Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-09, 20:09
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή βοηθρια για νεο θαλασσινο fish only

παιδια για σας. θα κανω εναενυδρειο θαλασσινο, ειναι 80 λιτρα, απο εξοπλισμο εχω ενα φιλτρο eheim 2213 και αμμο θαλασσης που την εχω πλυνει.. στην αμμο απλα θα προσθεσω 4-5 κιλα ζωντανο αραγω νιτη. για σκιμερ θα παρω λιγο αργοτερα.

Το ενυδρειο εως τωρα εχει απλα νερο βρυσης εδω και 2 μερες, με το φιλτρο φιλτρο σε λειτουργεια και την αμμο .

Αγορασα αλατι. 2 κιλα. εριξα μεσα το ενα σακουλακι, και μετρισα με εναν μετριτη που βυθιζεται στης sera και λεει τιμη 1,01. αυτο σημαινει οτι πρεπει να ριξω κιαλο?

Αυριο επισης αφου εχει ετοιμαστει το νερο θα αγορασω 5 κιλα ζωντανο αραγονιτη και 2 κιλα ζωντανο βραχο για αρχη.

Τελος να πω οτι παιδια δεν ειναι οτι δεν θελω, αλλα αντιθετη οσμοση δεν μπορω γιατι δεν εχω λεφτα.... εχει 200+ ευρω που δεν εχω... Μονο νερακι βρυσης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-09, 20:18
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Αφου δεν εχεις λεφτα μη παρεις ζωντανο αραγωνιτη γιατι ειναι πεταμενα λεφτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-09, 20:31
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

απο ποια αποψη ειναι πεταμενα λεφτα? εμενα μου ειπαν αλου πως αν παρω ζωντανο αραγωνιτη και βαλω και ζωντανο κουραρισμονο βραχο μπορω να βαλω για αρχη 2 νεμο γιατι θα υπαρχει ετοιμη βιολογια απο τον αραγωνιτη. Δεν ειναι ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-09, 20:40
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Το μονο που μπορει να σου δωσει ο ζωντανος αραγονιτης ειναι βακτηριδια, δεν εχει αλλου ειδους ζωη επανω. Και για αυτο δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ισχυει. Δεν θα σου προτεινα να παρεις ψαρια κατευθειαν σε καινουργιο ενυδρειο γιατι δεν ξερω ο βραχος σου αν θα σου ανεβασει αμμωνια κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-09, 20:46
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

εχει τον βραχο που θα παρω κουραρισμενο σε ενυδρειο με ψαρια μεσα και ζουν κανονικα, βεβαια θα παρω μονο 2-3 κιλα αλλα εχω και φιλτρο εξωτερικο καλο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-09, 04:39
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Ενα ενα !! πρωτα απο ολα μην βιαζεσε να βαλεις ψαρια μεσα.Αυτο ειναι ο κανονας για ενα επιτυχημενο ενυδρειο reef μην βιαζεσε...

Τωρα διαβασμα.Ο ζωντανος βραχος που θα βαλεις ειναι καλο που ειναι κουραρισμενος απο τι στιγμη κιολας που τον εμπιστευεσε...τον βραχο αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να σου ανεβασει αμμωνια

Για να καταλαβω εχεις βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο.

Παρε refractometer!!Αν δεν εχεις λεφτα συγκρινε το με ενα refractometer και δες ποσο χανει να ξερεις
-------------------------
Ο ζωντανος αραγονιτης στην ουσια δεν ειναι ζωντανος αφου ειναι κλεισμενος σε ενα σακουλι.Εγω πιστευω δεν αξιζει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manolis : 12-03-09 στις 04:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-09, 10:13
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Ο "αραγονιτις" νομίζω ότι είναι πατάτα...εγώ που αγόρασα ζωντανό και καλά,ήταν σε μια σακούλα κλεισμένος,ο θεός ξέρει πόσους μήνες,και είχε μέσα ένα σακουλάκι με βακτήρια,δηλαδή σαν να ρίχνεις τα κλασικά ζουμιά...... πάρε ψόφιο, μην βιάζεσαι να βάλεις ψαράκια μέσα..φτιάξε το αλάτι σου πρώτα 1025 πρέπει να είναι μέσο ορο.συγκρινε το με ενα refractometer και δες ποσο χανει να ξερεις!!! κανε σωστά όλες τις μέτρηση σου,και όταν όλα πάνε καλά.τότε βάλε.+ και όλα αυτά που σε είπαν τα παιδιά πιο πάνω.μην βιάζεσαι μονο μην βιάζεσαι,γιατί από την βιασύνη γίνονται πολλά λάθη.
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-09, 11:10
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

μου ειπαν οτι τα ψαρια με αλατοτητα 1.018 περνανε και καλητερα απο οτι με 1.026 , εσεις τι λετε? Να πω οτι δεν εχω κοραλια, μονο ψαρια.
για refractometer βρικα αυτο εδω για φτινο.... τι λετε θα κανει δουλεια? http://cgi.ebay.co.uk/Salinity-Refra...3A1|240%3A1318
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-09, 13:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ποιος τα λεει παλε αυτα?
Καλο ειναι το refractometer που λες...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-09, 14:16
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

marineaquarium

,και οτι και με μια τιμη 1,020 με 1.022 παλι θα ειναι οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-09, 14:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ψαρια παιζουν απο 1,019 μεχρι και πανω απο 1,025.. Ομως γιατι να πας σε 1,018?
Για να βγαλεις κανα ick και να μην ξερεις τι να κανεις?
Ποιο ειναι το θεμα μας ακριβως?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-09, 16:27
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

1. Βάζεις στο ενυδρείο το νερό με αλατότητα 1024*(καλό είναι να έχεις κάποιο βαρελάκι ή δοχείο προετοιμασίας του νερού). Θα το μετρήσεις με ρεφρακτόμετρο που θα αγοράσεις, ή δανείσου ένα και μέτρα μέχρι να έχεις τις πιο πάνω τιμές (και σύγκρινέ το με αυτό της sera ώστε να γνωρίζεις τι απόκλιση υπάρχει).
2. Ελπίζω να υπάρχει μια στοιχειώδη κυκλοφορία στο ενυδρείο αλλιώς περίμενε 1-2 μέρες να διαλυθεί καλά.
3. Καλό θα ήταν μέχρι να βάλεις σκίμμερ να έχεις στο φίλτρο μια κάλτσα με αντιφώσφορο και μια με άνθρακα.
3. Προσθέτεις αραγωνίτη (αν βρεις νεκρό βάλε νεκρό), θα έλεγα όχι σε συνδυασμό με την άμμο αλλά μόνο του.
4. Βρες 1-2 κιλά από κομμάτια νεκρού βράχου για να τοποθετήσεις πάνω του τον ζωντανό (ή κάνε την πατέντα με εξέδρα pvc ή egg crate) και βάλε τον βράχο.
5. Κάνε υπομονή και μετρήσεις ώστε να είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο είναι ΟΚ ώστε στην συνέχεια να τοποθετήσεις τους οργανισμούς που θέλεις. Το ότι στο ενυδρείο που είναι τώρα ο βράχος ζούνε ψάρια δεν έχει καμία απολύτως σημασία!
6. Να διατηρείς μεγάλα διαστήματα μεταξύ των προσθηκών νέων οργανισμών ώστε να μην φορτώνεται απότομα το όλο σύστημα. Εξαίρεση αποτελεί η προσθήκη 2 clown που αναφέρεις που καλό θα ήταν να μπούνε ταυτόχρονα.

Καλή αρχή !

*Στο marineaquarium δεν εννοούσαν να έχεις αλατότητα 1018 αλλά το εξής : από το να έχεις π.χ. 1028 είναι καλύτερα να έχεις 1018.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-09, 17:01
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Βάζεις στο ενυδρείο το νερό με αλατότητα 1024*(καλό είναι να έχεις κάποιο βαρελάκι ή δοχείο προετοιμασίας του νερού). Θα το μετρήσεις με ρεφρακτόμετρο που θα αγοράσεις, ή δανείσου ένα και μέτρα μέχρι να έχεις τις πιο πάνω τιμές (και σύγκρινέ το με αυτό της sera ώστε να γνωρίζεις τι απόκλιση υπάρχει).
2. Ελπίζω να υπάρχει μια στοιχειώδη κυκλοφορία στο ενυδρείο αλλιώς περίμενε 1-2 μέρες να διαλυθεί καλά. Πρέπει να υπάρχει κυκλοφορία αφού υποτίθεται οτι ξεκινάς το στήσιμο!
3. Καλό θα ήταν μέχρι να βάλεις σκίμμερ να έχεις στο φίλτρο μια κάλτσα με αντιφώσφορο και μια με άνθρακα.
3. Προσθέτεις αραγωνίτη (αν βρεις νεκρό βάλε νεκρό), θα έλεγα όχι σε συνδυασμό με την άμμο αλλά μόνο του.
4. Βρες 1-2 κιλά από κομμάτια νεκρού βράχου για να τοποθετήσεις πάνω του τον ζωντανό (ή κάνε την πατέντα με εξέδρα pvc ή egg crate) και βάλε τον βράχο.
5. Κάνε υπομονή και μετρήσεις ώστε να είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο είναι ΟΚ ώστε στην συνέχεια να τοποθετήσεις τους οργανισμούς που θέλεις. Το ότι στο ενυδρείο που είναι τώρα ο βράχος ζούνε ψάρια δεν έχει καμία απολύτως σημασία!
6. Να διατηρείς μεγάλα διαστήματα μεταξύ των προσθηκών νέων οργανισμών ώστε να μην φορτώνεται απότομα το όλο σύστημα. Εξαίρεση αποτελεί η προσθήκη 2 clown που αναφέρεις που καλό θα ήταν να μπούνε ταυτόχρονα.

Καλή αρχή !

*Στο marineaquarium δεν εννοούσαν να έχεις αλατότητα 1018 αλλά το εξής : από το να έχεις π.χ. 1028 είναι καλύτερα να έχεις 1018.
+1
Να προσθέσω πως κατεβαίνουμε σε υπολατότητα (1017-1020) όταν θεραπευουμε τα ψάρια μας πχ απο ick!Δεν υπάρχει λόγος να τα έχεις συνεχώς σε αυτή την αλατότητα γιατί μου φαίνεται πως μόνο στρες θα τα προκαλέσεις!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-09, 20:35
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

σκιμερ πως θα το βαλω που εχει το ενυδρειο μου εχει καπακι? μπαινει ευκολα? θα δω αν κοβετε το καπακι λιγο , η δεν θα βαλω καθολου.... αν βαλω επειδη κανουν θορυβο και ειναι μεσα στο δωματιο που κοιμαμε θα μπορω τουλαχιοστον να το κλεινω τις ωρες που θα κοιμαμαι 7-8 ωρες την μερα? η θα χαλασει?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-09, 20:38
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

τσεκαρε το καινουργιο ρεεφ του tricky να δεις πως ειναι ενα κρεμαστο σκιμμερ
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-09, 21:14
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

1) Mπορείς να κόψεις το καπάκι και να βάλεις ένα hang on skimmer
2) Mπορείς να ακυρώσεις το καπάκι και να έχεις hang on skimmer και extra φωτιστικό (ακριβότερη λύση)
3) Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να μείνεις χωρίς skimmer χρησιμοποιώντας άνθρακα και αντιφώσφορο στο φίλτρο και στηριζόμενος στην βιολογία του ΖΒ (κάτι που κάνω εγώ σχεδόν ένα χρόνο)

Τώρα, για τον θόρυβο, τον ύπνο κλπ, τι να πω, όλα σχετικά είναι, μόνο εσύ μπορείς να ορίσεις τα ικανοποιητικά επίπεδα θορύβου, πχ εγώ όταν πέσω και tanks να περνάνε δεν καταλαβαίνω τίποτα
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-03-09, 22:32
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

παιδια σε 70 λιτρα καθαρα εχω αλατοτιτα 1.027 , ποσο πρεπει να το αρεοσω? αν βαλω 2 λιτρα καθαρο νερο θα πεσει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-03-09, 23:52
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εχεις περιθωριο να προσθεσεις γλυκο νερο ή θα πρεπει να βγαλεις καποιο θαλασσινο πρωτα ? Ειναι διαφορετικος υπολογισμος
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-09, 00:38
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

και μερικες φοτο...να δειτε τον βραχο και να μου πειτε αν ειναι καλης ποιοτητας, τον πειρα 25 ευρω το κιλο, ειναι φυσιολογικη τιμη αυτη? διπλα απο τον ΖΒ εχω βαλει 2 κοματια νεκρο βραχο για να ζωντανεψει καποτε ελπιζω



Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-09, 01:02
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

25 ευρω το κιλο? Απο τα fiji ειναι?

Εγω τον πηρα με 12.5
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-09, 01:25
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

ασε φιλε μου! πονεμενη ιστορια... απο την φωτο σου φαινεται για fiji? μας εκμεταλευοντε εδω στην επαρχεια... εγω πιστευω οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας. αλλα τι να κανω? και απο αθηνα να βρω με 12.5 , με τα μεταφορικα θα μου ερθει σχεδον το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-09, 08:44
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Θα χρειασθείς περισσότερο βράχο (πάρε και άλλο νεκρό) και προσπάθησε να βρεις κάποιο καλύτερο στήσιμο-aquascape.
Για την τιμή τι να πω, κι εγώ επαρχία μένω, και μάλιστα κοντά σου, αλλά η ανώτερη τιμή που μπορείς να βρεις βράχο είναι 18-19 ¤/Κg. Επίσης η ποιότητα των συγκεκριμένων κομματιών είναι τουλάχιστον μέτρια.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-09, 10:00
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης η ποιότητα των συγκεκριμένων κομματιών είναι τουλάχιστον μέτρια.
Εισαι διπλωματης

25 ευρω για βραχο ειναι απαραδεκτη τιμη.

Τα μεταφορικα με ΚΤΕΛ δεν ειναι εξωφρενικα.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-09, 11:06
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

βρε παιδια βωηθηστε με μπας και γλιτωσω, οποιαδηποτε πληροφορια για καποιο μαγαζι οπουδηποτε στην ελλαδα που εχει καλες τιμες και στελνει με κτελ, θα με σωσετε. το water in , τους πηρα και δεν ασχολουντε μαζι σου απο το τηλ σου λενε κανε παραγγελεια με φαξ και θα σου πουμε, μεχρι τωρα οτι και αν ζητησα δεν το ειχαν σε στοκ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-09, 13:08
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εισαι διπλωματης
To΄χω αυτό, το ΄χω

Συνήθως από Ελλάδα τα καταστήματα χρεώνουν 10 ¤ μεταφορικά. Για ζωντανά υπάρχουν αρκετά ελληνικά μαγαζιά που στέλνουν καλά προιόντα και σε καλή συσκευασία.
Για εξοπλισμό μπορείς να επιλέξεις, πέρα από Ελλάδα, συμφέρουσες λύσεις από Γερμανία ή από ebay (σου έχω στείλει και pm). Π.χ στην τελευταία ομαδική που κάναμε πήρα ψόφιο βράχο από aquaristic σε αρκετά χαμηλή τιμή.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-09, 16:46
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Απο πού είσαι αν επιτρέπεται?
Υπάρχουν πολλές λύσεις , όπως και πολλοί χομπίστες που αν και απο επαρχία έφτιαξαν πολύ όμορφα συστήματα!Δες για παράδειγμα απο πού είμαι εγώ , ο Chrisx , o Αlexx , o Andreas72 και τόσοι άλλοι!
Λύσεις υπάρχουν και μην απογοητεύεσαι!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-03-09, 19:03
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

απο κερκυρα ειμαι...

Σας ευχαρησρω ολους, ποιο πολυ για τα ψαρια με νοιαζει να μπορω να βρω αυτα που θα επιλεξω σε λιγες μερες. ακομα κανω ερευνα για το τι μαρεσει και τι μπορω να βαλω
-------------------------
μια ερωτηση ισως και χαζη... επειδη ειμαι κερκυρα σε ενα νησι γεματο παραλιες κοντα, αν παω σε μια καθαρη θαλασσα και με 2 μπιτονακια παρω νερο θα κανει για να το εχω για τις αλαγες μου στο θαλασσινο? αν ειναι μεγαλυτερη η αλατοτητα μπορω να το αραιωνο με ποσημο νερο ωστε να βγει στην σωστη αλατοτητα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ababapanos : 14-03-09 στις 19:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-03-09, 20:17
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις!Αποφευγουμε να αναμιγνύουμε κάτι διαφορετικό!Εσύ θα προσπαθήσεις να φτιάξεις ένα σύστημα τροπικό και θές να προσθέσεις νερό απο την μεσόγειο!Αν και το έχουν κάνει συνχομπίστες εντούτοις εγώ θα το απέφευγα!Εκτός της αλατότητας (που μπορείς να την φέρεις στα επίπεδα που θές) , ποτέ δεν ξέρεις αν το νερό είναι πραγματικά καθαρό (πχ δεν μπορείς να ελέγξεις αν ένα καϊκι πέρασε προ ολίγου και άφησε λάδια ή πετρέλαιο) ή αν μεταφέρει παθογόνους οργανισμούς που τα τροπικά ψάρια ενδεχομένως δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-03-09, 20:38
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

ο φοβος δηλαδη ειναι για κανα καικι η κατι που να μετεφερει μικροβια στο νερο, παντως σαν ιδεα γινεται, αυτο ηθελα να ρωτησω. και τα αλατια ειναι πανακριβα τα ατιμα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-03-09, 21:43
Το avatar του χρήστη panoscorfu
panoscorfu Ο χρήστης panoscorfu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2008
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φοβος δηλαδη ειναι για κανα καικι η κατι που να μετεφερει μικροβια στο νερο, παντως σαν ιδεα γινεται, αυτο ηθελα να ρωτησω. και τα αλατια ειναι πανακριβα τα ατιμα
file pano tha kanoume afto pou eipame kai opos lene kai ta paidia edo . To simantikotero einai h ypomoni!!!!! Sorry gia ta greeklish ala eimai ektos me iphone
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τροφη για θαλασσινο; Mary-z Reefsafe 3 22-01-09 22:16
Μετατροπή σε Θαλασσινο GEORGIOS Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 17-03-06 09:06
Θαλασσινο ενυδρειο ozrica Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 07-03-06 03:45
Θαλασσινο Ενυδρειο EYAKI Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 29-12-05 08:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08359 seconds with 13 queries