Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-04, 23:17
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή παω για δισκους βοηθεια!

καλησπερα σε ολους.ειμαι νεος χρηστης και ασχολουμαι με το ενυδρειο περιπου 1 χρονο.τωρα σκεφτομαι να φτιαξω ενυδρειο με δισκους.σκεφτομαι για 350 λιτρα?ειναι καλα?τι φιλτρο?αν ειναι ευκολο περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με τι πρεπει να προσεξω καθως και τον εξοπλισμο που χρειαζομαι.ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-04, 12:35
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Τα λιτρα καλα ειναι.Εχεις ηδη καποιο ενυδρειο εν ενεργεια?
Ελπιζω να γνωριζεις τις ιδιαιτεροτητες που εχουν οι δισκοι σε οτι αφορα τις συνθηκες διαβιωσεις.
Διαβασε τα θεματα μεσα στο board και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε για να τις λυσουμε.Αν ειναι στο χερι μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-04, 23:10
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

εχω ενα 120 λιτρα με παπαγαλους.γνωριζω οτι οι δισκοι θελουν ιδιαιτερεσ συνθηκες αλλα θελω να δοκιμασω.για φιλτρο το εηειμ προφεσσιοναλ 2028 ειναι οκ?το νερο της βρυσησ εχει ph 7,6.βεβαια τωρα στο ενυδρειο μου εχω 7 χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο.πρεπει να παρω και μηχανημα αντιθετης οσμωσης η κανω τη δουλεια μου και με τυρφη?επισης για υποστρωμα τι χρησιμοποιω?το κλασσικο χαλικακι κανει?ευχαριστω και συγνωμη που σας ζαλιζω με τις ερωτησεις μου.αν ολα πανε καλα σε περιπου 1 μηνα πιστευω να εχω το ενυδρειο σπιτι.α! που να κοιταξω για την αγορα του ενυδρειου για τις καλυτερες τιμες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-04, 10:51
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos
εχω ενα 120 λιτρα με παπαγαλους.
γνωριζεις και τι ψαρια ειναι οι παπαγαλοι ;
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-04, 14:20
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αντιστροφη οσμωση και οχι αντιθετη.Μπορεις να κανεις τι δουλεια σου και με τυρφη.Αν σου περισσευουν ομως παρε R.O

Το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι μια χαρα.

Καλυτερα χρησιμοποιησε χαλαζιακη αμμο ή χαλαζιακο ψιλο χαλικι.

Κοιτα στην κατηγορια με τα μαγαζια.Ακομα δεν ειναι καλη εποχη για δισκους.Περιμενε μεχρι τον οκτωβριο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-04, 21:54
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.αναγκαστικα θα περιμενω αφου υπολογιζω το ενυδρειο να στηθει οκτωβρη-νοεμβρη.οσο για το φιλο που ρωταει για τους παπαγαλους γνωριζω οτι ειναι ειδος "εργαστηριου
και το ενυδρειο μου ειναι μικρο για τα ψαρια αυτα.βεβαια λογω του μικπου χωρου μεγαλωνουν και αναλογα.το κουφο ειναι οτι μαζι με 1 ζευγαρι εχω και 1 δισκο που ζει αρμονικοτατα μαζι τους(οσο γινεται) και παει μια χαρα!μιλαμε για δισκο αλητη και ζορικο!και παλι ευχαριστω και θα τα λεμε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-04, 14:39
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ακομα δεν ειναι καλη εποχη για δισκους.Περιμενε μεχρι τον οκτωβριο.
Οι δίσκοι που έρχονται τον Οκτώβριο έρχονται από Ευρώπη και ειναι και οι καλύτεροι κατά την γνώμη μου. Υπάρχουν όμως και εισαγωγές δίσκων από Σηγκαρούρη η Ταϋλάνδη που γίνονται αρκετά νωρίτερα.(Μέσα Σεπτεμβίου)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-04, 23:02
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

παιδια ξεχασα να ρωτησω τι θερμοστατη να παρω?ποσα βατ?(για 390 λιτρα) και τι μαρκα θεωρειται καλη?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-04, 07:51
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Εναν JAGGER 300w και θα εισε μια χαρα.
Λιγο πιο ακριβος απο τους αλλους αλλα καμια σχεση σε ολα τα αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-04, 21:31
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

οσο για το φιλο που ρωταει για τους παπαγαλους γνωριζω οτι ειναι ειδος "εργαστηριου


τι ενοεις φιλε εδω?
δεν υπαρχουν στη <φυση> παπαγαλοι?


καπου διαβασα οτι οι δισκοι που ερχονται απο γερμανια ειναι μεγαλωμενοι σε σκληρα νερα με ουδετερο ph
αν ειναι αληθεια τι θα γινει αν τους βαλεις σε μαλακο και οξινο νερο?
ειναι αρκετη μια τυπικη προσαρμογη στο ενυρδειο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-09-04, 23:14
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πράγματι υπάρχουν γερμανοί εκτροφείς που μεγαλώνουν τους δίσκους σε σχετικά σκληρά νερά (10-12 dH).
Το καλύτερο θα ήταν να ξέρει ο μαγαζάτορας που σου πουλά το δίσκο να σου πει σε τι συνθήκες είναι μεγαλωμένος ο δίσκος και να του κάνεις μια ήπια προσαρμογή αν υπάρχει σημαντική διαφορά στις συνθήκες.
Κατα τη γνώμη μου ακόμη και δίσκοι που μεγάλωσαν σε σχετικά σκληρό νερό δε θα έιχαν κανένα πρόβλημα αν τους κρατήσεις σε ένα ελαφρώς όξινο περιβάλλον με μαλακό νερό, δεδομένου ότι η αλλαγή στις συνθήκες θα είναι σταδιακή. Κάθε άλλο μόνο καλό θα τους έκανε αυτή η αλλαγή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-09-04, 23:44
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Οι περισσότεροι εκτροφείς κρατάνε τους δίσκους σε σκληρό νερό (8 ph και παραπάνω) για να επιτύχουν ταχύτερη ανάπτυξη στους δίσκους λόγω αυξημένων μετάλλων στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-04, 10:41
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι περισσότεροι εκτροφείς κρατάνε τους δίσκους σε σκληρό νερό (8 ph και παραπάνω) για να επιτύχουν ταχύτερη ανάπτυξη στους δίσκους λόγω αυξημένων μετάλλων στο νερό.
Απο οσα εχω διαβάσει οι εκτορφείς κρατούν τους δίσκους σε περιβάλλον με τσιμπημένες τιμές της ολικης σκληρότητας διότι οι νεαροί δίσκοι χρειαζονται μέταλλα για την ανάπτυξη τους. Όμως σε καμία περίπτωση δεν μιλάμε για αλκαλικά περιβάλλοντα της τάξης του 8 PH και άνω αλλά ούτε και για πολύ σκληρά νερά.
Κάποτε ειχε πει ο γάβρος ότι εάν πάρουνε κάποιον από εμάς και μας πάνε στην αλάσκα μπορει να ζήσουμε αλλά μπορει και να μην αντέξουμε και να τα τινάξουμε. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τους δίσκους όταν τους αλλάζουμε δραματικά τις συνθήκες διαβίωσης σε σχέση με αυτές που προβλέπει η φυση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-04, 12:15
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Κάποτε ειχε πει ο γάβρος ότι εάν πάρουνε κάποιον από εμάς και μας πάνε στην αλάσκα μπορει να ζήσουμε αλλά μπορει και να μην αντέξουμε και να τα τινάξουμε.
Εγώ το είπα........σορρυ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-04, 17:03
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Εγώ είδα χτες ενυδρείο 450 lt με 13 δίσκους, pH 7.5, 800μS/cm (~17-18gH) σκληρότητα και φίλτρο βυθού, το οποίο δουλεύει (ή κουτσοδουλεύει θα έλεγα...) έτσι για 7 μήνες.

Οπότε μάλλον έχουν κάποια προσαρμοστικότητα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-04, 17:16
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Προσαρμοστικότητα έχουν. Ειδικά αν πρόκειται και για δίσκους που μεγάλωσαν σε σχετικά σκληρό νερό.
Το θέμα όμως είναι ότι σε βάθος χρόνου οι δίσκοι που ζουν σε συνθήκες που αποκλίνουν σημαντικά από τις συνθήκες του φυσικού βιότοπου τους θα παρουσιάσουν προβλήματα, τα οποία η άμυνα του οργανισμού τους θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο να τα αντιμετωπίσει παρά αν βρίσκονταν σε καλύτερες συνθήκες.
Το κάθε είδος έχει διαμορφώσει τα χαρακτηριστικά και τις απαιτήσεις που έχει σήμερα ύστερα από χιλιάδες ή και εκατομμύρια χρόνια ζωής σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι και οι δίσκοι έχουν προσαρμοστεί σε ένα περιβάλλον με μαλακό και όξινο νερό. Ό,τιδήποτε διαφορετικό είναι έξω από τη φύση τους και συνεπώς αν τους κρατούμε σε ένα τέτοιο περιβάλλον θα είναι πολύ πιο ευάλωτοι σε ασθένειες.
Για τους δίσκους π.χ. έχω διαβάσει ότι πολύ πιο δύσκολα θα έχουν πρόβλημα με τα παράσιτα όταν βρίσκονται σε όξινο νερό. Παράσιτα (gill flukes κ.α.) υπάρχουν πάντοτε στο χώρο που ζουν τα ψάρια και ειδικά σε ένα περιορισμένο χώρο όπως το ενυδρείο. Απλά οι δίσκοι έρχονται σε μια ισορροπία με τα παράσιτα χωρίς να σημαίνει πως τα παράσιτα εξαφανίζονται αλλά ούτε ότι οι δίσκοι θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Σίγουρα όταν ζουν σε ιδανικές συνθήκες (pH, GH, KH, κτλ ) αυτή η ισορροπία θα επέλθει πολύ πιο έυκολα. Αντίθετα όταν ζουν σε συνθήκες διαφορετικές από αυτές χάνουν τη δυνατότητα που η φύση τους έδωσε να ανταπεξέρχονται σε διάφορα τέτοια προβλήματα με αποτέλεσμα να παρουσιάζονται «ανεξήγητες» κατά τα άλλα ασθένειες ακόμη και θάνατοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-09-04, 18:29
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το κάθε είδος έχει διαμορφώσει τα χαρακτηριστικά και τις απαιτήσεις που έχει σήμερα ύστερα από χιλιάδες ή και εκατομμύρια χρόνια ζωής σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι και οι δίσκοι έχουν προσαρμοστεί σε ένα περιβάλλον με μαλακό και όξινο νερό
Όποιος θέλει το κεφάλι του ήσυχο μένει πιστός στις αρχές αυτές
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-11-04, 12:05
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να ανακατευτω, θα πω μονο την εμπειρια μου απο τους δισκους που ειχα για τρια χρονια σε μια εποχη που δεν υπηρχε ενοιμερωση και σωστα βιβλια. 1997 με 1999. Οι δισκοι μου εμπειρικα οταν ειχαν ταχτικες αλλαγες νερου τις ταξεως 50% ανα εβδομαδα(καλυτερα) η 15 μερες(παλι δεν ειχαν προβλημα) πεταγανε, νερακι βρυσης με καλο αντιχλωριο και ολα καλα. Χρωμα αριστο, ζευγαρωματα,γεννες και οχι αρωστιες.Εβαζα παντα τυρφη.

Μολις ομως αμελουσα τις αλλαγες νερου η παραταιζα και βρωμιζα το νερο εβλεπες διαφορα μεγαλη στο χρωμα τους και εαν παραλλειπα καποια αλλαγη επαιζε σοβαρα να βγαλουν και καποια αρωστια.

Καποια στιγμη δοκιμασα το WATER TAP PURIFIER, καλο δεν μπορω να πω. Νερακι αψογο και 0 σε ολα του. Συνηθως επαιζα σε συνθηκες 2-3kh και 3-4gh, το ph τωρα λογο τυρφης ειναι μια μεγαλη ιστορια, κατα καιρους που προσπαθουσα να κανω συνθηκες αμαζονιου ειχα φτασει μεχρι το 4,5!! Σταδιακα παντα και τα δισκακια πεταγανε!! Ποτε δεν ειχα προβλημα με την βιολογια μου αν και εκεινη την εποχη καθε βδομαδα εριχνα βακτηριδια, νομιζω της aqua-vital.

Οποτε εμπειρικα πια σε σχεση με το νερο τους σε 2 πραγματα κατεληξα, πρωτον θελουν καλες και γενεες αλλαγες νερου, και δευτερον ειτε ειχα ph 4,5 ειτε ειχα 7,5 τα δισκακια αρρωστιες δεν ειχανε και γενναγανε παντα, απλα τα μικρα μονο με ph περιπου στο 6 και μαλακο νερο τα εβλεπα και τα τρωγανε σιγα σιγα τα αλλα ψαρια.

Εαν καποια στιγμηαποκτησω ξανα τα ιδια ψαρια που πολυ το σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο μαλλον με συχνες αλλαγες θα παω οπως ο Γιαννης. Εμπειρικα λοιπον αυτα εχω να καταθεσω, πιστευω να μην σας μπερδεψα χειροτερα.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06037 seconds with 12 queries