Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-18, 09:52
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αρτεμισία 😊

Ο καταρράκτης έχει μείνει πίσω. Προτεραιότητα δόθηκε στην φίλτρανση. Εδώ και καιρό υπολειτουργούσε. Με την μεταφορά των φίλτρων η λίμνη έπαθε ένα σοκ. Έκανε κάποιες αλλαγές στο ένα βαρέλι προσθέτοντας βάνα και κάποιες άλλες συνδέσει. Πλέον τοποθετήθηκαν στην τελική τους θέση. Η λίμνη άρχισε να δουλεύει σωστά.


Το λειτουργικό κομμάτι έχει τελειώσει. Το αισθητικό κομμάτι έχει ακόμα περιθώρια βελτίωσης.

1)Ο άσπρος σωλήνας που βγάζει νερό τοποθετήθηκε δοκιμαστικά. Εύκολα μπαινοβγαίνει. Το νερό των φίλτρων μπορεί να προσπεράσει την προλίμνη και τον καταρράκτη. Έτσι μπορώ να κλαδεύω/μεταφυτεύω/ ρίχνω τσιμέντα στον καταρράκτη κτλ χωρίς να χρειαστεί να κλείσω το όλο σύστημα. Επίσης κάθε φορά που έριχνα αλάτι τα φυτά την άκουγαν και αργούσαν να συνέλθουν. Τώρα απλώς θα βάζω τον σωλήνα. Ακόμα ψάχνω πέτρες για τον καταρράκτη.

2)Τα βαρέλια παλιότερα ήταν θαμμένα στο χώμα. Τώρα είναι ακάλυπτα. Το ποιο εύκολο και τεμπέλικο πράγμα που σκέπτομαι είναι να τα τυλίξω και τα δύο μαζί με ένα πράσινο ελαιόδυχτο. Το δεύτερο είναι να τοποθετήσω όρθιες δυο ξύλινες παλέτες και να φτιάξω ένα ξύλινο κιβώτιο.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181009_181732.jpg
Εμφανίσεις:  980
Μέγεθος:  108,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181009_181641.jpg
Εμφανίσεις:  991
Μέγεθος:  119,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-18, 10:20
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mια χαρά , τουλάχιστον δουλευει η φίλτρανση το αισθητικό σιγά σιγά ..... και εγω έχω να φτιάξω αλλά δεν υπάρχει χρόνος .
Καλή φαση που τα προσπερνάς όλα , αλλιώς αντε να έκανες δουλεια το πρόβλημα με τα φυτά το έχω και εγω όταν ρίχνω αλάτι . Στην μικρή με τα χρυσόψαρα , στην μεγάλη τίποτα δεν παθαίνουν .

Τα βαρέλια αν τα καλύψεις πώς θα έχεις εύκολη πρόσβαση ??? Κοιτα μην σε δυσκολεύουν .


Ααααα και σου βρήκα φωτό για έμπνευση
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  48_n.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  57,4 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-18, 10:54
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σκέπτομαι να καλύψω μόνο το γύρο γύρο με την παλέτα. Από πάνω μάλλον δεν θα κάνω κάτι. Το καλό είναι ότι αυτά βρίσκονται στο πίσω μέρος, πίσω από τον καταρράκτη και δεν φαίνονται.

Ωραίες οι επίπεδες μεγάλες πλάκες. Ιδικά η τελευταία είναι όλα τα λεφτά!!! Ίσως αγοράσω την τελευταία και από πάνω βάλω ότι βρω. Τουλάχιστον τώρα δεν βιάζομαι να την φτιάξω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-19, 16:01
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Επιτέλους είδαμε μια άσπρη μέρα

Η φώτο είναι το πρωί από τον 1ο όροφο


Η επόμενη είναι το μεσημέρι από το ισόγειο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190108_1.jpg
Εμφανίσεις:  860
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190108_2.jpg
Εμφανίσεις:  812
Μέγεθος:  54,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-19, 10:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καιρό είχα να ποστάρω, να πω τα νέα μου. Τον Απρίλη ήρθε ο συνονόματος Παναγιώτης με το μικροσκόπιο του. Η λίμνη φαινόταν μια χαρά. Τα ψάρια ΟΚ. Είχαν όμως κάποιους ψευτο τραυματισμούς που καλό ήταν να ελεγχθούν και να γίνει κάποια φροντίδα. Είχα και ένα kohaku που άρχιζε να βγάζει σε κάποια σημεία μαύρο χρώμα. Δεν ήμουν σίγουρος αν είχε πρόβλημα ή το ψάρι αλλάζει το χρώμα και να γίνεται κάτι σαν Sanke ή Showa. Τελικά, το μικροσκόπιο μου έλυσε όλες τις απορίες !!!

Πήραμε δείγμα από φίλτρα, λίμνη και από μερικά ΚΟΙ (βλέννα, βράγχια κτλ). Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τους μικροοργανισμούς να κινούνται μέσα στα δείγματα. Ευτυχώς, με καθησύχασε ο συνονόματος ότι δεν υπάρχει τίποτα ανησυχητικό σε όλα τα δείγματά μας.

Ένα σχετικό άρθρο που έγραψε στο Blog του είναι εδώ.
https://koihellas.blogspot.com/2019/04/2.html

Μια φωτογραφία από το "εργαστήριο". Δυστυχώς, δεν κατάφερα να πάρω και άλλες φωτογραφίες σε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα.




Τις επόμενες μέρες η θερμοκρασία αυξήθηκε και η λίμνη άρχισε να θολώνει. Έδωσα 3 μεγάλα ψάρια και τα μισά μου γεννητούρια. Σε 3-4 εβδομάδες η λίμνη ξεθόλωσε πάλι χωρίς την παραμικρή αιωρούμενη άλγη. Αν και οι μερίσεις που κάνω με τα υγρά τεστ είναι μια χαρά θα κάνω μια αναβάθμιση στα φίλτρα μου. Τα ΚΟΙ έχουν γιγαντωθεί και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190615_191532.jpg
Εμφανίσεις:  778
Μέγεθος:  70,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-19, 10:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ο καταρράκτης δεν έχει προχωρήσει. Είναι ακόμα χωρίς φυτά. Αποφάσισα να βάλω το παλιό φυτό που είχα εκεί. Έχω παραγγείλει το "Hydrocotyle verticillata" που είχα παλιότερα και ακόμα το περιμένω. Αγόρασα και το Limnobium. Μοιάζει με φακή αλλά είμαι ποιο μεγάλο. Την τοποθέτησα στην προ λίμνη με τις γλάστρες. Το έχω παγιδεύσει με ένα καφάσι για να μην πέσει στον καταρράκτη και την λίμνη. Είδη έχει αρχίσει να αναπτύσσεται. Φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρει τον χειμώνα.





Το προ φίλτρο μου το καθαρίζω περίπου ανά 2 εβδομάδες. Είναι γεμάτο με ακαθαρσίες σε σημείο που ξεκινάει να γίνεται λάσπη. Ακόμα και ανά 1 εβδομάδα αν το καθαρίσω βγαίνει μπόλικο πράγμα. Ιδικά τώρα το καλοκαίρι που τα +50cm KOI καταβροχθίζουν ότι βρουν. Θέλω με κάποιο τρόπο να μειώσω αυτές τις ακαθαρσίες προσθέτοντας άλλα ένα φίλτρο πριν την μηχανική μου φίλτρανση. Έχω δει το RDF (rotary drum filter) που έχουν γίνει της μόδας. Σκεπτόμουν να πάω σε κάτι ποιο απλό όπως το sieve filter. Τελικά, αποφάσισα να δοκιμάσω μια ακόμα ποιο απλή και οικονομική λύση. Τις κάλτσες.

Υπάρχουν 2 είδη από ότι κατάλαβα. Οι felt filter socks και οι nylon filter socks. Διαστάσεις βρήκα 200, 150 και 100 microns. Αποφάσισα να πάρω τις μεγάλες 200 microns για να μην στουμπώνουν γρήγορα. Ξεκίνησα με την felt sock. Πλήρη απογοήτευση. Βούλωνε κατευθείαν. Πολύ δύσκολες στο καθάρισμα. Γενικώς δύσχρηστη για λίμνες. Μου ήρθε και η nylon sock. Μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Για αρχή είναι μόνο Μέτα το σκιμμερ και μαζεύει πράγμα. Είναι ακόμα υπό παρακολούθηση. Τώρα την καθαρίζω ανά 2-3 μέρες. Σιγά σιγά θα την καθαρίζω ποιο αραιά. Μέχρι στιγμής φαίνεται να κάνει την δουλεία που θέλω. Σε κάνα μήνα θα έχω μια καλύτερη εικόνα. Η κάλτσα που αγόρασα έχει διαστάσεις 7" χ 18" (18cm χ 46cm)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190620_155433.jpg
Εμφανίσεις:  752
Μέγεθος:  107,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190526_150206.jpg
Εμφανίσεις:  777
Μέγεθος:  73,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190524_161202.jpg
Εμφανίσεις:  745
Μέγεθος:  48,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-19, 18:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το 1ο φυτό που έβαλα (Limnobium, μοιάζει με φακή) έχει πολλαπλασιαστεί σαν τρελό. Δυστυχώς, έχω βάλει ένα καφάσι το οποίο δεν είναι τόσο ωραίο. Το χρειάζομαι όμως για να το αποτρέψω να φύγει από την προ-λίμνη και να γεμίσει όλη την λίμνη.
Το "Hydrocotyle verticillata" που παράγγειλα δυστυχώς δεν το βλέπω να αναπτύσσεται. Έχει μείνει πολύ στάσιμο. Πρέπει να βρω ένα φυτό για να γεμίσει τον καταρράκτη και να μην φαίνεται.



Μετά από 1.5 μήνα με την nylon filter sock να συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Στην αρχή εντυπωσιάστηκα. Κάνουν κατακράτηση μεγάλων σωματιδίων που δεν υπάρχει λόγος να πάνε στο προφίλτρο. Συνήθως βρίσκω κομματάκια από φύλλα (που έχουν διαμελισθεί από την αντλία). Επίσης, βρίσκω κομματάκια από άλγη και ακαθαρσίες ψαριών. Είναι πολύ γρήγορος και εύκολος καθαρισμός, χωρίς να χρειάζεται να αδειάσω όλο το φίλτρο.¶λλες φορές την καθαρίζω ανά 2-3 μέρες άλλες φορές ανά +1 εβδομάδα.
Εδώ και λίγες μέρες άρχισαν πάλι οι πέτρες στον καταρράκτη να πιάνουν άλγη. Γέμισαν πάλι τα τοιχώματα του Liner με άλγη. Αυτό έχει σαν συνέπεια και η nylon filter sock να πιάνει άλγη και να μην αφήνει το νερό να περάσει. Απογοήτευση. Μόλις ισορροπήσει πάλι το σύστημα θα την ξανά δοκιμάσω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190808_144924.jpg
Εμφανίσεις:  707
Μέγεθος:  88,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,25826 seconds with 15 queries