Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-07, 12:26
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Cool Αρχάριος ζητάει βοήθεια .

Παιδιά καλησπέρα σας και από μένα, έχω βρει το φόρουμ σας εδώ και 2 μέρες και ήθελα να γράψω αλλά δεν προλάβαινα. Και τώρα δηλαδή στα βιαστικά θέλω να ρίξω ένα πρώτο ποστ και έφυγα για δουλειά.

Όντας τελείως αρχάριος, και έχοντας τεράστια αγάπη για το υγρό στοιχείο, αποφάσισα και εγώ να στήσω το δικό μου μικρό ενυδρείο με χρυσόψαρα αρχικά, και έχει ο θεός στη συνέχεια. Είναι κάποια πράγματα που θέλω να ρωτήσω σχετικά καθώς έχω μείνει με τις απορίες...

Έφτιαξα ένα ενυδρείο 90 λίτρων,και έχω τοποθετήσει μέσα 6 χρυσόψαρα, και έναν γλύφτη. Δεν είχα την παρανικρή ιδέα για τον κύκλο του αζώτου κλπ μέχρι που τα διάβασα εδώ στο φόρουμ, και πρέπει να πω ότι παρόλο που δεν έκανα καμμία ενέργεια από αυτές που λέτε, το ενυδρείο το έχω 3 βδομάδες και τα ψάρια μου χαίρουν άκρας υγείας και θέλουν να φάνε τον κόσμο όλο (χρυσόψαρα είναι ξαναλέω ).

-Γιατί βγαίνουν στην επιφάνεια του νερού και "πιπιλάνε" χωρίς να υπάρχει τροφή?
-Γιατί πάνε και "τρώνε" τον χαλαζία που έχω τοποθετήσει στον βυθό??
-Μήπως θα πρέπει να σταματήσω να τα ταίζω 3-4 φορές την ημέρα? Υπάρχει κίνδυνος να σκάσουν απ'το πολύ φαγητό??
-Μήπως επειδή τα ταίζω τόσο οι κοιλιές τους έχουν γίνει σαν μην πω τι?

Πάντως παιδιά πέφτω για ύπνο και νομίζω ότι θα βγουν έξω απτο ενυδρείο να φάνε και μένα ... Αλλά είναι τελικά πολύ ωραία συντροφιά και ομορφιά!

Αυτά για αρχή, λεπτομέρειες σε επόμενα ποστ που θα έχω και περισσότερο χρόνο,προς το παρόν πρέπει να την κάνω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-07, 12:30
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλως ηρθες στη παρεα μας..
ειδικα τετοια εποχη που ζοριζονται ολα τα ψαρια και πολυ περισσοτερο τα χρυσοψαρα,λιγοτερο ταισμα,συχνοτερες αλλαγες νερου ΠΑΝΤΑ με τη χρηση αντιχλωριου...
ναι,υπαρχει ο κινδυνος να σκασουν απο το φαγητο...
δεν ''τρωνε'' το χαλικι σου απλα ψαχνουν συνεχεια για τροφη..(ετσι τα εκανε ολα τα ψαρακια ο καλος θεουλης!!)
στην επιφανεια ανεβαινουν ,γιατι προφανως υπαρχει ελλιεψη οξυγονου..
καθε ποτε ειπαμε οτι κανεις αλλαγες νερου,και αν εχεις κανει μετρησεις,θελω να σε ρωτησω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-07, 17:14
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Αλλαγή νερού κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα, και έχω οξυγονοτή νερού, δεν πιστεύω ότι υπάρχει εκεί κάποιο πρόβλημα. Ο οξυγονοτής λειτουργεί όλη μέρα. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ δυστυχώς, γιατί όπως προανέφερα σαν τελείως αρχάριος με το όλο θέμα, δεν γνώριζα την ύπαρξη πολλών παραγόντων. Το ενυδρείο μου πληροφοριακώς είναι 90 λίτρα, έχω τοποθετήσει ένα εσωτερικό φίλτρο για 100, και έχω και τον οξυγονοτή να λειτουργεί σε μόνιμη βάση. Έχω τοποθετήσει και μερικά διακοσμητικά μέσα και 2 πλαστικά φυτά (το ξέρω ότι τώρα θα με βρίσετε,αλλά δυστυχώς όντας φοιτητής δεν υπάρχει ακόμα "σάλιο" για παραπάνω έξοδα).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-07, 17:41
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγή νερού κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα, και έχω οξυγονοτή νερού, δεν πιστεύω ότι υπάρχει εκεί κάποιο πρόβλημα. Ο οξυγονοτής λειτουργεί όλη μέρα. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ δυστυχώς, γιατί όπως προανέφερα σαν τελείως αρχάριος με το όλο θέμα, δεν γνώριζα την ύπαρξη πολλών παραγόντων. Το ενυδρείο μου πληροφοριακώς είναι 90 λίτρα, έχω τοποθετήσει ένα εσωτερικό φίλτρο για 100, και έχω και τον οξυγονοτή να λειτουργεί σε μόνιμη βάση. Έχω τοποθετήσει και μερικά διακοσμητικά μέσα και 2 πλαστικά φυτά (το ξέρω ότι τώρα θα με βρίσετε,αλλά δυστυχώς όντας φοιτητής δεν υπάρχει ακόμα "σάλιο" για παραπάνω έξοδα).
Φίλε καλως ήρθες στην παρέα.Οξυγονοτή όταν λές θα εννοείς αεραντλία,η οποία κάνει ελάχιστη δουλειά και είναι περισσότερο για ντεκόρ.Κατ'αρχάς κοίτα θερμοκρασία νερού(άν έχεις θερμόμετρο),ειδικά για χρυσόψαρα μήν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς τώρα το καλοκαίρι.Για καλύτερη οξυγόνωση βάλε την έξοδο του φίλτρου στην επιφάνεια και λίγο πιό ψηλά έτσι ώστε να γίνεται μεγαλύτερη ανατάραξη του νερού και να οξυγονώνεται περισσότερο.Θα κάνει λίγο θόρυβο και σύ λίγο υπομονή.Όσο για τα πλαστικά φυτά εγώ θα σου πρότεινα να έβαζες αληθινά ή μήν έβαζες καθόλου,αλλά αυτό είναι στην κρίση του καθενός....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-07, 17:47
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Φίλε μου, είναι βασικό να αγοράσεις υγρά τεστ τουλάχιστον ΝΟ2 και ΝΟ3 για να δούμε που βρίσκεται το φίλτρο σου. Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σου; Όπως σου είπε ο klaz περιόρισε την τροφή στο ελάχιστο και καλό θα ήταν για τώρα να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού. Αν μπορέσεις να βάλεις κερατόφυλλο μέσα θα βοηθήσει κι αυτό. Ακολούθησε τα βήματα που θα σου πουν και οι υπόλοιποι και να είσαι σλιγουρος πως το αποτέλεσμα θα είναι super.
Υ.Γ.: Καλωσήρθες σε ένα υπέροχο χόμπι
Υ.Γ.2: Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς εδω μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-07, 18:39
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας ΚΑΙ για τις απαντήσεις σας. Το φίλτρο όντως το έχω λίγο πιο πάνω απτην επιφάνεια του νερού και έχω δημιουργήσει καλή κυκλοφορία πιστεύω, γιατί το έχω παρακολουθήσει αρκετά και δεν βλέπω κάπου στασιμότητα.

¶ρα θα πάω από βδομάδα και θα πάρω υγρά τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 για να δω τα επίπεδα και θα ενημερώσω. Ο λόγος που δεν πήρα θερμόμετρο και αντίσταση (ή όπως λέγεται το καλοριφέρ αυτό) ήταν γιατί στο πετ σοπ εδώ στο νησί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται για τα χρυσόψαρα... ¶ρα να κοιτάξω να αγοράσω και από ένα τέτοιο. Το κερατόφυλο τι είναι??? Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να οξυγονώσω περισσότερο το νερό μου? Μήπως με τα φυτά?? Παιδιά ξαναλέω είμαι τελείως αρχάριος μπορείτε να γελάσετε άνετα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-07, 19:14
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Η αντίσταση που λες είναι ο θερμοστάτης και στα ψάρια κρύου νερού δεν χρειάζεται όντως (πιο πιθανό είναι να σου χρειαστεί κάποια μέθοδος ψύξης π.χ. ανεμιστηράκια) αλλά το θερμόμετρο χρειάζεται. Το ψάρι που λες γλύφτη λογικά όμως είναι τροπικο (όχι κρύου νερού οπότε καλό θα ήταν να μην το κρατήσεις). Το κερατόφυλλο είναι ένα φυτό που καταναλώνει τα νιτρικά που βλάπτουν τα ψάρια.
Όσο για το γέλιο μην αγχώνεσαι.Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καραρχάριος. Ερωτήσεις Nightfall Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-09-07 16:01
Aνασφάλειες ενός αρχάριου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-02-07 23:22
Αρχάριος και άλγη than Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-02-07 16:25
Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο stamatulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 30-12-06 22:06
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04803 seconds with 13 queries