Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-16, 10:24
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή arduino multi controller

καλημερα και Χρονια Πολλα
θα ηθελα να κανω μια προταση, επειδη το arduino πλεον ειναι πολυ διαδεδομενο με πολλες λειτουργιες και πολυ χαμηλο κοστος και ηδη υπαρχουν αρκετες κατασκευες και εδω, σκεφτηκα αν θελουν τα υπολοιπα παιδια να φτιαξουμε ενα κοινο θεμα με βαση ενα κοινο arduino και να συγκεντρωσουμε τις δουλειες ωστε να μπορει να γινει ενα ενιαιο μεγαλο προτζεκτ το οποιο να μπορει να χρησιμοποιηθει και σπαστα.

Τι εννοω,
σημερα διαβασα ενα τοπικ για κοντρολερ θερμοκρασιας, χτες ειδα ενα αλλο τοπικ για καταιγιδες στο φωτισμο και κατα καιρους εχω δει και αλλες πολυ ωραιες δουλειες στην κατηγορια αυτη.
Ας μεινουμε ομως στην καταιγιδα και την θερμοκρασια.
Αν ζητησουμε τωρα απο τα δυο παιδια να μας δωσουν τον κωδικα που εχουν φτιαξει μπορει να θελει παλι δουλεια για να δουλεψουν και τα δυο μαζι.
Αν συνεννοηθουμε ομως και ξεχωρισουμε τις εντολες απο πριν και εχουν ολοι κοινη γραμμη, θα μπορει καποιος μετα κατευθειαν κατεβαζοντας τον κωδικα να εχει ετοιμες ολες τις εντολες και να χρησιμοποιει αυτες που θελει.
(Π.χ. πως αγοραζεις τον stc και εχει και για θερμανση και για ψυξη και εσυ μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο απο τα δυο θες ή και τα δυο).

Αυτο θα ειναι το ιδανικο και ολοι θα ειναι κερδισμενοι, αυτοι που δεν εχουν την εμπειρια θα μπορουν απλα να το κατεβαζουν ετοιμο, οι λιγοτερο εμπειροι να βλεπουν μια αλλη προσεγγιση και να περνουν αλλο κομματι κωδικα και τελος οι πιο εμπειροι να διορθωνουν και να βοηθανε στο τελικο αποτελεσμα.

Αρκει βεβαια να υπαρχει διαθεση.

Ελπιζω να μην κουρασα και να εγινε κατανοητος γιατι με τον γραπτο λογο δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-16, 16:23
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ο κωδικας παιζετε ομως αναλογα τους αισθητηρες που θα χησιμοποιησεις , εγω προσοπικα αν και εχω λιγη εμπιρεια ακομα με arduino ειμαι προθημος να βοηθησω καποιον που προσπαθει να φτιαξει κατι, και στο να τον κατευθηνω που θα βρει υλικα και στο κυκλωμα κα στον κωδικα
-------------------------
ωρεο θα ηταν επησις να ριχνουμε διαφορες ιδεες στο τραπεζι προς συζητηση
-------------------------
πχ θα μου αρεσε παρα πολυ μελλοντικα να φτιαξω ενα paladarium με random απομημηση καιρου, βροχης, επιφανειακου αερα, ρευματα, μεταβολες θερμοκρασιας με βαση τις 4 εποχες και απο εκει και περα στην καθε εποχη ο controller θα παιζει με πιθανοτητες.. και δεν ειναι και τοσο δυσκολο , ειναι σχετικα ευκολο να το φτιαξεις , τα ακριβα υλικα θα ειναι τα ενυδρειακα. ολος ο controller με 50 ευρω το πολυ θα βγει
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 25-03-16 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-16, 19:56
Stratos mak Ο χρήστης Stratos mak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

εχω ενα φιλο που κατασκευασε πλακετα με arduino και κανει τα εξεις μετρηση θερμοκρασιασ κλεινει με ενα κουμπι ολλα τα συστηματα του ενυδρειο οταν θεσ να το καθαρισεισ και αναβει τισ λαμπεσ μονο του αυτα τα λιγα και λεει θα το ψαξει και για παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-16, 01:05
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

δεν ειναι και κατι τρελο , γενικοτερα . κανεις οτι θελεις, αρκει να εχεις φαντασια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-16, 20:17
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα. Επειδή εγώ έχω φτιάξει ένα κοντρολερ με arduino για να ελέγχει το ενυδρείο μου, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω. Οι λειτουργίες που κάνει είναι να ελέγχει θερμοκρασία, ψύξη, τα τρία φίλτρα που έχω, co2, φώτα (ανατολή - δύση, προσομοίωση καταιγίδας) λίπανση, κυκλοφορητες, Ph. Βασικά μπορείς να κάνεις πάρα πολλά αρκεί να βρεις τα αντίστοιχα εξαρτήματα που απαιτούνται. Επειδή σε αυτή τη φάση θέλω να φτιάξω ένα σαμπ για τη φιλτρανση (σιγά σιγά θα πάω σε θαλασσινό), το επόμενο πρότζεκτ που θα προσθέσω, είναι και μία αυτόματη αναπλήρωση. Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω φαντασία να έχεις κι όλα γίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-16, 21:35
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

φιλε μου πολυ ωραιος ο controller σου , και εγω εχω στο προγραμμα οταν βρω λευτα να παω σε controller βροχης, και σε αυτοματες αλαγες νερου αργοτερα.ανατολη δυση θα φτιαξω και εγω στο καινουργιο ενυδρειο με χρονοδιακοπτες οπου τους εχω,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-16, 22:57
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλο θα ειναι να σηκωσετε τον κωδικα που εχετε ηδη και δουλευει σωστα.
Ωστε να τον σπασουμε σε κομματια
για να μπορει να ζρησιμοποιηθει μεμονωμενα και ο καθενας να τσιμαπει το κομματι που θελει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-16, 23:02
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

οταν φτασω στο σημειο να δουλευει σωστα για εμενα ναι,
αν και αυτο που λες ειναι λιγο δυσκολο.
-------------------------
ουτος η αλλος τωρα ειμαι στην φαση που τεσταρω το μηχανιμα , και γενικα ολο και κατι βρισκω και διορθονω ακομα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 03-04-16 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Arduino Aquarium Controller nt7561 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 56 26-12-16 04:03
Arduino Aquarium Controller aquadominus DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 14-12-14 20:10
arduino controller ikaria_jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-02-14 16:21
dimming controller με Arduino board aquaman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 07-04-10 07:39
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04281 seconds with 13 queries