Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-11, 01:14
nikosfc Ο χρήστης nikosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: gbnrtn
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή anazitisi swstou katoikidioy

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ Η ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΚΙΟΥΡΑΚΙ??ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-11, 08:14
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Γειά σου Νίκο.
Για την χελωνίτσα θες ένα ενυδρείο με ειδικό εξοπλισμό (χώρο με νερό, χώρο για να λιάζεται και φωτιστικό κλπ) λερώνει αρκετά και μεγαλώνει γρήγορα. Εγώ είχα μια μαζί με τα ψαράκια μου και την έδωσα γιατί πήρε μπόι γρήγορα και το ενυδρείο το είχα... για τα ψάρια!!!
Το σκιουράκι, εκτός από το κλουβί του και τη σωστή τροφή, θέλει συχνή αλλαγή στο υπόστρωμα στον πάτο του κλουβιού (πριονίδι) γιατί μυρίζουν τα ούρα του αν το αμελήσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα κουνέλια ή τα Ινδικά χοιρίδια.

Γιατί δεν πέρνεις ένα καναρίνι (η άλλη μου αγάπη) που είναι πιο "εύκολο" στην συντήρηση;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-11, 08:18
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Μη βιαστείς να επιλέξεις "φίλο" πριν μάθεις όσο περισσότερα μπορείς γι'αυτόν. Κάθε ζωάκι έχει διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις, δες ποιες από αυτές πληρείς και έπειτα προχώρα.

π.χ. η χελώνα που αναφέρεις χρειάζεται πολύ περισσότερη ενασχόληση με καθάρισμα κλπ και ζει πολλά χρόνια, είσαι έτοιμος να ασχολείσαι σχεδόν καθημερινά για τις ανάγκες της;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-11, 11:20
nikosfc Ο χρήστης nikosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: gbnrtn
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

οι αληθεια ειναι πως μπορω να βρω λιγακι χρονο να ασχολουμε μαζι του γι αυτο ψαχνω εξαλου..απλα θα ηθελα να μου προτεινετε και εσεις κανα ζωακι..θα ηθελα καποιο μικρουλικο γιατι δεν εχω μεγαλο δωματιο και αυτο θα ηταν ενα προβλημα...ας πουμε εμαθα πως τα σκιουρακια μυριζουν αρκετα...εχετε να μου προτεινετε εσεις καποιο αλλο ζωακι που δεν μου εχει περασει απο το μυαλο???για καναρινι που μου ειπες φιλε μου ειχα παλια και δεν θα ηθελα ξανα..θα ηθελα να μπορω και να το ακουμπαω αν ειναι δυνατον..αν γινετε φυσικα...(για της χελωνες που μου ειπες δλδ ποσα περιπου χρηματα πρεπει να σπαταλησω???για να ειναι μια χαρα η χελωνιτσα?)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-11, 11:42
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Τα χρήματα δεν είναι πολλά, πολύς είναι ο χρόνος που χρειάζεται. Και θα τον χρειάζεται για όσα χρόνια ζει (πάνω απο 10 - 15).

Θα σου πρότεινα κάποιο χαμστεράκι, δεν μυρίζει, το κόστος "συντήρησης" είναι χαμηλό και είναι αρκετά παιχνιδιάρικο. Εναλλακτικά μάζεψε κανένα αδέσποτο απο το δρόμο (γατάκι ή σκυλάκι), το βρίσκω πολύ καλή ιδέα.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-11, 11:46
Το avatar του χρήστη Gladiator
Gladiator Ο χρήστης Gladiator δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: Αθηνα-Λυκοβρυση
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

γατα ο,τι καλυτερο
ανεξαρτητη,χαδιαρα,παιχνιδιαρα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-11, 12:08
nikosfc Ο χρήστης nikosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: gbnrtn
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

γατακια και σκυλακια δεν θα ηθελα ιδιως γιατι οι γονεις δεν θελουν ¨:P γι αυτο αναζητω κατι πιο μικρο...επειδη θα ηθελα να μπορω να τα ακουμπαω να παιζω δλδ ας πουμε οποτε μπορω(οχι να τα παιδευω) κατι αλλο??οσο για τα χαμστερακια εχω ακουσει πως γενανε παρα πολλα μωρα και συνεχεια....αυτο δεν θα ειναι ενα προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-11, 12:21
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Αν πάρεις ένα δεν έχεις πρόβλημα
Ή και περισσότερα, αρκεί να τα έχεις σε χωριστά κλουβιά.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-11, 12:24
nikosfc Ο χρήστης nikosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: gbnrtn
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

και ποσο περιπου θα μου πανε τα χαμστερακια και τι χρειαζεται να παρω για αυτα??επισης εχω ακουσει επειδη το θελω για δωματιο πως το βραδυ κανουν συνεχεια ροδα και ακουγεται..ειναι αληθεια αυτο?σορρυ που σ εχω παιθανει στις ερωτησεις απλα ξερεις..ψαχνομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-11, 12:30
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Φτηνά πωλούνται, γύρω στα 5 ευρώ, περισσότερο θα σου κοστίσει το κλουβί με τα παρελκόμενα.

Πράγματι, είναι νυχτόβια πλάσματα και τη νύχτα είναι πολύ δραστήρια, μπορεί να διανύσουν και απόσταση 5-7 χιλιόμετρα σε ένα βράδυ μέσα στην ρόδα. Άρα αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η ρόδα που θα έχει το κλουβί να είναι αθόρυβη Προτίμησε το πλαστικό.

Τέλος, εκτός απο την καθημερινή ενασχόληση σου για τάισμα, νεράκι κλπ, 1 φορά την εβδομάδα θα πρέπει να αδειάζεις το κλουβί και να το πλένεις με ζεστό νεράκι.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-11, 12:37
nikosfc Ο χρήστης nikosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: gbnrtn
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

θα μπορουσες να μου πεις ποσο περιπου θα μου κοστισει και τι μεγεθος θα επρεπε να παρω?δλδ εσυ λες πως με την πλαστικη ροδα δεν θα το ακουω???γιατι ειναι ενα μεγαλο θεμα αυτο!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-08-11, 12:45
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Βρες ένα pet shop και πήγαινε να τσεκάρεις τιμές, συνήθως έχουν διάφορα να επιλέξει κανένας, πάνω κάτω αρχίζουν από κανένα 15άρι και φτάνουν μέχρι και τα 200, ίσως και περισσότερα. Απέφυγε τα μυστήρια κλουβιά και τις πολλές σωλήνες, θα σε δυσκολέψουν στο καθάρισμα.

Από την άλλη, όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα για το ζωντανό. Εκεί θα πρέπει να κάνεις τον καλύτερο συνδιασμό για τα χρήματα και τον χώρο που διαθέτεις.

Σε ότι αφορά τη ρόδα (αυτήν εννοούσα να είναι πλαστική), όταν θα τσεκάρεις κλουβιά, γύρισέ την με το χέρι σου και θα καταλάβεις πάνω κάτω τι ακούγεται.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-08-11, 13:01
nikosfc Ο χρήστης nikosfc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: gbnrtn
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

καταλαβα...σε ευχαριστω πολυ..αν εχεις να μου προτεινεις καποιο αλλο ζωακι στο στυλ που θελω ευχαριστως..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11123 seconds with 14 queries