Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-15, 01:06
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή Ψαρια σε λαθος συνθηκες νερου

Καλησπερα παιδια ανοιγω εδω ενα ποστ για να μου λυσετε μερικες αποριες που μου σχηματιστικαν στην αρχη οταν ειχα πει να ξεκινησω την αναζητηση των ψαριων που θα βαλω στο ενυδρειο μου, πρωτη σταση μου ηταν ενα τοπικο πετ σοπ το οποιο δεν ειχε μεγαλη ποικιλια απο ψαρια αλλα τα γνωστα ζωοτοκα και μερικα χρυσοψαρα. Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι ειχε σε ενα ενυδρειο του αγγελοψαρα τα οποια ηξερα οτι χρειαζονται μαλακο αλλα αυτος τα ειχε σε πολυ σκληρο νερο οπως ειναι τα νερα εδω στην λημνο οπως και τα υπολοιπα ψαρια. Οταν τον ρωτησα γιατι τα ειχε σε σκληρο νερο μου ειπε οτι και ο προμηθευτης του τα ειχε σε παρομοιο νερο οποτε ειναι μεγαλωμενα σε αυτο. Τωρα ερχεται η ερωτηση μου πειτε οτι καποια στιγμη θελω να ασχοληθω με ψαρια μαλακου νερου και δεν θελω να κανω επεξεργασια του νερου θα μπορω να παρω απο αυτον? Δεν λεω οτι ειναι σωστο απλα αν τα ψαρια ειναι μεγαλωμενα σε λαθος συνθηκες και οχι στις σωστες και δεν ξερουν αλλες συνθηκες τι γινετε τοτε? ελπιζω να μην σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο απλα ειχα αυτον τον προβληματισμο και ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-15, 02:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καθε οργανισμος, αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο, εχει αντοχες μεχρι ενος οριου στις συνθηκες που διαβιωνει.
Το οτι επιζει ομως, δεν σημαινει και οτι ζει και θα ζει και στο μελλον καλα.
Και για να ζει καλα, πρεπει να εχει τις συνθηκες που απαιτει το dna του.

Πχ ενας ανθρωπος εχει "κατασκευαστει" απο τη φυση να ζει με συγκεκριμενες τροφες, συγκεκριμενη συσταση νερου, οξυγονο, κλπ.
Αν απο μικρος εχει την ατυχια να μεγαλωνει με τροφες που τρωει ενας σκατζοχοιρος, πινοντας βουρκονερο, και να αναπνεει αερα απο τα διυλιστήρια ελευσινας, θα ζησει καλα και υγιεστατος μεχρι τα βαθεια του γεραματα, επειδη "εμαθε ετσι απο μικρος"?

Ρωτα καλυτερα ποσα (απο αυτα τα νεαρα) ψαρια του εκτροφεα, δεν ειχαν την τυχη να επιζησουν και να φτασουν μεχρι τα ενυδρεια του πετσοπ που ειδες και πεταχτηκαν στα σκουπιδια.
Και μετα ρωτα ποσα απο αυτα τα ψαρια που επεζησαν κι εφτασαν στι πετσοπ, θα ζησουν για πολυ ακομα, εστω κι αν εχουν μεγαλη τυχη να πανε σε καλα ενυδρεια.
Ρωτα επισης και το ζευγαρι που εχει ο εκτροφεας για να γενναει τα ψαρια που πουλαει (και το οποιο φυσικα δεν το εχει για πουλημα), το προσεχει το ιδιο "καλα"?
'Η μηπως το εχει μεσα στα καλυτερα νερα με ολα τα κομφορ?

Δεν λεω και οτι ολοι ειναι ιδιοι φυσικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΓΕΣ ΚΑΚΟΣ ΙΩΝΟΣ Η ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΣΥΜΜΑΧΟΣ ? harris samos Γλυκό νερό - Γενικά 11 03-03-14 09:49
ιδανικες συνθηκες νερου για malawi lefterisafrica Malawi 11 27-06-11 16:48
ειναι λαθος να βαλεις χελωνιτσα μεσα στο ενυδρειο με τα ψαρια σου? christosvn Γλυκό νερό - Γενικά 24 31-12-09 02:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03619 seconds with 15 queries