Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-16, 00:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή Απονιτροποιηση στο ενυδρειο

Μετα απο μια ενδιαφερουσα συζητηση που ειχαμε με το Σπυρο εδω,ανοιγω το θεμα για να υπαρχει και να γινει κουβεντα ανετα εδω,
χωρις να κινδυνευουμε να βγουμε οφτοπικ στο θεμα του συμφορουμιτη.

η "διαφωνια" με λιγα λογια,βρισκεται στο οτι υπαρχουν διισταμενες αποψεις οσον αφορα το αν ειναι εφικτη η απονιτροποιηση στο κοινο βιολογικο φιλτρο που εχουμε ολοι μας η οχι.

η δικια μου αποψη- και το λεω χωρις να εχω διαβασει πολυ συγκεκριμενα στο θεμα(εκτος απο λιγο διαβασμα που εχω κανει οσον αφορα την απονιτροποιηση σαν διαδικασια) και οτι εχω μπορεσει να παρατηρησω στα ενυδρεια μου τα λιγα χρονια που ασχολουμαι- ειναι οτι η απονιτροποιηση συμβαινει στα φιλτρα μας και το στηριζω κυριως στο οτι ειδα διαφορα στα μετρησιμα νιτρικα μετα απο αλλαγη φιλτρου.(απο μικροτερο σε μεγαλυτερο με περισσοτερα υλικα).

δεκτο,οπως ειπα και στο Σπυρο σημερα σε μια μικρη κουβεντουλα που ειχαμε τυχαια,
οτι η απονιτροποιηση μπορει να μην συμβαινει στο ποσοστο που θα θελαμε σε ενα απλο βιολογικο φιλτρο,αλλα δεν παυει να συμβαινει.

επισης δεκτο πως αυτο που παρατηρησα ισως να ηταν συνδιασμος πραγματων που οδηγησαν σε μειωση ΝΟ3.
Ισως δηλαδη το γεγονος πως αυξηθηκε η ροη και η κυκλοφορια στο βυθο,να μειωσε τους ρυπους στο βυθο και αυτο απο μονο του, να μειωσε την παραγωγη νιτρικων και οχι να μειωθηκαν λογω απονιτροποιησης.

αλλα....
τα ενυδρεια με τα φιλτρα για τα οποια μιλαω,δεν ειχαν τοσους ρυπους στο βυθο που να δικαιολογουν τοσο γρηγορη μειωση ενω επεφτε πολυ ταισμα,
και τη μεγαλυτερη διαφορα την ειδα κυριως μετα απο αλλαγη του υλικου απο ετοιμα του εμποριου,σε ελαφροπετρα.

τι πιστευω οτι συμβαινει με την ελαφροπετρα τωρα.
λογω του τυφλου σχηματος της,του μεγεθους της και της επιφανειας της(πολυ μεγαλος αριθμος πορων σε διαφορα βαθη-σε σχεση με αλλα υλικα),και ισως ακομα και η συσταση της,

πιστευω πως ευνοει την αναπτυξη βακτηριων απονιτροποιησης σε μεγαλυτερο βαθμο αποτι αλλα υλικα.
η εξωτερικη επιφανεια του υλικου καλυπτεται πρωτη(εχει σημασια αυτο) απο τους ρυπους του ενυδρειου,και εκει με τη βοηθεια του οξυγονου(μεσω της ροης του φιλτρου) και της παρουσιας αμμωνιας,αρχιζει η νιτροποιηση.

στα βαθυτερα σημεια κατω απτα νιτροποιητικα και νιτρικοποιητικα βακτηρια(και εδω βοηθανε οι ποροι με το μεγαλυτερο βαθος της ελαφροπετρας που λεω πιο πανω)

αναπτυσονται απονιτροποιητικα βακτηρια, αφου τα καλυμενα απο βακτηρια και βρωμια εξωτερικα στρωματα,(το βιοφιλμ που λεει και η sera πιο κατω)προσφερουν περιβαλον υποξικο(αναεροβιο) για να ζησουν και να πολλαπλασιαστουν και να γινει απονιτροποιηση.

αυτο που παρατηρησα εγω,ειναι πως οσο μεγαλυτερο το φιλτρο και οσο περισσοτερα υλικα υπαρχουν, τοσο γινεται και απονιτροποιηση σε μεγαλυτερο ποσοστο.
η ροη δεν παιζει ρολο,αφου δεν ειναι η ιδια σε ολη την επιφανεια των υλικων,ειδικα οταν μιλαμε για μεγαλυτερα φιλτρα οπου τα υλικα ειναι πιο απλωμενα σε μεγαλυτερα καλαθια κλπ.

και φυσικα παιζει ρολο(προσωπικη αποψη ειναι αυτο)
και το ειδος του υλικου.Πιστευω πως συμβαινει με ολα τα υλικα.
Αλλα με την ελαφροπετρα παρατηρησα τη μεγαλυτερη διαφορα.

Σπυρο μετα τη σημερινη κουβεντα μας εκατσα και το εψαξα ακομα λιγο.
Και επεσα πανω σε αυτα.

καταρχην η ιδια η Sera στην περιγραφη του σιποραξ αναφερει:

https://www.sera.de/en/news/news/art...fessional.html

"It allows the formation of particularly powerful biofilms that grow into the tunnels and pores and cover their walls.
Not only nitrifying and denitrifying bacteria multiply within the siporax biofilms, but also those that break down organic substances."

μεταφραση:
Επιτρεπει τη δημιουργια ιδιαιτερα ισχυρων βιοφιλμ, που αναπτυσονται στα τουνελ και τους πορους και καλυπτουν τα τοιχωματα.(του siporax)
Σε αυτα τα βιοφιλμ δεν αναπτυσονται μονο νιτροποιητικα και απονιτροποιητικα βακτηρια,αλλα και εκεινα που διασπουν οργανικες υλες.

(τωρα με αυτο το τελευταιο δεν εχω καταλαβει σε τι αναφερεται ακριβως η sera και γιατι κανει αυτο το διαχωρισμο στο τελος,αλλα τεσπα- νομιζω δεν ειναι αυτο το θεμα μας-αν και ισως εχει και αυτο τη σημασια του σε αυτο που λεω πως η ελαφροπετρα κανει καλυτερη δουλεια...)

Μετα απο αυτο διαβασα και αυτο(ενταξει δεν ειναι μελετη οπως θα ηθελα,αλλα εχει βιβλιογραφια στο τελος)
θα μεταφρασω μονο τα επιμαχα σημεια με κοκκινο παρακατω.

http://fishchum.okstate.edu/featured...considerations

"Denitrification
Denitrification is the process in which nitrate is reduced to nitrogen gas. This is performed by microbes that use nitrate in place of oxygen for respiration (denitrifiers). These microbes are called β€œanaerobic” because they can exist in the absence of oxygen. Some are even killed by oxygen (strict anaerobes).

Denitrification can only occur in the absence of oxygen so it was originally thought that this process would not occur in an aquarium.
It was thought that since oxygenated water was pulled through the filter medium (undergravel filters, canister filters, sponge filters, etc.), that there was nowhere for anaerobic microbes to live.
However, it is now known that microbes grow in communities called biofilms.
The inner layers of a biofilm actually lack oxygen because the outer layers of the biofilm use it to respire. Therefore, the inner layers lack oxygen and the microbes there will perform denitrification.

The realization of the biofilm concept suggests that even obligate anaerobes exist in the aquarium and the filter media. It is interesting to note that when undergravel filters were very popular, these hobbyists had good success with their fish tanks. The presence of a relatively thick layer of substrate probably enhances the formation of oxygen-depleted pockets that foster the growth of anaerobes. This is another area we have not fully understood and much research remains to be done."

Η απονιτροποιηση μπορει να συμβει μονο σε αναεροβιο περιβαλλον,ετσι υπηρχε αρχικα η αποψη πως δεν μπορει να συμβει σε ενυδρειο.
Πιστευοταν οτι αφου οξυγωνομενο νερο περναγε απτα υλικα του φιλτρου(φιλτρα βυθου,κανιστρα,σφουγγαροφιλτρα κλπ) δεν υπηρχε μερος οπου θα μπορουσαν τα αναεροβια βακτηρια να ζησουν.
Αλλα,τωρα γνωριζουμε πως τα βακτηρια αναπτυσονται και ζουν σε κοινοτητες που ονομαζονται βιοφιλμ.Τα εσωτερικα στρωματα του βιοφιλμ,εχουν απουσια οξυγονου γιατι αυτο το χρησιμοποιουν τα εξωτερικα στρωματα.Αρα,τα εσωτερικα στρωματα δεν εχουν οξυγονο και τα βακτηρια που ζουν εκει θα κανουν απονιτροποιηση.* ( σημειωση δικια μου-αλλιως δεν θα ζουσανε-αφου το αξυγονο τους το παιρνουν απο τη διασπαση των νιτρικων.)

και λοιπα και λοιπα ενδιαφεροντα...

τωρα μπορουμε να κανουμε κουβεντα αν θελετε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 27-02-16 στις 00:49
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-16, 00:30
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω παρολο που στα φιλτρα μου εχω σιποραξ ειδα μειωση νιτρικων οταν εβαλα και το τριτο φιλτρο.θεωρητικα εφοσον η διάσπαση της αμμωνιας γινοταν κανονικα με τα δυο φιλτρα τα οποια παρεπιπτοντως ποτε δεν αφησα να μπουκωσουν δεν θα επρεπε να παρατηρησω καμια μειωση νιτρικων παρα μονο καλυτερη κυκλοφορια νερου.παρολα αυτα συνεβη..δεν μπορω με σιγουρια να στηριξω την παρατηρηση μου και μπορει να οφειλεται σε αλλους παραγοντες που δεν θα ετυχε να παρατηρησω.

η ολη διαδικασια ειχε ως εξης.αρχικα με τα δυο μου φιλτρα πριν την εβδομαδιαια αλλαγη νερου τα νιτρικα εφταναν 40με την προσθηκη του τριτου φιλτρου αρχισα ταυτοχρονα αλλαγες καθε τρεις μερες και σιγα σιγα τις αραιωσα παλι στην εβδμαδα.τα νιτρικα δεν ξανανεβηκαν ποτε τοσο ψηλα και ασχετα με το ποσο θα ταισω(συνηθως πολυ μεγαλες ποσοτητες) πριν την αλλαγη δεν πιανουν ποτε ουτε τα 20.

και για την ποσοτητα βιολογικου.πριν (με τα δυο φιλτρα) ειχα 4 λιτρα σιποραξ,τωρα εχω 12 λιτρα.

αν βγαλετε ακρη πειτε μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-16, 00:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αλλος ενας ευχαριστημενος πελατης.
το ιδιο πραγμα παρατηρησες στην ουσια που λεω κ εγω.
με διαφορετικο υλικο.

αν καποια στιγμη αποφασισεις να αλλαξεις το σιποραξ με ελαφροπετρα πεστο μου πλιζ, θαχει ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-16, 00:42
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

στο καινουριο ενυδρειο θα αντικαταστησω το σιποραξ με ελαφροπετρα σταδιακα γιατι τα εχει τα χρονακια του
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-16, 00:43
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν το θεωρω αδυνατο.
Χρησιμοποιω ελαφροπετρα στα ενυδρεια μου , αλλα δεν μπορω να γνωριζω αν μειωνουν τα νιτρικα μιας και ολα ειναι φυτεμενα και προσθετω νιτρικα.
Θα μπορουσαμε να το δοκιμαζαμε σε δυο πανομοιοτυπα στημενα ενυδρεια με ιδια ιχθυοφορτιση. Στο ενα απλα υλικα στο αλλο ελαφροπετρα, τοτε θα γινοτανε ξεκαθαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-16, 00:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι
εχω σκοπο να το κανω μολις μπορεσω.απλα δεν εχω δυο ενυδρεια αυτη τη στιγμη,ουτε δυο φιλτρα

το μεγαλυτερο προβλημα,ειναι οτι δεν εχουμε τροπο να υπολογισουμε εκτος εργαστηριου την μειωση λογω απονιτροποιησης και οχι απο αλλους παραγοντες.

το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μετρησουμε νιτρικα.
δεν μπορουμε να ξερουμε οτι η πιθανη μειωση ειναι λογω απονιτροποιησης η λογω καποιου αλλου παραγοντα.

αυτο ειναι το προβλημα.
αν βαλουμε το ιδιο υλικο σε μεγαλυτερο φιλτρο δηλαδη δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι η μειωση που βλεπουμε ειναι λογο μεγαλυτερου ποσοστου απονιτροποιησης η απλα γιατι αυξηθηκε το νερο.
(αφου με μεγαλυτερο φιλτρο-αρα και μεγαλυτερη η διαλυση νιτρικων σε μεγαλυτερη ποσοτητα νερου).

ετσι ενας τροπος να μειωσουμε τους παραγοντες που δεν μπορουμε να υπολογισουμε,ειναι αν αλλαξουμε μονο τα υλικα.
εγω παρατηρησα διαφορα.
αλλα θα πρεπει να το παρατηρησει και αλλος για να ισχυει.

βεβαια αποσο καταλαβαινω εγω τουλαχιστον η θεωρια μου ειναι σωστη με βαση αυτα που διαβαζω και παραθεσα πιο πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-16, 00:51
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

και ιδια να ειναι η ιχθυοφορτιση οι ρυποι δεν θα ειναι ποτε οι ιδιοι.καλυτερα να γινει το πειραμα με συγκεκριμενη ποσοτητα ρυπων οπως πχ τροφης ισης ποσοτητας και στα δυο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-16, 00:52
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Νικο..
Θα πρεπει να στηθουν πανομοιοτυπα ενυδρεια.
Προσωπικα, δεν εχω παρατηρησει κατι, εχω αλλαξει φιλτρα κλπ , αλλα δεν ετυχε να μετρησω μεγαλες διαφορες στα νιτρικα..
Θα ειχε ενδιαφερον παντως, αν και απ το να καιω 2-3 φιλτρα , προτιμω να κανω ανα 3 μερες αλλαγη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-16, 00:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σιγα..τι ειναι τρια φιλτρα?60 βατ ειναι ολα κι ολα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-16, 01:00
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τι να πω δηλαδη για τις λαμπες μου που ειναι 54 βατ επι 4?ευτυχως αναβω μονο τις 2
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-16, 01:02
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν χρειαζονται μεγαλα ενυδρεια ρε σεις... 2χ 30 λιτρα ειναι μια χαρα, βαλτε και κανενα κρεμαστο φιλτρακι τυπου sun sun ,η eheim και μερικα ψαρακια μεσα.
Θα το εκανα εγω ,αλλα δεν με περνει ... κραταω ειδη 12 ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-16, 01:04
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

να ο φιλος της ΔΕΗ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-16, 01:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

12?
ελεος
σχεδον σε λυπαμαι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-16, 01:08
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
12?
ελεος
σχεδον σε λυπαμαι
χαχα..
Γιατι ρε συ..
Ειναι οικονομικα στημενα δεν τρωνε πολυ...
Εheim κρεμαστα φιλτρακια, μονο 2.5 -3watt και χαμηλο φωτισμο στα γαριδαδικα
Βασικα το 180λιτρο τρωει περισσοτερο ρευμα απο το συνολο των αλλων ενυδρειων.
Aλλαγες ξεκιναω απο παρασκευη και τελειων κυριακη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-16, 01:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ρε συ..
Aλλαγες ξεκιναω απο παρασκευη και τελειων κυριακη.
γιαυτο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-16, 01:12
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Βαλτε και τους θερμαντηρες.. Καηκαμε!
Χρυσοψαρα αδερφια...
220 λιτρο που ετοιμαζω, 8watt 1000αρα αντλια απο ebay για το φιλτρο , 30w φωτισμο...εεεεεε , αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-02-16, 01:15
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μια τροφη 226 γραμμαρια των 15 ευρω την εβδομαδα.ειπατε τιποτα?(ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-16, 01:17
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χαχαχα!
Αντε , φτανει το παραξυλωσαμε..
Αλλος την εμπειρια του παρακαλω..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-16, 01:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο σπυρος και ο τακης θα μας πουν.αυτοι την παιρνουν με ανατρεπομενο την ελαφροπετρα
θα το καθαρισουμε μετα το θεμα απτα ασχετα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-02-16, 01:21
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ο Τακης δε νομιζω να μπορει να παρατηρησει τα νιτρικα γιατι αλλαζει 12 τονους νερο την εβδομαδα
ασε που με τοσο μπολι που εχει χαρισει σε νεους ακομα στο στρωσιμο θα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-16, 01:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-02-16, 01:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τελικα ηταν καλες οι μπριζολες απο το χασαπικο?



Λοιπον, μια και πιασαμε τη sera, οδηγιες για πιο υπολογισιμη απονιτροποιηση με siporax απο τη sera. (προσοχη στα bold και υπογραμμισμενα)
Και τη Ferrari και το 2CV, αυτοκινητα τα ονομαζουμε, αλλα δεν τρεχουν το ιδιο.
Παρομοιως μπορουν να λεει στο διαφημιστικο της η καθε εταιρεια, οτι στο βιολογικο υλικο της γινεται και απονιτροποιηση, χωρις να διευκρινιζει ποσο γινεται και σε τι φιλτρο μεσα.
Σιγουρα λοιπον γινεται, αλλα το ποσο γινεται ειναι αλλο θεμα.
Παράθεση:
How can I build a bypass filter for denitrification?
Hello,
Could you please give me a suggestion about building and connecting a bypass filter with sera siporax for denitrification?

The construction principle is actually very easy: All you need is a chamber equipped with intake and an outlet connectors, which is filled with sera siporax (0.5 liters per each 200 liters of water). For example, you can use a canister filter that you do not need any more otherwise. It is then operated passively, i.e. without the built-in motor. You can even take out the impeller entirely as to improve water flow.
The bypass filter is connected to the biofilter by splitting the biofilter outlet via an adjustable T-piece in a way that about 1 % of the outlet water are directed into the nitrate filter, the rest is of course directed back into the aquarium, just like the nitrate filter outlet.
Both filters can also be internal filters, they are then connected in a similar way. It is important that the nitrate filter, has no direct connection to the air and is operated with a slow water flow as to ensure low oxygen conditions.


Best regards
sera GmbH
Dr. Bodo Schnell
http://www.sera.fr/fr/services-sera/...ion-bauen.html


Παράθεση:
Quick or slow water flow in the filter?
Hello,
What would you recommend? Slow water flow (minimum pump performance ensuring the bacteria that fixate nitrite and nitrate have longest possible contact to the water inside the filter medium), or a normal to high flow rate ensuring the water body is well provided and "blended" with nutrients?

in fact, a cross of the two would be optimal - in case of high nitrate pollution, this can be achieved by a combination of a 'conventional' biofilter (typically with flow rates in the range of several hundred liters per hour) and a special nitrate removing slow flux filter with flow rates of a few liters per hour. This ensures proper pollutant oxidation to mostly untoxic nitrate within the biofilter, along with good oxygen enrichment and water agitation, while the slox flux filter breaks down the formed nitrate into harmless nitrogen gas, which then escapes into the atmosphere. A compromise is possible in so far that filters equipped with sera siporax (recommended: 1 liter sera siporax per each 100 liters of water) and moderately high flow rate (up to approx. 400 l/h) rather good denitrification will take place also within the biofilter.

Best regards
sera GmbH
Dr. Bodo Schnell
https://www.sera.de/en/sera-service/...he-filter.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-16, 08:53
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aλλαγες ξεκιναω απο παρασκευη και τελειων κυριακη.
Και μετα κλαιγομαι εγω που ξεκιναω σαββατο και τελειωνω κυριακη για 1 ενυδρειο....

Παράθεση:
ο σπυρος και ο τακης θα μας πουν.αυτοι την παιρνουν με ανατρεπομενο την ελαφροπετρα
θα το καθαρισουμε μετα το θεμα απτα ασχετα.
Θα σου απαντουσα και εγω αλλα δεν ειμαι σε θεση ακομα...διοτι ειχα θεμα με τα νιτρικα πανω σε αυτους τους 4-5 λογους που ανεφερες σε ενα απο τα ποστ σου,το εφτιαξα θελω να πιστευω απο 40 το πηγα 5-10
Σε μια μερα βεβαια,δεν ξερω αυτο αν αποτελεσει προβλημα μελλοντικα στα ψαρια μου...προς το παρον ομως ειναι μια χαρα...
Χρησιμοποιω περιπου 20-30 λιτρα μπορει και παραπανω ελαφροπετρα...
Καθως και μακαρονι και βιομπαλες...
Καρτατισμενα βεβαια ανα χωρισματα....
Επισης πανω στο θεμα των νιτρικων καπου διαβασα οτι αποτελουν προβλημα κτλ κτλ...(δεν διαφωνω) απλα η απορια μου ειναι η εξης...χτυπαγα 40αρια με ικανοποιητικες αλλαγες,ικανοποιητικο υλικο φιλτρανσης και ικανοποιητικη αντλια...
Η καταληξη ηταν οτι ταιζα παρα πολυ.(Σε ποσοτητα,οχι σε συχνοτητα)
Γτ τα ψαρια μου εδειχναν να ειναι κομπλε??Σε θεμα ανασας,κινησεων,συμπεριφορας,ορεξεων για αναπαραγωγη...κ.ο!Γενικα το ολο σκηνικο να ειναι φυσιολογικο αλλα συναμα περιεργο διοτι καθε τοσο ειχα καποια θεματα.
Δηλ η απορια μου για να μην μακρυγορω,που εν τελη χτυπαει το θεμα των νιτρικων τα ψαρια μας???


Παράθεση:
It is important that the nitrate filter, has no direct connection to the air and is operated with a slow water flow as to ensure low oxygen conditions.
Εδω Σπυρο απο οτι καταλαβαινω αναφερεται στον απονιτρικοποιητη που πρωτοξεκινησε να συζηταει ο kgf12345 και επειτα συνεχισε ο κ.Τακης..?
Τι συσχετισμο μπορουμε να κανουμε δλδ οσον αφορα το θεμα απονιτρικοποιητης και λιτρα???
Δηλ τι απονιτρικοποιητης θα χρειαστει για 100 λιτρα και τι για 1000 λιτρα?
Πανω σε πειραμα το καταλαβαινεις αυτο σωστα???

Υ.Γ
Καποιος να μου πει πως κανω Quote και το ονομα του Συνχομπιστα οταν θελω να κατι συγκεκριμενο quote απο το ποστ του...(πανω σε θεμα μουλτιquote)
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-02-16, 13:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο σπυρος και ο τακης θα μας πουν.αυτοι την παιρνουν με ανατρεπομενο την ελαφροπετρα
θα το καθαρισουμε μετα το θεμα απτα ασχετα.
Οχι ρε παιδια. 3 τσουβαλακια εχω παρει συνολικα.
Και μιλαμε ηθελα να γεμισω τρια 2080 και δυο τρια 2217.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλ τι απονιτρικοποιητης θα χρειαστει για 100 λιτρα και τι για 1000 λιτρα?
Πανω σε πειραμα το καταλαβαινεις αυτο σωστα???

Και μετα κλαιγομαι εγω που ξεκιναω σαββατο και τελειωνω κυριακη για 1 ενυδρειο....

- Ε ναι.

- Τι κανετε ηθελα να ξερα τοσες μερες για ενυδρειο με χρυσοψαρα?
Εγω κανω μια ωρα για 3 ενυδρεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-02-16 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-16, 15:07
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ρε παιδια. 3 τσουβαλακια εχω παρει συνολικα.
Και μιλαμε ηθελα να γεμισω τρια 2080 και δυο τρια 2217.
-------------------------



- Ε ναι.

- Τι κανετε ηθελα να ξερα τοσες μερες για ενυδρειο με χρυσοψαρα?
Εγω κανω μια ωρα για 3 ενυδρεια.
3 ωρες???Γιαα 3 ενυδρεια??παλαβωσε με και αλλο..προετοιμασια εννοω κτλ κτλ...
Παρολαυτα θα δω τι μπορω να κανω με εναν απονιτρικοποιητη για 1100 λιτρα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-16, 16:18
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Οχι 3 ωρες.. 1 ωρα.
Πολυ αργητε βρε, εγω οταν ειχα 5-6 και μαλακου , με α/ο ,πιο γρηγορα τελειωνα..
Για χρυσοψαρα ,δεν θελει τπτ, εαν εννοεις οτι αφηνεις μερικες ωρες το νερο να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου..ε, ενταξει λογικο ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-02-16, 16:38
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Από υλικά φιλτραρίσματος έχω δοκιμάσει μόνο το eheim substratpro και τώρα τελευταία συν το jbl micromec απλά επειδή το είχε μέσα στο φίλτρο όλα αυτά τα χρόνια τα νιτρικά στο ενυδρείο μου εκτός απ' τις εξής περιπτώσεις ήταν και είναι με σημερινή μέτρηση (αύριο είναι να αλλάξω νερό) μηδέν.
Η πρώτη περίπτωση όταν ήταν φρεσκοστημένο το ενυδρείο νιτρικά το πολύ μέχρι 10-15 σταθερά.
Η δεύτερη όταν άλλαξα όλο το υπόστρωμα, πάλι μέχρι να ισορροπήσει το πολύ 10 νιτρικά.
Η τρίτη όταν άλλαξα το φίλτρο πάλι το ίδιο για κάποιο διάστημα μέχρι 10 και πάλι τώρα μηδέν.
Γενικά πιστεύω ότι είναι ένας συνδυασμός μεταβλητών και όχι μίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-02-16, 19:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά δεν έχω δοκιμάσει άλλα υλικά εκτός από ελαφρόπετρα για να μπορώ να παρατηρήσω τυχόν διαφορές. Δυστυχώς τα ενυδρεία μου είναι φορτωμένα , έχω και βαρύ χέρι στο τάισμα και επομένως δεν έχω παρατηρήσει αυξομειώσεις στα νιτρικά λόγω απονιτροποίησης. Για τα χρυσόψαρα τώρα, έχω γύρω στα 8-10 λίτρα ελαφρόπετρα και στο aquaponic 15 λίτρα διογκωμένη άργιλο και άλλα 10-12 λίτρα ελαφρόπετρα , και πάλι όμως δεν μπορώ να πω πως παρατηρώ κάποια μείωση νιτρικών. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχω , δεν έχω όμως κάτι για να το συγκρίνω. Ετσι οι αλλαγές ήταν η μόνη λύση. Με το "DIY σπειροειδές φίλτρο απονιτρικοποίησης" είδα διαφορά, αυτό όμως είναι άσχετο με το θέμα μας. Πριν από αυτό το φίλτρο δοκίμασε και άλλες μεθόδους, όπως ελαφρόπετρα με μικρή ροή αλλά και πάλι δεν είδα κάποια αισθητή διαφορά, όταν έβαλα άμμο από το βυθό αντί για ελαφρόπετρα είδα διαφορά και τη μεγαλύτερη την είδα με το φίλτρο που είπα πριν. Να τονίσω πως η ελαφρόπετρα που έβαλα στο δοκιμαστικό φίλτρο δεν ήταν καινούρια αλλά πήρα από το υπάρχων φίλτρο και έβαλα φρέσκια στο φίλτρο. Παρόλα αυτά όμως ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη βιολογία, και μάλιστα στη ταράτσα τα ενυδρεία το Χειμώνα κατεβαίνουν και στους 14 βαθμούς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-02-16, 21:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
3 ωρες???Γιαα 3 ενυδρεια??παλαβωσε με και αλλο..προετοιμασια εννοω κτλ κτλ...
Παρολαυτα θα δω τι μπορω να κανω με εναν απονιτρικοποιητη για 1100 λιτρα
E τι προετοιμασια? 2 μερες πριν την αλλαγη ανοιγω τη βρυση για 10 λεπτα και γεμιζω τη βαρελα και βαζω στην πριζα τη αεραντλια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10162 seconds with 13 queries