "αδικαιολόγητους" θανάτους. Μία δύο μέρες αφαγίας & απώλεια ισορροπίας (φαντάζομαι ότι έτσι ορίζεται το γεγονός ότι το ψάρι δεν μπορεί να ελέγξει καθόλου το σώμα του & χτυπιέται αριστερά & δεξιά) & έρχεται το μοιραίο.
Που μπορεί να οφείλεται ρε παιδιά ?Τι δεν κάνω καλά?Δε θέλω να χάνω ψάρια έτσι από δικιά μου βλακεία.

Υ.Γ: Έχω χάσει 2 γλείφτες Plecko έτσι & Ξιφοφόρους & νιώθω ότι "χτυπάει" συγκεκριμμένα είδη ψαριών.Ξέρω ότι ο Plecko γίνεται τεράστιος, αλλά δεν είχα σκοπό να τον κρατήσω σε τόσα λίγα λίτρα όταν θα μεγάλωνε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-08, 17:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

γενικως ,πες μας τις μετρησεις σου,καθως και ολο το προγραμμα -ρουτινα συντηρησης που διατηρεις μηπως και βρεθει λυση........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-08, 17:27
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις που μάλιστα της έκανα σήμερα είναι:
PH=8
NH=0
KH=8
NO2=0
NO3=25
GH=6
Τα ειδανικά ποσά μετρήσεων μου τα έχει δώσει το pet-shop & βάση αυτών κάνω τις συγκρίσεις.Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 15 μέρες. Επίσης έχω αντικαταστήσει το πράσινο σφουγγάρι με De-Nitrate της Seachem & ρίχνω σε κάθε αλλαγή νερού για να κατέβει το PH το Neutral Regulator επίσης της Seachem. Και τα 2 με προτροπή του καταστήματος.Οι αλλαγές νερού βεβαίως γίνονται συχνότερα ανάλογα το αποτέλεσμα των μετρήσεων & "πιάνουν", πλην όπως ανέφερα στο ΡΗ & ΝΟ3 που παραμένουν τσιμπημένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-08, 17:39
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μπορει να σου φανει περιεργο,αλλα εγω καταλαβαινω οτι ριχνοντας αυτα τα ζουμια για το πεχα,το μονο που καταφερνεις ειναι να στρεσαρεις περισσοτερο τα ψαρια σου,αφου οι συνθηκες δεν μπορουνε να μεινουν σταθερες μονιμα,και ετσι εχεις τ'αναποδα αποτελεσματα...
εαν σε ενδιαφερει να εχεις το σωστο πεχα για τα ψαρια σου,αυτο επιτυγχανεται με την χρηση τυρφης η και μπουκαλας διοξειδιου co2.αν θελεις να μαλακωσεις το νερο σου αυτο πειτυγχανεται με την χρηση αντιστροφης οσμωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-08, 17:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πρώτα απ'όλα, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πετ-σοπ είναι αυτό..

Γιατί, οκ, έβαλες υπερβολικά πολλά και ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια στο ενυδρείο.. Δεν είσαι ο μόνος όμως.. (επί τη ευκαιρία, αν δεν γυρίσεις πίσω κάποια από αυτά, στο τέλος θα τα χάσεις όλα..)

Πέραν του ότι ρίχνεις "ζουμιά", που όπως λέει και ο klaz δεν είναι ό,τι καλύτερο, το παράξενο της υπόθεσης είναι ότι σου είπανε και κάποιες "ιδανικές τιμές", και προσπαθείς να τις πετύχεις (αλήθεια, τι ακριβώς τιμές σου είπαν?).. Μα, το κάθε ψάρι από αυτά που έχεις έχει και διαφορετικές απαιτήσεις! ¶ρα τι τιμές ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις?

Και τέλος, τα νιτρικά πέφτουν με αλλαγές νερού, και όχι με "σφουγγάρια απονιτροποίησης".. Γεγονός που (για μένα τουλάχιστον) μεταφράζεται σε "θέλω να πουλήσω"..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-08, 18:37
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Α ρε παιδιά! Ειλικρινά ανοιγοντάς μου τα μάτια νιώθω αφελής από τη μία, τυχερός από την άλλη που βρήκα αυτό το forum.
Λοιπόν φίλε μου χοντρέ οι τιμές που μου ζήτησες (τιμές pet-shop):
ΚΗ= 7-10
GH= μικρότερο του 15
ΝΟ2= 0
ΝΟ3= 20
ΝΗ= 0
ΡΗ= 7
Αν είναι δυνατό να μου δώσετε περισότερρες πληροφορίες σχετικά με τα αντίμετρα που μου προτείνατε (και το πιο εγγθημένο όσο αφορά το αποτέλεσμα) έτσι ώστε να πάω & να ζητήσω συγκεκριμμένα πράγματα χωρίς να τους δώσω την ευκαιρία να αρχίσουν το "ψηστήρι". Όσο για το όνομα του καταστήματος είναι από την αλυσίδα (δε ξέρω αν είναι μεγάλη ή μικρή) "Fish Only".
Επίσης προτείνεται να επαναφέρω το πράσινο σφουγγάρι στο φίλτρο? Τα σφουγγάρια όντως πρέπει να αλλάζονται ανά 6μηνο?
Και ειλικρινά ευχαριστώ για τη βοήθεια.Δεν είναι λίγες οι ενοχές πυ νιώθω για κάποιους από τους θανάτους των ψαριών.Είχα την εντύπωση ότι αν είσαι πελάτης σε κάποιο κατάστημα από ένα σημείο & ύστερα δεν είσαι μόνο πορτοφόλι για το μαγαζί, γιατί έχεις αποδείξει ότι σε εκείνους θα πας πάλι. Βλακώδης ρομαντισμός.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-08, 18:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Περίεργο μου ακούγεται κι αυτό, γιατί και τα δύο τα παιδιά στο fish-only είναι πολύ καλοί..

Λοιπόν.. Εγώ θα πρότεινα 3 πράγματα:

1. Ξεκινάς εντατικό διάβασμα, στο www.tsamisaquarium.gr και στο φόρουμ εδώ, με έμφαση στα υπομνήματα στους "αρχάριους γλυκού νερού", και στο "γλυκό νερό γενικά".. Γιατί πρέπει να καταλάβεις εσύ ο ίδιος τι είναι αυτές οι τιμές.. Τι σημαίνει pH, GH, KH, τι είναι ο κύκλος του αζώτου κ.τ.λ.. Και έτσι να μπορείς να πάρεις μόνος σου τις αποφάσεις..

2. Παράλληλα, διαβάζεις το προφίλ όλων των ψαριών σου, και μαθαίνεις τις απαιτήσεις τους.. Και αποφασίζεις πόσα και ποια θα κρατήσεις, ρωτάς μία και εδώ αν έκανες σωστή επιλογή, και τα υπόλοιπα τα γυρίζεις πίσω.. Αυτό όσο γρηγορότερα, τόσο καλύτερα!

Μετά, αφού έχεις συγκεκριμένα ψάρια με συγκεκριμένες απαιτήσεις, και έχεις καταλάβει και τι σημαίνουν αυτές οι απαιτήσεις, θα βρούμε τρόπους να προσαρμόσουμε τις τιμές του ενυδρείου στις απαιτήσεις των ψαριών..

3. Σταματάς τα ζουμιά (που ρίχνεις για το pH), δεν πειράζεις τίποτα στο φίλτρο, και κάνεις αλλαγές νερού 30%, 1 ή και 2 φορές την εβδομάδα.. Νερό ίδιας θερμοκρασίας και πάντα με αντιχλώριο..

Αυτά.. και καλό διάβασμα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-08, 18:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μιας και λογω γειτνιασης εχω επισκεφθει το συγκεκριμενο μαγαζι, δεν ξεφευγει απο το μεσο ορο της αγορας.... (ακομα θυμαμαι οτι του ειχα ζητησει flourish και μου δινε flourish Excel, επιμενοντας μαλιστα οτι ειναι το ιδιο πραγμα..) ΟΜΩΣ, οταν καποιος πηγαινει και ρωταει ποιες ειναι οι ιδανικες τιμες, οπως και να το κανουμε πηγαινει γυρευοντας. Τα μαγαζια πουλανε ψαρια και διαφορα αξεσουαρ. ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.
Αν το οποιοδηποτε μαγαζι καθοταν να εξηγησει ολα αυτα που μπορει να μαθει κανεις διαβαζοντας τοτε ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα το εκλεινε.
Δυστυχως η πλειοψηφια των αγοραστων δεν ειναι διατεθειμενο να ακουσει, ποσο μαλλον να περιμενει (καθοτι ειναι χομπυ της υπομονης). Το μαγαζι "τζιραρει" με αρχαριους πελατες, οι περισσοτεροι απο τους οποιους εγκαταλειπουν το χομπυ ελλειψει ενημερωσης.

Ο πωλητης σπανιως κατεχει το θεμα περα απο τα βασικά, οπότε και οι συμβουλες που δινει δεν πρεπει να θεωρουνται "της προκοπης".
Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια, αλλα στη τελική αν ο πελατης δεν θελει να ακουσει το να επιμενει κανεις.... Απο την αλλη, οι αντιπροσωπειες αυτοκινητων δεν σε μαθαινουν να οδηγεις... Τα πετσοπ γιατι ΠΡΕΠΕΙ να σε μαθαινουν περι ενυδρειων?

Επι του πρακταιου, πρεπει να αποφασισεις τι ειδους ενυδρειο θες να κανεις.
Τα λιτρα σου ειναι λιγα και δεν εχεις και πολλες επιλογες... Ομως mollie, glowlight, cardinal, guppy, danios και πλεκο (σου ξεφυγαν τα corrydoras) απλα δεν πανε μαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-08, 19:17
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Σαφώς & έχετε απόλυτο δίκιο.Πόσο ευφικτό είναι να δεχτεί πισώ ψάρια όμως το μαγαζί & ειδικά σε τέτοιες ποσότητες? Θέλω να πιστεύω ότι είμαι απο εκείνους που ακούνε.Απλά μάλλον ρώτησα λάθος ανθρώπους, ή μάλλον το λάθος ήταν δικό μου που ρώτησα επαγγελματίες. Θέλω επίσης να πιστεύω ότι έκανα & κάτι σωστό γιατί πλέον το χόμπι έγινε μεράκι.Και το λέω αυτό γιατί είχα γέννα & 4 ψυχές μεγαλώνουν στο από ότι φαίνεται "κλουβί" μου.
Να επαναφέρω το πράσινο σφουγγάρι του φίλτρου στη θέση του De-Nitrate?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-08, 19:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τα ψάρια θα τα δεχτεί στάνταρ πίσω.. Απλά δε θα σου δώσει πίσω χρήματα..
(εκτός αν είσαι τυχερός και σου κάνει έστω κάποια έκπτωση σε κάτι που θα πάρεις.. αλλά σπάνια συμβαίνει κάτι τέτοιο..)

Για το σφουγγάρι τώρα:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...nitrFilter.htm
(εδώ λέει τι σημαίνει φίλτρο απονιτροποίησης.. προφανώς για να το καταλάβεις θα πρέπει πρώτα να έχεις διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου..)

Τόσο το σφουγγάρι αυτό που σου δώσανε, όσο και το πράσινο σφουγγάρι της juwel, υποτίθεται ότι δημιουργούν στο εσωτερικό τους αναερόβιες περιοχές όπου αναπτύσσονται βακτηρίδια που αποικοδομούν τα νιτρικά.. Οι περισσότεροι εδώ δεν το πιστεύουν ότι όντως γίνεται κάτι τέτοιο.. Όπως και να'χει, το σφουγγάρι μαζεύει και τα "γνωστά" νιτροποιητικά βακτηρίδια και λειτουργεί παράλληλα και ως απλό κανονικό βιολογικό υλικό.. Με άλλα λόγια, όποιο και από τα δύο να βάλεις, το ίδιο κάνει.. Αφού θες να μειώσεις τα νιτρικά σου, άσε το "καλό" της seachem, αν και δε νομίζω κι εγώ ότι θα κάνει δουλειά..

Οι σωστοί τρόποι για μείωση νιτρικών είναι:
α. τακτικές αλλαγές νερού
β. δευτερευόντως - φυτά ταχείας ανάπτυξης (π.χ. κερατόφυλλο)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-08, 19:52
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Δεν μου έχουν δώσει σφουγγάρι για τα νιτρικά. Είναι κάτι σαν "χαλικάκι" ψιλό, που μπαίνει σε διάτριτο σακουλάκι & στη θήκη του φίλτρου αντί του πράσινου σφουγγαριού.Η οδηγία ήταν να αντικαθιστώ αυτό το "χαλίκι" σε ποσότητα ενός δακτύλου από το δοχείο όποτε ανεβαίνουν τα νιτρικά.
Δε θέλω όμως ειλικρινά να σας πρήζω. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας & θα πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα (καιρός να αφήσω το Warcraft στην άκρη για λίγο
Ευχαριστώ ρε παιδιά.


Y.Γ : Για να ανταποδώσω το καλό που μου κάνατε , μιας & ανέφερα το Warcraft , ότι θέλετε ρωτάτε.Εκεί είμαι εγώ expert xaxaxaxaxa!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-08, 20:12
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Το ίδιο πράγμα είναι.. Δες κι εδώ:
http://www.seachem.com/products/prod...denitrate.html
Πάνω κάτω θα διαβάσεις τα ίδια που σου έγραφα:
"The high porosity of de*nitrate™ supports the proliferation of both aerobic and anaerobic bacteria that further remove these toxic aquarium byproducts. Even when exhausted as an organic adsorbent, de*nitrate™ continues to be an excellent support for the biological filter and does not have to be removed."
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίγη βοήθεια.....! yiota Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-08 15:20
λίγη βοήθεια με τα φυτά. xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-03-08 23:54
Πώς να τα ξεχωρίζουμε.. λίγη βοήθεια παιδιά αν γίνεται. Emilio Malawi 2 23-11-07 21:46
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04
Λίγη βοήθεια please. Παρατήρησα στήν συσκευή του CO2..... Makis M Γλυκό νερό - Γενικά 12 18-03-04 12:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05804 seconds with 13 queries